Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Видове колоди Таро. Какви ползвате?


Иво

Recommended Posts

Видове колоди Таро

Колко имате?

С кои сте запознати?

Какви ползвате и в какви случаи?

Как избирате за кой случай, каква колода да позлвате?

Имате ли предпочитани колоди? Кои и защо?

Линк към коментар
Share on other sites

Видове колоди Таро

Колко имате?

С кои сте запознати?

Какви ползвате и в какви случаи?

Как избирате за кой случай, каква колода да позлвате?

Имате ли предпочитани колоди? Кои и защо?

За начинаещият в Таро е достатъчна и една колода таро - класическата от 78 на брой карти.

С течение на времето, с подробното опознаване на картите и техният символен свят, необходимостта от разширяване на познанието за таро, се увеличава. Търсещият човек все по-добре навлиза в светая светих на Таро, купувайки си нови и нови колоди от карти. Но всичко това - с течение на времето...

Една от най-разпространените колоди Таро е тази на Уейт; тя запазва консервативната символика на изображенията - както на голмите аркани, така и на малките. Т. е. художникът се е съобразил с най-разпространеният вариант, чийто произход е от началото на ранният ренесанс; другият вид колоди - пак от същият период, са карти от по 50, 52 броя - пример: Таро на Мантеня (които обаче са много по-близки до "обикновеното тесте карти от 52).

По мои наблюдения, най-разпространените колоди са това на Уейт, Артуровото Таро, тарото на Алистър Кроули и някои от видовете колоди на Златната зора. Преди години имаше доста неуспешен опит за създаване на Златното таро на египетските пирамиди (авторите му бяха българи); то освен с компилации от египетска символика, не блестеше с нищо друго...

Добре е дълго време да се използва само една колода карти за всички видове въпроси, така изучаващият таро, ще свикне и привикне към своеобразният им език, ще започне добре да го разбира, а и най-вече да го тълкува и "превежда" на околните.

Моят опит с таро е дългогодишен и по презумпция се подразбира, че имам поне 20 колоди таро, от всички разновидности - класически и модернистични. Най-често обаче използвам тарото на Уейт и то за въпроси от всякакъв вид и род.

За онези, които не знаят, да спомена и че има специална колода любовно таро, но то е по-скоро опит да се изведат значенията на картите извън общият им предсказателен контекст, но не и адкеватен начин за помощ при емоционални проблеми. Класическото Таро от 78 карти, спазващо консервативната традиция си е все така добро и за любовни въпроси, и за каквито хрумнат изобщо...

Много колоди таро са разменили местата на две карти - Справедливостта и Силата (съответно 11 и 8 или 8 и 11), което е поредното доказателство, че номерацията на големите аркани особено, е по-скоро условна, отколкото свързана с мистичен езотеризъм.

Когато се отвори тема - Таро за напреднали, ще се навлезе в дълбокия езотеризъм на картите, като ще се засегнат и проблемите с номерирането на картите и че всъщност картите таро са само .... Големите аркани.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Видове колоди Таро

Колко имате?

С кои сте запознати?

Какви ползвате и в какви случаи?

Как избирате за кой случай, каква колода да позлвате?

Имате ли предпочитани колоди? Кои и защо?

За начинаещият в Таро е достатъчна и една колода таро - класическата от 78 на брой карти.

С течение на времето, с подробното опознаване на картите и техният символен свят, необходимостта от разширяване на познанието за таро, се увеличава. Търсещият човек все по-добре навлиза в светая светих на Таро, купувайки си нови и нови колоди от карти. Но всичко това - с течение на времето...

Една от най-разпространените колоди Таро е тази на Уейт; тя запазва консервативната символика на изображенията - както на голмите аркани, така и на малките. Т. е. художникът се е съобразил с най-разпространеният вариант, чийто произход е от началото на ранният ренесанс; другият вид колоди - пак от същият период, са карти от по 50, 52 броя - пример: Таро на Мантеня (които обаче са много по-близки до "обикновеното тесте карти от 52).

По мои наблюдения, най-разпространените колоди са това на Уейт, Артуровото Таро, тарото на Алистър Кроули и някои от видовете колоди на Златната зора. Преди години имаше доста неуспешен опит за създаване на Златното таро на египетските пирамиди (авторите му бяха българи); то освен с компилации от египетска символика, не блестеше с нищо друго...

