Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Източно и Западно мислене


Recommended Posts

Здравейте! Познавам книгата на Шпенглер,много интересна е.

Заслужава с нея да се запознае всеки, който има желание да поразсъждава върху темата Изток - Запад. :)

Идеятя зя слявянството не е нова.Тя е любима тена на руските философи и писатели през 19 век.Бих се радвала някой запознат да я представи тук кратко. :thumbsup:

Поздрави на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

От езотерична гледна точка посоките във света имат значение и Учителя е давал някои неща във връзка с това.

допускам че е свъзнано с определени енергийни течения и потоци.

Според Рудолф Щайнер колкото по на Изток - толкова по-духовно, но някои методи и подходи подходящи за древна Индия и древен Китай за наше време са неподходящи.

от друга страна Учителя е давал в смисъл за някои западни народи като "професори " за славянството. тоест обмен и взаимодействие трябва да има и нека то да бъде ПРАВИЛНО! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

За изтока и запада! На славянските езици в самите думи е заложен и смисълът им - буквално!

Изток - Източник, начало, извор...

Запад - западане, привършване, край

Спомням си как Сведенборг, известен шведски ясновидец, пътешественик извън тялото говори в една от книгите си какво е Изток в Небесата, в Менталният свят - това е централното духовно слънце, първоизточникът на всичко. Тоест това което в нашето измерение е посока, до която трябва да стигнеш за определено време, в тънките светове където няма време и пространство всички понятия са състояние на съзнанието!!! Безсмъртна енергия ! Желая Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

Основната идея на Шпенглер в "Залеза на запада" се състои в това,че всяка цивилизация ,подобно на човека, се ражда,преживява детството си ,развива се,достига своя апогей и тръгва към упадък,а накрая загива.Смята се, че славяните още не са достигнале апогея си.Изводите се правят на основата на интересен преглед на древните култури на Египет,Древна гърция ,Индия и др.

:)

Поздрави! :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Основната идея на Шпенглер в "Залеза на запада" се състои в това,че всяка цивилизация ,подобно на човека, се ражда,преживява детството си ,развива се,достига своя апогей и тръгва към упадък,а накрая загива.Смята се, че славяните още не са достигнале апогея си.Изводите се правят на основата на интересен преглед на древните култури на Египет,Древна гърция ,Индия и др.

:)

Поздрави! :rolleyes:

има различни културни и духовни потоци, в различни периоди.

петата раса е имала древноиндийски, древноперсийски, египетскохалдейски, гръкоримски и западноевропейски култури, шестата култура е славянската - от нея 6 раса.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Естествено е всички ние като търсещи и силно любознателни да имаме най- различни интереси и повечето от нас да са запознати или са практикували древни източни практики и медитации.

В това няма нищо лошо, това са полезни опитности стига да не се задържим продължително, защото източните техники са пригодни именно за източните клетъчни структури, енергийно ниво и степен на съзнание.

Просто сме различни раси и различни еволюционни нива.Това което е валидно за тях не е полезно за нас.То е все едно на ученик от пети клас да му четеш учебниците за втори клас.Ще се усъвършенства ли той или не?

Имаме дадени достатъчно ясни и достъпни истинни методи и практики подходящи за нас като славяни, българи и прабългари и като християни също.

За Шпенглер и “Залезът на Запада “ може би някой друг път защото има и достатъчно противоречиви хипотези и изводи, въпросът с цивилизациите не е основен при него , а и това сега не ме вълнува.само лично мнение, а то не е съществено в случая.

Но за славянството съм за , както и за хармонията и синтеза между всички раси, религии и учения.Разумност в Приложението!

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,Благост! Много хубаво име,но гласните А, после О издават и блага категоричност :) Но е много предразполагащо в сравнение с асоциациите за Пришелец :dancing yes:

Привет! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, всички! Направо се развеселих - значи съм бил от горните класове, което си е много добре, даже е стимул.Благодаря за което, а то аз минах през джудото , после през каратето и т.н. нещо все не ми достигаше и не ми беше комфортно. Даже се насилвах за да не изглеждам несериозен. Да.Благодаря за посоката.

