Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 3


Recommended Posts

Сингониум, приеми тази катастрофа като крушение на досегашните ти модели на мислене и поведение - в този смисъл умира "старата" Сингониум, но... истинската Сингониум не е умряла. Напротив - предстои и нещо ново, което изглежда по - престижно, по - представително в очите на хората, свързано с посредническа дейност и общуване с хора, връзки. Нуждаеш се от промяна, от обновяване... според съня на братовчедка ти.

Бориславил, благодаря ти за мнението.Намирам се в доста труден период във всякакво отношение, дано наистина да е за хубаво! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Преди около месец сънувах.

чергата

Помислих си с дълбока благодарност:"Само небесната вода може да върне предишната сила на багрите й."

Какво "съ-общено" си намерих и аз. Будната. Дали съм!?"четейки" сънищата си :)

http://www.youtube.com/watch?v=gNWGnTtKZwA

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейтее! Нова съм :)

Моите сънища винаги са били осъзнати- винаги е присъствало чувството, че аз сънувам и това НЕ е реално.

Имам въпрос- един приятел, даже само познат, ми каза, че е сънувал как плача. Не намерих тълкувание на това в интернет. Помощ?

Може би ти предстои да се озовеш в обятията на Агамемнон.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би ти предстои да се озовеш в обятията на Агамемнон.

Разясни ми. :lol:

Аз съм само на Ахил... Този Агамемнон ме краде, ама аз няма Му сЪ дам.

По темата: наистина моля да ми помогнете ако знаете нещо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой сънува, че плачеш, това означава ли, че наистина (ще) плачеш? Или означава, че той иска да плачеш; а може би по-скоро смята, че имаш основания да плачеш. Той, ако не е сънувал осъзнато, е приел поне в съня - а и по времето когато ти го е споделял, - реалността на твоя плач. И ти си приела това, щом така живо се интересуваш от тълкуванието на съня.

Бризеида е подвластна на Аполон, а той е тълкувател (или изобразител) на сънища, тоест е приемащ реалността на сънищата. Може би - по твоему - да сънуваш осъзнато е да знаеш, че макар едно нещо да е сън, то съдържа в себе си реалност. Бризеида би плакала, ако изгуби опеката на Аполон и би попаднала в ръцете на Агамемнон.

----

Твоят приятел (познат) намира, че си дистанцирана и в съня си те вижда прочувствена. Той е Агамемнон (а не Ахил, например).

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой сънува, че плачеш, това означава ли, че наистина (ще) плачеш? Или означава, че той иска да плачеш; а може би по-скоро смята, че имаш основания да плачеш. Той, ако не е сънувал осъзнато, е приел поне в съня - а и по времето когато ти го е споделял, - реалността на твоя плач. И ти си приела това, щом така живо се интересуваш от тълкуванието на съня.

Бризеида е подвластна на Аполон, а той е тълкувател (или изобразител) на сънища, тоест е приемащ реалността на сънищата. Може би - по твоему - да сънуваш осъзнато е да знаеш, че макар едно нещо да е сън, то съдържа в себе си реалност. Бризеида би плакала, ако изгуби опеката на Аполон и би попаднала в ръцете на Агамемнон.

----

Твоят приятел (познат) намира, че си дистанцирана и в съня си те вижда прочувствена. Той е Агамемнон (а не Ахил, например).

Много ми хареса този отговор! Изчерпателно и интересно. Благодаря.

Всъщност момчето, което ме е сънувало, може да се каже, че е обект на мои симпатии ;) Като се замисли човек и открива доста логика и дори "съдба" в подобни случки ;)

Линк към коментар
Share on other sites

На мен вече 2-3 пъти ми се е случвало да сънувам нещо,което силно ме е развълнувало в съня-събуждам се през ноща и в полусънно състояние започвам да си разтълкувам съня.Незнам дали съм права,но в такива случаи усещам,че тълкувам съня си най-правилно(е всички тези действия не са предваритено обмислени,то просто става :thumbsup2: ).

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейтее! Нова съм :)

Моите сънища винаги са били осъзнати- винаги е присъствало чувството, че аз сънувам и това НЕ е реално.

Имам въпрос- един приятел, даже само познат, ми каза, че е сънувал как плача. Не намерих тълкувание на това в интернет. Помощ?

Мисля, че твоят познат е сънувал неосъзнато.

