Jump to content
Порталът към съзнателен живот

От къде да започна с окултизма?


Sunshine

Recommended Posts

:v: Здравейте, приятели! Здравей, Страннико!

  Реакцията ти ми даде някоя и друга идея

Вярваш или не аз искрено съжелявам that we can't get it right with you!  ?!

LOVE& LIGHT много  >>>> за всички. 

Няма стряскане и не може да има...при мен и то от постинг! Отговорът ми беше само малко трансформиращ.

Та за това реагирах така, иначе нямаше да има...както пишеш - идея! :thumbsup2:

Щеше да има само отношение...То и сега го има и е светло даже с цветовете на дъгата... за което благодаря.

Като че ли съм сигурна, че ние с теб сме get through... together!!! :king:

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Самодар, искам да ти кажа, че Нийл Уолш не метафоризира диалога си, а наистина вярва, че го е водил, което ще рече, че едва ли ще е било с Бог. Не ме разбирай погрешно, прегледах книгата, защото е приятел на Ричард Бах, не е писал заблуждаващи неща, но източникът им си е доста по-ниско... Важно е да не се взима абсолютно всичко за чиста монета, това е от непосредствения ми опит. Доста объркан съм бил на моменти - въобще не съм знаел къде се намирам, понеже вярвам почти безрезервно на всякакви авторитети. Да се надяваме, че съм загърбил този период...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Sunshine, единственото, което мога да ти кажа в този период е цитат от Херман Хесе: "пламъкът, който търсиш, е пламъкът на фенера, който носиш..." Понеже и аз съм в някакъв подобен на твоя период предпочитам да си замълча и да ти предложа да помиалиш върху този цитат - може би единственото, което се изисква от нас е да погледнем в себе си, защото отново както Хесе е казал: "Няма възвишен и благороден живот без да се познават дявола и демните и без постоянна борба срещу тях".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Както показва опитът на митичната Пандора, някои кутии е по- добре да не сеотварят изобщо. Но това го разбираш след като ги отвориш. Блазе на тези, които проумяват нещата преди ТОВА.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Всичко трябва да започне с Любов към Бог, за да ни е чиста работата.

:smarty:

Трябва ? :Р Любов към Бога ? :Р Чиста работа ? :hmmmmm::P

Всичко е Любов. Противоречията са само умствени създания. Истина и Любов

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е Любов. Противоречията са само умствени създания. Истина и Любов

Не всички осъзнават това!

Затова е най-правилно, тези хора, да започнат с Любов към Бог! Всичко друго ще им се додаде.

Линк към коментар
Share on other sites

И тези които си мислят, че го осъзнават в повечето случаи са далеч от истината, само поради факта, че са хора. Любов що е, само Господ знае с пълнота, а има човеци, които са се доближили мъничко до нея.

Като за започване обаче не е съвсем подходяща. Първо малко светлинка трябва да св подири, за да се изяснят някои неща. Малко храна трябва пък за да се направят първите няколко крачки, които евентуално ще разкрият бегла гледка върху Любовта. И както и сега я оскверняваме с нашите разбирания, така махаме люспа след люспа от името и. Но името цяло и голо, пак казвам знае само Източника и, а човек може само да я провежда.

Не е като за първа хапка, че е безкрайно по-голяма от устата. Като порастем ще видим... И все пак, насочеността натам остава, да не бъда пак криво разбран. Но разбирането на насочеността пак идва малко след влизането в окултно-мистичната стаичка, трябва първо да привикнат очите на затъмнението, пък после и да се поогледаш.

Линк към коментар
Share on other sites

Ех... ти пък Венци! :D

Да не твърдиш, че човек е неспособен да обича? Защо ли, аз съм видял в живота точно обратното. Никой не твърди, че някой е достигнал това - да може да дарява любов равна на Божията.

Писах, че човек трябва да започне преди всичко да търси и обича Бог. А в последствие и постепенно да се влюби лудо в него, с такава лудост, че на фона на това нищо друго да няма значение!

Ние не трябва да обичаме чудесата, които Бог прави за нас, повече от Него!

Десетте Божии Заповеди

...

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи.

Не трябва да се търси Окултизма заради неговите плодове, а заради Любовта към Бог!

Казано от Йогананда

“Търси Бога заради Него Самия! Най-висшето божествено познание е блаженството, което човек чувства да се издига от непостижимите глъбини на собственото му сърце. Не се стреми към видения, чудни явления или фантастични преживявания. Пътят към Бога не е някакъв цирк!”