Здрави и весели.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

Веронез, той нашия Пришелец е от светлите ! А относно благата ми категоричност...има такова нещо, то е защото когато си опитал +преживял+ осмислил+ че и пре - препроверил някои неща , ти се иска другите да не губят време и енергия за "излишни "опитности / неприоритетни вече в тези свръхдинамични времена на промяна - време разделно е приятели. Защо да измисляме велосипеда наново като можем да го вземем наготово или да се изгаряме на печката " олеле, уф, опарих се" въпреки че сме предупредени...неразумно е.

Добре е веднага да схващаме кое е правото за нас в дадения момент.Можем го.

Телемах и аз преди години го преживях по същия начин, затова и го споделих.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Определено за всяко време има подходящи методи и техники/учения.

и е подходящо да се работи с тези от тях които най подхождат за сегашното време.

Сега на вас младите ще кажа следующата истина”. Сега всички казват: “Истината е нещо тежко, неприложимо в живота”. Туй значи, че Божественият живот очаква по-напреднали души. И черната ложа си е послужила с много религиозни системи, чрез които да спъне душите в техния път на развитие. Да се живее за истината е по-лесно, отколкото да се живее за света; и да служиш на Бога е по-лесно, отколкото да служиш на света. Но в тия две системи, понеже чисто Божествената Истина иска приложение чрез Любов, а светът го налага чрез сила, затова на нас ни се вижда световната система по-лесна, понеже въздействува по-силно върху човека. И съм уверен, че в тази школа на мнозина от вас, след като преседят известно време, ще се  зароди едно желание ще кажат: “Туй нещо не е заради нас”. Във Франция се явява един индус, образува една школа и се явяват 500 благородни французи - ученици. Но след една година, като им приложили всичките правила, които школата изисквала, останали само 5 души, на сто един останал. Защо? - Понеже индуските системи. Сега казват: “Изтокът!” Не мислете, че индуските системи всякога отговарят на онази жива, Божествена природа. За пример, вземете науката за дишането, която индусите употребяват от толкова векове. Ако вие приложите тяхната система на запад, ще имате отрицателни резултати. Всички тия системи са добити по закона на инволюцията - при слизането. А понеже бялата раса е шеста и започва своята еволюция с възлизането, всички тия системи трябва да се видоизменят; без изключение трябва да се изменят. Сега вземете простата мисъл. Индусите казват така: “Без учител не може, нали?” Ние излагаме тази проста мисъл. Учител, това е онуй същество, което мисли, без тази светла мисъл не може. Но и ученикът, който трябва да се учи, и той трябва да има тази светла мисъл, за да може да възприема. Значи, истината е вярна не само за Учителя, но и за ученика. И тогава ние казваме: За един способен ученик е необходим един добър учител; и за добрия Учител е необходим един способен ученик. Туй правило може да го приложите този закон може да го приложите на всякъде. Преди да пристъпим към ония основни положения на окултната наука, трябват ви ред правила, за да се предпазите. За пример, ако у вас остане съмнение, че вие сте млади и трябва да си поживеете в света и мислите, че ако влезете в окултната школа, тя ще ви лиши от естествения ви живот, тогава вие имате криви разбирания. Великата окултна школа има за задача да научи младите как трябва да живеят. Тъй е, да научи младите как трябва да живеят. Окултната наука няма за задача да изправи живота на младите, а тя има за задача да изправи живота на старите, а да научи младите как трябва да живеят.

5 лекция на I Мл. ок. клас

29.II.1922 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Тук ще публикувам копие от частен разговор, който мисля че е по темата и дава интересни гледни точки към обсъжданите въпроси в тази тема. Също има връзка с предния постинг от Sendero.