Сънищата са психичен феномен. Те се пораждат в тази част на средния мозък, която е отговорна за емоциите ни през деня и в този смисъл са тяхно продължение. А Фройд тук е винаги актуален - при неосъзнатото сънуване душата знае, но не знае, че го знае. Плачът според него е символ на излияния от сексуален характер. Във "Въведение в психоанализата" той говори за така нареченото обръщане в съня - прехвърляне на емоциите на сънуващия върху обекта на желанието си, който той сънува. И ако разгледаме по този начин съня на твоя приятел, в действителност твоят плач олицетворява неговата (на момчето) тъга. За какво тъгува, обаче, не мога да ти кажа, но фактът, че свързва това с твоя образ, вече говори много. Сълзите са воден елемент. А водата има способността да гаси душевните ни огньове, които са се разгорели в повече и има опасност от пожари.

Момчето изпитва дълбока и силна симпатия към теб и тя е неосъзната, неизбистрила се още така добре, както при теб. Но ти можеш да бъдеш сигурна в това.

Интерпретацията на selsal ти казва същото, но по малко по-различен начин. Някои мъже искат да видят харесваната от тях жена разплакана, само за да имат възможността да я утешат след това.

За плача има много хубава и истинска тема, тук, в Портала. При интерес от твоя страна можеш да я прочетеш от тук.

----

mary6, това полусънно-полубудно състояние, е най-плодотворно по отношение на тълкуването на сънища, защото по този начин не губим напълно връзката с душата си, а егоизмът ни, който може да насложи желани от нас, но неистински тълкувания, е още неразбуден. И така сънят е още пресен и цветен и не е измит от сивотата на делничния прах, което го прави жив. Между другото, в това състояние между съня и реалността са се раждали едни от най-гениалните прозрения в човешката история.

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото, в това състояние между съня и реалността са се раждали едни от най-гениалните прозрения в човешката история.

Да,така е.В такова състояние мозъка е в пъти по-активен.Знам го от личен опит.Възнамерявах да използвам това състояние за научни цели в по-далечно бъдеще.Но когато започнах да играя с мозъка си единия път изпаднах в някакво състояние в което сърцето ми започна да бие много бавно,след това се стреснах,станах рязко и щях да получа инсулт,тогава бях на 18 г..От тогава не съм пробвал,но мисля пак да опитам.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейтее! Нова съм :)

Моите сънища винаги са били осъзнати- винаги е присъствало чувството, че аз сънувам и това НЕ е реално.

Имам въпрос- един приятел, даже само познат, ми каза, че е сънувал как плача. Не намерих тълкувание на това в интернет. Помощ?

Мисля, че твоят познат е сънувал неосъзнато.

Сънищата са психичен феномен. Те се пораждат в тази част на средния мозък, която е отговорна за емоциите ни през деня и в този смисъл са тяхно продължение. А Фройд тук е винаги актуален - при неосъзнатото сънуване душата знае, но не знае, че го знае. Плачът според него е символ на излияния от сексуален характер. Във "Въведение в психоанализата" той говори за така нареченото обръщане в съня - прехвърляне на емоциите на сънуващия върху обекта на желанието си, който той сънува. И ако разгледаме по този начин съня на твоя приятел, в действителност твоят плач олицетворява неговата (на момчето) тъга. За какво тъгува, обаче, не мога да ти кажа, но фактът, че свързва това с твоя образ, вече говори много. Сълзите са воден елемент. А водата има способността да гаси душевните ни огньове, които са се разгорели в повече и има опасност от пожари.

Момчето изпитва дълбока и силна симпатия към теб и тя е неосъзната, неизбистрила се още така добре, както при теб. Но ти можеш да бъдеш сигурна в това.

Интерпретацията на selsal ти казва същото, но по малко по-различен начин. Някои мъже искат да видят харесваната от тях жена разплакана, само за да имат възможността да я утешат след това.

За плача има много хубава и истинска тема, тук, в Портала. При интерес от твоя страна можеш да я прочетеш от тук.

----

mary6, това полусънно-полубудно състояние, е най-плодотворно по отношение на тълкуването на сънища, защото по този начин не губим напълно връзката с душата си, а егоизмът ни, който може да насложи желани от нас, но неистински тълкувания, е още неразбуден. И така сънят е още пресен и цветен и не е измит от сивотата на делничния прах, което го прави жив. Между другото, в това състояние между съня и реалността са се раждали едни от най-гениалните прозрения в човешката история.

