Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Откровеност и споделяне във форум...


Ани

Recommended Posts

Форумите не са място в което да има откровеност, чувствителност, или подобни.

Форумите са виртуално, публично пространство в което всеки има право да изкаже мнението си по зададената тема и никой няма право да му се сърди за това или да изисква от него обяснения.

На мен лично ми изглежда несериозно някой да се чувства засегнат от написан пост от "н"-ти човек, който няма нищо общо с него.

Не мога да се съглася с това. Мисля, че така както в реалния живот никой няма право да обижда без причина, така и във виртуалното пространство трябва да се съблюдава някаква етика! Тази етика по форумите и в интернет тепърва се изгражда. Проблемът е че технологиите се изменят много по-бързо от привикването ни с тях. Защо на някой му прави удоволствие да се заяжда, да интригантства във виртуалната среда? Много пъти съм си задавала този въпрос. Какво печели? Мисля си че това е вид вампиризъм. Не знам до колко съм права... :hmmmmm:

Съветите на Диди - липса на откровеност, чувстиветлност,...не могат винаги да се приложат. Има хора, които биват наранявани и други на които това им доставя удоволствие - да нараняват. Затова не смятам, че всеки има право на мнение. Може да ви звуча грубо, но това е...

Друг е въпросът когато се помага, както пише Гранат. Но тази помощ трябва да ббъде поискана. Не насила натрапена. Споделянето трябва да е по желание, доброволно, не да се изисква задължително едва ли не.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Анче, това, че пиша, споделям тук е само и единствено, защото аз така искам и защото ми е приятно. Имам моменти дето не ми се влиза, има други, които искам да споделя, понякога с много доброто си настроение съм мислела, че ще заразя другите, но напротив-те ми се ядосват...

Ами нормално... всеки си преживява свое си нещо. Всеки си има свой свят... За това и се старая да изказвам принципни мнения, да не е много лично, но понякога /ето сега :feel happy: се обръщам и към определен човек.

Разговорите, обясненията са нужни, за да си доизясним някои позиции, различия... Мисля, че не са непреодолими:yinyang:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

П.П.: Чебурашка, направо ме разби като каза, че хората са едни в постове, а други на ЛС!

Нима и тук? Защо???

Неее, нямам предвид, че нещата са като при д-р Джекил / Хайд biggrin.gif

Просто повечето хора са прекалено самокритични към себе си или се притесняват, затова имат нужда от тази виртуална бариера, която им дава повече дистантност. Това е.

Проблемът е в мен - че, аз след като вече съм ги опознала в по-личното общуване и съм се докоснала до сърцето им, съм ги харесала още повече, заради това, което са в действителност. Затова и често решавам да ги провокирам публично в някоя по-интимна тема, където да падне тази дистантност.

И накрая, да знаеш, че ще ме набият, дето все ги тормозя biggrin.gif

Линк към коментар
Share on other sites

...

Що се отнася до форумите и споделянето, а още по- малко откровенност това са малко размити понятия.

Това че група хора си комуникираме виртуално в един по- дълъг период, според мен изобщо не означава, че се познаваме или че си пасваме в реалното пространство. За каква откровенност тогава иде реч!?Или пък споделяне!? Някой казва нещо, което в момента е решил, че е подходящо да каже. Кой и защо стои зад написаното нито интересува някого, нито трябва да го интересува. За тази цел има реално пространство. Подобни теми мисля че сме разисквали вече под други имена и по други причини.

Форумите не са място в което да има откровеност, чувствителност, или подобни.

Форумите са виртуално, публично пространство в което всеки има право да изкаже мнението си по зададената тема и никой няма право да му се сърди за това или да изисква от него обяснения.

На мен лично ми изглежда несериозно някой да се чувства засегнат от написан пост от "н"-ти човек, който няма нищо общо с него.

Или да се изисква "честност" това го слагам в кавички, защото ми е изключително абсурдно без тях.

А ако се преплитат виртуалното с реалното общуване или се размиват рамките има налице личностен проблем, който отново казвам си е проблем на носителя му.

...

Диди, явно имам личностен проблем smile.gif , защото не мога да дръпна чертата между виртуално и реално общуване.

