Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли изход от този омагьосън кръг?


Recommended Posts

Здравейте!.. За първи път пиша тук, днес за първи път и Ви четох… Не попаднах случайно на сайта Ви, търсих начин да намеря съвет и помощ… Не искам да говоря за себе си, а за човек, който значи много за мен, и който в последните години започна да пропада във все по-дълбока и по-дълбока бездна – става дума за моята по-малка сестра. И двете учим в чужбина, и двете в началото бяхме подпомагани от родителите си финансово… С времето аз малко или много стъпих на краката си, оправям се криво-ляво, не ми е лесно, протаквам си ученето, за да имам време да работя, но не получавам много и не мога да помагам и на сестра си… Тя още разчита на родителите ни, но откакто започна кризата в България и те вече едва се справят… И това, че сестра ми разчита на тях ги притеснява... Но това далеч не е реалният проблем...

Много сложно ще е обяснението, защо сестра ми не може да хване живота си в ръце… В началото на ученето си се справяше – не й беше лесно, имаше спадове, но намери приятели, с които да работи и някакси се справяше… докато на края на годината не успя да вземе два изпита, а останалите от приятелите й успяха. Тези изпити бяха важни за следващата година, можеше да продължи директно в следващата година и да ги повтори тогава, с риск да не й е по силите да се справи с предметите, които се базираха на тези първи изпити… но пък да продължи с приятелите си… Другият вариант беше да спре, да повтори цялата година заради тези изпити, и съответно да учи със студентите от новия курс. От страх тя избра да повтори… и повече не намери хора, с които може да общува… Специалността, която учи е такава, че повечето, които успяват да влязат са връзкари и… доста заможни хора… и следващият курс беше пълен със такива… всички имаха нови модели компютри, техните им помагаха със проектите вкъщи, а тя беше сама и все повече се капсулираше от останалите. Истината е, че винаги е била по-затворена – и в училище не обичаше да излиза със съученици, предпочиташе да се прибере и да гледа телевизия… но в момента всичко десеторно се е влошило! От стреса тя рязко напълня, започна да не се чувства добре в кожата си, почти спря да излиза… и в университета също трудно се справя – когато й предстоят изпити не може да се накара да седне да чете и накрая се паникьосва, започва да плаче, да се тръшка и в последния момент се отписва! И после отново изпада в някаква безтегловност, за известно време се успокоява, разведрява се като си пусне някой филм, но после всичко отново се повтаря!... Това е като някакъв омагьосан кръг, от който няма излизане! Не иска да си търси работа, защото я е срам от външния й вид, не излиза с хора, дори не иска да се запознае с моите приятели, защото щяло да я е срам от мое име. А аз, и родителите ми много се притесняваме, но вече не знаем какво да предприемем… Питаме я защо продължава да учи това, щом я прави нещастна, защо не се откаже – но тя не иска… защото не знае какво друго би могла да прави… Не е решение и да се върне вкъщи… когато се прибираме за малко, тя се скрива вкъщи и не иска да излиза – защото не иска някой познат да я види така… Просто не знам какво се случва в измъчената й душа, не знам кога точно започна всичко и ме е страх да мисля как ще завърши… Майка ми ще се поболее от притеснение… Аз също не виждам изход и просто нямате представа колко тежка е тази ситуация!... Та тя няма никакви приятели! Ако нещо я вълнува звъни веднага или на мен, или на майка ми… Като я питам как смята да продължава, ми казва, че предпочита просто да я няма… Дава си обещания да се опита да се промени, но добрите намерения не продължават и седмица… Моля Ви, помогнете ми със някакъв съвет! Наистина не знам какво да правя – исках да я водя на психолог, но тя отказва – нямало да й каже нищо, което вече не знае… Аз се изморих… Изтощително е… Много е изтощително и мога само да подозирам какъв хаос от чувства живее в нея, но и аз живея с този хаос и със съзнанието, че не мога да се преборя с него… и това всеки ден ме измъчва…

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Преди време една майка постави подобен проблем, свързан със състоянието на синът и, който учи в чужбина. Въпреки, че поради страх да я разпознаят, тя ме помоли да изтрия постовете и моите съвети към нея стоят. Те важат в пълна сила и към майка ви и вас.Виж тук –

http://www.beinsadou...showtopic=10503

Пишете ,, Не е решение и да се върне вкъщи… когато се прибираме за малко, тя се скрива вкъщи и не иска да излиза – защото не иска някой познат да я види така…’’’

Не съм съгласен с вас, точно да се прибере в къщи да и започне сериозна психотерапия, която да я направи целенасочена упорита и стресоустойчива, е вариантът, който аз ви препоръчвам. Така времето в България не само няма да е загубено, но и сестра ви ще спечели много и има шанс да завърши образованието си. Вижте, човек може успешно да прави в даден момент само едно нещо. В момента вашата сестра се притеснява, притеснява се за изпитите, за това, че е дебела, че няма приятели и т.н..Това е нещото/притесняването/, което тя прави и то успешно. По тази причина не може да учи или върши каквото и да е друго. Затова ако иска да завърши следването си трябва да не игнорира и бяга от притесненията си, а да им отдели подобаващото им се време и се справи с тях като психотерапията е пътя към това. Едва тогава ще може да прави каквото и да е друго. И то ще го прави успешно.

Мисля, че е задължение на родителите ви да я убедят и направите това, което ви съветвам. Почти съм сигурен, че винаги може да се измисли медицинска диагноза като например депресия, която да оправдае такова едно прекъсване пред университета.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...