Валентин Петров Posted April 6, 2008 Report Share Posted April 6, 2008 "Не е лошо човек да обича промените, но в промените трябва да има едно вътрешно съгласуване, една вътрешна хармония. Всяко ново нещо, което човек избира, трябва да се съвпада със старото, което напуща. Между старото и новото трябва да има връзка. Това е един Божествен закон." Из Да идем във Витлеем 21-ва НБ, 25.IV.1937 г. "Според мене, който обича, той всякога е доволен. Който не знае как да обича, той всякога е недоволен. Така седи въпросът." пак там Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ася_И Posted April 16, 2008 Report Share Posted April 16, 2008 Първо трябва да си отговорим на въпроса какво е “старо” и какво “ново”? Двете думи показват, че духовния живот не е в покой, като и жовотът на отделната личност – всичко се движи и стреми напред и нагоре. В случая това нагоре е стремеж към по-доброто, към по-съвършеното. И тук идва противоречието със ‘старото’ – което вече е преминало през тези промени. За него именно настоящото състояние е символа на ‘новото’ до което той е достигнал. В един момент се получава така че ‘новото’ започва да става от своя страна ‘старо’. Защо трябва да има хармония между старото и новото? Вместо да се противопоставяме на промените, които неминуемо ще настъпят, е по-добре осъзнаем, че ‘новото’ е една необходимост, че всичко това става по едни закони, и не сме ние тези, които можем да заповядваме на законите за живота и духа. За да разберем новото не стига само ум, трябва човек да е цялостно завършен, да принадлежи по душа и сърце към това ново и да бъде обхванат от него. Както казва Учителя: „Трябва да преминете към едно ново състояние – трябва да схващате Живота като наука, като изкуство.” Цитатът е от книгата "Великата Майка" Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.