--------------------

Частен разговор чрез ЛС относно Изтока и Запада, юли 2006г

(публикува се с разрешението на двамата участници в разговора)

Васил: По въпроса за мнението ми за Йога и по-точно защо не мисля че е "най-добрият метод"...

Първо, трябва да кажа, че нямам опит в практикуване на Йога и от тази гледна точна мнението ми не е подплатено. От друга страна, човек не може да има опит в практикуването на всяка една духовна школа, а му се налага да има определено мнение за нея. Но това мнение е преди всичко за лична ориентация и ползване, аз не бих желал да го разпространявам публично и да агитирам чрез него, именно поради липсата на личен опит.

Васил: 1. Илюзията за "Аз"-а и пасивността на външен план като следствие.

Схващането за илюзорността на Аз-а в Йога, според мен, има за цел да тласне търсещият към постигане на вечните истини, да подбуди стремеж към духовното, "все едно че си удавник и от това зависи животът ти". И наистина, потребно е човек да намрази плътта, за да обикне Духа. Но това е потребно само в момента на "обръщането" на човека навътре към себе си, вмомента на промяната на съзнанието му. По-нататък личното ми мнение е, че духовно търсещият не следва да остава пасивен на физически план и да пребивава единствено в полетата на Духа.

Напротив - той следва да прилага придобития духовен опит на дело, да одухотворява материалното си тяло. Да живее едновременно "отвътре" и "отвън". Да има своя изградена воля, да има своя позиция, да не е тотално пасивен към външният свят.

Синева: Точно това учат и големите индииски учители /гуро/ , затова има различни видове йога, който да могат да задоволят всяка човешка нагласа и всеки вътрешен стремеж.

“Някой мислят, че оттеглянето на човек в ашрам за изучаване на себе-овладяването, е повод за скърбене като при погребение. Но вместо това, в повечето случаи, то е погребение на всички скърби.”

“Искам да се оттегля в планината, за да бъда сам с Бога.” – съобщи един ученик на учителя.

“По този начин ти няма да постигнеш никакъв духовен напредък – каза Парамахансаджи. Още не си в състояние да се концентрираш дълбоко в Духа. Даже ако живееш в някоя пещера, твоите мисли ще продължават да се въртят около спомените ти за другите хора и светските удоволствия. Извършване на земните задължения заедно с други хора плюс всекидневна медитация – това е по-добрият път за тебе.” ... (из "Казано от Йогананда")

Васил: 2. Отношението към ума.

Умът е инструмент, който човеке развил в процеса на своята еволюция. подходът на Йога към духовно усъвършенстване - доколкото ми е известно - включва един вид "блокиране" или по-точно "изоставяне" на ума, спиране на потока на мислите, за да може човек за влезе в контакт висшата си същност - да кажем, чрез медитация.

Лично аз намирам, че този инструмент - ума - следва да вземе активно участие в човешкото духовно израстване.

Синева: Да ума е инстромент, най-ценен за човека, но той трябва единственно да бъде в служба на душата - на това учи йога, което напълно съвпада с учението на учителя Дънов. Всичко друго е човешка гордос и его , която само принизява духа.

Васил: 3. Адекватност на Йога на съвременните условия.

В Йога за салегнали вечни принципи. Залегнали са също така и редица конкретни практики, упражнения за дишане и др. Учителят Беинса Дуно неколкократно споменава в лекциите си, че методите на дишане и въобще духовните практики на източните учения (има предвид и Йога, най-вероятно) не са приспособени за съвременният западен човек. Чувал съм потвърдение на това твърдение от мой приятел, практикувал много методи на дишане. Това е така поради факта, че упражненията и техниките в Йога са възникнали преди десетки хиляди години и са били съобразени с особеностите и енергетиката на тогавашният човек. За сегашният европеец, някои от упражненията могат да бъдат много опасни - това съм го чел и също съм го чувал от практикуващи. Някои упражнения обаче могат да се практикуват и при сегашните условия. Например, има дихателно упражнение произхождащо от йога- практиките, дадено от Бейнса Дуно за ползване. Но не всичко като практики. Също така - гледането надолу под 45 град. в някои от медитациите, например, не се препоръчва в школата на Бялото Братство поради известни съображения.