Форумите са комуникация. Т.е разговор.

Ако някой не иска комуникация, няма да участва във форум, ами ще пише есета, статии ...

Ако някой иска да изкаже само мнението си за нещо - за целта има блогове; макар че и там дори пак понякога се завъртат коментари/обяснения, тип разговор smile.gif

Преди виртуалните комуникации имаше писмени комуникации. Хората си пишеха писма - това пак някаква нереална, измислена комуникация ли е, в която може да лъжеш, да обиждаш и т.н., само защото не си очи в очи с човека?!1eye.gif

За мен човек, който си позволява да е груб, любопитен и т.н. всякакъв тук, във виртуалното пространство, не е по-различен в реалното общуване; дори и да се старае да го прикрива, това пак ще си проличи в един момент; това е истинската негова същност, която на живо може би е дори по-прикрита и подтисната, поради страх, поради това "какво ще кажат хората" или "така не е прието"... И обратно - човекът прозира какъв е и тук, макар че не се виждаме; от всеки пост лъха неговата същност, всеки пост е издайнически tongue.gif , колкото и умишлено дори преиначен да е написан.

Вярно е, че някои притеснителни и емоционални хора може би се чувстват по-добре, по-спокойни с такава дистанционна форма на общуване. Обаче ... това е илюзия. В смисъл - всичко се вижда, особено ако пристъпим непредубедено.

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно подкрепям Диана.

Това е форум под надслов Беинса Дуно.

А не е театър за китайска пантомима,

нито пък конкурс за сценаристи за жанра духовна фантастика.

Това е Портала към съзнателния живот, а не олимпиада по съзнателно надлъгване.

Чебурашка, приемам, че някой може да е срамежлив, неуверен, не пише и не споделя. Но това не значи, че в постовете си лъже.

Нали именно общуването ни обогатява и помага да надраснем себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

... театър за китайска пантомима

... конкурс за сценаристи за жанра духовна фантастика

... олимпиада по съзнателно надлъгване

Тази словесна еквилибристика, би трябвало да ни замисли.

Всеки си е достатъчно “шантав”, сам по себе си. Безумие е да искаме другите да реагират като нас. Но е и безумие, ако ние не се съобразяваме с другите.

Много от пишещите в сайта са големи хора и би трябвало да осъзнават къде нарушават границата на добрия тон. Вярно е, че тази граница е разтегливо понятие. Както е вярно, че ние сме хора с проблеми, които се опитваме да решим. И доколко споделянето от първо, второ или трето лице, е причина някой да бъде укоряван. Нужно е да се вслушаме в думите на другия. Добротата в нас го изисква.

И знаем за “...който от вас е безгрешен, нека пръв хвърли камъка ...”(Ев.Йоан, гл.8, ст.7).

Колкото звезди по небето, толкова хора по земята. Не е нужно да светим по един и същи начин. Важното е, че светим.

Ако ти си неискрен, отговорите няма да бъдат за теб (защото не биха стигнали до сърцето и разума ти). Ако ти се опитваш да поучаваш и налагаш мнение, отговорите също няма да бъдат за теб (защото ти не би ги чул). Фалшът е твой избор. Както и ние избираме дали да ти повярваме или не.

Някъде четох, че този, който пръв проумее и осъзнае безсмислието на една верига от събития, е и първият, който прави крачка към разкъсването й.

Редактирано от lokator
Линк към коментар
Share on other sites

аз си пиша и ми е добре, че никой реално не може да разбере и да се завърже разговор точно по моята тема, защото по този начин се получава нещо като някой който иска да изпъкне, пък никой не взима това на сериозно и така става смешно. а иначе действително не знам може ли да има общуване чрез форум - тук може би просто има като писма, които си пишат хората.

Линк към коментар
Share on other sites

аз си пиша и ми е добре, че никой реално не може да разбере и да се завърже разговор точно по моята тема, защото по този начин се получава нещо като някой който иска да изпъкне, пък никой не взима това на сериозно и така става смешно. а иначе действително не знам може ли да има общуване чрез форум - тук може би просто има като писма, които си пишат хората.
:P:thumbsup:

Има нещо верно. Всеки говори сам със себе си.Отразява своя си свят... Ама к'во от това? Поне е весело, а и ако реши някой казаното от другия може да му е полезно...

