Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Семейните ценности в съвременната действителност


Recommended Posts

Вариантите са два: развитие и деградация. И при двата може да се говори за промяна в ценностите и трансформация, но разликата е съществена. Загрижеността към членовете на семейството, близките и приятелите може да прерасне в загриженост към цялото човечество, без значение на пол, възраст, раса, материално състояние, религиозни или политически възгледи, умствени качества, ниво на образованост, култура и др. При едно ниво на духовна осъзнатост, човек ще постави Духовната Йерархия и Учителя преди родителите, преди семейството и дори преди себе си, и това е в реда на нещата. Но това е развитие на семейните ценности, а не тяхното пренебрегване. Обратното на всичко това е безразличието към родителите, роднините и приятелите, което всъщност е безразличие към човека изобщо - приемане само на определени хора, което е продиктувано от личен интерес и удобство. В този случай семейните ценности наистина угасват, вместо да прераснат в нещо по-възвишено.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Отговори 204
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ал Бънди би ти отговорил, че това е изтезание. :lol:

И би бил прав. Спането на мъжа и жена заедно уеднаквява енергиите им, загубва се полярността и привличането - край на желанието за секс.Ако двойката иска да запази страстта, мъжката енергия на мъжа и женската на жената, индивидуалността, трябва да спят разделени.
Това е оправданието на мъжа. :)

Желанието за секс е като това за храна ,или го има или не . То извира от душата . А неговата сила е функция на личната такава . Защо като пиян можеш да правиш секс ,а трезвен извръщаш глава ? Това е същото подчинение на илюзийте .

Линк към коментар
Share on other sites

"Лесно" се развеждаме, защото безотговорно и без чувства се женим. Сърцето, което ти не послуша... не прощава, сори.

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Семейните ценности - наистина една интересна тема, особено за съвременната действителност. На първо време се сещам да коментирам например децата на богатите, как в повечето от случаите се провавят. Като имаш богати родители - можеш да си позволиш най-доброто образование, стига да си възпитан добре, да си израснал с подходящите ценности и не на последно място, да искаш да се развиеш. Сещам се за дъщерята на Цветан Василев , която явно не е от разглезените деца на богатите хора, защото е завършила в три престижни университета в Лондон, Париж и Щатите. Това само по себе си говори, че когато човек иска да възпита и посее някакви ценности през семейството в децата си, може да го направи, въпреки всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Семейните ценности няма как да остареят или да станат неприложими, защото човекът е социална единица и като такава има нужда от среда, която да го култивира на много дълбоко психологическо ниво, това успяват да изградят родителите, това ще изградя и аз един ден. Основа от ценности, които да подпомагат децата ми в добро и лошо.

    Какво представляват семейните ценности всъщност ? Ето този въпрос ми се ще да задам. Според мен това не е някакъв калъп, който да разгледаме в универсалното му приложение. Това е творчески акт на всяко семейство. Няма правила, които да са задължителни, има творчество, което продължава и след като децата пораснат и след като самите те са възрастни и след като самите те са семейна единица.

За мен семейството е всичко, радвам се, че всеки един от нашето семейство е такъв, какъвто е. Благодарна съм на Бог, че сме толкова различни и всеки има различни отговорности, според  силните си страни, чиито плодове споделя с най- близките си, именно семейството. Когато бях в тийн възрастта си мислех, че съм някакъв саморасляк, защото съм твърде различна от всички. Но сега, когато съм вече в началото на 30-те осъзнавам, че съм изцяло продукт на родителите си, та дори и брат си, на баба ми и дядо ми. Знам, че съм способствала за техни решения и чисто характерни черти. Аз също съм креативен наблюдател, аз също съм им помогнала да изживеят щастливи старини (дядо ми и баба ми), давала съм надежда на майка ми и баща ми, когато не са виждали изход, подкрепяла съм брат ми във важни решения, които са наистина сериозни за неговия живот. И обратното всеки един от тях ме е формирал като човек, благодаря им от сърце! Никога нямаше да постигна нищо от това, което бих нарекла успех в собствения си живот!!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...