Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Тъмнината и Светлината


pakodelucia

Recommended Posts

Само ще допълня Венцислав.

Този знак .. "" :yinyang: "" ... някой да се е замислял какво означава ?

Друга ... как да кажа, ...гатанка.

Някой да знае защо по-древните жители на Балканите са селекционирали така нареченото сега "Българско овчарско куче " или още наричаното "Каракачанско куче" да е в окраска " черно и бяло" ?

Още по въпроса ... преходноста на този свят и неговата светлина/илюзия Бог майче е подсказал като е заповядал вечната смяна на ден/ нощ ? После в Астрала има една по-голяма /приблизително на половин земна година / времева смяна на "ден / нощ ", центрирана от Екватора - пак преходност .... По -"горе" всичката тази преходност се записва и илюзорният Ум / служител на илюзията/ "записва" преходността, за да може " Душата- Причина " облякла Духа, да расте в познанието Си. ...... познание...Познание ... Гностицизъм.....

Ама хайде, ще почакам малко с разсъжденията. Няма да е интересно сам да си го кажа всичкото. Исках само да подкрепя разсъжденията по-горе..

:yinyang:

:sorcerer::smarty::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Този знак .. "" :yinyang:  "" ... някой да се е замислял какво означава ?
Дори децата знаят. :1eye: На мен едно дете ми го каза просто. Това е доброто и злото, сьществуващи вьв всяко нещо. :harhar:
Линк към коментар
Share on other sites

Душичко... sony,

На тебе очите са ти се замъглили от плач по хубавия принц и виждаш малко позацапано реалносто. Като ти гледам онова нещо на вместо снимка, друго не ми идва на ум да кажа ...

sorry !!!

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang:

Знак на Абсолютната Хармония, когато Ин-мъжки принцип и Ян-женски принцип са в хармония, това е Божественото състояние, състояние на хармония между Дух и Материя.

Целта на Пътя е да се достигне до това състояние.

Пожелавам това състояние на всички участници в Портала, като разрешат всички свои противоречия :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:D:hypocrite:

Достигането на Божественото състояние, чрез хармонизирането на Ян и Ин някак си повече ми допада от противостоението на Добро и Зло. В първия случай - при хармонизирането имаме Еволюция, а при противопоставянето имаме Инволюция.

:thumbsup1:

:yinyang:

В микрокосмоса при мъжа имаме ХУ хромозоми , а при жената имаме ХХ. Защо ли ?

:feel happy::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Знак на Абсолютната Хармония, когато Ин-мъжки принцип и Ян-женски принцип са в хармония, това е Божественото състояние, състояние на хармония между Дух и Материя.

Извинете ме,като че ли съм сбъркала имената на принципите. Ян е мъжкит, а Ин - женскит. Благодаря :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Не сьм ти "душичко" и никьде не сьм казала че доброто и злото си "противостоят"! Те просто присьстват вьв всяко нещо, колкото и да не виждаш с твоя незамьглен поглед!

Линк към коментар
Share on other sites

Добро и Зло си противостоят по онзи закон за двойка сили в дуалистичния свят като окултен и философски термин и няма / поне не знам / термин как да се примерят. Докато Ин и Ян се примиряват чрез детето във съзидателноста си.

Така мисля - така говоря. Ако не ти харесва разсъждението ми - забрави го.

Линк към коментар
Share on other sites

Достигането на Божественото състояние, чрез хармонизирането на Ян и Ин някак си повече ми допада от противостоението на Добро и Зло. В първия случай - при хармонизирането имаме Еволюция, а при противопоставянето имаме Инволюция.

:feel happy::thumbsup2::thumbsup2:

В микрокосмоса при мъжа имаме ХУ хромозоми , а при жената имаме ХХ. Защо ли ?

Осигуряват възпроизводство на двата пола. Х (от м.) + Х (от ж.) = ХХ нова жена

Х (от.ж.) + Y (от м.) = ХY нов мъж като смесват генни комплекси и дават възможност за мутации. Колкото по-голямо е разнообразието, толкова повече шансове за еволюция получава съответният вид.

Добър пример за хармонизиране, което стои в основата на Еволюцията! :thumbsup: Поздравления! :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Някои демонстации не ми харесват из форума ни, но какво да направя...

Аз ще помоля мъдрите, като такива, да намерят паралелите между доброто и злото, ин и ян...

Искам и да кажа колко много ми харесва снимчицата на Сони.

Линк към коментар
Share on other sites

С долустоящето не целя да влезна в спор и безконечни препитания.

Когато се разглежда един, символ или знак той е Цялост изразяваща както единното така и отделните части. Доброто- Злото са само част от аспектите на символа, а Ин и Ян не са само изразители на женското и мьжкото начало. Кьм Ин се отнасят тьмните, студените, слабите страни на предметите и явленията: зима, нощ, вода и т.н. Ян включва противоположните страни на тези явления: лято, ден, огьн. Тези начала се проявяват винаги и навсякьде, но не могат да сьществуват едно без друго. Сьответно сьщото с Доброто и Злото. И, наистина кьде са паралелите мужду доброто и злото, мужду Ин и Ян, има ли паралел, вододел или те са взаимообуславящи се, преливащи?! :hmmmmm:

Когато давах частното проявление Добро- Зло не целях нападка, но тя се "видя" там кьдето я няма. Или просто разсьждаваме на "различни октави" :thumbsup: Исках да подчертая, че децата са по- мьдри от нас и знаят нещата преди да са ги осьзнали с логичния ум на който се опитват да ги научат.