И аз си пиша, а дали ме разбират?... :harhar:Няма значение, важното е, че си пишем...:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки говори сам със себе си.Отразява своя си свят... Ама к'во от това? Поне е весело, а и ако реши някой казаното от другия може да му е полезно...

И аз си пиша, а дали ме разбират?... :harhar:

Няма значение, важното е, че си пишем...:dancing yes:

и става

:3d_009::3d_053::3d_009::3d_053::3d_009::3d_053::3d_009::3d_053::3d_009:

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Откровеност и споделяне са много тънки понятия, гранични с изповедта, която е пред всичко интимен процес, не е публичен.

Прави ми впечатление, как различни хора "споделят" проблемите си и се жалват до припадък, натоварват останалите с бърборенето си. Изобщо, така е в България. Защото хората не споделят, те се оплакват и екстраполират проблема си, търсейки решение извън себе си.

Какво се случва, когато близки хора се срещат - оплакване, оплакване, оплакване ... Това изповед ли е, осъзнаване ли - едва ли, това е начин на живот - да мрънкаш. Мрънкането като национален спорт, жалко е, че няма медали още за него, а трябва. Ще бъдем първенци!

И още нещо, ако работата на психотерапевта беше публична, нямаше да има отделени часове за този или за онзи пациент, а щяха да бъдат събирани всички наведнъж в една обща зала, както правят някои християнски секти, които спасяват, видиш ли, изгубените души (овци) на Пастира.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че е нормално човек да сподели проблем и да потърси съвет във форум, но когато го прави с безкрайно много думи е инквицзиция за четящите.

Ако постът е много дълъг и подробен, не го чета, независимо дали човек споделя личен проблем, свои мисли по конкретен въпрос или дава съвет на някого.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво се случва, когато близки хора се срещат - оплакване, оплакване, оплакване ... Това изповед ли е, осъзнаване ли - едва ли, това е начин на живот - да мрънкаш. Мрънкането като национален спорт, жалко е, че няма медали още за него, а трябва. Ще бъдем първенци!

Такива хора изобщо не осъзнават, че товарят човека срещу тях. Важните са те, не другите. И не само в жив контакт, същото е и в нета, което се и вижда по форумите и сайтовете.

Начин на живот е да, да предизвикаш съжаления, някои живеят само така, те не могат да се оправят сами. Винаги трябва другите да ги съжаляват и да им помагат. И ако това им се каже, естествено те го отричат, не са такива, да но са.

Жалкото е, че много хора са мрънкала и то млади, но като гледат такъв модел, какви други да са.

Линк към коментар
Share on other sites

"- Не се поддавай на всичко, което ти казва Дарето - прошепна и Мария.

- Не е ли вярно?

- Вярно е, но го слагай настрани. Не се свързвай с такива отрицателни духове. Тя го разказва, за да се освободи от преживяното, но този, който слуша, не трябва да поема и да се товари с него. Какво би станало с лекаря, ако поема всички болести на хората?

-Да, права си..."

/откъс от книгата на Н. Неделчева - "Абсолютният закон"/

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ок,но защо тук се говори само за споделянето на негативни мисли и неща.

Какво става със споделянето на хубавите мисли и неща или пък изобщо на някакви мисли, просто споделянето във форум?

Линк към коментар
Share on other sites

Ок,Пламъче, но мисълта ми беше друга,след като темата е изобщо за споделянето във форумите,защо се обсъждат само негативните оплаквания.Аз я прочетох тази тема, която си публикувала като линк, но като цяло не съм съгласна с тези определения за българите или пък германците.Както и да е.

Да напиша нещо по темата все пак.

Тук Диляна е писала,че хората просто изказват мнение и не трябва да се влагат чувства в това, някой да приема нещата лично и т.н.Добре изказват мнение,но нали и в него влагат голяма част себе си, от мислите си, от светогледа си.Независимо колко са субективни,преднамерени, стремящи се да изградят някаква фалшива интернет самоличност.