Силвия, благодарна съм и на теб, и на Селсал.

Вярно е, че момчето има симпатии, но самият той е потаен и не показва инициатива към мен. А аз също не показвам, че го харесвам много... Просто се държа приятелски и не забравям да общувам с него, когато имам възможност.

Надявам се това да е вярно, това тълкувание на съня, защото сякаш отговаря на моите интуитивни прозрения...

Благодаря отново. Ще прочета препратката :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хляб по кристално чисти води...

Каква красота!

Водата е душата ти, а душата ти е чиста като кристал, ти си духа, а духът ти е извисен, избавен от всяко гравитацонно затъване. Да ходиш по вода означава, че се развиваш, а прогресът е благодарение на това, че духът ти има връзка с душата. Чакат те успехи, сила и здраве. Животът ти ще бъде прекрасен и изпълнен с честно спечелени блага. В сънищата, както и в религиите и митовете, водата е символ на пречистване, на раждане, околоплодните води, ново начало, нов живот, плодородието. Това е женски символ, свързва се с Анимата при мъжа, майката, любимата жена.

Не е изключено да срещнеш и чиста и красива любов - Афродита се ражда от морската пяна.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Хляб по кристално чисти води...

Каква красота!

Водата е душата ти, а душата ти е чиста като кристал, ти си духа, а духът ти е извисен, избавен от всяко гравитацонно затъване. Да ходиш по вода означава, че се развиваш, а прогресът е благодарение на това, че духът ти има връзка с душата. Чакат те успехи, сила и здраве. Животът ти ще бъде прекрасен и изпълнен с честно спечелени блага. В сънищата, както и в религиите и митовете, водата е символ на пречистване, на раждане, околоплодните води, ново начало, нов живот, плодородието. Това е женски символ, свързва се с Анимата при мъжа, майката, любимата жена.

Не е изключено да срещнеш и чиста и красива любов - Афродита се ражда от морската пяна.

Здравейте отново, приятен ден! :)

Днес сънувах как попадам в нещо като Академия по бойни изкуства, но не съвсем... Нямам ясен спомен да съм учила техники, но чувството беше такова! Имахме една учителка, която ни събираше няколко души заедно (някои познавах, други не), и медитирахме по нетрадиционен начин (чрез сън и свързване с другите в съня си). Накрая тя ни заведе до една красива градина, където имаше и място, точно за бой. Чак тогава показах, че се бия, но не удрях съперниците- беше по-скоро като спаринг- просто показвахме, че можем да се защитаваме! Сменяхме си партньорите и така, докато не се събудих. В съня си чувствах увереност и удовлетвореност, че съм се справила и същевременно не наранявам никого, а само леко се докосваме, докато се бием. Премерени удари...

И баща ми беше там и се биеше по същия начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте отново, приятен ден! :)

Днес сънувах как попадам в нещо като Академия по бойни изкуства, но не съвсем... Нямам ясен спомен да съм учила техники, но чувството беше такова! Имахме една учителка, която ни събираше няколко души заедно (някои познавах, други не), и медитирахме по нетрадиционен начин (чрез сън и свързване с другите в съня си). Накрая тя ни заведе до една красива градина, където имаше и място, точно за бой. Чак тогава показах, че се бия, но не удрях съперниците- беше по-скоро като спаринг- просто показвахме, че можем да се защитаваме! Сменяхме си партньорите и така, докато не се събудих. В съня си чувствах увереност и удовлетвореност, че съм се справила и същевременно не наранявам никого, а само леко се докосваме, докато се бием. Премерени удари...

И баща ми беше там и се биеше по същия начин.

Опознаване - това е сънят ти.