Ако Ин и Ян са наистина сьзидателни, няма нужда да се примиряват в детето.

Човешкото неразбиране и неразумност изкривяват правилното протичане на Ин и Ян и затова има противоборство. Когато се наруши правилното им сьотношение се появяват и болестите в организма.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Дали е достатъчно само с промяна в сърдечното светилище и светилището на главата?

1. След активиране на Атома на духовната искра в лявата сърдечна камера започва да вибрира стернума и впоследствие тимусната жлеза се активира и започва емисирането на един определен хормон, който по пътя на малкото кръвообръщение достига до хипофизата

2. Хипофизата е от два дяла - преден, свързан с гортите чакри и заден - с долните три / свързани с тазовото светилище/....и т.н.....

Тези процеси са НАЧАЛОТО на трансмутацията, а не КРАЯ!

А след трансмутацията /изчистване на системата/ следва вече истински освобождаващия процес - трансфигурацията.... :rolleyes:

Много ми е интересно. :)

Може ли още малко да ми обясните някои неща:

1. Какъв е този Атом на духовната искра и къде точно се намира в лявата камера на сърцето?

2. Как точно се активира отново тимусната жлеза?

Защото за нея знаем, че е животинска жлеза, атавистичен остатък и нормално при човека е да атрофира до 12-13-14 годишната му възраст, време, през което той започва да се осъзнава, т.е. от малко животинче се превръща в човече. :hmmmmm:

3. Какъв е този хормон, който продуцира тимуса след реактивацията си?

Има ли си име и с какви конкретно процеси в човешкото тяло е свързан?

Защото за хормоните знаем, че са регулатори на процесите в плътното тяло.

4. Хипофизата има два дяла.

Но знаем, че и двата й дяла - преден, т. н. аденохипофиза и заден, т. н.

неврохипофиза, се кръвоснабдяват от горната, респективно долната хипофизни артерии, клонове на a. carotis - сънната артерия, за която пък ни е известно, че няма нищо общо с малкия кръг на кръвообращението, а е включена в големия такъв - разминаване се получава нещо. :huh:

Малкият кръг на кръвообращението включва:

- truncus pulmonalis - белодробния ствол, излизащ от дясната сърдечна камера, който се раздвоява на двете белодробни артерии - лява и дясна, влизащи в хилусите на двете съответни половини на белия дроб и пренася

замърсената венозна кръв за окисление от дясната камера в белите дробове,

от където вече обогатена с кислород се връща по

- белодробните вени - vv. pulmonales, които се вливат в лявото предсърдие.

Кръвта от лявото предсърдие преминава в лявата камера и от там в аортата, която дава началото вече на големия кръг на кръвообращението.

Може да ви направи впечатление, че венозна кръв тече по артерии, а артериална по вени, но това е така само при белодробните такива, тъй като

изходната точка е сърцето, а съдовете, които излизат, без значение от къде в човешкото тяло се наричат артерии, в конкретния случай носещи замърсена кръв, а тези, които влизат, се наричат вени, в случая носещи кислородна, пречистена кръв от белите дробове.

Та въпросът ми е как точно този хормон ще достигне по малкия кръг на кръвообращението до хипофизата? :)

5. За хормоните, отделяни от хипофизната жлеза, знаем, че са тропни, т. е. стимулиращи производството на хормони от останалите жлези в човешкия организъм.

В какво точно се изразява действието на този, новообразувал се тимусен хормон, за който говорите, върху хипофизарните такива?

6. Мутация в превод означава израждане.

Думата израждане има корен из - род.

Та из кой род се има предвид този процес на трансмутация?

7. Трансфигурация - това промяна на фигурата ли е и каква точно е тази промяна?

Въх, да не станем като Майкъл Джексън трансмутирали трансфигуранти! :D

Това последното е шега, а горните ми въпроси са много сериозни.

Предварително благодаря, ако решите да ми отговаряте и да внесете малко светлина! Темата е за светлината, защото.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно беше за четене. Но си мисля, че това са автоматични процеси, неволеви за човек. Човешката...докторска намеса дамо ще обърка и много ще усложни нещата.

Мисля, че по Божията Воля са автоматични процеси.

Линк към коментар
Share on other sites

Правилни въпроси.

Аз също се интересувам от тази част - как я обяснява науката.?

Хайде всички заедно, да отхвърлим част от невежеството!

Аз не съм експерт - в никакъв случай, но ще споделя как виждам всичко това.

1. Какъв е този Атом на духовната искра и къде точно се намира в лявата камера на сърцето?

Според мен, това е душата човешка.

2. Как точно се активира отново тимусната жлеза?

Защото за нея знаем, че е животинска жлеза, атавистичен остатък и нормално при човека е да атрофира до 12-13-14 годишната му възраст, време, през което той започва да се осъзнава, т.е. от малко животинче се превръща в човече. :hmmmmm:

Процесът е известен на изток като издигане на Кундалини - пътят към Самореализация /осъзнаване/. При нас това се нарича - просветление, издигане на духа, т.е. осъзнатото тръгване на човек, по пътя към Бог.

