Jump to content
Порталът към съзнателен живот

По подаръците ще ги познаете!


Guest Ивета

Recommended Posts

Прекрасно.

И много вярно - купуването на по-качествени стоки предпазна природата от задръстване с боклуци.

И понеже в момента съм на вълна велосипед - ако човек си купи китайски велосипед от някой супермаркет, рискува след 2 години да трябва да си купува нов - а водата, която е изхабена за приготвяне на стоманата, от която е направен велосипеда, ще се изразходи два пъти, понеже ще трябва да си купи нов велосипед... и така с всички компоненти... един безкраен консумизъм.

Затова - качествен бициклет, който да служи дълги години - и шапка на тояга.

...

За производството на eдин велосипед са използвани около 8000 литра вода... ще пусна нова тема...

Най-вероятно ще трябва да си купя, някой мега гига дизайнерски велосипед, обсипан с камъни Сваровски, за да влезе в графата "скъпи". Макар че и тогава никой няма да ми гарантира, че няма да се развали на втората година, еле пък да не е китайски. Мисля че това което се опитваш да прокламираш, вече е почти утопия. Т.нар. промишлени изделия в най-широкия смисъл на думата, в днешно време се правят, така че след няколко години да бъдат заменени с нови. Консуматорското общество, развитието на технологиите и дизайна, определят все по-краткия живот на един продукт. Мина времето, когато един телевизор имаше "живот" 20 и повече години. Днес телевизор на две години е морално и технически остарял. Максимата "не съм достатъчно богат, за да купувам евтини неща" има резон сама по себе си, но мисля че смисъла и, все повече се размива. А що се отнася, до производителите които все още (странно защо) не произвеждат в Китай, цените на стоките им, не са по джоба на средностатистическия човек.

Не се ли изхвърляш с тия 8тона вода ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Емил от Льонеберя

Най-вероятно ще трябва да си купя, някой мега гига дизайнерски велосипед, обсипан с камъни Сваровски, за да влезе в графата "скъпи". Макар че и тогава никой няма да ми гарантира, че няма да се развали на втората година, еле пък да не е китайски. Мисля че това което се опитваш да прокламираш, вече е почти утопия. Т.нар. промишлени изделия в най-широкия смисъл на думата, в днешно време се правят, така че след няколко години да бъдат заменени с нови. Консуматорското общество, развитието на технологиите и дизайна, определят все по-краткия живот на един продукт. Мина времето, когато един телевизор имаше "живот" 20 и повече години. Днес телевизор на две години е морално и технически остарял. Максимата "не съм достатъчно богат, за да купувам евтини неща" има резон сама по себе си, но мисля че смисъла и, все повече се размива. А що се отнася, до производителите които все още (странно защо) не произвеждат в Китай, цените на стоките им, не са по джоба на средностатистическия човек. Не се ли изхвърляш с тия 8тона вода ?

Все си мислех, че говорейки за един продукт на промишлеността, съм имал предвид неговата функционалност и здравина. Не толкова наличието на бутафорни камъчета тип Сваровски. Това ли е твоето разбиране за скъп велосипед? И не задължително правен в Китай. Ако искаш, можеш да прочетеш къде какво се произвежда. Интернетът е твой. Има доста стоки, които не са произведени в Китай и са с перфектно качество на изработката. И много интересно, интересът към подобни стоки в България е почти нулев, макар че като цена са сравними с цените на китайските стоки от по-висок клас. Неясно защо. Един приятел наскоро си купи хубав немски фотоапарат и си оборудва система с него на цената на идентична система никон/канон, която е с бърза амортизация. Намесвам фотоапаратите, понеже тук мога да кажа. От перални не разбирам.

Утопия? Надали. Аз самият ползвам някои стоки, които са с бавна амортизация и не мисля да ги сменям с нови скоро.

Вода 8 тона? Ми сметни и ми кажи дали греша.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Здравейте!Чудя се какво да купя на приятеля ми за рождения му ден.Кое според вас ще е подходящо за 30-годишен мъж?Искам нещо,което да казва "Влюбена съм до полуда в теб!".Помогнете ми!

