Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме?


Recommended Posts

Здравей Чезал!

Ами архетипен според мен означава някой /нещо ,което има прототип,архетип или първообраз някъде в друга среда.Има начален първообраз.

И аз казвам че сънят ми не е архетипен ,защото нищо от него не присъства в реалността ,няма архетип,няма първообраз.Сънят ми е история за бъдещето/нека това е насоката :)/ ,няма взет първообраз,от нашата реалност ,който да бъде интерпретиран ,просто всичко това ,която видях си е уникално ,някаква съвсем друга реалност .Няма архетипност,няма преразказване или преобразуване на даден елемент /архетип/.Единствения момент със символика в него е момента на неразбиране на голяма част от хората,които не искат да разберат,не могат да разберат и са обречени да останат на земята.

Аз бих искала да чуя изцяло твоето тълкъвание за нещата ,защото сам е трудно да си правиш разбори.

Всеки ,който иска да се включи е добре дошъл!

Линк към коментар
Share on other sites

Милкана, понеже противоречието в съня ти е интересно, ще си позволя една хипотеза, моля да извлечеш от нея само близките до верността елементи.

Приятелят ти отнапред е разтълкувал съновидението. В теб има ли желание да глътнеш, подчиниш слънцето? Но и страх, че това начинание ще пропадне. Изразите, които използваш са конфликтни, последният беше "опозиция", направо усещам напрежението в него. Опитваш да "помириш", да се "обединиш", а се получава превес на едната страна.

* * *

Инатари, имаме предвид едно и също нещо, просто влагаме различен смисъл в еднакви думи. Аз ползвам архетипът като общочовешки образец на световъзприемане, той е заложен в най-дълбокото ни несъзнавано. Той изплува до съзнанието, посредством символите. Ние възприемаме символите, но не можем да възприемем директно самия архетил. Един сън е архетипен, когато личността е атакувана от своето най-вътре, чрез архетипа се осмисля външната реалност.

В психоанализата има две понятия: фалична наслада и допълнителна/женска/ наслада. Докато първата е достъпна и изобразима, втората е мистична. Особеното вълнение в архетипния сън има мистичен характер, направо оргазмен. Посланието му не може да е напълно ясно, то винаги се преоткрива. Защото архетипът е дотам "различна реалност". Евентуалния страшен край на човечеството и невъзможността ти да препредадеш чутото и видяното веднага ми напомня пророците. Къпиновия храст, чрез който Яхве низхожда при Мойсей или откровенията на Мохамед. Забелязал съм, че при жени откровения от страна на несъзнаваното от такъв мащаб са наистина на ръба на изразимостта. Това, което казвам е обща рамка. За да се разтълкува този сън трябва да се познава в подробности светогледа ти. Трудно е. Но пък е любопитно как наедно се появи твоя сън и този на Милкана, еднакви в есхатологията си/края на всички краища/ и толкова различни в емоционалността и отреагирването.

Линк към коментар
Share on other sites

Чезал, приятели,

получи се така, защото не ви разказах целия сън.

След като Луната стана на кал, аз грабнах мобилния си телефон, за да се обадя на приятеля си. Но глас на оператор съобщава, че линиите са прекъснати. Изпадам в паника и и тръгвам към квартирата му, която е наблизо, но стигам бавно, по заобиколни улици. По път научавам, че това събитие е било предречено. Стигам, но там няма блок, а къща с висока врата. И той не е сам, а с майка си и баща си. Всички те са евреи /в съня, иначе е католик/, вечерят и не знаят какво се е случило.