С уважение!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Дали с първите стъпки в окултизма търсищ Бог, защото тъй грешна пътека ще хванеш. Мен окултизма ме е подхвърлял известо време в разни посоки и едва когато успях да стъпя що годе здраво, тогава дадох възможност на малкия Бог да се опита да търси Бог, но пак окултизма ми помогна да изградя поне насоченост към него, което е доста бавен период и още вероятно незавършен. Ами, като бях много малък и чуех за дядо Божи си представях точно дядото - много едър с бяла дълга коса и брада. Познавам хора възрастни, които и сега така си го представят и са много силни във вярата си. Не считам, че тъй се търси, тъй се губи и отдалечава.

Иначе средностатистическия човек не е способен да обича, а изпитва привързаности по-силни, или по-слаби. Имал съм много моменти в които не съм можел да дишам без любимата и съм я искал постоянно до мен - това не е Любов, а привързаност. Не може да обичаш и да имаш желание за ограничавне на свободата на обекта на любовта ти. Далеч съм от съвършенството и може пак да имам подобни моменти и в бъдеще, но няма да са чак толкова подобни, понеже малко съм порастнал. Самата любов е притежание и не желае нищо да притежава, а напротив. В нейната пълнота само Отец я проявява, а ние дано се докоснем!

Линк към коментар
Share on other sites

Дано, Венци дано!

Той е милостив!

Стремежът е човек да се опитва да обича както е обичал Христос, а не иначе, както знаем добре.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Здравейте аз съм момиче на 15 години,което става на 16 на 20-ти април и много иска да се занимава с окултизъм.Виждам,че тук хората са много напреднали и бих искала да ви помоля за съвет да ми дадете основа.Например да ме посъветвате за някоя книга или някой начин на медитиране.Живея в Лом и тук няма абсолютно никакви школи и разни такива,а в момента е невъзможно да прекъсна училище и да тръгна насам и натам из София например <_< Пък и майка ми и баща ми няма да останат очаровани от идеята.В тежки моменти единствено тези сайтове ми помагат има толкова много добри и страшно умни хора,а когато ми спрат интернета...блях :thumb down: .Единствено от нета мога да черпя информация,затова искам да ме посъветвате...Бих искала да науча някоя техника за медитация,някой упражнения чрез,които можем да виждаме аурата си,някоя книга,която на ваз ви е помогнала и ви е научила на нещо.Моля помогнете,защото вече ми писна да седя на една място искам да се развивам.Благодаря ви предварително.Надявам се найстина този път да намеря опора,защото където и да питам никой не се отнася насериозно с моето желание.Bye :angel::feel happy:

Започни с опознаването на себе си . Научи се да управлаш себе си .И най вече трбва да обичаш всичко същесвуващо. С опознаването на на Бога в тебе да се свъжеш с Бога извън тебе.

Линк към коментар
Share on other sites

Sunshine,

Сигурен съм че можеш да получиш множество ценни съвети тук. Средата е наистина важно нещо...

"Окултен" означава "скрит". Скрит поради необходимостта от време и опити за опознаване на материята. Не можеш да изучиш това за една-две години. Помисли само, какво ще стане след като започнеш да виждаш аурата или след като постигнеш поставената пред теб цел?

Първо и най-важно: увери се, че желанието е наистина твое. Защото има възможност това да е начин да станеш по-интересна, по-специфична натура. Да станеш ценена и търсена... И тогава желанието не е твое - то ще изчезне веднага щом адаптацията стане факт :). Запитай се - ако имах всички условия които желая - щеше ли да ме интересува това?

Второ, не мисли, че собственото ти развитие е обусловено от вън, та било то и от този сайт. Докато мислиш така, гарантирано няма да постигнеш нищо.

Трето, отиди до някоя подходяща книжарница (в по-голям град може би) и си харесай някоя книга.

Четвърто, сподели мислите и вълненията си с подходящ човек. Но внимателно преди това прецени дали е подходящ и дали би те разбрал правилно. Нуждата да споделяме е изключително важна, особено в началото...

И пето - следвай собственият си Път. Не мисли че другите пътища са по-добри - знай, че разполагаш най-добрият за теб житейски Път за развитие :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам особен смисъл във виждането на аурата, владеенето на енергии и т.н. окултни способности. Това може да се превърне само в още една играчка за егото и да се окаже пречка в духовното израстване. Най-важното според мен си остава мъдростта. Постигната чрез наблюдение и осъзнаване. Тя е, която дава сила и стабилност в живота, тя е която дава установеност в себе си. Ако владееш окултни сили, а биваш разклатен от най-малкия житейски проблем, ако не можеш да се владееш, ако не можеш да запазваш своя вътрешен мир и равновесие, какво ще те ползват окултните способности? Познавам хора с високо мнение за себе си, те смятат че са много извисени, че са много сензитивни, че виждат разни неща отвъд. Обаче в труден момент в живота това никак не им помага, губят равновесие, трупат негативности, стрес...