Васил: Разбира се, вечните принципи, повикът за единение и самопознание, стремежът за достигане към истината, залегнали в Йога, ще бъдат винаги актуални. С други думи, съдържанието на Йога е вечно, към формата така или иначе е нещо, което се изменя постоянно. И наистина, Йога е може би най-широко известнота, популярна и с най-висок автпритет диховна практика в света. Едва ли има школа, включително и тази на Бялото Братство, където повечето от членовте и да не са практикували Йога по един или друг начин. Така че темата Йога е много интересна и актуална за нас!

Синева: Както вече писах-йога се развива постояно и ежедневно. Грешно е да се мисли, че духовните водачи на света биха допуснали тази ценност да принадлежи само на изтока.Това е нечестност, която не би могла да бъде допусната от напреднали души. Аз мисля, че йога и в момента се "доразработва" и за западния човек.

Синева: Васил, не си ли се замислял, това, че колкото по-на запад живее човек, толкова повече вярва и разчита на ума си вместо на душата.

Затова може би има различни методи, които да отговарят на индивидуалното духовно развитие и стремеж за всеки един момент.

Ако утре се родиш в Индия и получиш източна нагласа, ти би бил щастлив с йога, но какво ти пречи да го сториш още сега - май всичко опира само до нагласа и предубеденост.!

Още от дете у мен съществува духовен стремеж. Вече над 15 год., аз изследвам различните религии, учения и методи за търсене на истината. Не желая да натрапвам моите убеждения и вяра на който и да е. Само те моля - теб ката истински търсач на истината да се запознаеш с една малка книжка, която допринесе за духовната ми ориентация. Моля те да я прочетеш безпристрастно и непредубедено и тогава да отсъдиш за себе си, приятелю, за истината!

Книгата я има в "Спиралата", но ако не можеш да я изтеглиш с радост ще ти я пратя - казва се "Казано от Йогананда".

Линк към коментар
Share on other sites

Доста интересна дискусия между двама мои познати. :)

Като практикуващ системата йога не мога да се съглася, че йога-практиките не са подходящи за западния човек. Аз съм "западен" човек и от практикуването на асани, пранаяма и медитации имам само полза. Мога да кажа, че йога се развива и обогатява непрекъснато, тъй като в Индия постоянно идват просветлени учители. Всеки от тях донася нещо ново и по-съвременно като елементи. Така, че тя да бъде подходяща за съвременния динамичен човек на 21 век. Ако ви е известно, вече съвременните учители по йога не подтикват към отделяне и усамотяване в пещери. Те казват, че е най-добре да бъдем тук в света, да бъдем дейни и да служим на ближните. Умът наистина е много ценен, но той не знае всички тайни на вселената. Той също си има своите ограничения. Освен него имаме и божествен инструмент, наречен интуиция. Тя за разлика от ума действа безпогрешно. Умът има склонността да разделя и класифицира, да залепя етикети. С това той се самоограничава. Ето защо е необходимо да го успокоим, да го накараме да затихне, за да възприемем реалността по-пълно. Кога можем да видим дъното? Когато езерото е спокойно, когато няма вълни, които да размътват водата. Умът е ето такова езеро, нужно е да го успокоим, да спрем вълните. Йога за разлика от хриситянските учения не смята физическото за нещо нечисто, не го приписва на дявола. Понеже се споменява за илюзорността на Аза в йога, бих искал да напомня, че между Висш Аз и Бог в йога няма разлика. Да смятаме, че Азът е илюзорен, би следвало че и Бог е илюзорен. Което аз не бих се наел да твърдя.