Незнам, но веднага хващам преструванковците, хахаха.Просто ми е ясно като бял ден,все едно някой е подчертал с маркер лъжата в определено мнение. И обратното, когато някой е честен,отново истината си блести необезпокоявана.

В реакциите и диалозите, които се водят също прозира много неприкрита истина и самооценка.

Изобщо аз мисля,че хората дори и когато си мислят,че заблуждават пак изтървават по нещо от истинската си самоличност.

Другият аспект на споделянето,непременно да си честен и да засипваш всички с подробности от личния си живот и т.н.,също не е добре.

Аз много често публикувам,не само заради хората четящи този форум,а изобщо хората в интернет например,защото много от тях се занимават с изкуство и нещата, които пиша биха могли да им бъдат полезни и т.н.

Друг мотив е просто общуването и прекарването на някакво време в интерактивно общуване, което толкова много се е наложило в последно време.

Трети мотив е определена тема, която е интересна сама по себе си,както и някои от постингите на форумците,за съжаление в последно време са малко тези постинги,които могат да възбудят интелектуалното ми любопитство.

Но пък не всичко е интелект в общуването, така че пак е ОК.

Повечето пъти след като се срещна с някой от форума,изобщо не се учудвам как изглежда или се държи, след като аз един вид го "познавам" вече.

Но като цяло ще заключа, че споделянето и то прекомерното споделяне, като лични данни, адреси, телефони и т.н. е опасно в интернет.

Линк към коментар
Share on other sites

Относно откровеността.

Ако сте изправени на сцена в зала с 5 000 човека, до колко ще сте откровени?

Е, не забравяйте, че дори и да не виждате вие сте на виртуална сцена в зала с минимум 5 000 човека.

Същото и със споделянето.

Напълно съм съгласна с Диди. Понякога, пишейки из форумите забравяме, че написаното остава не само в пространството, а и във времето. Някои наши мисли, разсъждения, гледни точки може да са се променили вече. Но във виртуалното пространство продължават "съществуването" си. Също като ларви (Ларви - астрални същества породени от страстите и лошите чувства на хората). Извинявам се, че използвам това не много приятно понятие от окултизма, но много често, сърфирайки из нета попадам на подобни мнения, блогове, теми, мисли, които стоят изоставени от авторите си, като необитаеми къщи. Понякога...

Има и други - които светят, независимо, че авторът си е заминал. :)

Колкото до темата за фейсбука - много е интересна и предлагам разговорите за него, а и за другите социални мрежи да се преместят в "Какво мислите за виртуалните социални мрежи"

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Форумите са за споделяне. Тук хората по - лесно може да са откровени, пък и като цяло са анонимни. Мненията - нормално е да има промяна в тях, всичко се променя. То ако спре да се споделя във форумите нещо по - лично и житейско, че защо са тогава : само за споделяне на цитати и чужди идеи ли. Пък и някои хора може да са душевни ексхибиционисти - в този случай виртуалната зала с 5000 човека е плюс. Пък и живеем в (уж) свободна модерна демократична цивилизована страна с функционираща пазарна икономика, в която се спазват основните права и свободи на гражданите. :D Тази тема би била доста по - подходяща за Северна Корея. Не че съм против темата, но просто би била доооооста по - ходходяща за там.

Линк към коментар
Share on other sites

Форумите са за споделяне. Тук хората по - лесно може да са откровени, пък и като цяло са анонимни.

В голяма заблуда си относно анонимността. :dancing yes:

Мненията - нормално е да има промяна в тях, всичко се променя. То ако спре да се споделя във форумите нещо по - лично и житейско, че защо са тогава : само за споделяне на цитати и чужди идеи ли.

Никой не казва, че не бива да се споделя. Дори това му е хубавото на форума. :)

Пък и някои хора може да са душевни ексхибиционисти - в този случай виртуалната зала с 5000 човека е плюс.