Добре е дълго време да се използва само една колода карти за всички видове въпроси, така изучаващият таро, ще свикне и привикне към своеобразният им език, ще започне добре да го разбира, а и най-вече да го тълкува и "превежда" на околните.

Моят опит с таро е дългогодишен и по презумпция се подразбира, че имам поне 20 колоди таро, от всички разновидности - класически и модернистични. Най-често обаче използвам тарото на Уейт и то за въпроси от всякакъв вид и род.

За онези, които не знаят, да спомена и че има специална колода любовно таро, но то е по-скоро опит да се изведат значенията на картите извън общият им предсказателен контекст, но не и адкеватен начин за помощ при емоционални проблеми. Класическото Таро от 78 карти, спазващо консервативната традиция си е все така добро и за любовни въпроси, и за каквито хрумнат изобщо...

Много колоди таро са разменили местата на две карти - Справедливостта и Силата (съответно 11 и 8 или 8 и 11), което е поредното доказателство, че номерацията на големите аркани особено, е по-скоро условна, отколкото свързана с мистичен езотеризъм.

Когато се отвори тема - Таро за напреднали, ще се навлезе в дълбокия езотеризъм на картите, като ще се засегнат и проблемите с номерирането на картите и че всъщност картите таро са само .... Големите аркани.

мона, ти много добре си описала колодите и съветите ти наистина са много полезни...

на мене обаче ми се иска да разясниш повече за тази специална колода любовно таро..

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Видове колоди Таро

Колко имате?

С кои сте запознати?

Какви ползвате и в какви случаи?

Как избирате за кой случай, каква колода да позлвате?

Имате ли предпочитани колоди? Кои и защо?

Имам три колоди. Две са на Уейт, като едната е само големите аркани. Тя е най-старата ми и е правена собственоръчно. Третата ми колода е Таро на Търсещия. Основана е на символиката на Уейт, но има и допълнителни символи - на картите са обозначени съответстващите им зодии, камъни, цветове, И Дзин (май така се казваше <_< ), руни, еврейските букви, планетите. Колодата е много интересна и богата. Има и две допълнителни карти - Еон и Бяла карта. Все още съм в процес на разучаване на тези допълнителни символи.

Имамнамерение да се сдобия и с Ошо Дзен Таро.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Ето един сайт, в който могат да се видят много колоди карти Таро. И още един, представящ големите аркани от доста колоди; и една полезна функция - групиране на големите аркани от различни колоди по номер, например Любовниците.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ползвам основно Райдър Уейт ,но имам и още няколко колоди между които най-радостна бях когато успях да си намеря тарото на Брьогел!Изобилства от символи ,а и от преди имам личен интерес към работата на този художник така че за мен това е

по-специална колода-винаги успява да погъделичка въображението ми.

Искам обаче да ви попитам дали някой ползва Марсилското таро и имате ли представа къде има повече информация за метода на Филип Камоан (Camion) ,ako не го произнасям правилно:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Аз ползвам основно Райдър Уейт ,но имам и още няколко колоди между които най-радостна бях когато успях да си намеря тарото на Брьогел!Изобилства от символи ,а и от преди имам личен интерес към работата на този художник така че за мен това е

по-специална колода-винаги успява да погъделичка въображението ми.

Искам обаче да ви попитам дали някой ползва Марсилското таро и имате ли представа къде има повече информация за метода на Филип Камоан (Camion) ,ako не го произнасям правилно:)

Съжалявам, че по-рано не съм видяла въпроса ти :)

Philippe Camoin е известен таровед и специалист по марсилко таро. Ето ти и линк към неговия уеб сайт, където подробно е описан и методът му.

Както на френски, разбира се, информацията е и на още няколко европейски езика, вкл. и английски :)

Линк към коментар
Share on other sites

Philippe Camoin е известен таровед и специалист по марсилко таро. Ето ти и линк към неговия уеб сайт, където подробно е описан и методът му.

Разгледах внимателно сайта му, много интересни неща открих. Благодаря, Мона.

Явно човекът се е задълбочил в изследванията си. Не ми стана ясно обаче дали зависимостите, които е извел (закони ги нарича той, но за мен тази дума е твърде силна), са валидни при всяка подредба или при конкретна, която използва той. Струва ми се обаче, че човек винаги може да обогати лексиката на езика, на който си говори с Таро - тоест, ако въведе нови думички в езика си, картите също ще започнат да ги употребяват.