Линк към коментар
Share on other sites

Колко дълбок смисъл влагаш Чезал в архетипност на съня,наистина специализиран смисъл.Аз се задоволям изцяло с речниковото значение на тази дума. :)

Но като че ли разбирането на даден сън се отнася до голяма степен до светогледа ,/особено светогледа на настоящето/Всеки има светоглед от миналото ,сегашното и светоглед от бъдещето си / :)

Още нещо ,има обаче нещо като кристална топка или диамант ,който не се променя,той е като че ли ядрото на съществото ти.Знам едно че често сънувам с повърхността си ,/сънища пълни с много повествования,много символи,много образи/Сънувам символни сънища ,много кратки,ясни,абсолютен синтез,и сънувам сънища с ядрото си,отвлечени,абстрактни,и силно енергийни,като че ли сънувам на 200 % с целия си потенциал.

Последния ясен символен сън ,който сънувах беше ,съня за кита./сън ,който разтълкувах на повърхността,но тази повърхност е достатъчна за момента.Аз знам че ще се върна към него много по нататъка ,така както се връщам към този сън за Апокалипсиса точно в тази точка навремето от моята реалност :rolleyes: .Вълнуващо е преди всичко и абсолютно неслучайно. :hmmmmm:

Между другото аз откривам някаква връзка между трите сънища /този на Чезал,Милкана и моят/Някакси веднага започвам да ги свързвам и да синтезирам .

Можеби е просто някакъв навик да обобщавам информацията . <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Трите съновидения си приличат най-вече поради силния емоционален заряд и високата им степен на непосредственост, реалистичност. Това и са най-верните признаци на архетипните сънища.

Интересно как и в съня на Милкана има елемент, сочещ криза на връзката, на препредаване на впечатленията.

Но се притеснявам, че постовете на всички останали изчезнаха, което от позицията ми на очакващ с нетърпение всяко съобщение в тази тема ме разочарова.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен също ми се случва това Пентаграм ,но незнам какво точно означава. Зависи в какъв контекст ,бистра ли е водата,въобще всичко. :D

Но първо трябва да се вгледаш малко сам съня си ,да свикнеш да се наблюдаваш ,когато сънуваш. Опитаи още тази нощ !

Линк към коментар
Share on other sites

Тази вечер сънувах следния сън: гледам от терасата, как някаква баба върви ту в кръг, ту насам-натам и държи някаква торбичка. След това я виждам как пие кафе от хубава порцеланова чаша, изпи го и хвърли чашата в една кофа за смет. :hmmmmm:

Събудих се и дълго размишлявах, след това отново съм заспал и сънувах следното: карам се със някакви хора в голяма сграда, май беше училище.

Насън чувствам неприязън и омраза към тези хора, изведнъж една от жените взе химикал и се опита да ми наръга ръката, успя и се... събудих.

Интересно, след като, се събудих, чувствах, че ме боли ръката, там където ме ръгна жената. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Saper, вместо да се заема с тълкуване на съня ти, ще ти предложа откъс от един мой разказ, в който се говори са сън удивително напомнящ твоят.

“ …Мемо, още ли сънуваш онзи сън?

Проряза ме чувство, връхлетя ме мисъл. Не бях се сещал за сънят вече седмица; колко странно, не бях го и сънувал. Никога досега не се беше случвало сънят да не ме сполети толкова време.

Отвърнах:

- Напоследък не съм го сънувал, но не вярвам да ме е напуснал.

Старият Рис поклати глава:

- Хайде, Мемо, разкажи ми го пак.

