Jump to content
Порталът към съзнателен живот

какво им липсва на зависимите от наркотици


Recommended Posts

сина ми е на 25 год. има жена и дете на 2 год.. и половина и вече е зависим от тревата.когато успее да си наложи да спре да пуши започва да взема хранителни добавки в големи количества.от тревата става агресивен,започва да забравя.когато говоря с него ми казва че се нуждае от разговор с психотерапевт за помощ,но за жалост живеем в чужбина и е невазможно това.какво бихте ме посъветвали.той не иска да сподели с мен какво му липсва и защо има тази необходимост.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, сигурна ли сте, че употребяваната дрога е само трева - марихуана?или?

За да се вземат адекватни мерки е много важно да се знае каква точно е дрогата в какви дози се взима и т.н.

Положителен резултат без работа със специалисти е много трудно постижим. Казвам специалисти, защото при зависимите психотерапевта е само едното звено.

За съжаление, вече дрогата се смесва със синтетични наркотици и много от употребяващите трева не знаят, че се пристрастяват не към тревата, а към нещо с неясен за тях произход. Последствията са много трудни за преодоляване.

Въпреки че сте в чужбина вероятно има наблизо център за зависими, може да отиде поне за консулт.

бих ви препоръчала книгата "Мотивационно интервюиране" на Уилям Р. Милър и Стивън Ролник. Тя дава добри методи за работа с тежки зависимости- алкохолизъм, наркомании. може да ви помогне в диалога със сина ви. Основно дава насоки в работата с мотивацията. Но професионална намеса е задължителна, ако искате да имате трайни положителни резултати.

Линк към коментар
Share on other sites

сина ми е на 25 год. има жена и дете на 2 год.. и половина и вече е зависим от тревата.когато успее да си наложи да спре да пуши започва да взема хранителни добавки в големи количества.от тревата става агресивен,започва да забравя.когато говоря с него ми казва че се нуждае от разговор с психотерапевт за помощ,но за жалост живеем в чужбина и е невазможно това.какво бихте ме посъветвали.той не иска да сподели с мен какво му липсва и защо има тази необходимост.

Зависимостите са само следствие и докато не се излекува причината, довела до възникването на зависимост, лечението никога няма да е окончателно.

Вие сама разбирате, че синът Ви страда от дълбока рана в душата си, за която не е готов да говори с Вас. Тази рана може да е породена от конкретна случка в живота му и да е израз на дълбокото му неудовлетворение от себе си, от начина си на живот. Такав рана крие неприемане на себе си, осъждане, което е залегнало дълбоко в подсъзнанието.

Във всеки един от нас живее по един съдник, който е заложен в нас от строгото ни възпитание, от липсата на разбирането на другите към нас, от липсата на достатъчно любов най-вече в детските ни години.

Ето защо осъждането на взимането на наркотици от сина Ви би довело до още по-голяма затвореност от негова страна, още по - силно неприемане и осъждане на себе си от негова страна и ще го тласне към наркотиците в по-голяма степен.

Ако проявите разбиране към него и искрена майчина загриженост към здравето му и го накарате да осъзнае причините за тази зависимост, като при това не я осъждате, а просто разбирате, той би могъл с Ваша помощ да се замисли за това свое решение да приема наркотици. Дайте му да разбере, че животът си е само негов и всички решения дали ще го живее в добро здраве и радост или бавно и мъчително ще се самоубива тровейки се, е изцяло негово. Животът му е най-ценният дар, който и той самият, и Вие като негова майка сте получила от Съществуванието. Но само той носи отговорност за своя живот и Вие не сте състояние да живеете неговия живот вместо него. Той трябва да осъзнае изцяло своята отговорност за живота си, как ще го живее и дали ще го живее!

В случаи на силна зависимост хипнозата е един много добър метод за навлизане в подсъзнанието и заровените в него рани. Тя може да даде първоначален тласък на разбирането на подсъзнателната причина. Ако в страната, в която сте, има възможност за включване в групи за медитации, като силно препоръчвам катарзисните медитации на Ошо, синът Ви би могъл да опита да се включи. Енергията на груповата медитация, още повече когато става дума за пречистващите и силно катарзисни медитации на Ошо, би могла да му повлияе положително. До момента, в който сам ще е готов да се срещне със себе си и да осъзнае болката в душата си.

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...