Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Масоните. Какво мислите за тях?


B__

Recommended Posts

Ани, понякога за да познаеш нещо, трябва да не си толкова близо до него. А изрази като: до колкото знам, според мен, ако правилно съм ви разбрал и т.н. не означават непременно невежество. В тях може да се види и искреност и самопризнание, че говорещия не е последна истанция. :)

braman, мисля че пълното познание на нещо изисква да влезеш вътре в него? Поне тази е моята аналогия с учението на Петър Дънов. Преди да се запозная с беседите, имах съвсем друг поглед на нещата. Преди да започна да играя Паневритмия - също. :)

Иначе в моя пост думата невежество не се споменава. Просто се сетих, че на други места съм срещала неверни неща и за Бялото братство и това ме накара да се замисля по въпроса...

Аз също много често използвам тези думички за които си писал и според някои хора съм си направо нерешителен човек. B) Но това вече е извън темата... :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

На въпроса има ли масони или няма, един близък човек например познава двама, които са твърдяли, че са масони. По определения в мой преден пост, първият човек - жена - би трябвало по-скоро да се категоризира като "нула", т.е. човек, който изпълнява определени неща, след като е бил убеден по някакъв начин, че те са полезни за някои, много хора или може би за човечеството въобще. Доколко това е така, не е ясно, но две неща са ясни - жената си мисли и се е опитвала да убеди този мой близък човек, че има смисъл в това, което прави и че то е специално, съответно показала тук таме някои картинки, фигурки и т.н., като очевидно е смятала, че това има особено значение и е нещо специално. Тук няма да цитирам точно, но Щайнер казва в една лекция, че много от фра-масонските ритуали и символи са остатъци от древните мистерии, но че на тях сега се гледа повърхностно и вече са загубили своя смисъл. Дори и в благотворителните им кампании има принципи, които се разбират повърхностно и които всъщност в началото са имали друго значение. То не е казано, че в тази тема трябва да цитираме само този автор, но той май наистина е писал немалко за разните масони и тайни братства. Между другото, както съм писал, не съм сигурен дали правим в тази тема разлика между масони и тайни окултни братства. Последните са от най-разлино естество, ако се съди по това, което се е писало за тях. Тази "масонка", за която говоря, изглежда с светска насоченост от описанията.

Та другият, когото този мой близък познава е с по-сериозни претенции, той е американски евреин и казал някакво двуцифрено число за своята степен, имал големи възможности във финансово отношение и, честно казано, неговото описание не ми създаде впечатление за кой знае колко отдаден на високи етични принципи човек. За него нищо не мога да кажа, все пак, не го познавам.

Но за мен е факт, че има истини и полуистини и когато на някого му кажат едни полуистини, той може наистина да им повярва и да сметне, че ако работи в направлението, което се диктува от тези полуистини, той може да свърши някаква важна работа - макар и много често да не разбира докрай смисъла и последствията от тези полуистини. Те могат да бъдат точно полуистини, т.е. да имат нещо вярно и от там да черпят известна сила - защото може да има нещо вярно и известен смисъл в това, което се предлага, ако то се изложи по подходящ начин - и ако някои други детайли и по-широки разбирания, изискващи много повече знания и по-критична оценка се прикрият, например. Това не задължително означава, че ако на една планета теоретично има масонски организации, всички те винаги правят точно това но...това е теоретично, а практически не се наемам с оценка.:)

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли все още истински масони или на някои хора им харесва да си играят на такива?:hmmmmm:

Отговорът се съдържа във въпроса.;)

Доколкото знам за масонските церемонии, струват ми се смешни и помпозни.

"Доколкото" – означава неясност. Преди да се изкажем за нещо дали ни харесва или не, не трябва ли да го познаваме? При това на практика, не само на теория.

"Доколкото" означава точно толкова, че да ми се сторят смешни и помпозни. :lol:На теория най-вече, да. На практика още не съм присъствувала на масонска церемония. Някой да е присъствувал?:P

Игрички на (не)пораснали деца или на скучаещи чичковци и лелички - ей, я да се направим на "велики" - нали, много обичат да използуват тази думичка. :lol:

Повече си падам по простите, естествени, ведри неща.

И, моля, опитайте се да си изкакзвате мнението без непременно да изпитвате непреодолимия порив да спорите с мен, да ми се аргументирате, да ми доказвате това и онова и да ми обяснявате думички. Става ли?:v: Имам си мое мнение, впечатления, становище, знания, опит и т.н., благодаря. И го изказвам, без да изпитвам нужда да го налагам на когото и да било.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

И, моля, опитайте се да си изкакзвате мнението без непременно да изпитвате непреодолимия порив да спорите с мен, да ми се аргументирате, да ми доказвате това и онова и да ми обяснявате думички. Става ли?:v: Имам си мое мнение, впечатления, становище, знания, опит и т.н., благодаря. И го изказвам, без да изпитвам нужда да го налагам на когото и да било.

