Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ребъртинг


Recommended Posts

За ребъртинга.

Какъв е произхода?

Какви са ползите?

Прострастява ли се човек към него?

Какво трябва да се постигне с него и какво да се замени после?

Какви са опасностите?

Линк към коментар
Share on other sites

Не опасности, ами направо безумни вреди, ама ако си напиша, мнението ми няма да живее дълго. Пък и да си призная - не ми се занимава вече... Все тая. Който каквото...

Ама то, не е и кой знае какво, имайки предвид съществуването ни въобще...

Жалко, че Петър Дънов не се е произнасял по темата, ама едва ли би удостоил и конкретен въпрос с внимание, просто защото е твърде несериозен...

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав, моля сподели негативен опит и изживявания, че да има баланс в темата.

:yinyang:

Аз мога само да изказвам суперлативи!!!

С малката голяма уговорка:

семинарите, на които съм била са с опитен западен философ - психотерапевт.

Една обаятелна и супер харизматична личност!!!

Той не бе просто хобист-търсач на Истината, той вече бе Открил Много Истини и ги споделяше.

После от участниците в семинарите му се появиха ентусиасти и (според мен) безотговорно започнаха да прилагат подобни техники. Особено една наперена изрусена астроложка-психоложка.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

И колумбийските анестетици (с тях се прави само шмъртинг, но ефекта си е като на рибъртинг) са причинили множество "откровения" на незнаен брой кръжочници по света...обаятелни и харизматични личности сред тях- с лопата да ги ринеш...И те завалиите са искали да гонят свободата и да откриват истини, но...най-голямата истина е тази, че не можеш да спреш ни кокаина, ни рибъртинга...но разликата между двете категории е огромна- рибъртстващите определено са затънали повече в зависимостта отколкото смъркащите...В края на краищата физическото тяло, за щастие, не може да понесе кой знае колко...и накрая умира, докато астралните тела на рибъртстващите подобно на водата, могат да поемат много, и дори водата да стане преситен септичен разтвор, ще започне да се появява утайка, налепи (астрален камък по аурата- е, срещу пет цифрена сума предлагам почистване, но не с прана енергия, а с непрана енергия- по-автентично е, щото в природата неи се среща прана-енергия...а само непрана) и от разтвор се превръща в блато, може да се желира...пък току истината изкристализирала...астрални сталактити/сталагмити колкото щеш..."аурично ошипяване"- в случай, че някой не знае...Е, и астрална "пача" бива да се нарече- според вкуса...

Линк към коментар
Share on other sites

Лично аз много уважавам трансперсоналната психология.

Познавам прекрасни личности и терапевти, сред тях е и Орлин.

:yinyang:

Но помня, че всяко стадо си има мърша.....

:feel happy:

Бихте ли били по-конкретни?

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото - има вече тема за същото дишане, само че наречено холотропно. На практика са си същите двете, като махнем теорията на авторите и малки детайли, които практически се губят щом човекът сам си намери ритъма. Не знам на каква база говорите тези отрицателни мнения. личен опит от колко двучасови сесии дишане? Или сте водили дишането и наблюдавали резултатите непредубедено, извън разните прани - непрани вярвания на този или онзи пранокултик или магоучен? Вярно е, че трябва да се внимава с дишането. Има си и предпазни мерки - например мързелът ... :). Мен примерно страшно ме мързи сега да почна да пуфкам два часа и повече от десет минути не го откарвам... Иначе наблюденията ми са, че когато се ползва контролирано и внимателно, подобно свободно дишане (ребъртинг, холотропно, бхастрика) може да има добър ефект при тревожни разстройства. При тях телесно се получават изтръпвания, треперене (от страх), виене на свят, стягания в стомаха и гърдите, учестено дишане и хипервентилация, акушерска ръка, дереализация и дисоциация. Всички тези преживявания са съпроводени от интензивен страх. Визирам силната генерализирана тревожност, паник атаките, хипохондрията, конверзията, натрапчивите състояния, тревожната депресия... Когато след няколко сесии доверието на човека е спечелено, свършена е известна работа с промяна на мисленето и чувстването чрез анализ, рационална работа и хипноза/ нлп, тогава дишането върши чудесна работа. Контролирано и внимателно! Аз го правя винаги водено, тоест в комбинация с лека визуализация от тип милтънов модел, която дава възможност за свободен филинг (това е специфично абстрактно говорене от нлп). Човекът практически преживява същите телесни симптоми както при тревожното си разстройство - същото треперене на тялото, боцкания, усещане за вибрации, замайване, дереализация и деперсонализация, схващане на части от тялото. Разликата, която е и лечебният елемент, е че чувството, което се преживява, е ... медитативно блаженство. Особено ако дишането се комбинира с някои бандхи, фокус на вниманието и периодична релаксация - потъване в транс. Мозъкът, директно в подкорието си прокарва нови невронни пътечки, като свързва телесните преживявания с радост и удоволствие. Резултатът е, че когато в живота се получат въпросните телесни реакции, самият мозък на човека ги приема за нещо дори приятно или неутрално и практикуването на диафрагменото дишане, промененото отношение и други методи става възможно и силно действащо. И тревожността си отива - поне се разрушава като навик. Разбира се, чисто менталните и емоционални техники в терапията вършат останалата по-индиректна, но не по-малко важна работа!

