Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?


Recommended Posts

Напоследък забелязвам в себе си желание да си пийвам кафенце по-често! Дали кафето води до адикция? А полезно ли е? Ако е полезно, в какви количества е добре да се пие?

Или е по-добре, по аналогия с хероина, който се заменя с по-бавно разтварящия се и по-малко вреден метадон, кафето да се замени с черен чай, който също има доста кофеин, но се разтваря по-бавно?

Преди години не пиех кафе въобще. Започнах с малко, рядко и случайно ...

С времето обаче организмът привикна и сега ми се пие всеки ден и рядко минава ден да не си направя кафе или да не си купя от барче... :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

от три години не пия кафе, черен и зелен чай

чувствам се идеално във всяко отношение без тях :)

контролът над ума и сетивата е значително улеснен

Линк към коментар
Share on other sites

Аз от една година не пия кафе, понякога си позволявам топъл шоколад, но рядко.

чувствам се идеално във всяко отношение без тях smile.gif

контролът над ума и сетивата е значително улеснен

:thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

Полезни не са ;) - възбуждат нервната система. Може би зелен (все пак са само връхчетата) чай е по-добре от кафе и черен. На мен черния чай не ми действа добре, кафе пия рядко - при много натоварени дни

Линк към коментар
Share on other sites

Пил съм кафе и черен чай преди доста години и то много рядко, от 5-6 години не съм вкусвал нито кафе, нито черен чай, нито кока кола. Не са ми необходими. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че е полезно. Пиех по няколко чаши дневно в продължение на 5-6 години, но сега като се замисля, май никога не ми е било необходимо. Просто се срещаш с приятели и ... какво, какво, хайде да изпием по кафе.

В момента, в който разбрах, че съм бременна спрях да го пия, защото бях убедена, че вреди на плода. Не ми липсваше. И до сега (вече 13-14 години) не пия нито кафе, нито кола, нито черен чай. Зелен чай пия рядко.

Чувствам се добре, бодра съм и с билковия чай без захар, който най-често присъства на закуската ми.

Не бях чувала, че се употребява като лекарство. Може би примерно да повиши прекалено ниското кръвно налягане например? Но определено дългата употреба на кафе и то по повече от 3 чаши на ден, мисля че вече има статистически данни, че уврежда сърцето.

Линк към коментар
Share on other sites

Има една книга, към която не мога да прибавя много - "Глобалната кофеинизация". Там се дават и икономическите аспекти на тази масова дрогизация; доколкото си спомням кафето, заедно с кофеиновите чайове (те са няколко вида), какаото и колата (с прибавян там чист кофеин) се влагат в продукти, които сумарно носят на второ място приходи на световните компании след нефта и нефтопродуктите... Иначе кофеинът отдавна се ползва в медицината, но той е симптоматично средство - временно вдига кръвното и намалява някои главоболия; затова пък, ако се прилага редовно и не дай се боже в увеличаващи се дозировки, при първия опит да се откаже може да настъпи абстиненция с отпадналост, хипотония, "щепещо" главоболие и др . неприятни признаци. те обаче отминават за няколко дни и после човек се чувства далеч по-добре... Много са природните продукти, които тозизират без кофеин и не са един и два случаите, когато пациенти и познати са отказвали или поне силно редуцирали кофеиновите продукти, заменяйки ги с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм веща по въпроса но според мен повече от една чаша силно кафе на ден е вредно да се пие.Освен това съм усетила елемент на пристрастяване.Колкото повече пиеш толкова повече ти се пие, до момента в който не усетиш че имаш сърцебиене.

Аз от една година не пия кафе
:thumbsup1::thumbsup1::thumbsup1:

И до сега (вече 13-14 години) не пия нито кафе, нито кола, нито черен чай.
:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Хора направо ви "завиждам" ;)

Бих искала и аз да мога без кафе, но за съжаление не мога без чаша кафе сутрин. :(

Не знам защо сме превърнали пиенето на кафе в ритуал?!

Щеше да е хубаво ако пиехме билов чай сутрин. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък си мисля че в умерени граници не е чак кой знае какъв проблем, та то в днешно време кое не е вредно питам аз-малко са нещата, човек може да си остава по някое удоволстви-нали все пак сме земни :D:whistling::thumbsup2: аз пия не защото ми е много вкусно но по едно кафенце защото ми е много ниско кръвното и ми става по-добре, мога и да не пия,...ноооо трябва да ям много шоколад или повече да ме ядосват :dancing yes::dancing yes::dancing yes: за да нямам проблеми с кръвното примерно....

Линк към коментар
Share on other sites

Има много начини за коригиране на ниско кръвно, които не само не са вредни, но и много добри и за целия организъм...Зависи дали човек иска да ги опита - защото в интерес на истината различно действат - някои се подобряват от диета, билки и хранителни добавки без кофеин, за други се оказва по-важно да имат редовна двигателна активност и да правят определени дишания, при трети проблемът е главно в психиката или в жлезите... но почти винаги може да се регулира без кофеин... то кофеинът не го регулира, а само временно го вдига, то после пак си спада - това всъщност е един от механизмите на пристрастяването.