Редактирано от kotence
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Медальон- сърце с ваша обща снимка (ама може и да не иска да го носи, щото може да му се стори женствено:D). Или златен/позлатен пръстен с името ти на него.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

рябват ми много предложения.На какво бихте се зарадвали (мъжете) ?
...взеха да ми хрумват разни неща..., ама не искам "Фемен" да ме бият. :D

П.п.: Може да му подариш нещо традиционно от типа на книга, дезодорант, дреха, часовник...

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Можеш ако искаш да му го подариш.:) Макар че ако не работи с молив, сигурно няма да му е нужен. Питаше за символика и се сетих...:D Може да са чисто символични молив и острилка, които да не използва : може с верижка да са закачени един за друг. На молива може да е изписано неговото име, а на острилката твоето.По средата на верижката може да има (или да няма) сърце с ваша обща снимка (или ако нямате обща - две сърца : с твоя и с негова).:) Това е оригинално, намекващо, запомнящо се.:D

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Ако знаеш какви са му интересите, какво го влече, би могла да тръгнеш от там. Би могла да подариш нещо традиционно. Хммм, сега се сещам за тениска с твоя лик или за тениска с ликовете на двама ви. :) Ако си богата, може би не би имал против да му подариш някое скъпо возило. :D

Оригинален подарък би бил пъзел с твоя образ или пъзел с образите на двама ви, обаче не знам дали и как би могло да се осъществи такова нещо (иначе бихте могли заедно да го редите, например). Не знам какво да му подариш.:) По - важното е да ви е добре един с друг и така.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Сещам се и за още един вариант - това може да е целия подарък или да има и поне още един подарък : може да напишеш стихотворение за него или да вземеш чуждо стихотворение посветено на мъж и да му го изрицитираш на уше или гледайки го любовно в очите или да му го пратиш в писмо/имейл.

Линк към коментар
Share on other sites

Да подбереш удачен подарък си е умение. За мен е доста трудно да избирам, дори за най-близките (с малки изключения).

Ако вземеш вещ и тя не се хареса, само ще заема място. А за романтичните напр. стихотворение, както предлага Христо, трябва да си сигурен, че човека харесва експресивна проява на романтика (напр. аз не харесвам).

А подарен подарък като си "уцели" точния стопанин носи късмет. Аз съм подарявала подарени ми неща, но без повод на приятели. По-точно ги питам, а не им го връчвам и понякога си е тяхното нещо и са доволни :)

Линк към коментар
Share on other sites

интересна тема стига да си откровен:)

избирам нещата за определен бчовек, но само неща, които харесват на мен.. компромис не правя, когато избирам аз :)

уцелване, подпитване, нужда- все думи чужди на анахат чакра

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо
А за романтичните напр. стихотворение, както предлага Христо, трябва да си сигурен, че човека харесва експресивна проява на романтика (напр. аз не харесвам).
Не си попадала на класни трубадури.;)
Линк към коментар
Share on other sites

А за романтичните напр. стихотворение, както предлага Христо, трябва да си сигурен, че човека харесва експресивна проява на романтика (напр. аз не харесвам).
Не си попадала на класни трубадури. ;)

Моля те, попей ни :3d_048:

Линк към коментар
Share on other sites

Какви подаръци обичате да подарявате и да получавате, по какъв начин поднасяте своя дар и на кого най-често?

Не обичам да ми подаряват. Подарявам това, което харесвам. Няма смисъл в това да го притежавам, след като няма практическа стойност.

Линк към коментар
Share on other sites

Какви подаръци обичате да подарявате и да получавате, по какъв начин поднасяте своя дар и на кого най-често?

Не обичам да ми подаряват. Подарявам това, което харесвам. Няма смисъл в това да го притежавам, след като няма практическа стойност.

Ти пък?????? Подаръкът според теб само практическа стойност ли трябва да има?????????