Вярно, че е нужна внимателност. Разказвали са ми за случаи в които човекът в продължение на няколко часа изпада в транс и не може да се върне. Аз лично имах един единствен случай на по-драстична реакция на дишането - получи се временна амнезия, рестарт на паметта, която обаче всъщност беше като едно мини прераждане. Човекът буквално влезе в нов етап от живота си - на спокойствие, сигурност и вяра в себе си! такива случаи обаче са по-скоро изключения. Аз и не прилагам дишането за повече от час, а най-често за 30-40 мин. Не е панацея, не е и кой знае какво. Нито има място за преувеличаване резултатите му, нито за отхвърлянето му. Просто има известна роля в психичната промяна - но точно на място, навреме и контролирано от специалист!

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да му се струва невероятно на Венцислав ( wink.gif ) нямам пристрастно мнение по въпроса. Хе хе.

Оказва се, че наистина ребъртинга е краен похват, който трябва да се приляга след многократно мислене да кажем....макар че мисленето тук не помага.

Абе аз и хипнозата не харесвам.

Защото човек живее в какво? В сън, в нещо като хипнотично програмиране. Хипнозата заменя едни програми с други, но пак с програми и не освобождава.

Подобно на хипнозата, ребъртинга вкарва насила едни знания, но кой решава или разбира дали човека е готов за тях. Нито "ребъртващия", нито оператора му.

Значи някой трети. След като не знаем кой е, може всеки да е. Малко страшничко звучи.

При психоанализата например се търси знание за точно определено нещо, което вече е изплувало, т.е. дошъл му е реда и то се анализира.

При ребъртинга някой или нещо решава какво да изплува. Самия "ребъртващ" стои и чака. Има възможност изплувалото да е правилното, но кой знае.

Освен това при ребъртинга нещата не минават през съзнанието (нека някои обоснове противното).

А важното за духовното развитие е нещата да минат през съзнанието, за да могат да се интегрират противоположностите.

При ребъртинг човек може постоянно да заспива леко и виденията си да ги вижда по време на съня, което пак е неосъзнато видение - сън.

Всеки сън има символично значение и то трябва да се извлече осъзнато, а ребъртващите обработват неосъзнатия сън буквално, без да разбира смисъла му?!?!

Отработили сме нещо, но на несъзнавано ниво и в съзнанието нищо не се е качило, т.е. няма го опита, няма го реалното отработване на кармата.

Освен това възможното излизане в астрала може да сблъсква човека със неща, чийто символизъм не разбира и да ги интерпретира неправилно.

От друга страна има възможност съпротивата срещу ребъртинга при някои хора, да е съпротивата срещу загубата на контрол, която настъпва по времето му?! Тоест прекалено контролиращи себе си да са :)

Кристиян, искам да те питам нещо, ама по-сериозна форма на отговор, ако може :)

Казват, че при астрална проекция (пътуване) рисковете са пак от липсата на знание за символизма на астралния свят. Това може да доведе до нарушения в астралното тяло, които да се запазят дори и след смъртта.

