Jump to content
Порталът към съзнателен живот

3а смисъла на живота


Mindfield

Recommended Posts

Изобщо не търся смисъла на живота. Това за мен е най-глупавото търсене.

Аз искам да намеря себе си, а какъв е смисълът на живота, не, не е за мен този въпрос; един такъв въпрос без отговор. Не обичам цитати и чужди напътствия. Моят живот го живея аз. Както и моят смисъл на моя живот е мой и ничий друг.

Добре казано :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Зависи какво се има предвид под "мислим за смисъла", според мен.

Ако това означава да сложим някакви мерки, норми за "постигане на смисъла", някакви точни представи за "материализиран смисъл" - то те само биха ни затворили пътя към истинското му постигане...

Вид "обективиран" смисъл е осъзнаване на истината, практически.

Освобождението от карма е частен случай на смисъла.

"...и истината ще ви направи Свободни" Господ Иисус Христос

"Човек живее за да мисли" Стругацки

Смисълът на живота е в мисълта. Живот без мисъл е безмислен ~ безсмислен :3d_146:

Имаше ли смисъл животът ми днес? Радвах се на хората около себе си, каквото можах направих за всеки, който бе около мен, учих се да прилагам любовта в трудните ми моменти - колкото можех, смирявах желанието си да наложа моята лична воля.... Да, имаше смисъл... Благодаря за днешния ден...
:thumbsup2::feel happy:

Струва ми се,че ако успеем да осъзнаем и усетим смисъла на своя личен живот всеки ден, той наистина ще ни се открие като цяло.... може би?

Смисълът на живота е осъзнаването... храна за Орела
Дон Хуан Матюс Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Има смисъл ако...

Ако си дал

''Ако си дал на гладния

дори трохица хляб от своя хляб.

Ако си дал на скитника

дори искрица огън от своя огън.

Ако си дал на милата

от своето сърце.

Ако си дал на чуждите

живот от себе си.

Ако си дал, ако си дал,

ако си дал от себе си,

не си живял, не си живял на празно. ''

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли въобще нещо проявено в тази вселена, създадена от Съвършен Разум и изпълнена с Безгранична Любов да няма своите място и роля в Божествения Промисъл, пък било то най-ярката звезда или най-малката песъчинка?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Смисъла на живота никой не знае.Това е въпросът, който ме тормозеше много години, но сега съм се примирил, че няма да намеря отговора.Може би смисъла на живота е да го търсим!?!

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не търся смисъла на живота. Това за мен е най-глупавото търсене.

Аз искам да намеря себе си, а какъв е смисълът на живота, не, не е за мен този въпрос; един такъв въпрос без отговор. Не обичам цитати и чужди напътствия. Моят живот го живея аз. Както и моят смисъл на моя живот е мой и ничий друг.

Е, Мона, та ти си дала, без да подозираш, чудесен отговор на въпроса - смисълът на твоя живот е в себенамирането. Един чудесен смисъл между другото и... работа за цяла вечност!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз съм наблюдавал причината за смъртта на хората и съм дошъл до едно заключение, в което няма никакво изключение. Отнемете на човека любовта, и той непременно ще умре. Мнозина казват, че обичат хората, а други питат какво нещо е да обичат.

Сега ще ви приведа един пример от българския живот, за верността на който отговарям. Една майка имала едно дете, което много обичала. По едно време това дете се разболяло много тежко. Викала един, втори лекар, но никой не могъл да му помогне, детето трябвало да си отиде. Викала свещеници, но и те не могли да му помогнат. Тогава майката се обърнала към Господа с думите: „Господи, аз обичам детето си и не го давам, не искам по никой начин да умре. На Тебе не Ти трябва моето дете, не го давам. Аз искам то да живее.“ И наистина, за учудване на всички, детето оздравяло.

В подобни случаи някои майки казват: „Господ иска да вземе детето ми.“ И така се примиряват. Не, това, което човек обича, не може да умре. Умира само онова, което човек не обича.

Светът на Духа, на душата, на ума и на сърцето

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"За мен Словото не е просто трапеза или шепа жълтици, а смисъл на живота...

Искам да уловя душата на езика, паметта на писмото..."-Константин-Кирил философ /към Захариус/, от едноименния филм...

:hypocrite::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

В "Разговори при седемте рилски езера" Учителят казва: "Любовта към Бога - това е вътрешен, мистичен опит. Магичната сила на тази опитност се разкрива, когато човек отправи ума си и сърцето си към Бога без никакво колебание и съмнение. Тогава ще разберете смисъла на живота. Смисълът на живота седи в Любовта към Бога."

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е друг човек да каже твоя смисъл?

Възможно ли е някой друг да диша вместо теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли нещо, което не е било създадено да има смисъл само по себе си?

Ние създаваме смисъла на живота и в това е цялото великолепие на съществуването - според нашето съзнание. Можем да сътворим от живота приказка или кошмар, и да го възприемаме като такъв. Животът е като платното на един художник. Животът е за да се живее все по-красиво и по-красиво. Така ние самите му придаваме смисъл. За това е необходимо постоянно да се развиваме, за да можем във все по-голяма степен да изпълним живота си с красота.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не е успял да отговори на този въпрос.

Е, има едно успокоение - няма и да отговори никой и занапред.