Направи ми впечатление примерно изтеглянето на допълнителна карта за всяка обърната карта, а така също и посоката на погледа на фигурите. Смятам да поекспериментирам :)

Линк към коментар
Share on other sites

Направи ми впечатление примерно изтеглянето на допълнителна карта за всяка обърната карта, а така също и посоката на погледа на фигурите. Смятам да поекспериментирам :)

Таро е универсален език, но както всеки един език има многобройни и стотици диалекти :)

Аз специално не съм се задълбочавала в системата на Camoin. Всеки таролог изгражда своя система и се опитва да рамкира методиката си. Законите, които той определя за картите Таро действат, когато той гледа, което не значи че това ще подейства, ако някой друг следва точно указаните от него пътища.

Сега, за изтеглянето на допълнителни карти. Отдавна го правя и аз, но не само за обърнати карти, а и за всички останали. Целта е да се изясни ситуцията около самата карта, да стане по-ясно нейното послание. Особено, когато става дума за големи подредби от по 7, 10, 12 или повече карти. Това може да се случи и с 3 карти, като се изтеглят допълнително още 3. Има и друга система - след като вече сте секли картите (обикновнено аз го правя с лявата ръка и цепя по три пъти), се поглежда и последната карта - това се прави да се види например каква е противоположната тенденция. Например, след сечене се падат 3 мечове, 6 чаши, 7 чаши, а последната карта в колодата е Страшният съд. Няма да се задълбочавам в примерно тълкуване, но като цяло ситуацията изисква преосмисляне и докато последната карта на стане друга (а не Страшният съд), промяна няма да се състои, независимо за какво се пита.

Друго нещо, когато гледам и с обърнати карти, обръщам всяка седма - ако се работи с класическа колода от 78 карти.

Понеже става дума за Camoin всички негови закони могат да се обобщят в едно основно нещо - законът на Подобието. Това, че обръща внимание на това накъде гледат картите (това го позволява и Марсилкото Таро), е стара практика, особено от Циганското Таро (във всичките му варианти). Марсилкото Таро и Циганското са много свързани, което прави аналогия и с обикновените карти от 52 броя.

Отделен казус изобщо е ролята и значението на Ляво и Дясно в Таро, но това е отделна тема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Тези дни в къщи поръчахе през интернет карти таро от Чехия, но поразлични. Taro cats cards . Kaто ги видяхме в нета, просто се влюбихме в тях. Идват с книжка за таро. Поръчваме ги заради онези приказни архетипни движения, които подобна символика събужда в душите. Но, няма начин да не обърнем внимание и на самите карти... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тези дни в къщи поръчахе през интернет карти таро от Чехия, но поразлични. Taro cats cards . Kaто ги видяхме в нета, просто се влюбихме в тях. Идват с книжка за таро. Поръчваме ги заради онези приказни архетипни движения, които подобна символика събужда в душите. Но, няма начин да не обърнем внимание и на самите карти... :)

Хехехехе, ето това е новина :harhar:

Много се радвам, че сте проявили интерес ... Самият Юнг е изследвал картите Таро.

А тази колода Таро-карти конкретно, ги има и в центъра на София, в една езотерична книжарница, където има толкова колоди Таро, че ...

Различни вкусове, различни колоди, различни художници ... Таро е жива материя, с която и върху която може да се твори във всякакъв аспект :)

Линк към коментар
Share on other sites

Различни вкусове, различни колоди, различни художници ... Таро е жива материя, с която и върху която може да се твори във всякакъв аспект :)

:3d_059:

Миналата година ми подариха едно Артурово Таро, чиито значения са от психоложката А-М. Фъргюсън и което изключително ми допада. А картините са по келтски легенди и са особено пленителни, поради отсъствието на зрелищният колорит на традиционното Таро.

Но, особена слабост имам към Египетското си. То е уникално не само от 25-те си карти, чиято големина е по-малка от размери на кибритена кутийка, а и с ръчната си изработка на папирус .. Много е сладурско! И си е само мое, пък :harhar:

Не съм веща н таромантиката, но нали затова са приятелите - уча се тук от вас :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Миналата година ми подариха едно Артурово Таро, чиито значения са от психоложката А-М. Фъргюсън и което изключително ми допада. А картините са по келтски легенди и са особено пленителни, поради отсъствието на зрелищният колорит на традиционното Таро.

