Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прилагането на власт, натиск, насилие


B__

Recommended Posts

Възможно ли е прилагането на власт, натиск, насилие да е по импулси от Божията Воля?

Замислих се като гледах какво беше писал Христо за убийството. Но това е крайно, а къде къде по-често ставаме свидетели на упражняването на власт и натиск, и насилие, което има безброй измерения и никой Наказателен Кодекс не го лови, а комай и моралът също......

Възможно ли е прилагането на власт, натиск, насилие да е по импулси от Божията Воля? Особено, ако идва в определени моменти от живота ....

Линк към коментар
Share on other sites

Да допълня, че прилагане на воля и власт има и когаго човек налага на семейството си режим на съобразяване с неговите желания за начин на хранене, както и налагането в околната среда на желанията за поведение, начин на живот и т.н. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Възможно е убиването на някой да му попречи да извърши нови дивотии и да му даде повече време за влизане в по - добър път. То и затова някои грешници ги прибират по - рано, за да не трупат още дългове.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е прилагането на власт, натиск, насилие да е по импулси от Божията Воля?

Замислих се като гледах какво беше писал Христо за убийството. Но това е крайно, а къде къде по-често ставаме свидетели на упражняването на власт и натиск, и насилие, което има безброй измерения и никой Наказателен Кодекс не го лови, а комай и моралът също......

Възможно ли е прилагането на власт, натиск, насилие да е по импулси от Божията Воля? Особено, ако идва в определени моменти от живота ....

Интересен въпрос .Немисля че насилието е проява на Божията Воля ,но на човешката воля да .По принцип човек привлича това което заслужава ,но знам също че ако има позволение мисля от по висши същества то може някой да те нарани ,като някакъв изпит от тях да се провери вярата и волята на човек ,но ако няма тяхното позволение то и косъм няма да падне от главата му .Знаем и че много големи и светли личности са преживели невероятни жестокости ,дори са знаели какво ги очаква ,но явно това е бил най добрият избор.За Учителят Петър Дънов ,например знам че е претърпял побой от някакъв човек ,тоест имало е позволението за такова насилие ,не ме учудва и че Учителят се е възтановил за много кратко време ,друг е въпросът какво си е навлякъл на главата този човек ,който си е позволил такова нещо върху такъв свят човек .

Линк към коментар
Share on other sites

Оооо Божия воля - абе хора, нямате си работа - казвам ви го като реалист човек. А всеки може да го набият - отидете някъде, където има война, колкото и да сте в бяло облечени, или дори да си напишете на челото "свят човек съм" пак ще ви бият, ми може и да ви изнасилят, ако сте жена - нека гледаме реално и стига с тая "Божия воля".

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Да. Прав си. Напълно е възможно, ако минаваме вечер покрай реката и то в момент, когато по алеята минават нетрезви националисти, да ни хвърлят в реката, за да поплуваме на лунна светлина... е, може би не от първия път, но ако го правим редовно, със сигурност луната ще прояви любопитство към нашите плувчески възможности.

Но дали това е била Волята Божия?

Ние що не спим?

Линк към коментар
Share on other sites

когато по алеята минават нетрезви националисти, да ни хвърлят в реката, за да поплуваме на лунна светлина...
Някой рамбо... :lol: Може и да са кубински негри.;)

Ние що не спим?
В смисъл ? Защо още не сме си легнали ли ? Ами такава е божията воля. :D
Линк към коментар
Share on other sites

В случая с пушачите - този, който прилага насилие над другите, е точно пушачът. Този, който го възпрепятства, си иска правото на чист въздух. Той помага на пушача да преодолее слабостта и зависимостта си.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Иавинявам се за невежеството но съм на вие с цитирането:(Не мисля че власта и насилието по божията воля.Преди време бях вегетариянка не ядях месо в продължение на години,в къщи приготвях за останалите ,дори и през ум не ми е минало да правя някой вегетариянец.Но се намираха хора които да ми казват сега да не вземеш и да караш и другите .