Ами ако ти се разголва - разголвай се. Твой проблем си е. :feel happy:

Пък и живеем в (уж) свободна модерна демократична цивилизована страна с функционираща пазарна икономика, в която се спазват основните права и свободи на гражданите
Това много плакатно ми звучи. Нещо си се заразил от изборната риторика. :3d_097:
Линк към коментар
Share on other sites

В голяма заблуда си относно анонимността. :dancing yes:
Определено не е като да отидеш в някоя зала, да си кажеш трите имена и адреса и да почнеш за плямпаш. Пък и много ограничен брой хора имат достъп до пълна информация за реалната ти личност. А и едва ли ще имаш някакви проблеми, освен не създаваш групи от рода на "Смърт за циганите".

Ами ако ти се разголва - разголвай се. Твой проблем си е. :feel happy:
Говоря по принцип. В какъв смисъл "проблем" ? Пък и едва ли ако някой почне да се разголва в сайт, който не е от най - популярните, едва ли този някой би имал проблеми ако например е с измислено име, няма свои снимки, не споделя информация свързана с това кой е реално и къде се намира реално.
Линк към коментар
Share on other sites

В голяма заблуда си относно анонимността. :dancing yes:
Определено не е като да отидеш в някоя зала, да си кажеш трите имена и адреса и да почнеш за плямпаш. Пък и много ограничен брой хора имат достъп до пълна информация за реалната ти личност. А и едва ли ще имаш някакви проблеми, освен не създаваш групи от рода на "Смърт за циганите".

Явно не познаваш хакери? Макар, че на дали някой би си трошил времето да разбере кой се крие зад даден ник, в даден форум. Все пак е възможно, имай го предвид. Не си напълно защитен нито в скайпа си, нито в акаунта във фейсбука, нито дори в пощата си... :rolleyes:

Ами ако ти се разголва - разголвай се. Твой проблем си е. :feel happy:
Говоря по принцип. В какъв смисъл "проблем" ? Пък и едва ли ако някой почне да се разголва в сайт, който не е от най - популярните, едва ли този някой би имал проблеми ако например е с измислено име, няма свои снимки, не споделя информация свързана с това кой е реално и къде се намира реално.

И аз говоря по принцип.

Аз бих желала да "говоря" с реални хора, не криещи се зад разни никове. Но това си е мое предпочитание и не го налагам, само споделям. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Явно не познаваш хакери? Макар, че на дали някой би си трошил времето да разбере кой се крие зад даден ник, в даден форум. Все пак е възможно, имай го предвид. Не си напълно защитен нито в скайпа си, нито в акаунта във фейсбука, нито дори в пощата си... :rolleyes:
Не познавам хакери. Пък и те хакерите едва ли са под път и над път, едва ли дебнат разни непознати хора, за да получат достъп до личните им съобщения. Пък и хакер да е, пак няма пълна гаранция, че ще успее да ти достигне до личните съобщения. Ако информацията е свързана с това, как може да се теглят пари от сметката ти или ако е свързана с това, че например си изневерила на мъжа си (говоря само примерно), няма да споделяш подобна информация в нета. Колкото до мненията във форумите, там не се иска хакерство, за да бъдат видени. Нямам против предпочитанието ти.
Линк към коментар
Share on other sites

Явно не познаваш хакери? Макар, че на дали някой би си трошил времето да разбере кой се крие зад даден ник, в даден форум. Все пак е възможно, имай го предвид. Не си напълно защитен нито в скайпа си, нито в акаунта във фейсбука, нито дори в пощата си... :rolleyes:
Не познавам хакери. Пък и те хакерите едва ли са под път и над път, едва ли дебнат разни непознати хора, за да получат достъп до личните им съобщения.

Не знам дали има хакери, но във форумите има хора, които проявяват нездраво любопитство по отношение на съфорумците.

Такива са си! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали има хакери, но във форумите има хора, които проявяват нездраво любопитство по отношение на съфорумците.

Такива са си! :)

Към мен никой още не е проявил. Явно не съм от най - интересните. А и аз не проявявам нездраво любопитковство по отношение на другарчетата ми от форумната маала. :D Възможно ли е и тези към които е проявено нездраво любопитство, да са проявявали същото. :lol: Друго : явно тези агенти разпитвачи не са от най - активните форумци, а само зяпат и питат на лични.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...