Активиране може да осети всеки един от нас, когато отправи искрена, пълна с любов и благодарност молитва към Красотата, Любовта, Топлината, Добротата, Истината... които представлява Бог в Своята същност. Тогава се усеща една еуфория в сърцето /душата, защото знаем, че сърцето е седалището на душата/ и в ума / знаем, че главата е вратата към Бог, тази врата се ползва от душата - при смърт и при раждане и от космическата Божествена енергия - т.н. - прана/.

Все си мисля, че всички наши жлези атрофират с годините и с все повече навлизането в материализма. Човекът закърнява, загрубява и не е това което е. Детето не отива към животинското, възрастния отива натам. Затова трябва да се обърне към Бог и да бъдем детето в себе си, за да си върнем изгубеното - зарад глупостта си. Да бъдем естествени в истинската си детска природа - Добър, Обичащ, Искрен, Търсещ, Безкористен, Щастлив.

Нямат ли животните, непрестанна връзка с природата, Бог!?!

Връзка, която ние сме изгубили.

Така е според мен.

На другите въпроси не мога да отговоря. Те са за специалисти.

И аз имам интерес за отговорите.

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Вальо, намери си майстора. :P:P:P

Душата човешка е, ако така наричаме Новата неразвита душа. Щото настоящата ни дупа само здупава Атома, който е Христос в нас, желаещ да се изяви, но изскваш плодородната почва ( повдигната жена )...

А новите хормони, са по-скоро нематериални струва ми се и не ще ги намерим в анатомията, колкото и знания да имаме.

Та от другата гледна точка, всяка ендокринна жлеза има и други потенциални функции, които именно са свързани с транфигурацията. И казвам пак, да не ги дирим материално, понеже ние самите се згубваме за материята. Нали това е алхимията - преход към Духа ( злато )...

Линк към коментар
Share on other sites

Даааа, май наистина си намерих майстора - пък и как мразя да се занимавам с карантии...ама да не се правя на много знаещ и все да поучавам...ама ще се извъртя като фурнаджийска лопатати само чети

Уважаема Силвия СД, въпросите и забележките ти разкриват специализиран интерес в тази проблематика.В нашата школа съществува нещо като асоциация на лекарите-розенкройцери, които периодично ни изнасят лекции по градските центрове на медицински теми. Бих могъл да те поканя на предстоящата такава среща в началото на есента в нашия градски център в Стара Загора / прочетох,че си от Чирпан, съвсем близо е/. Там на специализиран език със съответните термини и т.н. ще ти отговорят наистина компетентно. Ако желаеш, разбира се :)

Модераторска бележка: В този форум не е разрешена реклама или покани на сбирки на окултни общества! Моля, не слагайте подобни публично видими в бъдеще! Всеки следващ опит да агитирате участници в този форум за участие в подобни сбирки без това да е сългасувано с екипа на сайта, би довело до моментално изключване от форумите на портала.

Линк към коментар
Share on other sites

всеки един от нас, когато отправи искрена, пълна с любов и благодарност молитва към Красотата, Любовта, Топлината, Добротата, Истината... които представлява Бог в Своята същност. ...

Затова трябва да се обърне към Бог и да бъдем детето в себе си, за да си върнем изгубеното - зарад глупостта си. Да бъдем естествени в истинската си детска природа - Добър, Обичащ, Искрен, Търсещ, Безкористен, Щастлив.

:thumbsup::feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Това за жлезите и техните потенции, със сигурност е вярно. И аз така си мисля, че всичко на този свят опира до гени и хормони :) .

За жлези е говорил и Учителя, но неговото Учение не акцентира на тимусна стимулация, а на работа с щитовидната жлеза, с мозъчните центрове, особено с неразвитите ни. Освен това, доколкото съм запозната с учението, става въпрос за стимулиране, а не за затихване на функциите им, а също и хармониране между ум, сърце и воля.

" Няма орган в човешкото тяло, който да не е нужен. Всички органи имат своето велико предназначение. За да разберете Словото Божие, вие трябва да вярвате в онова, което е вложено у вас. Вярата е един закон, който образува един хормон у вас. Вярата има свой специфичен орган. Ако вашата вяра не може да привлече кръв в мозъка, тя е слаба вяра. И Надеждата в човека има своя специфична жлеза. Ако надеждата не може да привлече кръв в мозъка, и тя е слаба. Ако твоят разсъдък не може да привлече кръв в мозъка и той е слабо развит.

Всички центрове в човешкия мозък трябва изобилно да се напояват с кръв, за да могат да се развиват. Така само те могат да се обновяват. И след това трябва да се образуват хормоните на човешката мисъл, на човешките чувства, на Божествената любов, на милисърдието, на съзнанието, на съвестта у човека. Като се развият или събудят всички тези центрове у човека, създава се тогава новият човек. Всички тия центрове ще създадат новия човек. Той няма да се създаде така, както мнозина си мислят.

Твоят ум може да се прояви само чрез мозъка на твоето тяло. Но мозъкът трябва да се пази в нормално състояние.