Та мислиш ли, че при ребъртинг могат да се получат подоби трайни увреждания на астралното тяло при липса на знания за символизма (и съответното правилно интерпретиране на посланията) на астралния свят?

Линк към коментар
Share on other sites

Както в хипнозата, така и при дишането контролиращият е именно извършителят - дишащият или хипнотизираният. Няма грам натрапване от никакви трети елементи. Аз като дишам - със или без ситер, или като съм под хипноза, съм по-буден от всякога. Подсъзнанието, тоест паметта, вади нещица, които се осъзнават ясно и трансформират. И няма много общо със съня, защото именно съзнанието е по-будно от обикновено, просто по-широко! Ако ще го наричаме, сън, да бъде будно, светло, осъзнато сънуване. Някой може да заспи поради хипервентилацията. Но повечето просто потъват в едно разширяване на съзнанието. За психоанализата, която се спомена: има хубави елементи в нея, но освен големия бизнес около преподаването и, голяма полза от нея като самостоятелна система няма. Не работи - дори влошава проблемите, като фиксира прекалено човека в тях, в миналото! Отдавна вече наистина полезното от нея е взето и интегрирано в други, далеч по работещи системи, като позитивната терапия, схема терапията, когнитивният анализ и т.н.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Би било ценно в подобна тема да се изказват основно хора с опит в тази практика. Интересуващите се могат да зададат въпроси към тях. Теоритизирането и философстването до безкрай в подоба тема мисля, че е излишно.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, верно че психоанализата вторачва хората в миналото и сама не е достатъчна.

Но може би най-основното е желанието на човека.

Иво, верно че само два пъти съм го правил ребъртинга, но някой с повече може да сподели. Като теб например :)

Чудното ми е защо се говори за време за правене на ребъртинг като тука като време е неприложим. Достига се кулминацията и после идва отпускането и интеграцията. Не може да го разтегляш във времето?!

Линк към коментар
Share on other sites

Имам опит с холотропното дишане (близко е до ребърдинг, но има и разлики) и съм сравнително добре запознат с теоретичната част.

Мисля, че методът за целебното дълбоко дишане като цяло е доста добър, но както и Орлин смятам, че този тип практика е подходящ за определени хора и в определени ситуации.

При хора с по-духовна насоченост по-бързо се отключват трансперсонални преживявания и има по-малко стресиращи лечебни кризи.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз бях чел, че се прави един час без спиране, ама повече от няколко минути не можах да го правя. Изморих се, имах и чувството че ще ми се догади, пък и се иска много търпение.:lol:

Линк към коментар
Share on other sites

snapback.png

БожидарЗим, на 25 януари 2010 - 07:43 , каза:1. Какъв е произхода?

2. Какви са ползите?

3. Прострастява ли се човек към него?

4. Какво трябва да се постигне с него и какво да се замени после?

5. Какви са опасностите?

1. Не съм се задълбочавала, а и не ми е било нужно. Но мисля, че има сходни елементи с някой видове йогийско дишане.

3. Не е възможно. Просто не виждам как?

Това е дишане, а не прием на каквито и да било вещества!

4. Евентуално се постига "излизане на бял свят" на отдавна забравени и/или подтиснати травми, ако ли не - поне един хубав сън.

5. Да попаднеш в ръцете на самоуверено лъжещ аматьор, които не е дорасъл да провежда такива техники.

2. Ползи

Давам конкретни примери от споделянето след една от сесиите.

Това са само най-ярките ми спомени, че това бе преди 10 години.

Споделям само най-цялостните ми спомени, другите са доста поизбледнели...

* Групата бе предимно от психолози и социолози от Софийски Университет. Аз попаднах там по странни стечения на обстоятелствата.

Терапевтът се надяваше да ги обучи в тази практика. Но в последствие се отказа, макар те да се кичиха с титлата негови учиници, той не им разреши да правят курсове.

*Трайно извън групата бе една миловидна, сладка психоложка, която си водеше записки и гледаше радостите и сълзите на другите с презрение и надменност.