Мона, имам чувството, че си в криза... Няма лошо - кризите са лечебни, ако човек правилно подходи към тях и ги използва като възможности. Не съм съгласен с теб, че никой не е успял да отговори на въпроса за смисъла, нито пък че и никой няма да отговори занапред. Недей да гледаш толкова песимистично и сама да си поставяш граници! Естествено смисълът не се дава с раждането ни, не се дава наготово, а всеки сам трябва да достигне до него. От моя гледна точка нещата изглеждат прости - ако имаш връзка с Бога, животът ти се изпълва със смисъл. Ако е прекъсната тази връзка, тогава човешкият живот се обезсмисля и райската долина се превръща в самотна и тъжна пустиня. Нали знаеш какво се случва с ръката, която е отделена от тялото? - Загнива, разлага се, вмирисва се... Друго си е ръката, която е свързана с тялото и е естествена част от него. Но всеки един от нас сам за себе си прави този избор - коя от двете ръце да бъде. А ти коя ще предпочетеш?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Бориславил, прав си.

Онтологичната ми криза продължава вече доста време - от първия ми съзнателен миг, който не помня кога се е случил...

А иначе тресе ме любовна треска.

:3d_146:

Анализирай ме ОЩЕ...

И ПАК

И ПАК

БУМ!

Смисълът на живота - винаги се съсредоточава в едно "Бум" и "Пляс".

Има и варианти.

Линк към коментар
Share on other sites

Нито един профанизиращ анализ няма да проникне дълбоко в човешкото същество, в същността му, никога не би могъл, поради повърхостност на визуса си.

И никога няма да достигне до смисъла на живота. Защото той - смисълът, в наблюдателници отстрани и в егосамоуспокоителни анализи не стои, а в самия живот.

И в тези, които го живеят.

Нито един профанизиращ анализ няма да успее да проникне дълбоко в човешкото същество, в същността му, никога не би могъл, поради повърхностност на визуса си.

И никога няма да достигне до смисъла на живота. Защото той - смисълът, в наблюдателници отстрани и в егосамоуспокоителни анализи не стои, а в самия живот.

И в тези, които го живеят.

Нито един профанизиращ анализ няма да успее да проникне дълбоко в човешкото същество, в същността му, никога не би могъл, поради повърхностност на визуса си.

И никога няма да достигне до смисъла на живота. Защото той - смисълът, в наблюдателници отстрани и в егосамоуспокоителни анализи не стои, а в самия живот.

И в тези, които го живеят.

И още малко по темата - смисълът се търси и намира с мисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Бориславил, прав си.

Онтологичната ми криза продължава вече доста време - от първия ми съзнателен миг, който не помня кога се е случил...

А иначе тресе ме любовна треска.

:3d_146:

Анализирай ме ОЩЕ...

И ПАК

И ПАК

БУМ!

Смисълът на живота - винаги се съсредоточава в едно "Бум" и "Пляс".

Има и варианти.

Прав, крив - какво значение има Мона? Въпросът е могат ли моите думи да ти помогнат по някакъв начин или не? Ако не могат - просто ги забравяш и толкова! За смисъла на живота - да, има и варианти, но основното е дали си с Бога или си против Него? От отговора на този въпрос зависи почти всичко! За теб - бих могъл да ти кажа доста работи, но не виждам смисъл да наливам чай в препълнена чаша...

Линк към коментар
Share on other sites

Този, който мисли, че нещо или някой може да бъде с бога или против бога, не познава бог. Защото бог е всичко и всички и само някой от своята малка крепостна камбанария може така да го интерпретира.

Срещу Бог нищо не може да застане, по простата причина, че той съдържа всичко в себе си.

А явно някои хора намират смисъла на живота си в зле скалъпени и ограничени коментари, които наричат за свое тшестлавие анализи.

Мога да направя точен анализ на подобни люде и то само с една дума. Не виждам смисъл от повече. Но и не виждам смисъл да го правя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Прав, крив - какво значение има Мона? Въпросът е могат ли моите думи да ти помогнат по някакъв начин или не? Ако не могат - просто ги забравяш и толкова! За смисъла на живота - да, има и варианти, но основното е дали си с Бога или си против Него? От отговора на този въпрос зависи почти всичко! За теб - бих могъл да ти кажа доста работи, но не виждам смисъл да наливам чай в препълнена чаша...

Извинявам се, че се намесвам в диалога между Мона и Борислав, обаче искам да кажа нещо на Борислав - точно тези думи (от пост № ) не могат по никакъв начин да й помогнат (ако въобще има нужда да й се помага). И въобще не стана ясно, че искаш да й помогнеш. Аз чета като страничен наблюдател и въпреки това забелязвам, че думите ти звучат снизходително, назидателно, а към края и ултимативно. Липсва разбиране и приемане на нейната позиция. Как се е почуствала Мона, към която беше адресирано? - предполагам, че при нея камбанката е звъннала още по-силно.

Напълно съзнавам, че аз също правя такива изказвания като теб, но поне не и под предлог, че помагам.

Съжалявам, нещо не ми работи бутончето Редакция - в скобите би трябвало да пише "от пост №164".

Линк към коментар
Share on other sites

Написаното от Борислав не ми звучи назидателно, а искрено.

Има път към светлината, има и към тъмнината.

Има някои, които под сянката на лозунги за "свобода", устойчиво крачат в мрах.

Прочее,

"определяйтесь девушка, а то остановка подходит" цитат от стар виц

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Има път към светлината, има и към тъмнината.

Има някои, които под сянката на лозунги за "свобода", устойчиво крачат в мрах.

Например?

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е прекрасен. Какъв е смисълът му?

- Да повярваме в това и да го превърнем в реалност.

Чудесна мисъл, жалкото е че в повечето случаи човек е дребнав и се взира в нищожното, или във всеобхватността си не хваща нищо, губи същността.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...