И тъй, вие трябва да изучавате себе си, знайте, че всички възможности зависят от вашето тяло. От вашия мозък се определя стойността на вашия ум. От вашата симпатична нервна система се определя стойността на вашето сърце. А от функциите на цялото ви тяло се определя стойността на вашата воля. Две области в мозъка главно трябва да се развиват - моралната и умствената. Тогава в горната част на мозъка ще се родят женските хормони, а в предната - мъжките. Като се съединят тия два хормона, ще се роди новата форма.

Вярата в Бог е творческа сила. Тя трябва да събуди човешкия ум, човешкото сърце и да даде подтик на човешката душа. Този век изисква хора на работата, не да бягат от живота, но да работят."

извадки от 11 - та Неделна беседа, държана от Учителя на 14. 02. 1937г.

10ч. София Изгрев

Зададох седем въпроса, на които получих следния отговор:

" Как мразя да се занимавам с карантии."

Карантии са нашите мозък, сърце, дробове... :)

За които Учителят казва : " Вие не знаете какво богатство представлява тялото ви. Върху това тяло милиарди същества разумни са работили милиарди години и като са мислили много, те са разбрали, че това тяло е необходимо на човека. В това тяло се крият всички възможности за постигане на човешките идеали. Човек не разбира тялото си. Ако ти търсиш живота си вън от тялото си, ти не си го разбрал. Тялото включва всичко в себе си. С тялото си, с този капитал, човек всичко може да постигне."

Това, според мен, са две съвсем противоположни гледни точки.

Като казваме, че не може да се обясни процеса с анатомията, тогава да не се ползваме от нея, като я променяме. Може и да дойда да послушам от компетентни как да си разширя малкия кръг в голям :D:D:D .

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Е човеците разбират с всеки изминал ден, че тия две понятия - Светлина и Тъмнина са субективни. Добри следи се оставят от добрите, ахм ? Кой както се възприема.. да не забравяме за количеството водъ в себе си :)

А сега по същество: всичко добром, форумници. Съчувствайте и мечтайте - или недейте

Линк към коментар
Share on other sites

Силвия СД, извини ме за фриволността, която си позволих. Прекалено съм явно емоционален :) .

Отговори:

1. В десния горен ъгъл

2. След активирането на атома на духовната искра той започва да излъчва една вибрация с висока честота и резонира в стернума /гръдната кост/, който също започва да вибрира. Тази вибрация провокира събуждането на тимуса, който от юношеска възраст е в покой.

3.Не знам. Ще попитам.

4.Под малък кръг в медицината се разбира обмена м/у сърцето и белия дроб, а аз съм използвал този термин за обмяната на сърцето с главата.

5.Не мога по-подробно от мед. гл. точка да обясня процеса с хормоналните емисии на хипофизата. Ще питам.

6.Трансмутация е термин за процес на промяна /по-точно активирани на нови качества и функции, ПРЕДИМНО във финоматериалните области/ на цялата система на същността /започвайки от ендокринната/, която има физичен, физиологичен, биохимичен и дори анатомичен аспект.

7. Трансфигурацията е процес на предаване управлението на трансмутиралата система на на другата ни, истинската, божествена същност :)

Линк към коментар
Share on other sites

Зададох седем въпроса, на които получих следния отговор:

" Как мразя да се занимавам с карантии."

<{POST_SNAPBACK}>

Отговорих и на седемте въпроса, ама нещо изчезна поста ми. Извинявай, че оставих впечатление на несериозен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема...интересно развитие, интересни мнения...

Избрах преди време хирургията, защото учебниците на хирурга са с повече картинки и по-малко текст...гледал съм дълго картинките, прерисувал съм доста от тях, оцветил съм повечето черно-бели картинки с цветни моливи, учейки...

Размишлявал съм над човешкия организъм като структура, като връзки между наглед съвсем различно устроени системи...и съм си напраил някои изводи, които са далече от медицината такава каквато е, т.е. онази медицина, която определят като "съвременна", или "традиционна"...въпреки, че нито е съвременна, а е прекалено млада за да има традиции в нея...

Първото нещо, което вероятно човек и без понятие от медицина би забелязал, е това, че човешкотго тяло се състои от чифтни и нечифтни "части". Чифтните ни части са от най-различни ситтеми или пък най-различни органи- имаме по два тестиса, два яйчника, два бъбрека и надбъбрека, два бели дроба, два крака, две ръце, две уши, две очи....и т.н. Тези чифтни части според мен имат отношение към енергиите на диалектическата природа, и са тясно свързани с нея, като няма никаква възможност да бъдат хармонизирани така, че да игнорират влиянията на "черното" и "бялото"

Имаме също и редица "части", които не са чифтни- имаме един пикочен мехур, една матка и влагалище, един полов член, един черен дроб, един далак, едно сърце, един панкреас, едно сърце,един тимус, една щитовидна жлеза, една уста, един език, един гръбначен мозък, един врат, един главен мозък (макар и разделен на две половини), един малък мозък, една епифиза, една хипофиза и т.н...

Нечифтните ни части според мен имат отношение както към полярния диалектически свят, така и към неполярна енергия, в която няма нито "бяло", нито "черно"...Чрез тези части човек може да работи съзнателно, и някои от тях представляват особено мощни енергийни центрове, в които елекричеството и магнетизма като тяхна вибр ация имат специфични характеристики...

