Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прекратяване на трудови договори. Съкращения.


Recommended Posts

Тази тема е доста актуална все още на фона на икономическата криза, която за съжаление засегна много работодатели. Много от тях прибягват до съкращаването в щата или прекратяването на трудовия договор по взаимно съгласие. За работника или служителя е по-добре това да стане примерно със съкращаване в щата, но за работодателя пък не е.

Внимавайте, когато сте изправени пред такова условие, не се подвеждайте, изберете съкращението - ще имате няколко преимущества, повече от това, да сте по взаимно съгласие - по-голям период ще получавате обещетение за безработица примерно, има и други. Изобщо темата е доста широкообхватна! А законодателят се е погрижил да не липсват казуси по тази тема, които може да обсъдим!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Вчера имах един случай и реших да го напиша и тук. Касае се за един от видовете прекратявания на трудов договор, който не е често срещан.

Когато се преминава на държавна служба, може да се прекрати трудовия договор без предизвестие от страна на работника или служителя. Важното тук е наличието на писменно мотивирано изявление от същия.

Ако имате такъв случай е важно да се знае това, защото е твърде вероятно да Ви откажат да Ви освободят веднага, а имате това право.;)

Редактирано от Жур
Линк към коментар
Share on other sites

Разочарован съм на тоя етап като цяло от частниците ни .Мислят само за доброто клиента ,а работниците все едно не са хора .Макар че съм нямал лошо отношение към себе си ,то се отразява по друг път .Първо неценят работата на хората си ,експлоатират им труда ,като гледат един работник да върши работата и на още 2-ма и получава половин възнаграждение ,а ако не си доволен могат да ти кажат ами за това място се борят 100 човека прав ти път ,хората които работят за частници имат страх че на следващият ден могат да останат без работа и нова трудно да си намерят .Също така прекалено изкуствено напрежение се създава ,стресират работниците си ,изискват максимума от тях а те всъщото време непоказват нужната благодарност за труда и също нужното отношение .Другото което е ,че мисля спокойно работотдателите могат да дават в пъти по добри заплати ,ето примерно в някоя бензиностанция ,цените са почти равни като с европйските ,като даже гледах някъде по интернет ,че в Словакия са същите цени ,но там работниците взимат 1000-1500 евро заплата ,а печелбата от тази дейност е една и за двете държави или близка ,същото е и с хранителните стоки ,отдавна вече са на европейски цени продуктите ,но въпреки това нашите работници взимат 300 лева в провинцията и 500 мисля по София ,пореден парадокс .Но това никъде неможе да се чуе по медиите .

А после постоянно по медиите се втълпява ,че ние Българите сме били мързеливи И направо се чудя как примерно един Кипър ,дето е една пустощ тами са много по добре от нас ,а ние тука таква богата държава да сме и да кретаме едва едва ,върху вода ходим ,жадни седим .Може спокойно да сме Швейцария на Балканите ,но все сме страдли от лоши оправници като цяло ,смисал взимат неадекватни решения ,и това има своето обяснение де .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Ами така е, като не сме единни и всеки се спасява поединично! Знам много добре за какво говориш. Дори и да си сам, пак трябва да си търсиш правата. Трябва да им покажем, че колкото ние зависим от тях, толкова и те от нас, а не вечно да им трепериш, че ще те уволнят, те точно на това разчитат! Аз, смея да кажа, се преборих с този страх, застанах срещу него и се преборих...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз наблюдавам от известно време нещо, което го има не само тук, където работя, а може би е на много места. Работя в предприятие с около 250 човека. Много лесно се освобождават хора от работа, дори и напуснали по взаимно съгласие, работодателя не иска и да направи нещо, да го задържи, а пък и не може да се задържи един човек на работа, ако си е намерил по-добре платена работа. Но не е това основното, има един много голям проблем поне тук, където работя, ТРУДНО може да се намери човек, човек който да си разбира от работата, нямам впредвид само за административна работа, говоря за хора за производството, обикновени работници. Верно града е малък, но този проблем не е само в малките градове.

Липсата на кадри става все по-голям проблем, на много места.

Да, работодателя лесно освобождава, но после става сложно и за него да намери някой, намира, но новия човек идва за няколко месеца и си тръгва. И изобщо става една въртележка.

На мен ми прави впечатление нещо, хората в повечето случай не знаят какво подписват, а трябва да се чете и да се пита, което не е ясно.

Много случаи има, човек започва работа, но не си подписва трудовия договор веднага, ами това е незаконно. Има срокове за предварителна регистрация на договорите и тя се прави още преди човека да е започнал работа. Това се прави в малките фирми, където разни счетоводни къщи водят всичко на една фирма, ами не може да се знае всичко, от разните му там счетоводителки. А те могат да направят много големи поразии, някои може и да знаят и да са пострадали от цялото това нещо. Аз се сблъсквам с него почти ежедневно.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз наблюдавам от известно време нещо, което го има не само тук, където работя, а може би е на много места. Работя в предприятие с около 250 човека. Много лесно се освобождават хора от работа, дори и напуснали по взаимно съгласие, работодателя не иска и да направи нещо, да го задържи, а пък и не може да се задържи един човек на работа, ако си е намерил по-добре платена работа. Но не е това основното, има един много голям проблем поне тук, където работя, ТРУДНО може да се намери човек, човек който да си разбира от работата, нямам впредвид само за административна работа, говоря за хора за производството, обикновени работници. Верно града е малък, но този проблем не е само в малките градове.

Липсата на кадри става все по-голям проблем, на много места.

Да, работодателя лесно освобождава, но после става сложно и за него да намери някой, намира, но новия човек идва за няколко месеца и си тръгва. И изобщо става една въртележка.

На мен ми прави впечатление нещо, хората в повечето случай не знаят какво подписват, а трябва да се чете и да се пита, което не е ясно.

Ами напълно нормално е ,работодателите от алчност и стиснатост си губят кадърните хора ,разбирасе може да има и някакво изключение ,и поради лошите условия на труд ( заплащане ,отношение ,инфраструктура и т.н. ) персоналът им не се стараят ,вършат работата си ей така между другото ,този стил на водене на дадени фирми и предприятия от страна на ръководителите ,може да има бързи в началото резултати ,но в дългосрочен план неиздържат ,именно поради тези тънки моменти .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има срокове в които прекратяването на трудовото правоотношение може да се оспори в съда. Той е двумесечен.

Този срок при всички основания за прекратяване на трудовото правоотношение започва да тече от деня на прекратяването, което е в зависимост от основанието /по взаимно съгласие, с предизвестие или без, поради изтичане на срока на договора и т.н./.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Безплатно производство по трудови дела

Чл. 359. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

Подведомственост

Чл. 360. (1) Трудовите спорове се разглеждат от съдилищата. Те се разглеждат по реда на Гражданския процесуален кодекс, доколкото в този кодекс не е предвидено друго.

(2) (Частично обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 69 от 1995 г.; изм., бр. 2 от 1996 г.) Не се разглеждат от съдилищата спорове относно освобождаване на:

1. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) изборни служители в органите на изпълнителната власт, в обществени организации и в политически партии и движения;

2. (Решение № 11 на КС на РБ от 30.04.1998 г. - ДВ, бр. 52 от 1998 г., нова, бр. 25 от 2001 г.) служителите по чл. 28, ал. 2 от Закона за администрацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...