Линк към коментар
Share on other sites

Шамс седял пред духовното училище, където Руми изнасял своите беседи, и спирал всеки, който искал да влезе вътре, като го питал защо отива при великия Маулана и какъв подарък Му носи. Обикновено хората се стъписвали и почвали да мънкат – не знаели какво да отговорят. Някои от тях се връщали след няколко дни и носели различни дарове – плодове, сребърни дирхами, копринени килими или току-що родени агнета. Но щом виждал това, Шамс се ядосвал още повече.

Веднъж един от посетителите не се стърпял и се развикал на Шамс:

- Кой ти дава право да препречваш вратата на Маулана? Все питаш хората какво са Му донесли. Ами ти? Ти какво Му донесе?

А Шамс отговорил съвсем тихо, едва доловимо:

- Донесох Му себе си… Жертвах за Него главата си!

Приятели мои, ако искате да бъдете обичани, да почувствате своя живот като Божествен дар, обичайте – обичайте колкото е възможно повече, по-истински, по-всеотдайно, без да съобразявате, без да мислите какво ще стане след това и колко и дали ще получите нещо в замяна! Защото Любовта е безценен дар сама по себе си! И е важно не колко ни обичат (защото това е следствие), а ние колко обичаме! Любовта е нашият единствен надежден капитал!

Закон е: Който не иска нищо за себе си, е достоен да получи и получава всичко, от което действително се нуждае!

Посвещавам с обич това мое писание на всички, които по един или друг начин ми съдействат, като стават повод и основание, да разгръщам все повече и повече Любовта си!

Tova e kato da si schupish vrata.

Ili da slozhish racete si na glavata i da pitash:

~Na kade da padna, brat mi? Napred ili nazad?

~Napred.

I sled tova padash s izpanato tyalo, i si razbivash bradata.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти пък?????? Подаръкът според теб само практическа стойност ли трябва да има?????????

Само веднъж са ми подарявали цвете и ми стана хубаво, иначе само предмети ми подаряват - да. Ако няма практическа стойност и не струва пари, като бижу и други, значи не е никакъв подарък, а жест.

Линк към коментар
Share on other sites

Жестове, подаръци......... значи разграничаваш нещата. защо, подаръка не е ли пак жест?

Иначе хубаво е, че си се зарадвал на цветето, на мен на скоро във Варна ми направиха едва ли не забележка, че подарих една жълта роза на семеен приятел, ........ на мъже цветя не се подарявали :3d_159: ! Странно, пък в нашя край го правим, аз съм от македонския край.

Линк към коментар
Share on other sites

Жестове, подаръци......... значи разграничаваш нещата. защо, подаръка не е ли пак жест?

Само понякога. Обикновено е задължение според повода. Превърнало се е в етикеция, като клишето букет цветя за Деня на жената, тортата за новородено, колички и кукли за малки деца (поне така беше), вино и рози за интимна вечеря, роклята на абитуриентския бал, билети за почивка на младоженци.

Колко от подаръците ти са направени от подаряващия ги? Липсата на творчество, инициатива и личен принос в подаряването подсказва, че това е просто разменна монета, машинално отчитане на формални поводи. Аз затова и не харесвам подаръците си, защото не отговарят на нуждите или вкуса ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ex, етикети, мокети... пирамиди, фараони... много сложен станал живота ни.

Аз обичам простите неща - правени от прости хора. Обичам минимализма и изпадам във възторг като видя някакъв продукт на човешката дейност, който работи добре, има красив дизайн, изглежда изключително просто и няма вероятност да спре да работи в близко време. Преди около година видях в интернета едни стъклени писалки във венециански стил /били модерни преди около 200-250 години/ и не издържах и си взех една.

Иначе като подаръци - ако е за добро впечатление - може да е някоя рамкирана фотография, може да е картина, икона, може да е някой бакърен сервиз за ракия, сервиз за вино... ей такива работи. Ако е за някой чужденец - много се радват. Или пък ако самият човек обича да си прави колекция от бакърени съдове.

spiral_pens_big.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...