Става разбира се, но не забравяй, че и другите имат също право на мнение. Да си видяла някъде да налагам моето?

Линк към коментар
Share on other sites

И, моля, опитайте се да си изкакзвате мнението без непременно да изпитвате непреодолимия порив да спорите с мен, да ми се аргументирате, да ми доказвате това и онова и да ми обяснявате думички. Става ли?:v: Имам си мое мнение, впечатления, становище, знания, опит и т.н., благодаря. И го изказвам, без да изпитвам нужда да го налагам на когото и да било.

Става разбира се, но не забравяй, че и другите имат също право на мнение. Да си видяла някъде да налагам моето?

Много благодаря! Стори ми се, че се опитвате да поставите под въпрос моето мнение, моите практически и теоретически познания върху масонствотото и начина, по който употребявам думата" доколкото".

Линк към коментар
Share on other sites

Сега въпросът се отнася до съзнанието на хората. Тази е една велика задача в света, и когато се докоснат до нея, тя става безпредметна, понеже за това се изисква един гениален ум, който да схване нейното вътрешно съдържание. Когато се зачекне въпроса за Бога, не се изисква само един гол ум, едно голо сърце, една гола душа и един глупав дух. Не, когато зачекнем този въпрос, изисква се един светъл ум, едно благородно сърце, една широка душа, толкова обемиста, като цялата вселена и един дух толкова обемист, който може са изрази Божията сила в себе си - сила, която може да издържа Любовта. Всички вие се занимавате с малки работи, искате да бъдете обичани: бащата иска да бъде обичан от сина си да има право. Майката иска да бъде обичана от дъщеря си–има право. Учениците искат бъдат обичани от учителите си, и учителите искат да бъдат обичани от учениците си. Господарите искат да бъдат обичани от слугите си, и слугите искат да бъдат обичани от господарите си. Военните, офицерите, искат да имат обичта и почитта на техните – всички имат право. Владиците и те искат да имат любовта на подчинените си, както и на своето паство – всички желаят по нещо и мислят, че с това са разрешили този въпрос. Питам: тия хора домогнали ли са се до истинската цел на живота? Уважават ли се и обичат ли се съвременните хора? Не, любовта им е още фиктивна. Не казвам, че тя не съществува в съзнанието на сегашните хора. Аз говоря за множеството, в него Любовта е фиктивна. Тя се обосновава на едно чувство. което не е израснало до там, че да обичат Бога. У всички хора няма още това съзнание. Следователно, трябва да определим, в какво седи тази Любов, Любовта към Бога се отличава. Тя е едно ново схващане в съзнанието на човешката душа, което, може би води своето начало от времето на пророците. Тази идея – любовта към Бога – е почнала да прониква още от времето на пророците. Тя е обща идея на човечеството. Христос е предал тази идея в новите времена. Всички духовни братства, тайни и явни, запример братството на Масоните, също тъй поддържат тази идея. Между всички тия братства има различия: едни туриха за основна идея любов към Бога, други отхвърлиха Бога, оставиха като основна идея „братството". Но у всички идеята за Бога е неразбрана. Те имат криво разбиране за Бога. Бог не е предмет, нито вещ, Той не е нещо, което можем да поставим после да отхвърлим.

Сега, като сте дошли на земята, всички вие имате едно заблуждение, искате да бъдете физически големи, грамадни, за да импонирате пред света. Ако отидете в Америка, ще видите, че там хората постоянно си упражняват мускулите, да станат силни. Днес хората търсят външната сила, мощ. Такива бяха и старите римляни. Такива са били и всички останали древни народи, но тази култура погина, тя сама по себе си е осъдена на израждане. Пък и ние, които имаме тази съвременна култура, по същия начин сме осъдени на погиване. Не е въпросът в желанието на хората да бъдат силни. Да желаем сила е хубаво, но ние трябва да изберем един метод, по който да живеем правилно и да се развиваме всестранно. Този метод е да се домогнем до тази основна идея – любов към Бога! И щом тази идея проникне във вас, тя ще осмисли живота ви ще ви задоволи, защото ще разбирате дълбокия смисъл на живота. Същевременно във вас, във вашата душа ще се родят най-възвишените идеи. Щом проникне във вас тази идея – любов към Бога – вие няма да се именувате българи, нито пък ще казвате, че сте англичани, французи, американци или каквито и да е други. Че по какво се отличават французите, българите и англичаните? Англичаните седят по-високо от българите, но ако ги сравните с онези култури, които ще дойдат за в бъдеще, те са още далеч от тях. И англичанинът си има комфорти, както и българина; и американецът си има комфорти, както и българинът, но в това не седи истинската култура.

