Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психичната Сила!


Recommended Posts

Хеей, как да няма хубави жени? Ами аз? :3d_031:

"В слънцето може да гледаш, но в мене - не!" /това е перифразирано от Мирча Кришан ;) и е шегичка / :dancing yes:

Та хора, всички сме красиви, имаме си свои си разбирания, усещания за хубост. Физика, химия, преживявания и промиване на мозък от реклами например.... светоусещане...

Иначе, да, всичко е илюзия, но можем да я изживеем, та да си отворим очите за Реалността! :3d_016:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Няма такова "достигане", или аз нещо не разбирам. Живота е процес, непрестанно движение, няма такова "ще си реша проблема и ще бъда щастлив", "ще достигна свидетеля и...ще си живея щастливо и блажено". Да, контрол е думата, да наблюдаваш и контролираш мисленето съзнателно. Нищо не блокира личната ни сила така както негативните мисли /а оттам и чувства/, които възприемаме несъзнателно и изпращаме в пространството пак така несъзнателно. Пак за кой ли път ще цитирам Учителя, "глупавия човек мисли каквото му дойде на ум, а умния каквото е право.

Когато наблюдаваш не контролираш нищо,нито положителни нито отрицателни мисли.Гледаш и виждаш,не е необходимо да го мислиш,но това е нова тема.

Казвам само,че психическите сили,както и името им говори са от по-ниско ниво на съзнание и трябва да се продължи към следващите нива.Или казано по друг начин,психичните сили се придобиват на една трета от пътя към сто процентовото осъзнаване.Остават още две трети до края,до стоте процента.

Линк към коментар
Share on other sites

Хеей, как да няма хубави жени? Ами аз? :3d_031:

"В слънцето може да гледаш, но в мене - не!" /това е перифразирано от Мирча Кришан ;) и е шегичка / :dancing yes:

Та хора, всички сме красиви, имаме си свои си разбирания, усещания за хубост. Физика, химия, преживявания и промиване на мозък от реклами например.... светоусещане...

Иначе, да, всичко е илюзия, но можем да я изживеем, та да си отворим очите за Реалността! :3d_016:

В очите на любовта всичко е хубаво, усмихнато и добро. Благодаря Слънчева, че си толкова хубава, усмихната и добра :) Ето го и примера, който търсихме :)

Линк към коментар
Share on other sites

Няма такова "достигане", или аз нещо не разбирам. Живота е процес, непрестанно движение, няма такова "ще си реша проблема и ще бъда щастлив", "ще достигна свидетеля и...ще си живея щастливо и блажено". Да, контрол е думата, да наблюдаваш и контролираш мисленето съзнателно. Нищо не блокира личната ни сила така както негативните мисли /а оттам и чувства/, които възприемаме несъзнателно и изпращаме в пространството пак така несъзнателно. Пак за кой ли път ще цитирам Учителя, "глупавия човек мисли каквото му дойде на ум, а умния каквото е право.

Когато наблюдаваш не контролираш нищо,нито положителни нито отрицателни мисли.Гледаш и виждаш,не е необходимо да го мислиш,но това е нова тема.

Казвам само,че психическите сили,както и името им говори са от по-ниско ниво на съзнание и трябва да се продължи към следващите нива.Или казано по друг начин,психичните сили се придобиват на една трета от пътя към сто процентовото осъзнаване.Остават още две трети до края,до стоте процента.

Какво имаш предвид под стопроцентово осъзнаване - излизане от дуалността, не-дуалност?!

Психичните сили не се придобиват, тях човек си ги има като вътрешен потенциал, както и физическите.Въпроса е как ги развиваме, как работим с тях...целта да наблюдаваш ума, да наблюдаваш мисленето, е да го овладееш. На по-високите нива не знам как е :) но на това ниво, на което сме /повечето от нас/, има добро и лошо, положително и отрицателно.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е реално. Просто има различни реалности. Според йогите светът в който живеем е реален, но има и други реалности.Абсолютно съм съгласен с мненията на Станимир.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Ако един мъж общува с красива, усмихната и добра жена, и усети в душата си повече любов и доброта, това на какво се дължи ?

на илюзиите му за красива, усмихнхата и добра жена :)

По - конкретно ? Или си усмихнат или не си. Или другият чувство някаква позитивност, мекота, доброта в теб или чувства агресивност, напрежение. Може и нищо особено да не чувства. Може да си добряк, може да си злобар. Говоря за външните прояви. Знам че на всички душите ни отвътре са чисти и добри. Илюзии за красива ? Защо още преди векове е имало жени, които са били харесвани от масата мъже, били са намирани за красиви и привлекателни от мнозинството мъже. Да не би някой да им го е внушил. Природа. Вярно е, че нещата са относителни, променливи. Но явно в нас има поне някакви заложени критерии за красота. Например симетричността, атлетичността се приемат за красиви. Говорим за външната красота. Няма значение в крайна сметка илюзорно или неилюзорно. Зададох конкретен въпрос. На какво се дължи това приятно облагородяващо усещане - раздвижване на енергия ли, що ли. В същата тази тема, в която пишем, има цитат от Михаил Иванов. Той казва, че женската красота е за да вдъхновява мъжете като определено визира и външната хубост - понеже твърди, че тя не е за удовлетворяване на мъжките прищевки. А мъжките прищевки са най - разпалвани от женската външна хубост.Говори за женска красота. Може да се спрете на това за вдъхновяването. Как точно да ги вдъхновява мъжете, какво точно се случва в тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, и ти като Станимир започнахте да обяснявате как можете да различите красивата, усмихната и добра жена, но без да можете да дадете пример за красива, усмихната и добра жена.