В завършек моето мнение е че най-добрият вариант е съчетание между източния и западния мироглед. И двата имат своята ценност. В крайна сметка знанието и на изток и на запад е дошло от един и същ Божествен източник. Защо в крайна сметка да ги разделяме на източен и западен, това е пак игра на нашия ум.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Приятели, чела съм Лазарев, четох Е. Блаватска. От любопитство се запознах с Йога. Обичам да чета и т. нар. - художествена литература, в която са описани различни техники и опитност / П. Куелю, Ш. Маклейн, Е. Мулдашев и др./ Бях се запалила да се запиша на курс по "Метода Силва", но ме разубедиха /може би за добро/. Смятам, че учението, което ни е оставил Беинса Дуно е най-пълно и подходящо за нашата народопсихология. Западните учения представят духовното израстване като нещо отделно от настоящия свят, т.е. човека да се откъсне, отрече от физическия свят. Докато Учителя ни дава методи за работа във духовен план, но и да не се откъсваме от живота в настоящия момент. Или "Бъдете в този свят, но не от този свят", /това е заглавие на книга за Слава Севрюкова, което препоръчвам/. Също много ми допада помагането и обмяната на опит между братята и сестрите, има общност, единение...

Докато на Запад духовното израстване сякаш е самоцел :feel happy: Но може и да се лъжа, така съм го усетила.

Подкрепям Пришелец, че трябва да има хармония между ученията и всеки да намери това, което чувства най-близко. Едва ли Учителите искат да се измерват кой е по-!

Българите сме доказали още с идването си на Балканите, че приемаме всяка вяра и всеки Бог /нали е Един на всички ни/ :feel happy::thumbsup:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

моето мнение е че най-добрият вариант е съчетание между източния и западния мироглед. И двата имат своята ценност.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Бялото братство, както и школите на някои съвременни индийски учители доста успешно съчетават и източния и западния мироглед. Мисля, че това е модерният път и новите тенденции. Аз като човек с известен опит в йога, и след това запознал се с Бялото братство, виждам невероятни сходства между двете школи. Вземете идеята за концентрация и медитация, пеенето на Аум, дишането, идеите за карма, прераждане, за здравословен вегетариански живот в близост с природата и т.н., които са на лице в учението на Беинса Дуно. Те липсват във всички останали християнски учения.

Линк към коментар
Share on other sites

бих искал да напомня, че между Висш Аз и Бог в йога няма разлика.

Тук аз съм несъгласен. Ако нямаше разлика между Висшия Аз и Бог, биха ни били достатъчни шест чакри, а не седем. Азът е частичката от Бог.

Йога учи на две задачи:

1. Намери Азът в себе си. / осъзнай се, събуди се, намери истинското си "лице", открий истината за себе си и това, какво представляваш всъщност/

2. Направи възможно съединяването на Висшия си Аз с Бог /с "лицето на Бога - Духът - ки/чи/ци/прана поток/космическата енергия /

Погледнато реално, всяко духовно учение има за цел тези двете по-горе.

Да смятаме, че Азът е илюзорен, би следвало че и Бог е илюзорен. Което аз не бих се наел да твърдя.

Аз също! :thumbsup:

В завършек моето мнение е че най-добрият вариант е съчетание между източния и западния мироглед. И двата имат своята ценност. В крайна сметка знанието и на изток и на запад е дошло от един и същ Божествен източник. Защо в крайна сметка да ги разделяме на източен и западен, това е пак игра на нашия ум.

:thumbsup:

Те липсват във всички останали християнски учения.

В учението на Христос не липсват, там са! На това се крепи Християнството!

Потледнете тук

В Библията същесвуват много примери за това.

Аз свеждам всички религии и учения до едно.

В крайна сметка това е най-благоприятното за нас разбиране, считано от това къде се намираме в света /географско разположение/.

