Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Спасение?


Багира

Recommended Posts

Да, съгласна съм с теб. И на мен ми е добре така както съм - неспасена... Или дори не е и това, на моя план на битието подобен казус не съществува. А ако толкова ми е нужно спасение или спасител, достатъчно ми е да погледна едно море или един бряг, или да кажа на някого - "обичам те".

А спекулациите относно спасението оставям на религиозните философи или на големите поети.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

СЕДЕМТЕ СТЕПЕНИ ДАДЕНИ ОТ УЧИТЕЛЯ

1-Обръщане към Бога

Учителя казва:"Обръщането е от Бога".

Има степени, които зависят от човека, за които човек лично трябва да направи усилие... Тази степен е от Бога...

Затова Христос казва:"Никой не може да дойде при Мен,, ако Отец не го привлече. По вътрешният превод на този стих е: Никой не може да влезе в духовния свят, ако Отец не го привлече. И после още един момент:Никой не може да отиде при Бога, ако Аз, Словото не му покажа пътя.

Тук трябва да се разбере, че има 2-взаимосвързани положения.1-трябва да бъдеш привлечен, а после е разкриването на пътя. По друг начин казано:Първо действа Отец, а после Синът, т.е. Словото. Това означава, че Духът е началото на всички неща. Когато Духът действа и привлича една душа, тогава се явява Словото, което упътва тази душа.

2-степен -Покаяние-Учителят казва:"Покаяние значи преглеждане и ликвидиране на старите сметки. Чрез покаянието ти молиш за нов кредит и нови възможности."

Учителят казва, че покаянието е от самият човек. Когато човек се изповяда, за греховете си в него започва да тече една нова енергия и започва да се проявява един нов начин на мислене. Дори се явява един нов начин на мълчание (за тези които го правят както трябва). Покаянието (в превод от Арамейски) означава - върни се към своето начало, към своя произход...

3-степен-Спасение- Учителят казва:"Покаянието и спасението са две неща тясно свързани." Спасението настъпва след като човек е минал през обръщението и покаянието.Спасението е това, че на човека се дава нов кредит и Бог го праща да учи в света. Тук в третата степен умът и сърцето се хармонизират... Тази степен е от Бога...

4-степен-Възраждане-Възраждането е процес на оплодяване и връзване на плодовете на Духа. Учителя казва:"След като е спасен, човек е посаден като семе в земята, за да се разцъфти и да даде плад. Като плод той се възражда за нов живот.

Първо трябва да станеш плод и само тогава можеш да съграждаш новия живот в себе си. 4-та степен е от човека!

Тук във Възраждането се намира доброволната работа, която е работа с много Любов и търпение...

Възраждането е свързано най-вече с формулите, т.е. с молитвата и усърдната работа...

5- степен-Новораждане-При Новораждането, Учителя казва, че човек се освобождава от кармичния закон и става свободен гражданин и господар на своя живот. Тук никой не може да владее над него. Новораждането е от Бога! При Новораждането се образува правилна връзка между менталното и причинното тяло. В душата започва един нов път на развитие. Само при тази степен може да се говори за чистота (когато кармата е заличена). Това е свързано и с контрол над ума. Символично казано, понеже Христос е чист, то Той никога не губи връзката си с Отец. Това се осъществява в 5- степен.

6-степен-Посвещение- Тук , в шестата степен се развива волята, а волята трябва да се развива, защото злото винаги се пречупва в силната воля.В тази 6-та степен се събират плодовете на абсолютната вяра.Само в 6-та степен познаваш истинската Любов-При Посвещението. Тук познаваш себе си.

Учителят казва, че Посвещението е от човека, то е дело на неговата воля и усилия. След като е добил Новораждането и след като е станал господар на лошите духове, тук ученикът се посвещава да служи на Бога. До 5-степен е ученик, а в 6-та степен става служител. От тук нататък той е служител, а на Бога може да служи само този, който е намерил методи за приложение на Божествените Истини в живота си.

Учителят казва:"Велико нещо нещо е Посвещението, защото тук на ученика се разкриват ключови тайни на природата и той става посветен.

7-степен-Възкресение- Учителят казва:"Възкресението, това е последната степен в развитието на човека. Тук се завършва човешката еволюция. Тук човек става равноангелен. Учителят казва:"Възкресението е от Бога..." При Възкресението, долните тела - физическото, етерното, астралното, менталното и причинното се свързват със Духа. Това е влизането във Висшия Божествен свят и всички тела тук започват да работят в унисон, т.е. в единство. Сега физическото тяло тегли в една посока, астралното в друга и менталното в трета, и на това се дължи дисхармонията в човешкия живот. Ученикът трябва да хармонизира своите мисли, чувства и постъпки, за да се хармонизират неговите тела. Възкресението е излизане от смъртта, то представя един велик закон на будност и пробуждане.