То е като да обясняваш как може да се стане просветлен, без обаче да си станал просветлен :)

Едно е да можеш да я различиш, а друго е наистина да я намериш :) И тук е основната илюзия: че като знаеш уж можеш :)

Линк към коментар
Share on other sites

Примерът, ако положиш усилия, сам ще си го намериш. Ако аз ти дам пример, ще го отхвърлиш, но ако ти сам го намериш, тогава това ще е точния пример за тебе.

То е като да обясняваш как може да се стане просветлен, без обаче да си станал просветлен

Изключително неточна аналогия. Какво общо има просветлението? Аз смятам, че трябва да различаваме красивото от грозното, доброто от злото, мъдростта от невежеството и действително се стремя към такова различаване. Ти считаш, че разлика между красиво и грозно, добро и зло, мъдрост и невежество не съществува. То тогава и просветление не трябва да съществува, защото просветлението и състоянието на заблуда също са противоположности. Т.е. ти си този, който отрича и то вероятно на базата на чужд опит, а аз пиша това, което преживявам. Сега дали е вярно това, което пиша или не, е отделен въпрос, но аз пиша това, което изживявам. Може да е илюзия, може и да не е. Но ако ти твърдиш, че за тебе красотата и мъдростта нямат значение, то аз се съмнявам, че си искрен и действително живееш по описания от теб начин на неразличаване.

Линк към коментар
Share on other sites

Дънов е говорел за това как се отразяват определени прояви, мисли и чувства върху лицата ни. Говорил е за формите ни, за това променянето на коя форма от какво зависи, говорил е за пропорции, размери. Говорил е за красиви мисли, чувства, постъпки. Ако има такива мисли, чувства и постъпки, какви форми ще изградят те ? Грозни ли ?

Линк към коментар
Share on other sites

Няма такова "достигане", или аз нещо не разбирам. Живота е процес, непрестанно движение, няма такова "ще си реша проблема и ще бъда щастлив", "ще достигна свидетеля и...ще си живея щастливо и блажено". Да, контрол е думата, да наблюдаваш и контролираш мисленето съзнателно. Нищо не блокира личната ни сила така както негативните мисли /а оттам и чувства/, които възприемаме несъзнателно и изпращаме в пространството пак така несъзнателно. Пак за кой ли път ще цитирам Учителя, "глупавия човек мисли каквото му дойде на ум, а умния каквото е право.

Когато наблюдаваш не контролираш нищо,нито положителни нито отрицателни мисли.Гледаш и виждаш,не е необходимо да го мислиш,но това е нова тема.

Казвам само,че психическите сили,както и името им говори са от по-ниско ниво на съзнание и трябва да се продължи към следващите нива.Или казано по друг начин,психичните сили се придобиват на една трета от пътя към сто процентовото осъзнаване.Остават още две трети до края,до стоте процента.

Какво имаш предвид под стопроцентово осъзнаване - излизане от дуалността, не-дуалност?!

Психичните сили не се придобиват, тях човек си ги има като вътрешен потенциал, както и физическите.Въпроса е как ги развиваме, как работим с тях...целта да наблюдаваш ума, да наблюдаваш мисленето, е да го овладееш. На по-високите нива не знам как е :) но на това ниво, на което сме /повечето от нас/, има добро и лошо, положително и отрицателно.

Да излизане от дуалността.

Голямо е изкушението да се развиват психическите сили,по-скоро да се използват,защото те се проявяват автоматично когато се постигне определено ниво на осъзнаване.Еволюцията е извела много хора до осъзнаване на умствените процеси и за това е много важно да се търси по-дълбоко осъзнаване,а не използване на качества,които ни дават временно предимство,но е просто въпрос на време много хора да достигнат това ниво.

Линк към коментар
Share on other sites

Влагаме различен смисъл в понятието "психична сила". Това, което визирах, не е да развиваш някакви " необикновени " ясновидски способности и неща от сорта. Това е да имаш /най-вече да се научиш да прилагаш/ сила, с която да противостоиш на злото, "тъмнината". На нивата, за които говориш, имат тази сила :). И ние я имаме, но е повече в латентно състояние:)

Учителя дава примера с бутилката, цитирам го по памет: "...аз съм скала, а ти си бутилка.Какво ще стане като ме нападнеш? - ще се удариш в мен и ще се счупиш."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Една медитация върху психичната сила: http://kaksepravi.com/kaksepravi.com/yoga/yoga%20nidra%2029.mp3

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...