А иначе аз не твърдя, че принципно кофеинът е по-опасен от други битови и особено твърди и лекарствени наркотици, той е един от сравнително слабите, но огромната му популярност действително е проблем, защото много хора мислят, че няма проблеми с него и даже го дават на малки деца :blink:

Линк към коментар
Share on other sites

Самата аз съм с много ниско кръвно, но подсъзнателно усещам, че кафето не ми действа добре, особено пък когато не съм пила и други течности. В първият момент ти идва прилив на енергия, но само след половин един час започвам да треперя и да получавам сърцебиене след което се чувствам още по изтощена от преди. Както казва Учителя - кафе само като е болен човек :feel happy: Преди не пиех никакво кафе, но напоследък ми се случва веднъж-два пъти седмично да си пийна и то по скоро по инерция, отколкото да ми се пие. Кафето е най-употребяваната напитка в света, ето защо някои хора нямат икономическа изгода да се говори за вредата от кафето. Кафето пречи на по пълното усвояване на калция в организма и съответно хората, които консумират кафе често започват да страдат от остеопороза.

Линк към коментар
Share on other sites

Има много начини за коригиране на ниско кръвно, които не само не са вредни, но и много добри и за целия организъм...Зависи дали човек иска да ги опита - защото в интерес на истината различно действат - някои се подобряват от диета, билки и хранителни добавки без кофеин, за други се оказва по-важно да имат редовна двигателна активност и да правят определени дишания, при трети проблемът е главно в психиката или в жлезите... но почти винаги може да се регулира без кофеин... то кофеинът не го регулира, а само временно го вдига, то после пак си спада - това всъщност е един от механизмите на пристрастяването.

А иначе аз не твърдя, че принципно кофеинът е по-опасен от други битови и особено твърди и лекарствени наркотици, той е един от сравнително слабите, но огромната му популярност действително е проблем, защото много хора мислят, че няма проблеми с него и даже го дават на малки деца :blink:

Напълно съм съгласна с теб, разбира се има много други начини далеч по здравословни и далеч по правилни за прилагане срещу ниското кръвно, а и наистина ако прекалиш с кафето ти става още по зле-спор по въпроса няма , а и психиката е важна, Луиз Хей може да ни помогне също :) но понякога когато бързаш и не мислиш за здравословното а кафето ти е по ръка и обърнеш една чашка мисля, че не е кой знае колко голямо престъпление спрямо себе си.. :)

А относно това че неразумни хора дават на децата си виж тук наистина вадя сабята :lol: ....но тези хора са явно доста невежи и рядко включват мозъка си в действие, подобни случаи съм виждала деца да се дерат с цяло гърло пеейки чалга и танцувайки с кеф до родителите си, тъпчейки се с тлъсто та тлъсто и прочеее, но това пак зависи от родителите и средата...

Линк към коментар
Share on other sites

Дааа, кафенцето трябва да го позабравим. Аз го пропих преди около 5 години - инцидентно, защото работех моряк и поради секс. въздържание се разболях жестоко от безсъние. Та - го пропих, искам или не - за да мога да стоя на крака, пробивайки си път в пелената на гъстата материя на тялото си, което ме държеше затворник и не ми даваше да отлетя в отвъдното за зарядка.

И все пак - толкова ли е черен дяволът? Някога, когато се занимавам с умствена работа - чашка кафе ми дава такава концентрация и мобилизация на съзнанието, каквато иначе трудно се получава. Е, знам, знам ... не е добър начин! Но, то в този живот какво ли е добро? Всичко вкусно и привлекателно за по-низшата ни природа, за инстинкта и нагона - е общо взето, противно на висшата ни Природа! Е, това е част от урока за съвместяване на тези две природи, който трябва да научим. Струва ми се, че това е главната ни задача като човеци.

А, за кафето - напоследък го заменям с черен чай. Не мисля, че дори и продължителната му употреба вреди. А и да навреди - тъй и тъй съм смъртен ... ха ха, това да ми е кусурът! :thumbsup::ph34r::dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

На мен и едно кафе би ми дошло предалено, но има хора, които са примерно флегматици и явно с годините тази минимална употреба не им се отразява, не са склонни и към пристрастяване... не съм фанатик да им го забранявам, но също така съм длъжен да кажа, че има и по-добри - макарр и мъничко по-трудни начини - да се чувства човек бодър и с нормално кръвно налягане! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм флегматик признавам си, но въпреки това кафето не ми действа добре. Имах една преподавателка по психология, която ни беше обяснила, че в зависимост от кръвното налягане на човек зависи на какви дялове се поделят хората в зависимост от характера, който имат:

- флегматик - силен, инертен, уравновесен

- меланхолик- слаб, инертен, неуравновесен

- сангвиник - силен, подвижен, уравновесен

- холерик - силен, подвижен, неуравновесен

Редактирано от Буболече
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм флегматик признавам си, но въпреки това кафето не ми действа добре. Имах една преподавателка по психология, която ни беше обяснила, че в зависимост от кръвното налягане на човек зависи на какви дялове се поделят хората в зависимост от характера, който имат:

- флегматик - силен, инертен, уравновесен

- меланхолик- слаб, инертен, неуравновесен

- сангвиник - силен, подвижен, уравновесен

- холерик - силен, подвижен, неуравновесен

По-скоро:

флегматик - спокоен, интровертен, уравновесен

- меланхолик- мрачен, интроверен, невротичен

- сангвиник - спокоен, екстровертен, уравновесен

- холерик - избухлив, екстровертен, невротичен

Но - никой не е само един тип, а смесица от всичките, с преобладаване на единия в определени моменти и една тенденция за наклонност към един тип постоянно! Но - лош тип няма. Един меланхолик или флегматик може да насочи вродените си предпоставки към себеизследване и вътрешно познание много по-лесно от другите два типа. Екстровертните типове пък са естествено по-социабилни. "Място за всеки и всеки на мястото си ..." - на белия свят!!! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Но - никой не е само един тип, а смесица от всичките, с преобладаване на единия в определени моменти

:thumbsup: Бих добавил, че всяка дрога си има психологическо и соматическо (на физическо ниво) влияние. В случая може би не толкова флегматичността, колкото вътрешни проблеми да сигнализират за индивидуално повишена чувствителност - например повишена стомашна киселинност или сърдечносъдови проблеми, влошаващи се от кафето. А и самата киселинност може да доведе до безсъние например, не само прякото въздействие на кофеина.

Линк към коментар
Share on other sites

Дааа, кафенцето трябва да го позабравим. Аз го пропих преди около 5 години - инцидентно, защото работех моряк и поради секс. въздържание се разболях жестоко от безсъние. Та - го пропих, искам или не - за да мога да стоя на крака, пробивайки си път в пелената на гъстата материя на тялото си, което ме държеше затворник и не ми даваше да отлетя в отвъдното за зарядка.

  И все пак - толкова ли е черен дяволът? Някога, когато се занимавам с умствена работа - чашка кафе ми дава такава концентрация и мобилизация на съзнанието, каквато иначе трудно се получава. Е, знам, знам ... не е добър начин! Но, то в този живот какво ли е добро? Всичко вкусно и привлекателно за по-низшата ни природа, за инстинкта и нагона - е общо взето, противно на висшата ни Природа! Е, това е част от урока за съвместяване на тези две природи, който трябва да научим. Струва ми се, че това е главната ни задача като човеци.

  А, за кафето - напоследък го заменям с черен чай. Не мисля, че дори и продължителната му употреба вреди. А и да навреди - тъй и тъй съм смъртен ... ха ха, това да ми е кусурът!  :thumbsup:  :ph34r:  :dancing yes:

Аз си мисля, че чай-чай ама и черния чай не е сред най-полезните и е горе -долу близко да кафето..... B)

А иначе като се замисля, че то тук у нас кафето напоследък кафе ли е или някакъв си там примесен бъркоч....

ако ще говорим за силно кафе и "кафе" в буквалния смисъл то това е illi-то и lavazza-та, и още 1-2 вида най-много които се продават тук....зависи също и начина по-който се прави и предлага колко ще е силно и вредно да речем.

Чайовете на пик уик, които се предлагат в повечето заведения вместо да си пием хубавите български билкови чайове-са също яко силни черни чайове с някакъв аромет и боя....които аз определено не харесвам. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:):1eye::lol: много обичам да си пийвам Колумбия или Чибо :king: угаждам си ... така и все още не знам какво е за мен кафето - стимулатор + лекарство + наркотик...или отровааа :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Чайовете на пик уик, които се предлагат в повечето заведения вместо да си пием хубавите български билкови чайове-са също яко силни черни чайове с някакъв аромет и боя....които аз определено не харесвам. 

Да, те са си твърдо черен чай с плодов аромат, който не съм сигурна доколко е натурален (аромата, де).

Истински плодови чайове имат Туинингс. А колкото за българските билкови чайове също ги оглеждайте какво съдържат - и при тях вече се изхитриха да добавят лимонена киселина като овкусител например, която аз лично си мисля, че е направо вредна.

Най-добре лятото в планината човек да си понабере малко екологично чисти стръкчета от каквото му харесва за чай. Берем по малко и интелигентно - винаги запазваме коренището на растенията, така че нямам особени угризения, че ощетяваме природата, държавата или някой друг.

Колкото до това да усетиш, че ти вреди кафето - не става веднага. По мои наблюдения общо взето се усеща между 5-тата и 10-тата година от редовната му употреба. А що се отнася до тонизирането - опитайте мащерка + мурсалски чай например.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами той честно казано и трудно се намира. А там от където си събираме по малко билки (Котелския балкан) въобще липсва. Но затова пък го има в аптеките :)

Линк към коментар
Share on other sites

А там от където си събираме по малко билки (Котелския балкан)

Така ли? Къде по-точно? Защото и аз си събирам билки от Котленския балкан. :D От село Жеравна.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...