Сънят бе по-непосредствен от тялото ми, по-видим от деня и по-лесно изговорим от името ми. Аз съм в ниското, някаква долинна местност, а може би в пресъхнало корито на река. Свлякъл съм се на колене, нещо ме задържа и не мога да се изправя. Усещам как долината ще бъде залята от море, чувствам как някакъв бент ще се срути и води ще придойдат връз мен, чувам как реката се завръща в коритото си и потича в своето русло, а аз съм сринат и вкопан на пътя й. Страх се надига у мен, неземен, изтръгващ ме страх. Опитвам се да крещя, а гласът излиза от мен така, сякаш повлича навън и вътрешностите ми. Това е рев на животно, което го боли, а болката расте и няма край. Но аз не чувам тоя рев, той не достига до мен; не, не достига. В ушите ми бучи реката, грохот тресе земята, тотален ужас властва в мен. И тогава, по протежение на пресъхналото корито, изпод един далечен мост, вместо прииждаща вода, виждам силует на бягаща жена – тялото й чупи пространството, гъне света, а в ръката й проблясва малката двуостра фетха. Аз не мърдам, не мога, а жената продължава да се спуска над мен във вихрен бяг. Ръцете й са разперени в боен устрем, коленете й се издигат високо, косите й са щръкнали и неравни. Внезапно ме пронизват очите й, сини-менящи, зелени-хладни, хиляди настроения, преливащи помежду си и лишени от контрол. Стъпките й рушат скалите, дъхът й огъва многовековни стебла. Усещам мирисът й, остър и тежък, впиващ се в мен, завземащ ме, повален веднъж, повален съм отново. Жената се приближава, а тялото й главоломно расте пред мен, сънят ми е непоклатима реалност. Скоро ще бъда прободен, ще бъда завзет. Вдигам ръце да покрия лицето си, за да не видя туй, което предстои. Тогава дланите ми се изпречват и скриват дивата жена. И което най-малко съм очаквал, и което никой мъж не е желал – кожата по дланите ми я няма, издрана напълно, червена гола плът докосва лицето ми. И в него момент, светът се пуква, сънят свърша, и аз се будя.

Старият Рис погълна за сетен път всяка моя дума. Когато свърших, ме огледа изпитателно, усмихна се бегло и каза:

- Хайде, Мемо, да разтълкуваме сънят отново…”

Линк към коментар
Share on other sites

Ama tova naistina li e bilo  tvoi sun lil e tvoq fantaziq,vmuknata v razkaz-zvu4i osobeno,kato go 4eta,nezemno..?

Разбира се, че е мой сън, а не фантазия. Всеки сън е различен и невероятен, така, че няма какво да те учудва. Сънищата, могат да бъдат най-причудливи и интересни. :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Тази сутрин между 5 и 6 ,сигурна съм защото се субудих след това ,сънувах дядо ми ,сънувах го в къщата на баба ,долу на приземния етаж ,където вечно правеше и се занимаваше с разни неща./докато беше жив/,само отвори вратата отвъре погледна ме и пак затвори,добре изглеждаше. В двора на къщата имаше огромни дини ,колкото цели маси ,огромни наистина .

И много. Погледнах да видя какво става и видях ,че вуйчо ми и брат ми ги разрязват на някаква машина ,почистват ги ,аз си поисках едно парче,и го изядох,по-сладко нещо не бях опитвала като че ли .

Събудих се и видях че вече се съмва,напомних си да не забравя съня си и пак заспах.

След това като станах ,казах на майка ми ,че съм сънувала дядо и тя ми каза ,:А ми да той на черешова задушница почина.А днес е черешова задушница.

Според вас какво означават дините ?

за дядо ми ,аз съм му свикнала да го сънувам отвреме на време ,нищо не ми казва ,само го виждам ,че добре изглежда ,щастлив направо.да си живее в къщата.Т.е. винаги го сънувам в неговия дом .

Линк към коментар
Share on other sites

Дини,имаш впредвид жълтото или чвервените-любеници,дето им викат-по различните краища на страната им казват различно???Като казваш,че дядо ти те е погледнал от вътре през вратата-ти къде си била??На двора ли??

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да дини,класически ,отвън зелени ,отвътре червено-розови. Само ,че необикновени по размери . А аз бях навън ,на двора,много близко до долния етаж ,където е вратата,та дядо ми само отвори ,като че ли да види кой е навън и после пак затвори .Съвсем нормален ,слънчев ден .