Когато разбереш смъртта тя се превръща в живот. Това е окултната алхимия на Духа. Всичко това означава, че будността води човека към Духа и към Вечния живот. Такъв е Великият път на ученика, докато дойде той до големия връх на Възкресението...

Животът на Христос е изнасяне на историческата сцена на пътя на ученика, който път в миналото се извършваше в само в храмовете, за Посвещение, далече от погледите на хората.

Пречистването е много важен елемент, защото в него се определят духовните органи, а за духовния свят са необходими духовни органи и възприятия..."-Елеазар Хараш-лекции-5-ти том

Аз така разбирам нещата.

Вижте също статията: Пътища и методи за влизане във връзка с Невидимия свят

Линк към коментар
Share on other sites

Стига де не вярвам да си толкова ''тежък'' случай .

Трябва да те разочаровам наскоро сънувах и преди също рай на небето няма .

Рая е тук и в нас .Събуди се . :)

''Животът е сънят на будния''

Линк към коментар
Share on other sites

Е да де и аз това казвам :))).

И ще се обърна към интересуващите се с молба да споделят резултатите от своите търсения!
:)

Ако отвориш сърцето си за Любовта и живееш в нея -ти вече си спасен. С други думи казано, ако рая не е в тебе, ти никога няма да влезеш в него . Или - ако аз живея в Бога, от какво има да се спасявам. Едно е да знаеш нещо, съвсем друго е да го осъзнаваш. Това е резултатът от моите търсения.

Линк към коментар
Share on other sites

Лагорда, това което си цитирала за 7-те степени не бях го срещала досега в синтезиран вид. А иначе в темата се получи един типичен коктейл от сериозни и закачливи отговори. Но когато става въпрос за сериозни неща, дали е необходимо това? Защото колкото и да е скучно за някои, темата касае фундаментални и високостойностни разбирания на човека, които същевременно придават специфична краска на живота му.

Линк към коментар
Share on other sites

В някои учения на изток се говори за изграждането на антахкарана, т.е. връзката между човека и неговата истинска същност (душата, а по-късно духа). Но антахкарана се гради отдолу нагоре чрез прилагане на мъдростта и разбирането в живота. Само по този начин може да стане истинското сливане между двете.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това може да бъде спасително дело. Стига човек да изпитва нужда от него. Напълно е възможно да не изпитва такава потребност. Но се сещам за звездата на Давид- стар и дълбок символ. Той може да бъде разгледан като символ на двупосочно усилие. Отдолу нагоре и отгоре надолу. Разбира се, "горе" и "долу" - не в смисъл геоцентрирани посоки. А се сещам и за едно доста особено изречение от Библията: "Никой не дохожда при Отца ми, освен чрез мен". Добре е, когато то се разбира все по- дълбоко и отвъд ограниченията на обикновените ежедневни представи.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че усилието е двупосочно. Все пак ние сме на земята, а усилието отгоре-надолу си е съществувало винаги, никога не е прекъсвало в очакване на отговор от личността. За мене от значение са стъпките които човека сам трябва да предприеме за своето спасение. Тези другите идващи отгоре ще бъдат изпълнени когато им дойде времето.

Ще кажа и моето мнение за т.нар. Христов Принцип. В него виждам Космическия Принцип на Любовта, само че силно трансформиран и пригоден за използване от страна на Човечеството. Хората не са в състояние да приемат пряко Принципа на Любовта без посредник, който да снижи неговите вибрации. Това според мене е и основната роля на Христос разглеждан като Индивидуалност. Подобно посредничество е често срещано. Например праната (жизнения принцип), която приемаме с въздуха, храната и слънчевите лъчи също преминава през "преработка" от по-висши същества. Има и други примери. Всъщност влиянията, които астрологията разглежда са преди всичко трансформирани от съответната планета/съзвездие по-висши влияния. Та като говорим за Христовия Принцип, жертвата която се извършва за Човечеството е факт, въздействието от горе се осъществява във всеки един момент, но това което е от истинско значение е ние хората да откликнем на това въздействие и да го приложим в живота си. За изграждането на мост са нужни два бряга. Затова в източните учения се набляга на изграждането на връзката отдолу нагоре и на добродетелите, които човекът трябва да развие и приложи в живота си.

Линк към коментар
Share on other sites

Та като говорим за Христовия Принцип, жертвата която се извършва за Човечеството е факт, въздействието от горе се осъществява във всеки един момент,
но това което е от истинско значение е ние хората да откликнем на това въздействие и да го приложим в живота си.
За изграждането на мост са нужни два бряга.