Линк към коментар
Share on other sites

Случая с пушачите може да се разгледа и от друг ъгъл .Хайде да конкретизираме малко.Ако аз съм с 2-3ма пушачи в едно помещение и аз не пуша аз отивам да подишам чист въздух.Ако 2-3ма са непушачи а на мен ми се пафка -аз отивам на чист въздух да си пуша.Понеже съм пушач признавам си чистосърдечно този грях.Ееех Донка да можеше толкова лесно този който възпрепятства да помогне на тези да преодолеят слабостта си ама нестава.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да не ми се ще да го кажа - Всичко си е по Божия воля. А ние само се учим от ситуациите, от проявите на другия...

Някой /и то често днес/ проявява насилие, налага правила - ако го прави с чисто намерение и е убеден, че е за добро и така трябва, то какво да му кажеш?...

Различни нива на съзнание, различни прояви... :feel happy:

Ако съм майка и видя, че детето ми прави бели, то ще поговоря първо, но после ако не чува, ще го шляпна леко, израстването, възпитанието е такъв процес, понякога и лошо има и добро....

/П. П. Има и друго, понякога ние се учим от децата си и се променяме, това е двустранен процес.../

Истината е, че промяна, действие има, когато "за всяко действие има равно по сила и обратно по посока противодействие..." Т. е. нещо се случва и ако има пробудено съзнание се трупа опит, ако има желание се променя поне една от страните и така....

Това е Живота....

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Имам една приятелка, много добър пушач. Пуши непрекъснато. И много добър човек.

Само дето окадява котарака си и после той ми мирише на стара опушена с цигарен дим кожена шапка...

Та горкият се спасява, като застава на перваза на отворения прозорец.

Аз съм малко по-голям от него, та няма място на мен на този перваз, иначе и аз там бих стоял.

Това не ми пречи да обичам приятелката. И признавам - нямам желание да я карам да прави нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Иавинявам се за невежеството но съм на вие с цитирането :(Не мисля че власта и насилието по божията воля.Преди време бях вегетариянка не ядях месо в продължение на години,в къщи приготвях за останалите ,дори и през ум не ми е минало да правя някой вегетариянец.Но се намираха хора които да ми казват сега да не вземеш и да караш и другите .

Вече не си ли вегитарянка :)

Линк към коментар
Share on other sites

Оооо Божия воля - абе хора, нямате си работа - казвам ви го като реалист човек. А всеки може да го набият - отидете някъде, където има война, колкото и да сте в бяло облечени, или дори да си напишете на челото "свят човек съм" пак ще ви бият, ми може и да ви изнасилят, ако сте жена - нека гледаме реално и стига с тая "Божия воля".

Да от обикновена гледна точка ,всичко се случва съвесем случайно ,и всичко се е създало случайно ,без да иска .Хубаво човек да е реалист ,но за всеки реалноста е различна ,това което за теб е реално за мен може да не е ,и обратното е вярно ,за един реалноста може да е лоша за друг добра :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Евала :) Само на боб не се живее :D

Относно видовете "тежкари" - ако има слаби закони и полиция в държавата, нищо не му пречи на някой да се сбие, за да се направи на мъж - случай много под път и над път. Ако има закони, или си с компания, има по-малка вероятност. Мен не са ме нападали от много години, но като бяхме малки и бях по-слабичък и учехме в МГто, а отсреща Строша и Автото (Техникум по строителна механизация и Автотранспортния техникум) най-редовно се опитваха да ни рекетират. Опитваха, защото или бяхме много в компания, или им се изрепчвахме и ние и като ни видеха, че не ни е страх и че няма да стане толкова леко, колкото си го мислеха, и се отказваха. Имаше и такива, които даже се сбиват посред бял ден на спирката пред 10 човека чакащи и ако се защитиш идва още един и почва "абе ко ни нападаш бе, я ни остави, нищо не сме ти направили" :D (все едно аз ги рекетирам, а не те мен - трикове хиляди). Затова по-малко бъдете наивни.

Редактирано от the_keeper
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...