Линк към коментар
Share on other sites

Sanuvam Strani Ne6ta-kakvo Ozna4avat

sunia mi

sanuvam bebe koeto e vse edno e moeto dete no e drugo.i 4e do men sedi jena s bebe koiato kazva 4e neinoto ima strani bobole4ki po glavata i da pogledna dali i moeto niama . az i kazvam 4e niama no kato poglejdam to ima.tia mi kazva da gi maxna no edna ot tiax nemojex i nakraia stana no s neia izleze i ne6to koeto kato go xvanax mi se namokri rakata. no to e svurzano s glavata i v tozi moment deteto umira. i az trugvam da go vodia v bolnitsa no nioi ne mi obru6ta vnimanie i nakraia v pirogov namiram lekari koito sediat na masa i se veseliat koito s mnogo molene mi otgovariat 4e tova e ne6to svurzano s o4ite.no kogato trugvam da tursia lekar ostaviam deteto mi da spi i edna susedka ostava pri nego :(

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здрвейте! Сънувах нещо, в което имам чувството, че има много неща, които могат да бъдат разтълкувани. Аз имам някво свое обяснение, но ще се радвам на друго мнение.

Аз съм в някаква къща, мястото ми се струва, че е някъде на планина. Къщата има няколко стаи. Знам че там е един мой приятел, но той е в другата стая. Аз се събуждам сутринта (в съня ми) и отивам в неговата стая, но него го няма там, даже се учудих, че стаята нямаше врата и си помислих-как така не съм го видяла, като стаята е без врата! Имаше простор с една единствена дреха от пред пред къщата, дрехата не знам защо, но знаех че е на приятелката на този мъж, а нея всъщност я нямаше там. После пътувах с някаква кола през разни гори, имаше и река, но не помня нещо по значително там.

Какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш стремеж и желания към този приятел. Къщата това си ти, твоето съзнание, а планината е той и неговият свят. Световете ви временно се пресичат, но той изчезва от света ти, защото си има друга жена. После пътуваш - тоест живееш живота си, но нямаш много ясна представа точно в каква посока да вървиш.

Хубав сън! Интересно! Пиши повече! :angel:

п.п: казаното горе е на базата на много кратки данни и непознаване на личността ти, так аче не го приемай навътре! :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин, мерси!

Леле колко си прав! И аз предполагам, 4е означава това, но твоят начин на формулиране ми харесва! Стремеж и желания казваш....ами да голям стремеж е, или по-скоро беше! И за него беше стремеж и желания, но за него всичко е минало, преодолял го е! А за мен не е минало, даже никак.... По-принцип рядко го сънувам, но като го сънувам се получават интересни неща. Има жена за съжаление и то доста преди да ме познава. Чудя се на къде ли пътувам, наистина и аз не знам. В труден период съм, много труден и то от 1 година насам,от както го познавам всъщност... Интересно защо точно дрехата напомня за жена му...защо все пак нея я нямаше там. И защо стаята му нямаше врата? Това не е ли знак, че все пак има пътечка към него?

За жалост не помня дали все пак с него не си говорихме, но съм чела, 4е това което помним от един сън е това, което има значение за разтълкуването му.

Така ми се искаше този сън да означава сближаване, а не отдалечаване....но уви!

Линк към коментар
Share on other sites

Момина сълзице,

има много сънища, които показват сближаване, което така и не се осъществява. Знам го и от опит със сънуването. От опит знам, че ако много се осланяме на посланията на сънищата, има опасност да се подведем и да се разочароваме - винаги в сънищата намираме и извличаме от тях това, което ни се иска да стане. Когато нямаме отговор на въпрос, търсим посланието на съня, но то рядко е еднозначно и осъществимо. Най-често сънят показва какво изпитваме към сънуваните и какво те изпитват към нас, не толкова какво ще се случи между нас и тях в бъдеще. Това, което си споделила за действителните отношения, напълно съответства на декорите в съня ти. Той и тя не са там, заминали са, но са ти оставили знак, който да ти напомня, че той си има нея - нейната дреха е като сигнален флаг, маркирал завладяна територия. Той е извън твоя свят, точно защото няма врата на стаята му - безпрепятствено се влиза, но също така се и излиза... Бил е сам при теб, но после си е отишъл. Сънят ти пресъздава историята ти с този човек.