Познат от Него

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли все още истински масони или на някои хора им харесва да си играят на такива?:hmmmmm:

Отговорът се съдържа във въпроса.;)

Доколкото знам за масонските церемонии, струват ми се смешни и помпозни.

"Доколкото" – означава неясност. Преди да се изкажем за нещо дали ни харесва или не, не трябва ли да го познаваме? При това на практика, не само на теория.

"Доколкото" означава точно толкова, че да ми се сторят смешни и помпозни. :lol:На теория най-вече, да. На практика още не съм присъствувала на масонска церемония. Някой да е присъствувал?:P

Игрички на (не)пораснали деца или на скучаещи чичковци и лелички - ей, я да се направим на "велики" - нали, много обичат да използуват тази думичка. :lol:

Повече си падам по простите, естествени, ведри неща.

И, моля, опитайте се да си изкакзвате мнението без непременно да изпитвате непреодолимия порив да спорите с мен, да ми се аргументирате, да ми доказвате това и онова и да ми обяснявате думички. Става ли?:v: Имам си мое мнение, впечатления, становище, знания, опит и т.н., благодаря. И го изказвам, без да изпитвам нужда да го налагам на когото и да било.

Теодора, не зная дали е подходящ този ":P" емотикон, ако ти кажа, че тук във форума участват хора, които са присъствали на масонски церемонии. Но след като те си мълчат, то и аз не смятам за редно да цитирам имената им.

По отношение на аргументацията - аз мисля, че не само е полезна, но и необходима, когато се изказват подчертано категорични твърдения.

А ти самата аргументираш ли се?

Май не, просто това са си твои убеждения или по-точно предубеждения, защото сама казваш, че не си запозната добре с материята.

Разбира се, всеки има право да има предубеждения, но редно ли е само на база на предубеждения да се изказват категорични становища и то твърде унищожителни? Според мен с тези "скучаещи чичковци и лелки, които се правят на велики" ти доста енергично заклеймяваш нещо, което де факто не познаваш.

От малкото, което знам за масоните, мога да кажа само едно - не ги подценявайте, поне не всичките.

Линк към коментар
Share on other sites

Боже, пак ми подпряха дулото в челото! Аргументирай се! А защо трябва да се аргументирам? Да убеждавам ли или да защитавам? Ето така. :PВашият аргумент е много смешен.:DТози емотикон наистина е много подходящ за темата. Да, масонските церемонии ми се струват смешни и помпозни, независимо от това дали има или нямамасони във форума.:lol:

Просто изказах моето мнение. Не предубеждение. Струват ми се смешни и помпозни. А на вас нека се струват както вие желаете, няма да споря с вас.

Твърде много уважавам както мненията на другите така и моето собствено, за да тръгна да споря и да се "аргументирам". :whistling:

Разбирате ли, може да се случи че вие и аз наблюдаваме една и съща сцена (информация) но да я възприемаме по различен начин.- вие да треперите от захлас и страхопочитание, а аз да се отвърна, едва сдържайки смеха си. Това са различните гледни точки.

Впрочем вие даже не се аргументирате ами ми правите демонстрации на високомерност, което винаги много ме забавлява (както и масоните) у персонажи с разни величави духовни претенции. И латинското "де факто" си има много добро съответствие на български - всъщност. :rolleyes: Имаше един период в историята на българските културни среди, много на мода бяха чуждиците "колкото повече, толкова повече."

Според мен с тези "скучаещи чичковци и лелки, които се правят на велики" ти доста енергично заклеймяваш нещо, което де факто не познаваш.

Хайде де! :PПознавам ги достатъчно, за да мисля каквото мисля. :DИ ... моля, моля! Не ги заклеймявам, каква варварщина, къде пък видяхте заклеймяване!

Нещата следват своя ход ... А ние? Разбираме ли ги поне?

Мнооого мъдър подпис, реших да отговоря.

Е, не всичко, но поне разбираме, че нещата следват своя ход. Има хора, които и това не разбират.

А, щях да забравя! Приятно ми е е че правите опити за сближаване, обръщайки се на ти, но от моя страна не е назрял още моментът на подобна близост и задушевност. :3d_146:

И имайки предвид досегашните ви "аргументации", ако можем да наречем така опитите ви да ми подскажете колко съм невежа и глупава, този момент едва ли ще настъпи някога.

Желая ви лека нощ. :rolleyes:

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Целта на темите във форум „Духовни мостове“ е представянето на различни учения и религии, и връзката им с учението на Петър Дънов. За съжаление това не само, че не се случи, но и темата се превърна в поле за междуличностни спорове, които считам, ча въобще нямат място не само в тази тема, но изобщо във форума. Временно затварям темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...