Ако изучим човешките сетива, които са 5 на брой, ще установим, че всичките те имат отношение към чифтните образувания- имаме две очи, с два очни нерва, кръстоани помежду си, имаме две уши, и два слухови нерва, имаме един нос, но с две ноздри, и два обонятелни нерва, тактилността, вкусът и пр., също имат по два нерва, отвеждащи информацията постъпила чрез сетивата ни в "сървъра" на ЦНС...

Ето защо, сазнанието чрез което обработваме информацията на сетивата ни е полярно, и диалектично по своята същност. Благодарение на 5-те сатива ние можем да мислим, и мисленето ни, и чувстването ни се определя единствено от това, как са настроени тези сетива, какъв е обемът на информация която могат да приемат и предават. В тази насока следва да разберем, че в сегашното състояние, в което се намираме, ние не можем да нправим нищо, за да се променим, нито имаме волята да се променим, нито свободата за подобни действия, защото ако си припомним една от беседите на Учителя, в която Той посочва пример с нашите праотци Адам и Ева, които се провалят на изпита пред Бог по отношение на онова дърво, което ябълка ли е, круша ли е или смокиня...едва ли има значение, но това което има значение е онази велика основа, която се крепи само на "една идея", и всичката илюзия, която следва от допусдкането на "втора идея"...предпхолагам, повечето от четящите форумите тук ще се сетят за коя беседа става въпрос...

И така, повечето двойни части в човека отразяват съзнателната ни дейност, а някои действат и на нивото на подсъзнанието....

Имаме симпатикова нерван система, което е прекрасно като "една идея", но в отговор на това пък от главния мозък се спуска вагусовият нерв и хоп, ето ви парасимпатикова "идея". Коя е първична, коя е вторична- това не би имало значение, защото не можем да "отрежем" "бюджета" на нито една от двете...

Нечифтните ни части имат според мен особено значение. Не че с тях човек може да работи кой знае колко успешно, но чрез тях Бог може да работи успешно по човека...примери вероятно може всеки сам да си състави, като започне отдолу нагоре, или отгоре надолу.- Например от един полов член и матка с влагалище, Бог работи на нивото на възпроизводството, но всичкия материал за това възпроизводство е продукт на яйчници и тестиси, така че средствата са изцяло диалектични, и практически Бог не присъства в процеса на оплождането...

През един панкреас Бог може да внесе енергия в човека, но постъпвайки в човека, енергията веднага се разпределя в двата полярни пояса, и се използва като положитерлна или отрицателна, т.е. като катаболитна, или анаболитна по отношение на обмяната на веществата, като положителна и отрицателна на нивото на емоциите, и т.н. на всяко едно ниво, като тодзи процес на поляризиране не зависи по никакъв начин от човека...ноблагодарение на нечифтните ни части, у нас се оформя една "стълба", чиито стъпала можем да сравним с нотна стълбица, или нива на енергийна трансформация. Чрез тези нива на енергийна трансформация, невидимото за диалектическото битие Божествено присъствие- Гносис, както се определя в розенкройцерството, може да навлезе в човека, и да предизмика редица диалектически "поразии", след което човек да не е същия...

Ще си позволя да цитирам части от една статия за свободата и свободната воля, от гледна точка на кабала:

"Нашия живот – между насладата и страданието.

Ако анализираме действията на човек, ние ще открием че всички те се извършват по принуда. Така вътрешната природа на човека и външните обстоятелства го принуждават да действа по заложения в него алгоритъм на поведение. Защото природата ни е поставила между насладата и страданието. И няма в нас свобода за избор на страдание и отхвърляне на наслаждението. Цялото предимство на човек над животното се състои в това, че човек е способен да вижда отдалечена цел и затова би се съгласил на известна степен страдания, виждайки в бъдещето компенсиращо възнаграждение.

Но в края на краищата тук няма нищо повече от сметката когато оценейки ползата ние я намираме за предпочитана от болката и се съгласяваме на болка за бъдещото наслаждение. Така ние отиваме на на хирургическа операция и си плащаме много, готови сме да се трудим много за взимане на изгодна специалност. И всичко е в разчета, когато изкарвайки страданията от очакваните наслаждения, ние получаваме определен положителен остатък.

Така сме устроени. А струващите ни се безразсъдни и не пресметливи – романтици или жертващите се - не повече от хора с особен вид разчет, за които бъдещето се проявява като настояще и то явно, така че в името му са готови днес да приемат необичайни за другите страдания, които се разбират от нас като жертва, подвиг. Но всъщност и в този случай организма съзнателно или подсъзнателно си прави разчета. Известно е на психолозите, че приоритетите на всеки човек могат да бъдат променени, да бъде приучен да прави разчети така, че от най-големия страхливец да стане герой. В очите на всеки човек можеш да възвисиш бъдещето толкова, че човек да се съгласи на всякакви лишения заради него. От тук следва, че няма разлика между човека и животното.