Няма да го забравиш, но ще ти мине :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Някой има ли идея ,какво означават дините , сами по себе си , ако ги сънуваш , малко помощ моля ви ?

:feel happy: Мир и любов на планетата Земя ! :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Милкана, права си и ти! Така е наистина. Всичко е вярно- и маркираната територия, и отворения път, по който мога да минавам когато си поискам...лошото е, че не трябва и не мога да минавам по него! Отиде си да! Но се чудя, ако беше затворена вратата това кво щеше да значи?

Аз не съм от тези дето чак толкова очакват знак от сънищата, за да намеря решение за нещо. По-скоро ме интересува до колко в съня си и как трансформирам мислите и чувствата си, и ако мога да получа отговор за психическото си състояние, което ми убягва! Определено този сън, който разказах сега ми говори много, особено след вашите вещи мнения! Мерси!

Линк към коментар
Share on other sites

Някой има ли идея ,какво означават дините , сами по себе си , ако ги сънуваш , малко помощ моля ви ?

                                              :feel happy: Мир и любов на планетата Земя ! :smarty:

Не знам какво точно означават, но ще се опитам да помисля, а пък после ще потърся в съновниците и речниците на символи.

Не много отдавна в една чужда държава имахме предмет, наречен "творческо писане". Там имеше следното упражнение: задава се ключова дума - примерно огън. Написва се в центъра на листа. Около нея се създава дърво на асоциации, като се слагат стрелки-връзки от базовото понятие към първото с директна връзка, от него пък към друго, автоматично, без замисляне. Думата-ядро пуска лъчи и поражда понятия, а после всеки се вглежда в "гнездото" и си избира някои ключови, опорни понятия, които стават скелет на разказа му.

Написвам

диня :кръгла: глава, корем на бременна

диня - зелено: растение: живот

диня: червено: кръв: живот

диня: семки: семе: идеи: пораждане

диня: зрялост: разпукване: излизане

и като поглеждам, виждам, че всеки "лъч" завършва в едно и също понятие: динята аз свързвам с готовността и навременността да се даде плод...Много узрели дини - много реализирани идеи. Раждането и творчеството са доста свързани по същосттта си.

Това, впрочем е подход, който би паснал за собственото тълкуване на определен сънен образ, защото все пак, този сън не е мой, а Инатари може да изгради други асоциации, но нейните ще са верни, защото по тоя път ще стигне до сърцевината на...динята :)

Линк към коментар
Share on other sites

:D Много хубаво нещо е това ТВОРЧЕСКОТО ПИСАНЕ , Милкана !

Като бяхме малки беше много модерно да си "гледаш " по този начин ,пишеш 32 думи ,които са ти в главата , /може и хора, и след това започваш да асоциираш 2 по 2 всички думи , докато остане една /ключова дума / ,

:D сърцевината , именно ,а пък и по време на самото изчистване на думите ,човек се поопознава ,остава малко насаме със себе си .

Питам толкова за тази диня ,защото съм си изгубила всички съновници . :(

Много благодаря , много позитивна интерпретация направи :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Павлинка,днес се регистрирах и попаднах на този сайт и тази тема(първо мислех )случайно,но разбирам че наистина няма случайни неща.От 1 година може би сънувам мъжа си с една моя братовчедка,която не съм виждала от 10 години(тя не желае да се видим).Сънувам ги в различни ситуации,но все и аз присъствам,а те се опитват да покажат,колко се обичат и колко аз не представлявам нищо за тях.Незнам какво значи,но се опитвам от няколко дни всячески да разбера.Ако някой може да ми обясни,моля!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...