Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое е любимото ви ядене?


Recommended Posts

Така е, приятели и приятелки, признавам си - тазовото светилище /разбирай стомаха/ми е слабото място!!!

Силвия, това, което го нижеш на шишче става също добре ако е в гювече, заровено в жарта. Не е лошо да се прибавят и маслини, гъби, парченце краве масло и повечко подправки...ммммм...мяуууу!!!

А относно напитките - айран и "Каменица" 0% /има я мв "Билла"/...Наздраве! :3d_115:

Линк към коментар
Share on other sites

"Освен това едно и също ядене, когато го сготвят двама различни хора, става различно на вкус. Ако единият е добър човек, а другият не е, и яденето става различно.

:thumbsup:

Има една жена във Варна - Пенка Михова, стопанка на ресторант; та тя казва: "Най-хубавата миришка е любовта". И наистина, когато се готви с любов, а и в добра компания, както казва Лагорда, гозбите са винаги вкусни.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам много пържени мидички, не панирани, а оваляни само в брашно и сол,страхотни са! А сусама просто го обожавам- суровия сусам, направо го ям със шепите, :3d_038:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

По това време на годината е актуално кьопоолуто и имам баелдъ - все любими лакомства. Тръгвам си и дано да са ми приготвили нещо от тях!!!

Тези ястия са възтежки и мазнички. Вредят на жлъчния мехур.

Линк към коментар
Share on other sites

баелдъ

м?

Какво представлява това?

Иначе по темата:

Пържоли. Късове месо, задушено със запечени в масло гъби. Видове скари, шишличени или побити на РъъъРъъъ (ребрена равнина). Рибкааа - печена на скарата, увита в станиол :)

Колбаси: пъстърма, филе Елена, шарени колбаси тип "мляно и неизвестно". :rolleyes:

Ягоди, диня и банани, в тоя ред, от плодовете.

И...шоколад... :3d_111:

Линк към коментар
Share on other sites

Любимо ядене - САЛАТИ!

салата от домати, краставици, тиквички, цвекло (сварено и смесено с цедено кисело мляко и чесън е супер),чушки, зеле, спанак,маруля.От какво ли не става салата всъщност - стига на човек да му работи фантазията, ама то и без да работи литература достатъчно има вече,и да има желание да приготвя...

Скоро даже в друга държава опитах и салата от сварен щир, зехтин и лимнов сок.Също много вкусно, рибата някак си остана на заден план...

Та при мен салатите са основно ястие, и всеки път, когато реша да им разменя мястото с нещо друго по-тежко, след това и на мен ми е тежко :)

Линк към коментар
Share on other sites

Табуле, приготвено с правилния вид кус-кус (неразпространен в търговската мрежа у нас), е нещо великолепно. Цялата тайна е в дребнозърнестия кус-кус, абсорбиращ целия аромат на гюрлюк-микса. Има много вариации при избор на съставките, но без правилен кус-кус човек се натъква само на спонтанни кулинарни инвенции, нямащи нищо общо с оригинала.

Линк към коментар
Share on other sites

баелдъ

м?

Какво представлява това?

Това представлява ястие, приготвено от пържени в по-обилно количество олио смлени патладжани и домати и много подправки. В Тракийския край (а може и на други места, не зная) го приготвят по това време на годината и някои си го затварят в буркани и за зимата. Поверието е, че по време на турското робство нахранили един имам с това и той баялдисал - баялдъ на турски език означава втръсване май, преял, значи, имама, вкусно му било ястието и хапнал в повечко, та му станало тежичко. Това било своего рода отмъщение на гостоприемните домакини българи към турския имам.

За кьопоолуто е ясно. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Мога да ви дам идея как става по-леко и по-вкусно! Патладжаните не се пържат, а се пекат. След това се нарязват на късчета и се задушават с доматите, чесън и др. подправки на слаб огън, а аз по принцип зехтина и солта ги слагам накрая, най-добре след като се дръпне яденето от огъня.

Да ви е сладко! :3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

По това време на годината е актуално кьопоолуто и имам баелдъ - все любими лакомства. Тръгвам си и дано да са ми приготвили нещо от тях!!!

Тези ястия са възтежки и мазнички. Вредят на жлъчния мехур.

То и ги нямаше направениии....но имаше гювеч, салата и пържени тиквички! Също много добре!

Линк към коментар
Share on other sites

От гладните студентски години в Съветския съюз ми остана едно просто, но вкусно ястие от картофи, което руснаците готвеха сутрин, обед и вечер:

Обелените картофи се нарязват на резенчета, както за пържене. В по-голям тиган с повечко загрята мазнина картофите се изсипват наведнъж и се покриват с капак. От време на време се разбъркват, за да залепнат. Ефектът е в това, че картофите не толкова се пържат, колкото се задушават. Стават по-вкусни и по-здравословни. Когато са почти готови, понякога им слагам нарязан лук, който омеква бързо и обогатява вкуса. А вече сервирани, може да се поръсят с млян черен пипер, който също много им пасва.

Много деца са яли тези картофи и винаги са отбелязвали колко са вкусни.

