Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо хората все по-рядко четат книги?


Recommended Posts

 

 

 

Има и такива, които са прочели само първия том от поредицата за Винету. Други наблягат на комикси. Трети не четат въобще, а само оцветяват книжки с картинки. 

 

 

Скоро попаднах на едно интервю, в което интервюираният сподели, че не е чел нито една книга, защото... не желаел да ходи по утъпкани пътища и да следва нечии чужди стъпки! 

 

Замислих се... А дали изобщо може да чете?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Колко годишен беше този интервюиран? 

Освен това ми прави впечатление, че на сегашната младеж не се харесват книгите,

които ние едно време  учехме като класика в литературата

Казват., че са скучни, остарели, демоде,. безинтересни, глупави

Линк към коментар
Share on other sites

Днес в София се е проведе акция - "стара хартия за нова книга"

 

Инициативата се провежда за първи път.  Всяко дете, което дойде с възрастен придружител и донесе пет килограма стара хартия за рециклиране, ще получи нова детска книжка по избор

 

тук

 

Още един опит да се покаже на децата, че интересни неща има не само в интернет , респ. фейсбук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Колко годишен беше този интервюиран? 

Освен това ми прави впечатление, че на сегашната младеж не се харесват книгите,

които ние едно време  учехме като класика в литературата

Казват., че са скучни, остарели, демоде,. безинтересни, глупави

45-55 някъде, не съм сигурен. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Просто като храна за размисъл една притча донесена от Селим Айсел.

 

 

Идва ученик при учителя си и му казва:

- Вече казах всичките си молитви за деня. Какво мога да направя, за да видя Бог извън евангелията, извън текста?

Учителя отговорил:

- Прави, каквото аз правя!

Ученикът казал:

- Но аз никога не съм ви виждал да четете. Нито Библията, нито нещо друго - вие въобще не четете. 

Учителя:

- Това е нормално, защото аз виждам Бог и в тази маса, и в тази пейка, и затова аз нямам нужда да чета свещени текстове, защото аз Го виждам навсякъде!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ами те компютрите не са виновни за това. Някои хора, една голяма част от времето си, прекарано пред компютъра, използват отново именно за четене на книги. 

Обаче наблюдавам друго нещо и го свързвам именно с нечетенето на книги - хората напоследък все повече отказват да мислят. Като казвам напоследък, имам предвид по-младите хора, новите поколения. Те, вместо да поумуват и да измислят как/какво би могло да бъде дадено нещо, предпочитат по метода на пробата и грешката, да пробват (в това пък, длъжна съм да кажа, са много сръчни и пъргави) най-различни варианти и да налучкат правилното решение. Ето за това вече са виновни компютрите, които позволяват за секунди да се проиграят/пресметнат много казуси и потребителите предпочитат това като по-лесно и мързеливо, вместо да размърдат мозъчните си клетки. Обаче какво правим, когато не знаем кое/какво е правилното решение?! А преди никой не можеше да си позволи лукса да пресмята часове, дни или дори месеци наред (скоро гледах филма за Джон Атанасов, чиито аспиранти са смятали седмици наред диференциалните уравнения за докторатите си по физика и математика) нещо недомислено, само за да установи след това, че е било напразно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Скоро станах свидетел на един спор между един възрастен и един млад мъж, хора, които познавам добре. Избухна разправия, която се състоеше в следното:
— Чел ли си тази книга, а тази, а тази, а тази... — настоятелно питаше възрастният мъж, като гледаше да покаже на другите хора,че младият мъж е глупак.
— Не, не, не! — оказа се, че младият мъж не е чел много, всъщност — чел е малко, честно казано, не е чел нищо. 
 
За първия мога да кажа, че въпреки, че е прочел доста, си остава ограничен. Сковаността във възгледите му е голяма.Различните сюжетни линии в книгите, които е прочел, не са го направили по-толерантен. Същият този веднъж разправяше, че казармата създава мъже, съжалявайки, че са я отменили, а със завидно изкуство плете интриги. Вторият не обича да чете, но е човек, на когото можеш да имаш доверие, ще ти, така да се каже, влезе в положение, човечен е.
 
Аз се замислих върху това: за какво битува сващането, че който е чел много е направил? Книгата не прави човека по-човек. Самата тема създава усещане за съжаление към онези, които не са чели, сякаш са изпуснали нещо така съществено и важно. Случва се много да си чел, а да си простак. Малко да си чел, но да си богат на интелект.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има и един друг, ако може така да се каже, „погълнат“ момент в четенето – в който  четащият целенасочено и активно, посредством въображението си участва и оживява описанията на местности, хора, събития и т.н. Въпросът е колко хора го правят, а колко ли го могат? Или, да кажем, какво е четенето, когато въображението не е в състояние да бъде детайлно? скучно.  За да бъде още по-ясно ще приведа един пример.

 

Някой позвъни. Беше Виола. Имаше ново черно палто, гарнирано с леопардова кожа, и леопардова шапка. Черните й лъскави и прави коси падаха по раменете. Кафявите й очи изпъкваха сред син контур. Носът й беше малък и красив, устата също малка, с изпъкнала горна устна върху едрите й бели зъби. Свали палтото си и грижливо го постави върху куфара, оставен в антрето. Отдолу носеше червен пуловер с кръгло деколте...

 

Скъпи Микеле, 1977

Наталия Гинсбург

 

От тези четири реда става ясно, че е позвънила Виола. Проблемът за четенето не е в това да изградим навик да четем, а в това да умеем да четем. В противен случай книгата се превръща в информативно четиво, което губи смисъл и сила, а автора на произведението минава за новинар. За да очарова книгата, трябва въображението да е отворено, способно бързо(!) да преобразува потока от изречения в картини, във филм, за да може читателят да се върне в друг век, да съзре духа(модата) на века, да знае с какви лица си има работа...

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Здравейте !Наистина е трудно да се каже защо хората не четат книги но според мен това се възпитава!Аз лично обожавам да чета и винаги на нощно ми шкафче има поне 2 книги!Имам малка дъщеря която се опитвам да науча да обича и уважава книгите!Аз лично цял живот чета и си мисля че ако един човек започне да чете той никога няма да спре!За мене книгата е друг свят в който писателя ме води за ръка.Когато чета нищо друго няма и нищо друго не съществува-дори понякога не чувам!Потъвам в този свят от мечти блянове  приключения и все едно живея с героите!Пренасям се там и докато не изживея всичко не спирам да чета !Случвало ми се е да взема една книга и в порядъка на 2 3 дни да я прочета!Когато историята е завладяваща просто не мога да спра да чета!В наши дни може  би хората са прекалено  заети за да отделят от времето си за книги!Но винаги е хубаво да се научи нещо ново!Зная че много книги са екранизирани но за мен няма по хубаво от оригинала!!!Филма не може да развие въображението като книгата не може да те отведе толкова реалистично като думите на автора!Да не говорим че филмите са комерсиални  и въобще не са като книгата! :thumb down: Дори понякога нямат много общи неща-краят или нещо друго е различно от книгата!!!Апелирам да възпитаваме децата ни да обичат книгите да се отнасят с тях като с приятел!Няма да съжаляват цял живот!Жалко е когато някой ти каже че не е прочел нито една книга -той дори не знае какво богатство е загубил!Затова четете книги и се развивайте!!! :thumbsup: Приятна вечер! :3d_050:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...