А ако е така, то не съществува свободен разумен избор. Кой определя нашите наслаждения? Освен това, че нямаме свободен избор, ние също и не избираме сами характера на наслажденията ни. Това става не по наш избор и свободно желания, а в съответствие в желанието на другите. Ние не избираме модата, начина на живот, увлеченията, храната и т.н. – всичко това избираме в съответствие с желанието и вкуса на окръжаващото ни общество. И не по-добрата му част, а от по-голямата. Всъщност за нас би било по-удобно да се държим просто без да се обременяваме с нищо, но целия ни живот е скован от условностите на вкусовете и маниера на обществото, превърнали се в закон за поведение и живот. А ако е така то моля кажете: къде ни е свободата? И ако е така то за нас няма нито възнаграждение, нито наказание за постъпките ни. Защо всеки се чувства като индивидуалност? Какво във всеки от нас е особено? Кое свойство в нас все пак можем да изменяне независимо. Ако то съществува ние задължително трябва да го отличим от всички останали свойства, да развиваме само него, тъй като останалите ще се развиват въпреки нашата воля.

Четирите фактора.

Във всяко творение съществуват четири определящи го фактора:

1. основа – това е първичния материал на дадено създание, от който то възниква. Неизменните му свойства – това е порядъкът на развитието му. Например гниенето на зърната пшеница в земята предизвиква новото израстване на пшеница т.е. от същия вид. Зърното изгнива – външната форма напълно изчезва, подобно на това както нашето тяло се разлага в земята, но основата остава и дава ново начало, подобно на това, както душата ни предизвиква раждането на ново тяло, за да се облече в него.

2. неизменните свойства на основата. Основата (зърното в нашия пример) никога няма да приеме форма на други хлебни зърна, например овес, а само на предшестващата го форма т.е. форма на пшеница. Възможни са определени изменения в количеството и качеството на новата реколта, които зависят от окръжаващата среда – от почвата, подобрения, влага, слънце, но основата – пшеница (предната същност) не претърпява никакви изменения.

3. свойствата променящи се под въздействието на външните сили. Под въздействието на външните фактори качествено се променя обвивката на същността – зърното си остава зърно, но неговата външна форма се променя и зависи от околната среда. Допълнителните външни фактори присъединени към същността и заедно с нея дават ново качество за сметка влиянието на външната среда. Това могат да бъдат слънцето, земята, подобренията, влажност, дъжд относно зърното; или обществото, групата, книгите, Учителя относно човек.

4. Измененията на външните сили. На човек е нужно обкръжение, което се развива постоянно и постоянно влияе върху развитието на човек. А човек развивайки се влияе на обкръжението подбуждайки го към ръст, което на свой ред отново повдига човека. По такъв начин човека и средата му паралелно растат.

От тези четири фактора се определя цялото състояние на всяко творение. И даже човек денонощие да прекара в изследване, все едно нищо няма да може да измени или прибави към това, което му предоставят четирите фактора. И каквото и да правим, мислим или придобием – всичко се заключава до тези четири фактора. И всяко добавяне, което може да се реализира ще бъде само количествено, определено в по-голяма или малка степен от разума, докато качествено тук абсолютно нищо няма за прибавяне. Тези фактори принудително определят нашия характер и форма на мислене и изводи.

1) Своята същност – човек не може да промени.

2) Законите по които се променя същността му – човек не може да измени.

3) Законите за промяна на вътрешните му свойства в зависимост от външните въздействия – човек не може да промени.

4) Окръжаващата среда, от която той е напълно зависим – човек може да измени! Ако човек може в настоящето да влияе на окръжаващата го среда, той определя с това своето бъдещо състояние.

Единственото, на което може да повлияе окръжаващата среда това е качеството и количеството, т.е. на темпа и на качеството на този път, който ще извърви човек: ще го премине ли човек с болка, в страх, страдание в хилядолетни кръвопролитни войни или ще го измине спокойно, комфортно, защото сам се стреми към целта.

Затова кабалистите призовават да се откриват центрове за разяснение и изучаване, а чрез тях да се формират групи – обкръжение за желаещите да достигнат целта на творението.

Свобода на избора.

Независимо от това че ние не определяме основата си, с какво и как ще се родим, ние можем да влияем на тези три първи фактора с избор на обкръжението си, каквито се явяват приятелите, книгите, Учителя. Но след избора на обкръжението си, нашето бъдещо състояние се определя от това което е способна да ни даде средата.

Първоначално съществува свобода на избор на такива Учители, книги, другари, който ще предизвикат добри мисли. И ако човек не направи това, а е готов да влезе във всяка случайна среда, да чете всяка случайна книга, то е ясно че ще попадне в лошо обкръжение или ще прекарва времето си в четене на безполезни книги (те са повече и много по-приятни), а като резултат задължително ще получи лошо образование, което ще го доведе до към невярно житейско поведение.

От тук е ясно, че наказанието или възнаграждението идват до човек не за лошите мисли и дела, в които при него няма избор, а за това че не е избрал доброто обкръжение, тъй като за него определено има възможност за избор, а да се съди човек и наказва трябва така, че да разбере, че е съден не за постъпката му, а за избора на неправилно обкръжение.