Но, особена слабост имам към Египетското си. То е уникално не само от 25-те си карти, чиято големина е по-малка от размери на кибритена кутийка, а и с ръчната си изработка на папирус .. Много е сладурско! И си е само мое, пък :harhar:

Не съм веща н таромантиката, но нали затова са приятелите - уча се тук от вас :3d_046:

Чебурашка, знаех си - скрит талант си ти :ph34r: Разкрита си!

Ще се радвам, ако пишеш в темите за Таро, убедена съм, че има какво да споделиш; всеки един от нас е огледало, през което картите Таро пречупват светлината си :angel:

Артуровото Таро е изключително красива колода, имам я и аз отдавна (но не работя с нея); но всеки си има предпочитания за колоди.

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, знаех си - скрит талант си ти :ph34r: Разкрита си!

Ще се радвам, ако пишеш в темите за Таро, убедена съм, че има какво да споделиш; всеки един от нас е огледало, през което картите Таро пречупват светлината си :angel:

О, благодаря ти!

Няма да смея да пиша, т.к. аз си правя някакви мои си измислени трактовки и тълкувания, нямащи нищо общо с реалните. Просто сама съм си измислила значенията и май Светлината на Таро толкова много се пречупва при мен, че най-много да ми дърпате ушите :D Поне със сигурност няма да мога да предложа читава интерпретация (особено като знам вече, че си на "ти" и с Артур ;)

Обаче, виж, с класически карти и египетски - сто на сто ще ви шашна .. като стана за смях, де :D

img_217332_1494475_r.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Лятото си бях купила Таро на русалките :D Много е красиво ,но лично аз предпочитам колодата на Уейт.

Преди време си бях харесала много Cosmic Tarot ,но до момента не съм я открила по книжарниците във Варна!

Ето така изглежда Таро на русалките 8883952332-L1.jpg

И това тук е Cosmic Tarot tarot-group.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Я да взема и аз да си призная туй-онуй. Ами, така де! То може да не е много „мъжко” да си гледаш на карти, ама пък е мъжко да си признаеш, че от време на време го правиш. :feel happy:

Даже съм взел и на племенника си Санди едно Таренце – нека има от всичко момчето. То уж се води детско, но всъщност е доста сериозно (говоря от опит, пробвал съм го тайно ;) ). Много е красиво и картинките са от детски приказки. Например, Магьосникът е Котаракът в чизми, Смъртта е Спящата красавица, Императорът е Санта Клаус, има ги Грозното патенце, Робин Худ, Пепеляшка, Пинокио, разните му там феи и други популярни герои. А пък значенията му са на база мъдрости и поговорки и са така подбрани, че са си направо в десятката.

На себе си преди време бях взел едно North American Indian Tarot, което е от автентични мотиви и графики, а значенията му са доста странни и мистични… Там Пентаклите са Ловци на сънища, Чашите са нещо като Окарини и т.н.

Бабка пък има едно Angel Tarot. Вярно, изключително красиво е, но размерите на картите са като на плочки за баня. На него не съм си гледал, т.к. тя не го дава на никой и го крие в една метална кутия от датски бисквити, която заключва в бюфета. :rolleyes:

Тук успях да намеря една картинка да покажа как изглежда:

healing-with-the-angels-abundance.jpg

А да, имам и трите колоди на Дон Мигел Руис – тях си ги купих от България като излязоха.

Линк към коментар
Share on other sites

LUCIUS защо пък да не е е мъжка работа!? При ТАРО няма такова нещо като разделение на половете, въпросът е в това човек да има нюх към тези неща, а така като гледам твоят е много изтънчен. Докато те четях всичко оживя пред очите ми. Влюбих се в детското ТАРО което описваш и се почувствах в някакъв вълшебен детски свят в който пакостливо щях да потърся начин да се добера до тайното съкровище пазено ревниво от баба. Всъщност ТАРОТО си е приоритет на Скорпионите, аз точно чрез Скорпион се докоснах за първи път до него. Моите са - 25962z.jpg те сами ми се показаха т.к. :) . Хубава сутрин!

Линк към коментар
Share on other sites

Първото Таро,което си взех беше на Дюрер.Малко е плашещо да ти кажа,но пък много ми харесва изображението на Звездата в тази колода заради лилавия фон.