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам особен смисъл във виждането на аурата, владеенето на енергии и т.н. окултни способности. Това може да се превърне само в още една играчка за егото и да се окаже пречка в духовното израстване.

Напълно съм съгласен с това, но

.... а биваш разклатен от най-малкия житейски проблем, ако не можеш да се владееш, ако не можеш да запазваш своя вътрешен мир и равновесие, какво ще те ползват окултните способности?

същото се отнася и за владеенето на посочените качества.

И аз познавам хора, които са невъзмутими, обаче това не ги прави извисени, освен по форма на прима виста. Трябва да се внимава, има различни видове спокойствие и уравновесеност, но култивацията си е култивация. Тя е напън, или сбор от такива, а извисяването може да стане само с лекота, иначе как ще преодолеем гравитацията... Колкото несериозно звучи, толкова е и важно...

Линк към коментар
Share on other sites

Един различен отговор на този въпрос.

Започни с окултизма така - изучи добре поне 3 чужди езика. Научи се да свириш на музикален инструмент. Рисувай. И чети всякаква литература. И преди всичко - усмихвай се и не приемай нищо за абсолютна истина.

:3d_146:

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Това за заниманията с музика и аз си го помислих, казано честно... Да се надяваме че все на някой тези писания биха помогнали... кой знае :)

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

За трите чужди езика не съм сигурна. Но за музика, стихове, четене на всякаква литература, абсолютно, да.

Помагайки на друг, ние всъщност помагаме на себе си.
:thumbsup2:

Да се научим да разбираме себе си, да обичаме себе си, а от там и другите. Тогава нищо не би могло да ни разклати /или ако може, то ще е за малко, докато го осмислим/.

Едва след това може да се премине и към виждане на аурата и използване на силите за самолечение и лечение. Защото всъщност лекува Любовта! :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Помагайки на себе си, ние всъщност помагаме на друг. Най-добрият начин да помогнем на другите е като помогнем на себе си. Като самите се превърнем в помощ. Не говоря за ръце и мозъци, а за светлина.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене окултистът трябва задължително да добие самоувереност и едновременно с това смирение. На по-късен етап се развиват самоотвержеността и стремежът към служба в полза на Цялото.

Окултистът се стреми да култивира чувство за непривързаност, което води след себе си Любовта (в това твърдение съм силно убеден).

И преди всичко останало е непричиняването на вреда.

Окултистът събира информация от всички възможни източници, като прави това търпеливо и непредубедено. Той размишлява съзнателно и с цялото си внимание над събраната информация, а по-късно използва и медитация, като с течение на времето развива нужното разбиране и способност за различаване. Всичко това поражда и способност за синтез.

Изкуствата е желателно да се практикуват от всеки, въпреки че не са свързани пряко с пътя на окултиста. Същото важи донякъде и за религиозната отдаденост.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти си готов бе, хайде да създадем нова догматика, че старата вече издъхва. После, като започне новата да издъхва ще му мислим. Нищо лично към човека, но към формата имам много лично. Не я понасям! Понеже пречи на същността, която да, изявява се във форма, но самото изявяване е ограничаване. И зависи кое те влече - изявата, или самата същност, щото ние сме изяви открай време, но същността ни ни се губи мъничко... Само мъничко... Ама достатъчно.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм готов, защото това което съм не ме задоволява. Няма нищо ново, няма и нищо старо - съществува само Вечното. Аз не познавам Вечното, но към него се стремя и до него ще достигна. И няма да пътувам сам - такъв път не ми е нужен. Да бягам от света без да поглеждам след себе си - не мога, нито пък искам. Не ща такава свобода!

Линк към коментар
Share on other sites

И чрез догми ли се познава вечното и рамките ли носят свободата? Е, щом окултистът трябва, значи трябва!

Явно и свободата е само субективна абстракция, но ако съществува форма на абсолютност, то задължително тя е действителна в обективността си. Но още по-задължително е: субективните предтсави те отдалечават от обективната действителност. Такава свобода, онакава... Чистотата е свобода, понеже в същността си е неограниченост, иначе не би била чистота. Само тя се докосва до любовта, става част от нея, понеже няма празно пространство и изчиствайки всички вторично се отваря място за първичната материя... Ето ти окултизъм и както и да го гледаш, оттук сме почнали и тук ще свършим. Това са най-хубавите начало и край и обграждат вечността. Но разбира се, роденият от пръст пък е пръст...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...