Подозрението ми, че българите ще съумеят да обединят всички религии в една оставям времето да докаже!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

"Западната цивилизация е основана върху силата." Ганди

Бих прибавил, те разбраха че знанието е по-голяма сила от грубата сила.

Като следствие беше създадена науката която доведе до технологията.

Голям проблем на западното мислене, както и негова сила е индивидуализмът и стремежът за самоутвърждаване. Това е продължено във всяка сфера, включително стремежа на егото да се утвърди за сметка на другите.

Самоконтролът и етиката не се преподават в училищата, което е много жалко. Нещо повече, тази схема се налага и в източните страни, под предлог че "няма време".

Учението на Беинса Дъно е много велико, изключително. Той дава практически методи за поведение и мислене които работят. Но за съжаление, много от последователите не разбират необходимостта и важността от практическото прилагане на самоконтрола. Особено голям проблем за много е половата сфера, дисциплината на хранене, както и склонността да извиняват и оправдават грешките си и тези на своите приятели.

Голям проблем е двуличието, което мисля исторически е причинено от дългите периоди на робство и една или друга форма на корупция и диктатура в държавното управление и в обществения живот. Трябвало е да се оцелява и се е оцеляло - на цената на осакатяване на висшите качества.

Този двоен стандарт за мен е едно от проклятията на българската душевност.

Той води и до слаба "успеваемост" да се възпитат децата в идеалите на Братството.

Йога по дефиниция е постигане на самоконтрол с баланс отвътре и осъзнаване и трансформиране на животинските сили в разумни и овладяни. Развиват се и по-висши сетива като ясно разграничаване и това помага да се знае кое е своя стара мисъл по навик, кое е прихваната мисъл, кое е гласът на интуицията и т.н.

Една от основните идеи в йога е личен гуру или наставник по време на младостта и зрелия период от живота. Задължително това не е единият от родителите, защото се касае за свободата на духовно търсене.

Методите на йога работят само и единствено при прилагането им практически.

Тя може да се каже е за контролиране на "стария човек" в нас с неговите страсти, слабости и стремеж да постига резултати не с разбиране и работа, а с манипулация на обстоятелствата, егоистично използване на другите хора.

Много от лекциите на учителя съдържат практически упражнения, но липсата на гуру е пречка за уцелване на точния баланс между теория и практика. Примерите които съм виждал, теорията е силна и понякога се използва за оправдание на своя мързел и други лични слабости.

Учението дадено посредством Беинса Дъно според мен работи добре и заедно с йога, и след достигане на по-солиден самоконтрол посредством йога. То е учение на бъдещето.

За повечето от хората които познавам обаче, бих препоръчал намирането на гуру и честния стремеж за работа над себе си под неговото ръководство.

Защото иначе егото ни лъже и прави смешни - опропастен е шанса да използваме по предназначение голямото и щастливо човешко раждане.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

За повечето от хората които познавам обаче, бих препоръчал намирането на гуру и честния стремеж за работа над себе си под неговото ръководство.

Защото иначе егото ги лъже и прави смешни - те опропастяват шанса да използват по предназначение голямото и щастливо човешко раждане.

Знаеш Вальо, че хората не намират Гуруто /Духовният Учител/, а той намира тях.

:D

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, всички учители, които споделят философията на Адвайта Веданта, твърдят, че няма разлика между Гуру, Бог и Висшето Аз. Това е едно и също нещо според тях. Не е задължително на това ниво, на което сме да го осъзнаваме. Но това не означава, че те не са прави.

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, всички учители, които споделят философията на Адвайта Веданта, твърдят, че няма разлика между Гуру, Бог и Висшето Аз. Това е едно и също нещо според тях. Не е задължително на това ниво, на което сме да го осъзнаваме. Но това не означава, че те не са прави.

Енергийната система на човек не е в подкрепата на тази теория.

Може би, Учителите са искали да кажат друго, но дали е разбрано правилно.