Академията олицетворява животът ти и уроците, които учиш в него. За теб той е бойна школа. Учителката е душата ти. Душата е единствената истинска учителка на човека. Хората в съня ти представляват черти от собствения ти характер - някои вече познаваш, някои ти предстои да опознаеш и сънищата ще ти помогнат много в този процес. Душата ти те води в красива градина - твоят вътрешен (духовен) живот, който е пълноценен и красив. Градината е универсален символ на духовните състояния на човека. Там ти се доопознаваш - на мястото за бой. Чувстваш удовлетворение, че не се нараняваш. Биеш се щадящо, премерено, както ти си се изразила. Умееш да се владееш. Сдържана си и това те удовлетворява. Наследила си тези качества от баща си - в съня той е твоят Анимус. Имаш красива душа и много силен дух - това го видях от снимките ти. Духът ти ще се справи и с по-грубите и непремерени удари. Бий се по-смело със себе си. Юнак без рани не става. :)

Хубав ден и на теб! :)

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте отново, приятен ден! :)

Днес сънувах как попадам в нещо като Академия по бойни изкуства, но не съвсем... Нямам ясен спомен да съм учила техники, но чувството беше такова! Имахме една учителка, която ни събираше няколко души заедно (някои познавах, други не), и медитирахме по нетрадиционен начин (чрез сън и свързване с другите в съня си). Накрая тя ни заведе до една красива градина, където имаше и място, точно за бой. Чак тогава показах, че се бия, но не удрях съперниците- беше по-скоро като спаринг- просто показвахме, че можем да се защитаваме! Сменяхме си партньорите и така, докато не се събудих. В съня си чувствах увереност и удовлетвореност, че съм се справила и същевременно не наранявам никого, а само леко се докосваме, докато се бием. Премерени удари...

И баща ми беше там и се биеше по същия начин.

Опознаване - това е сънят ти.

Академията олицетворява животът ти и уроците, които учиш в него. За теб той е бойна школа. Учителката е душата ти. Душата е единствената истинска учителка на човека. Хората в съня ти представляват черти от собствения ти характер - някои вече познаваш, някои ти предстои да опознаеш и сънищата ще ти помогнат много в този процес. Душата ти те води в красива градина - твоят вътрешен (духовен) живот, който е пълноценен и красив. Градината е универсален символ на духовните състояния на човека. Там ти се доопознаваш - на мястото за бой. Чувстваш удовлетворение, че не се нараняваш. Биеш се щадящо, премерено, както ти си се изразила. Умееш да се владееш. Сдържана си и това те удовлетворява. Наследила си тези качества от баща си - в съня той е твоят Анимус. Имаш красива душа и много силен дух - това го видях от снимките ти. Духът ти ще се справи и с по-грубите и непремерени удари. Бий се по-смело със себе си. Юнак без рани не става. :)

Хубав ден и на теб! :)

Благодаря ти сърдечно, Силвия!

Всъщност характерът ми не е особено сдържан, но сама си налагам ограничение сред хората да съм по-сдържана в някои отношения. Например, много съм лъчезарна и енергична, но показвам само положителната си страна (затова и всичките ми приятели смятат, че нямам гневни състояния). А всъщност като съм си вкъщи съм напълно естествена и често осъзнавам как подтискам съзнателно лошото настроение, раздразнителността... Но действително като цяло съм много оптимистична и позитивна.

Благодаря за думите, че притежавам красива душевност и силен дух. Надявам се да е така :) Интересно е как от снимките ми си прозряла характера ми. Много си права... макар самата аз още да не съм в състояние да си вярвам достатъчно.

Лека вечер :)

Линк към коментар
Share on other sites

А какво означава, често да сънуваши че летиш - в седмицата поне по веднъж. Много пъти ми се е случвало, когато в съня си се почувства застрашен или просто за удоволствие да размахам ръце и да политна, дори два - три пъти съм се издигал високо в облаците. Вариантите за подобен род сънища, с които аз съм запознат са :

- свързани със сексуалността

- желание да се избяга от реалността

- достигнато определено духовно ниво, което позволява душата да създава реални събития

- излизане на астралното тяло от физическото

Според вас, какви може да си причините за подобен вид сънища ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

А какво означава, често да сънуваши че летиш - в седмицата поне по веднъж. Много пъти ми се е случвало, когато в съня си се почувства застрашен или просто за удоволствие да размахам ръце и да политна, дори два - три пъти съм се издигал високо в облаците. Вариантите за подобен род сънища, с които аз съм запознат са :

- свързани със сексуалността

- желание да се избяга от реалността

- достигнато определено духовно ниво, което позволява душата да създава реални събития

- излизане на астралното тяло от физическото

Според вас, какви може да си причините за подобен вид сънища ?

И аз много често сънувам, че летя. И чувството не може да се сравни с нищо друго, тук, на земята. И зная, че е сън, но е по-истинско и по-живо от реалността. Да видим какво ще ни предложат другите като интерпретация, аз не искам да тълкувам - прекалено съм пристрастна за сънищата с летене.