Ето
и
; ако чуе някой гласа Ми и отвори
, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене.

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
А ако толкова ми е нужно спасение или спасител, достатъчно ми е да погледна едно море или един бряг, или да кажа на някого - "обичам те".
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Понеже от създанието на <света> {В изданието от 1940 г. "света" липсва.} това, което е невидимо у Него, <сиреч> вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, <човеците> остават без извинение.

http://triangle.bg/bible/rom/1.html

Линк към коментар
Share on other sites

по-точно казано човекът се е отдал на неразбираеми окултни и магически практики, които водят до промени в структурата на практикуващият и ако тези промени са несъвместими с Братството то е безсилно да помогне в спасяването на този микрокосмос.

В този ред на мисли си мисля, че Учителя е дал Паневритмията, като метод за спасение и най-вероятно тя се играе и в по-висшите нива на съзнание със същата цел. Но опасността стои в това, че е възможно от непозноване да възникнат отрицателни резултати.

Поради горе-споменатите съображения не съм се молил от година и половина.

Това е мое частно становище, но не само аз мисля така. 60.gif

пост17

Виктор, мога да кажа само, че силата на молитвата, особено, когато е от сърце е много голяма. Именно молитвата ми е помагала да премина покрай хора, упражняващи магически практики почти незасегната... Ние не сме съвършени, но Един висш, светъл свят ни праща помощници, стига да разбере, че сме чисти в сърцата си. Паневритмията също е едно от вълшебствата, които ни помагат да влезем във връзка с този Висш свят...

Спасени сме, когато пожертваме нещо от себе си, както за Бога така и за ближните си... и когато не искаме нищичко в замяна :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние не сме съвършени, но Един висш, светъл свят ни праща помощници, стига да разбере, че сме чисти в сърцата си.

:feel happy:

Мисля си, че много често се случва следното: един Учител идвайки при нас дава разяснения, помага и обяснява как и какво да правим за да се спасим. След време той си заминава от света, а учениците след това - събират написаното и казаното от Учителя и правят от това учение.

Не визирам никой, но е възможно всеки ученик да се окаже в това положение.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Говоря от опит, да, за мен е учение, но всеки има право да следва, което и да е... Не го налагам, просто споделих... :3d_117:

Линк към коментар
Share on other sites

Спасението е това, че на човека се дава нов кредит и Бог го праща да учи в света. Тук в третата степен умът и сърцето се хармонизират... Тази степен е от Бога...

Пътища и методи за влизане във връзка с Невидимия свят

Какво означава Бог да даде нов кредит на човека, за да започне да учи в света?

Как един човек може да се учи да хармонизира ума и сърцето си?

Мисля, че по време на покаянието, когато човекът се връща към своето начало, към заложеното в него, започва на чисто - нещо като "преинсталация" - новият начин на мислене събужда енергийните резерви, които досега са били подтискани от агресивността и умът "пренарежда" картата на света около себе си. Започва спасението - това, което досега е било незначително или недостатъчно или непълноценно за него, изведнъж се променя - защото сега умът го гледа през детски очи - вместо да го оцена, го изучава от всички страни. Учението - спасение може би се състои в това, този път да се приемат с любов нещата, които преди са причинявали болезнени емоции и отхвърляне.

Хармонията между ума и сърцето дали не се изразяват в разбирането и вниманието към всичко и всички - не само към избраното от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Умът, който дотогава е бил подчинен на низшето аз (или личността), започва да откликва на по-висшите въздействия на душата. Това хармонизиране никак не е лесно, защото цялото съзнание/подсъзнание с всички модели на поведение, навици и илюзии трябва да бъдат пренастроени, така че отношенията ни с външната среда да бъдат продиктувани от душата, а не от егоизма. Например ако някой ни удари, трябва дори и най-първата ни реакция (която е подсъзнателна) да не предизвика омраза към другия. Ако проявяваме и най-малко количество гняв по-отношение на другия означава, че хармония между ума и сърцето не е постигната.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако проявяваме и най-малко количество гняв по-отношение на другия означава, че хармония между ума и сърцето не е постигната.

:thumbsup: Ето това е много важен критерий, винаги когато някой започне да се смята за напреднал, е добре да види дали издържа на тази проверка - в 99,999% от случаите ще се окаже, че не е постигнал дори основополагащата хармония, камо ли за по-високи претенции... :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Отче наш, ти който си на небесата,

стой си там,

а ние ще си останем на земята,

която е понякога тъй прелестна.(Жак Превер)

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...