Преди време си бях взела и Таро на Търсещия ,нооо признавам си това е най-лошата инвестиция ,която съм правила ако мога да го нарека така.Изображенията никак не ми харесват... не знам защо съм си ги взела навремето. :hmmmmm:

За сега най-големи приятелчета сме си с на Уейт колодата :)

П.С. Аз не съм Скорпион ... жалко ,че не ми е приоритет на мен . :( Какво ще правя ..нИзнам :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Ша си гледаш пък :P . Щом си ги взела значи е имало защо и то ще си каже с времето и аз не дълбая много в това, но пък нещо напоследък ми се развихри здраво въображението, затова и отворих другата тема :) . Ако опиша какви неща ми минават през главата, мАлиииииииииии като тръгнем от шаха та стигнем чаааак доо... безкрайността и по- далече. Пишете, щото аз съм лаик в тази област и ще объркам нещо :) . Хай поздравки и чаоки за сега :) .

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Първата ми колода карти Таро беше на Уейт.

Най-много ми допада Златно таро на пирамидите.

Преди година си купих таро на Дюрер,но все не мога да посегна към него.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Като стана въпрос за хаоси и т.н...един друг приятел (не философа :))) ) ми каза - Аз колко пъти съм ти казвал да прочетеш

Хрониките на Амбър- на Роджър Зелазни

за да си дадеш отговор на много въпроси ама не чуваш. Ами такава съм си казвам, не възприемам когато нещо непременно трябва да ми се набие в канчето, сама трябва да си стигна до него и туй то :P. Обаче като си тръгна ги захапах здраво :3d_016: и трябва да ви кажа че много отдавна не съм потъвала така в някоя книга. Направо нямам търпение да свърша каквото имам за вършене и да продължа с четенето. И понеже още в началото става въпрос за една много интересна колода карти Таро пък и шило в торба не стои да взема да дочакам да прочета всичко и тогава да споделям та реших още сега да направя това в тази тема защото тук има много народ на който сигурна съм също ще му бъдат интересни Хрониките на Амбър. Естествено ако вече отдавна не сте ги прочели и обсъждали в този форум защото аз съм позакъсняла с прочита им, но сега ми дойде меракът за тях :))). Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Мислейки си за

Картите на Мадам Ленорман

и за една приятелка която използва само тях, попаднах на този сайт в който има много видове колоди карти Таро и съвети за избор на Таро:

brilhoclau20.gif

Първото и най-важно нещо е: ТАРО е създадено за забавление. Негова основна функция е да ни радва, а не да ни плаши и стряска. Когато за първи път решите да си купите ТАРО се водете от собствената си интуиция. Купете тази колода, която според вас е най- красива тази, която Ви кара да и се възхищавате, а не тази за която сте чели или пък ваш познат притежава. Не бързайте да започвате да предсказвате с нея. Разгледайте я внимателно, детайлно след това прочетете значението на всяка карта. Сравнете тълкованието с вашето лично впечатление от всяка карта някъде там по средата е истинското и гадателско значение. Бързайте бавно, не се отчайвате ако нищо не разбирате и това което картите показват е неразбираемо за Вас. Оставете ги за известно време и ги вземете отново когато се сетите за тях. Колко ще продължи тази игра на мишка и котка аз не мога да кажа, но Ви обещавам, че в един момент „ТЕ“ вече няма да са Ви чужди. Сега вече си купете ако искате колодата за, която сте чели и тази като на съседката или пък специализирана, направете си колекция или пък не от Вас зависи... Що се отнася до литературата, която се предлага за таро мога да кажа, че е сходна в тълуването, разликите са основно в гледната точка на автора или пък влианието на конкретно религиозно течение върху значението на картите, обвързването им с астрологията или номерологият, религия или митология, фолклор или мистика и т.н. Ако имате желание прочетете всичко до което попаднете, това със сигурност ще обогати личните Ви знания, но знайте, че при гадаене вашето лично чувство, емоция и интуиция са основния Ви наръчник и точно той ще Ви даде търсените отговори. Забавлявайте се!

изт.

Видях че предлагат и курсове, за тези които се интересуват :)

P.S.Тук май се е изписало доста за картите които споменах :))).

~~~

Тълкуване на картите на мадам Ленорман

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...