Затова полагащия усилия в живота си и всеки път избиращ най-добрата среда, достига успеха не за добрите си мисли, възникващи в човек произволно, а за старанието му да избере всеки път най-доброто обкръжение, водещо го към тези мисли. Избиращият всеки път най-добрата среда достига наградата – своето следващо по-добро, по-издигнато състояние. Книгата “Зоар” дава пример за беден мъдрец, комуто богаташ предложил да се пресели при него. На което чул отказ: “При никакви условия аз няма да се преселя на место, където няма мъдреци!”. –“Но ти си най-големия мъдрец на поколението ни!” – възкликнал богаташа, - “от кого ще се учиш?”. И чул отговора, че дори такъв голям мъдрец, ако се пресели сред неуки, то сам в скоро време ще стане като тях.

Затова трябва да се постъпва по известното указание: “Направи си Учител и си купи другар”. Т.е създай си обкръжение, защото само избора на обкръжение може да доведе до успех на човек. След като си е избрал обкръжение, той е оставен в ръцете му, като глина в ръцете на скулптор. Ние се намираме в плен на егоистичната ни природа.

Да излезем от властта и, означава да излезем от усещанията на нашия свят във висшия свят. Тъй като сме изцяло във властта на този свят, средството да излизане от неговата власт е в това да създадем около себе си въпреки нашата естествена егоистична среда, изкуствена среда, група стремящо се да излезе общество от властта на обкръжението ни и да попадне под властта на обкръжението, ръководещо се от законите на висшия свят. Освобождаването от влиянието на егоистичното обкръжение, излизането от него и изявяването в себе си на свойството да отдаваш – това се явява нашата свободна реализация, а самото свойство да отдаваш е свободата на волята.

Защитата от трите останали фактори

Човек действа автоматически под влияние на вътрешните фактори, заложени в него, под външното въздействие и се явява просто изпълнителен механизъм. Ако човек желае да излезе от това управление от страна на природата, той е длъжен да се постави под управление на избраната от него среда. Т.е. длъжен е да си избере Учител, група, книги, които да му диктуват, какво е длъжен да прави защото той винаги се явява производен на тези четири параметъра.

Власт на разума над тялото.

Разумът на човек се явява в следствие на жизнените ситуации, отражение на събитията и обстоятелствата, който се случват на индивида. Правилното използване на разума се заключава в това да се приближаваш към полезното и да се отдалечаваш от вредното. Въображението на човек се ползва от разума така, както очите от микроскопа: след като с помощта на микроскопа човек открива вредните микроорганизми, той се отделя от тези вредители. По такъв начин микроскопа, а не усещането на човек му позволява да избегне вредата, там където вредителя (микроб бактерия, вирус) не се усещат.

Ние виждаме, че там където тялото не е в състояние да разпознае вредата от ползата, възниква необходимостта от разум и там разумът напълно властва над човешкото тяло, позволявайки да се избегне лошото и да се доближи към доброто. И в границите на разбирането, че разума е следствие на жизнения опит, човек е готов да приеме разума и мъдростта на друг човек, на който се доверява като на закон. Това прилича на случая, в който човек се допитва за съвет от лекар и го изпълнява и независимо че не разбира нищо от медицина, той се доверява на разума на лекаря. Така той се ползва от разума на другите, което му помага не по-малко от неговия собствен разум.

Два пътя на управление.

Съществуват два пътя на управление, които гарантират на човек достижение на целта на творението: 1) пътя на страданието; 2) пътя на Кабала. Пътя на Кабалата се състой в това – ние да се доверим на разума на мъдреците, които вече са постигнали целта на творението като свои собствен жизнен опит. Но как аз мога да бъда сигурен, че разума комуто сега съм готов да се доверя е истинския? От друга страна ако не използвам разума на мъдреца като съвет на лекар, аз се обричам на дългия път на страданието като болен, който се отказва от съвета на лекаря и започва сам да изучава медицина – но той е болен и може да умре от болестта преди да изучи сам мъдростта. Такъв е пътят на страданието в сравнение на пътя на Кабала: този който не вярва в мъдростта, която Кабала го съветва да приеме, може да се опитва да достигне до тази мъдрост сам, преминавайки страданията като в същото време има опит многократно ускоряващ процеса, позволяващ да се усети злото и да се отделиш от него към доброто обкръжение, подбуждащо към поява на правилни мисли и дела.

Следвайки мнозинството.

Навсякъде, където възникне разногласие между индивида и мнозинството, ние сме задължени да приемем решението в съответствие желанието на болшинството. Но този закон връща човечеството назад - нали мнозинството е неразвито, а развито е винаги малочисленото малцинство. Но тъй като природата ни е отредила да живеем в общество, ние сме задължени да изпълняваме всички закони на обществото иначе природата ще ги изиска от нас, независимо дали разбираме смисъла на законите или не. Затова закона – да се следват правилата на човешкото съжителстване – е естествен закон на природата и ние сме длъжни да го спазваме внимателно, пренебрегвайки нашето разбиране.

Смисълът на този закон е в това да развие в нас съзнаването: любовта към себе си е зло и любовта към другите е добро, защото това е единствения начин да се премине към любов към Твореца. Но мнозинството нямо никакво право да отменя мнението на индивида в неговите отношения към Твореца, а всеки е свободен да постъпва, както счита за правилно. В това се състои и свободата на личността. Т.е отношенията на човека с Твореца се регулират от самия човек, а в същото време останалите закони на поведение се регламентират от правилото “следвай болшинството”.