Линк към коментар
Share on other sites

Може и да е конституционално положение - превалиране на вата доша. По тая причина се среща по-често у суровоядци, гладуващи/гладували или нередовно хранещи се. Както и принципно при слабовати по телесна структура хора, зиморничави, със сухи кожа и лигавици, страдащи от различни спазми, от безсъние и т.н. - всичките белези на тая типологична структурна база.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

A, това е интересно, не бях го срещала като заключение (защото и аз съм сънувала доста често, не че точно летя, но, да кажем, не съм подвластна на гравитацията :) ) и определено съм с преобладаваща вата конституция!

Линк към коментар
Share on other sites

Може и да е конституционално положение - превалиране на вата доша. По тая причина се среща по-често у суровоядци, гладуващи/гладували или нередовно хранещи се. Както и принципно при слабовати по телесна структура хора, зиморничави, със сухи кожа и лигавици, страдащи от различни спазми, от безсъние и т.н. - всичките белези на тая типологична структурна база.

................................................................................

Разучих какво е вата доша, но какво означава " превалиране на вата доша" ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Може и да е конституционално положение - превалиране на вата доша. По тая причина се среща по-често у суровоядци, гладуващи/гладували или нередовно хранещи се. Както и принципно при слабовати по телесна структура хора, зиморничави, със сухи кожа и лигавици, страдащи от различни спазми, от безсъние и т.н. - всичките белези на тая типологична структурна база.

................................................................................

Разучих какво е вата доша, но какво означава " превалиране на вата доша" ?

Това е по Аюрведа. Древните риши (мъдреци) са достигнали до прозрението, че съзнанието е енергия, която се проявява чрез пет основни принципа или елемента: етер (пространство), въздух, огън, вода, земя.

Те представляват: етеричните, газообразните, лъчистите, течните, твърдите форми на материята, които изграждат външния свят, включително и физическото тяло.

Човекът е микрокосмос и петте елемента, които присъстват във всичко материално, са налице и във всеки човек.

Петте елемента се проявяват в човешкото тяло като три основни принципа, известни като тридоша:

Въздушния принцип – вата доша – етер и въздух.

Огнения принцип – питта доша – огън и вода.

Материалния (биологичен) принцип – капха доша – земя и вода.

Тези три принципа управляват всички биологични, психологични и патофизиологични функции на тялото, ума и съзнанието. Те действат като основни съставни части и защитни бариери за тялото при нормални физиологични условия. Нарушаването на равновесието между тях предизвиква болестни процеси.

Трите доши изграждат конституцията на човека. Основната конституция на всеки човек се определя в момента на зачатието, когато петте елемента (етер, въздух, огън, вода и земя) се комбинират в определено съотношение помежду си. Тя остава непроменена през целия му живот, защото комбинацията от елементи в момента на раждането остава постоянна. Все пак тази комбинация, която регулира непрекъснатите патофизиологични промени в тялото, реагира и се променя в отговор на промените на външната среда.

Има три основни типа конституции, наречени още чисти: вата конституция, питта конституция, капха конституция. Както сам се досещаш, чисти типове в природата се срещат много рядко. Повечето хора имат смесена конституция: вата-пита конституция, пита-вата конституция, пита-капха конституция, капха-питта конституция, вата-капха конституция, капха-вата конституция, вата-питта-капха конституция. Например, аз съм вата-пита. Когато в един човек има превес на единият от двата или трита основни типа конституция, от които е съставен, той превалира. Добромир е прав, не се бях сетила за това обяснение. И все пак, прекалено е капха и не ми е достатъчно... за летежа. )))

Линк към коментар
Share on other sites

Аз сънувам неща ,които ще ми се случат!

И са ми се случвали и сега чакам да ми се случи ,и то лош сън!

Всъщност, е точно обратното. Ти сънуваш своето очакване. А очаквайки очакването си, ти го осъществяваш, даваш му ход за реализация. Освободи се от това! Очаквай друго!

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам нещо.

Сънували ли ли сте някой човек - като животно. Т. е. вие знаете кой е човека, но вместо да е в човешки образ, той е символизиран от животно? Това личното отношение ли отразява - на сънуващия към този, който е сънуван или е психологическа характеристика на този, който е сънуван?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...