Днес си направих от тези картофки, ммм.... много са вкусни ! Само ,че им прибавих освен лук на края и малко пресни гъбки и като станаха готови ги поръсих с копър. За мазнина използвах масълце, фантастично! :3d_165::3d_129:

Линк към коментар
Share on other sites

От гладните студентски години в Съветския съюз ми остана едно просто, но вкусно ястие от картофи, което руснаците готвеха сутрин, обед и вечер:

Обелените картофи се нарязват на резенчета, както за пържене. В по-голям тиган с повечко загрята мазнина картофите се изсипват наведнъж и се покриват с капак. От време на време се разбъркват, за да не залепнат. Ефектът е в това, че картофите не толкова се пържат, колкото се задушават. Стават по-вкусни и по-здравословни. Когато са почти готови, понякога им слагам нарязан лук, който омеква бързо и обогатява вкуса. А вече сервирани, може да се поръсят с млян черен пипер, който също много им пасва.

Много деца са яли тези картофи и винаги са отбелязвали колко са вкусни.

Днес си направих от тези картофки, ммм.... много са вкусни ! Само ,че им прибавих освен лук на края и малко пресни гъбки и като станаха готови ги поръсих с копър. За мазнина използвах масълце, фантастично! :3d_165::3d_129:

Да, с масло е най-вкусно. В онези години маслото там беше много евтино и масово се използваше. А олиото беше нерафинирано! и ние не го харесвахме, защото миришеше :3d_136: А сега в магазина е по-скъпо...

Също така, много използваха сланина, която, нарязана на малки парченца, първо разтапяха в тигана, а след това слагаха картофите :3d_040: . Но нея няма да я препоръчвам... Просто хората това имаха в изобилие. :3d_146: Радвам се, че ти е харесало.

Редактирано от Ваня Златева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Плато Златна есен

печени червени и зелени пиперки, накиснати предварително в ябълков оцет се нареждат по края на жардениерата с дръжките навън. посредата се нареждат късчета печен патладжан и се залива всичко това с доматен соус /белени пасирани домати,наситно нарязан кромид лук - предварително запържен- сол, олио, дафинов лист, черен пипер и босилек, врели 20 минути/.Наръсва се с магданос и по желание счукан чесън., и лютиви чушчици...и да е по-голяма!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Леле valentinus, зее и ъкалЯ (разбирай обилно слюнкоотделям) с това плато!!!

И сега от мен една от любимите ми салати:

булгур 1/2 ч.ч.

1 вр. магданоз

домати

слънчогледови кълнове

шепа маслини (черни/зелени)

зехтин+лимонов сок

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ще кажете за сметана и боровинки.

Една такава тортичка.... напоследък все тортички с боровинково-сметанов крем ми се привиждат...

Лек и уханен крем, истинско удоволствие за сетивата и разбира се, шампанско :rolleyes:

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: казват, че първият готвач в света бил Сатана + май верно казват + хахаха + казват че пърженето + пушенето рушат етерното тяло + не знам дали е верно + предпочитам боровинките преснички + със сметана / сладолед/ мед не съм ги пробвала + то със сметана / сладолед/ мед сигурно може и слама да се яде хехехе :dancing yes: силно се замислих кое е любимото ми ядене + май нямам такова + ще поразмишлявам обаче :smarty:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: сетих се + мнооого уважавам КАЧАМАКА от бяла царевица + гарниран с най - различни СтИнф-ове :dancing yes:

СтИнф = структурна информация :thumbsup2:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: И аз го обичам! И копривената супа, и печените картофки! Но винаги се чувствам по-добре, ако каквато и да била готвена храна е само прибавка, а не преобладаващо ядене. Ако се случи да е, изпадам в летаргия. 60-80% прясна сурова храна ме поддържа високоактивен, оптимално емоционално разположен и с ясен ум. А пресните смокини - жалко, че вече отминават - са просто върхът; много малко са другите храни, които, подобно на тях, са достатъчни без каквито и да било добавки. За разлика от другите плодове, те имат и немалко белтъци и незаменими масти - благодарение на семената - а и са толкова вкусни, че човек не е особено изкушен да наваксва с много други храни! :thumbsup: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

напоследък съм на пържоли и салати (безвъглехидратна диета на Аткинс) - но иначе любимата ми храна да си призная чесно е пица както и паста и спагети - италиянска кухня като цяло - няма по-голяма благинка от пицата, но за жалост е и доста калорична и на последък си я позволявам само 1-път месечно и дори и по-рядко :) ще ви предам една рецепта за паста и спагети - не е кой-знае какво но ми е любима: значи преди живях в Малта(острова) и там попаднах една доста яка люта паста - макарони със сос Чили и Пипероне - основата в рецептата е във соса - за паста е подходящо макрони но може и със спагети - соса е универсален за всеки вид паста - попринцип соса е гъст и доста лют (дано да обичате екстремно люто) - не е нещо особено, попринцип се използва салам пипероне, домати, чили, всякакви видове люти пипери и подправки, може и чесън на прах или чеснов пипер... може по желание да се поръси със пармезан - върви със червено вино но става и със бяло. :) наздраве

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мисля, че бялата царевица и соята са генно манипулирани.

Съвсем скоро си правих салата от бяла ряпа и моркови, настъргани на ренде, с олио и сока на половин лимон.

Тези, които настиват лесно, ги използват за лекарство, но такава салата е много вкусна и като храна!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...