:hmmmmm:

Може би, са имали в предвид, че когато човек достигне напълно до Висшия си Аз, непосредствено следва свързване с Духа и единството на Син /душата/, Дух /животворящата и поддържаща живота енергия/ и Бог /включващ в Себе Си неделимото Всичко/.

Помисли за ролята на чакра номер 7 - Коронна чакра, Сахасрара чакра.

:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Гуруджи говори за 4 етапа на просветление. В първия от които ние все още се възприемаме като различни и отделни от Бога. Но след това на по-високите стъпала тази представа изчезва.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен, именно!

А механизмът?

:smarty:

п.п. Предлагам да преместим дебата си в темата за Йога.?

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Който приема идентичността на Висш аз, Бог и Гуру, ще има непреодолими проблеми, ако си мисли, че може да излезе от калта. Всъщност, много още може да затъне. В дискусията се пооформят дори някои фактори, които правят йога-системите неподходящи за западния човек. Ами, че той извлича съвсем различни неща. Вместо освобождение се стремим към градеж на обвързаности, но с чист етикет. За съжаление етикетите са едно абсолютни нищо, миражчета...

А пътя на освобождение така или иначе е един и е бил почва във всички течения - източни, западни, религии, философии, но се е изобразявал по различен начин, в зависимост от много външни и по-малко външни фактори. Това прави и възприемането трудно, а трябва да има определено съответствие на факторите... От всички източни течения обаче, според мен, ученията на Буда и на Лао Дзъ са по-универсални от останалите заобикалящи ги и има много допирни точки и с ортодоксалното християнство и с гностицизма, респективно херметизма и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

някои фактори, които правят йога-системите неподходящи за западния човек. Ами, че той извлича съвсем различни неща. Вместо освобождение се стремим към градеж на обвързаности, но с чист етикет. За съжаление етикетите са едно абсолютни нищо, миражчета...

А пътя на освобождение така или иначе е един .... но се е изобразявал по различен начин, в зависимост от много външни и по-малко външни фактори.

:thumbsup::thumbsup:

Всяко механично пренасяне на опит, извлечен в друго време при други условия води до зависимост от него и до ограничаване на свободата да внимаваме в настоящето.

Линк към коментар
Share on other sites

Който приема идентичността на Висш аз, Бог и Гуру, ще има непреодолими проблеми, ако си мисли, че може да излезе от калта. Всъщност, много още може да затъне. В дискусията се пооформят дори някои фактори, които правят йога-системите неподходящи за западния човек. Ами, че той извлича съвсем различни неща. Вместо освобождение се стремим към градеж на обвързаности, но с чист етикет. За съжаление етикетите са едно абсолютни нищо, миражчета...

Звучиш като някой наставник, който размахва пръст към бедните объркани ученици и обяснява колко сме затънали в калта. Не само дава оценки, но и заплашва. Не ставай смешен.

Дали ти е известно, че

1)в йога няма точно определени молетви, които да се четат. Молитвата в йога се ражда спонтанно и не е привързана към форма, време и място на изпълнение.(В християнството има, и даже яко се привързваш към тях, ако някой ден пропуснеш молитва, после ставаш несигурен, защото си я пропуснал. Това те привързва.)

2)в йога човек има пълна свобода да избере в каква форма на Бог да вярва, и под какво име да е. (В християнството нямаш тази свобода, ако не вярваш в стриктно установения образ на Бог биваш обявен за езичник)

3)няма ритуали(в християнството има)

4)Схващането за Гуру, Бог и Висшето Аз като идентични дава възможност да вявраш в онзи аспект, който най-много ти приляга на сърцето.

Е уважаеми Венцислав, кое учение е по-свободно и необвързващо? Оставям на теб да прецениш. Йога е най-висшето знание, тя те води до това да осъзнаеш, че не си някакво грешно нищожество, а наследник на Божествеността. Това е най-голямата победа!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...