В живота на обществото действа закона за подчиняване на малцинството на болшинството. Но на какво основание мнозинството е взело правото да подтиска свободата на личността и да я лишава от най-скъпото, което има в живота и – свободата? На пръв поглед тук няма нищо друго освен насилие? Тъй като природата ни е задължила да живеем в общество, се подразбира, че на всеки член на обществото се вменяват задължения да служи на обществото, да се грижи за съществуването му и да способства за разцвета му. А това не може да се осъществява по друг начин освен изпълнение на закона “подчиняване на малцинството на болшинството”, т.е. всеки не може да действа както си иска – всеки е длъжен да се подчинява на закона, който е приет в даденото общество. Но е съвършено ясно, че във всички случаи когато не се засягат интересите на материалния живот на обществото, мнозинството няма никакво право и оправдание да ограничава и подтиска в каквато и да е степен и форма свободата на индивида. А тези, които правят това са престъпници, предпочитащи силата пред справедливостта.

Само в този случай природата не задължава личността да се подчинява на желанието на болшинството. В духовния живот действа закон за мнозинството да следва личността. Във всяко поколение индивидите са по-развити. А ако обществото осъзнае необходимостта да се избави от страданията, започвайки да се развива по законите на природата, а не по собственото си желание, то е длъжно да се подчинява на индивида и да следва неговите указания. По такъв начин по отношение на духовното развитие, правото на обществото става дълг и действа като закон да следва индивида, т.е. развитата личност. Развитите и образовани личности съставляват незначителна част от обществото – т.е. успехите и достиженията на обществото в духовната сфера се определят от малцинството. Изхождайки от това обществото е длъжно да пази идеите на тези личности, да не изчезнат от света. Желателно е обществото да знае, че спасението му се намира не в ръцете на властващото болшинство, а именно в ръцете на особено развитите индивиди.

Заключение

Натрупвайки опит човечеството все повече се убеждава, че въпреки усилията си за промяна на хода на историята и развитието на обществото в определена посока, живота прави своето и всичко протича по независещ от нас сценарии. Дали съдбата ще ни надвие? Изучаването на мирозданието с кабалистически методи ни разкрива, че същността на венеца на творението – човека се състои от три части: първата част е животинска, проявяваща се в телесните желания за храна, семейство, роднини – това което има във всеки индивид, независимо от обществото; втората част – човешка, изразяваща се в желанието за богатство, почест (слава, власт), знание – това от което зависим от обществото; третата част е духовната, раждаща желанието към висшето (тя възниква в нас от чувството за смърт, незавършеността на живота, неизвестността на източника на произхода му). Човек се ражда на този свят, за да постигне висшия свят, в течение на живота си. Тогава той съществува едновременно и в двата свята и след смъртта на тялото чувства духовния свят в такава степен в каквато е постигнал висшия свят при живота си в тялото.

Ако в течение на пребиванието си в този свят човек не достигне висшия свят, душата му отново слиза в този свят – облича се в биологическо тяло именно с тази цел. Да разкрие висшия свят душата може само ако е облечена в тяло. И от тук става ясно, че: целия този свят и нашето пребиваване в него са предназначени само за това, че в течение на живота си трябва да разкрием висшия свят; частите първа (животинска) и втора (човешка) не съществуват в нас сами за себе си, а тяхната роля се определя само в тази степен, в която способстват за реализирането от нас на третата част (духовната), т.е. на мисията си, състояща се в развитие на стремежа към висшето, към разкриване на висшия свят, докато сме на този свят.

Всички действия на човек се оценят от степента на връзката им към духовното му предвижване, защото именно духовната му част трябва да претърпи изменение.; частите първа и втора се изменят в нас не от само себе си и не в зависимост от нашите желания, а само в степен необходима за реализация на духовната (трета) част; в своите постъпки свързани с действия в част първа и втора ние сме лишени от свобода на воля, те са твърдо зададени в нас от природата, съставяйки твърдия скелет на строежа ни. Избирайки постъпки в духовното си развитие, ние определяме и така и всички останали наши състояния в частите първа и втора – животинска и човешка и разбира се в трета част. ; отказвайки се от безплодни действия, свързани с телесните и човешки желания и концентрирайки се в разкриване на висшата природа, висшето управление, човек по този начин получава възможност да управлява всичко в този свят (част първа и втора).

С други думи, пътя за управление на този свят минава през висшия свят. И това е разбираемо: нали от висшия свят слизат към нас всички сигнали на управлението, всички събития и те са представени в своя завършен вид пред нас. Затова отказа от реализация на желанията си чрез този свят, отказа от безплодни опити за напълване в този свят – е отказ от безплодни опити за промяна на съдбата ни, а разкриването на висшия свят означава включване в общото мироздание.

Предлагания материал показва доколко всички постъпки на човек и състоянията му в този свят са предопределени, всички освен едно определящо останалите – стремежа към висшия свят, към разкриването му, към овладяване на законите на висшето управление."

Източник: ТУК

Надявам се, че съм "драснал клечката" по темата така, че да има горене, а горенето внася и топлина, и светлина...е, понякога може да пуши неприятно...но това значи, че материалът е или неподфходящ за горене, или пък е влажен... :)

Пожелавам приятен ден на всички :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Отлично свършена работа :) Благодаря ти за светлината + топлината, които споделяш :)

:feel happy: Любов+ Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...