За нея бе отделено много време в индивидуални сесии, и понеже така стана, че аз превеждах мога само дискретно да кажа, че липсата на желание да се включи в сесиите и да "пусне контрола" бе доведена до осъзнаване на липса на доверие към хората, вкл. мъжете, фригидност и никога неизживян оргазъм... и тя плака като другите, но скришом..

*Една жена преодоля омразата си към първото си дете, защото изживя супер травматичното си първо раждане с опасност за живота на майката и на детето (писала съм нейде за това, но и аз не помня къде точно). Тя изживя всичко, преодоля го и после в семейството й се възцари много повече топлина и разбиране. А детето й бе определено най-щастливо от този факт!!!

* Млад умен мъж на 30г. с 2 висши образования, интровертен, начетен, нормално симпатичен още не бе имал полови контакти с жени, въпреки, че го искаше.

Изживя "как нещо силно и горещо го удря по главата". Това бе анализирано като чести, и може би груби, полови контакти в крайната фаза на бременноста и той (бебето) бе възприело мъжката сексуална енергия като вредна и агресивна...

След това семинара той се престраши и предложи на едно момиче, което много харесва. Станаха гаджета и постигнаха и сексуална хармония помежду си.

* Млад мъж, екстравертен, жизнерадостен, спортист на около 25г. често при стрес се задушава. диагностицират го ту като тревожност, ту като вероятност от астма.

Той изживя как преди години на спортен лагер някой е донесъл нещо вредно за пушене, той е изпаднал в безсъзнание и са го водили в спешно отделение, след това кариерата му е била прекратена.

Не знам какво стана след това с него, но на семинара си пожела са тренира йога и да стане вегетарианец и да си изчисти организма от доста вредна химия, с която бе натъпкан...

* Едно момиче си летеше нейде с блажена усмивка, плуваше в някакво безкрайно блаженство, сякаш не искаше да се връща в тясното си тяло. Терапевтът винаги пускаше другите, сядаше до нея с медитативна поза и "спореше" с нея "да си идва", той й говореше - ту с думи, ту с мисъл само. Явно поддържаха контакт. След сесиите очите й така блестяха и излъчваше спокойствие и любов към всички!!! За нея семинарът бе една безкрайна медитация. Другите преживяваха трави, а тя си лежеше и се рееше с блажена усмивка.

След това само споменът за това състояние я е вкарвало в прекрасна медитация.

* Няколко човека преживяваха и надживяваха смърт на близки хора, или най-големите скандали с родителите си с детството.

* Имаше и редки случай - да се преживе раждането и да се надмогне родилната травма - не само със спомен, а и с физиологични промени - свиване с ембрионална поза, акушерска ръка.....

И пак подчертавам, това не бе просто някакъв си там хобист-терапевт, а човек който работи от 30 години и се самоусъвършенства многостранно....

П.П.:

* Едно момиче "изкрещя" всичките неща, които спестяваше на гаджето си. Взе решение да се разделят... и стана скандал, на които всички ние бяхме свидетели.....

*Едно момче плака от самота, защото винаги е било с физически присъстващ, но реално психологически отсъстващ баща. Той осъзна как моделът на неговото семейство го отблъсва от идеята да има семейство.

*Една жена разбра, че въпреки, че е силна, има нова добра работа, предпочита да стане майка, но съпругът й не можеше да й осигури комфорта, на които тя бе свикнала в нейното семйство.

Уж приемаше и по-скромен живот, но .... подсъзнателно се отдалечаваше от съпруга си именно поради това.

Замисли се и реши да говори много открито с него.

* Един много умен млад мъж, интелигентен и изтънчен умишлено съблазняваше дамите с пари и красиви фрази, за да ги зареже с презрителна усмивка.

Осъзна, че го прави, за да си върне тъпкано на супер властните си майка и баба, която "аха-аха да ме направят гений" и никога не са му давали право на избор.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

"Първото нещо за един човек, който се самосъзнава, е да излезе от тялото си навън и при това всякога да бъде господар на тялото си. Казваш: “Не мога да изляза из тялото си навън”. – Тогава ти си затворник, ти мислиш със своите окови, а не мислиш като свободен човек.

Дотогава, докато човек е свързан със своя личен живот, или докато той е свързан със своя семеен живот, или с обществения живот, или с човешкия живот, той е все ограничен. Това са четири положения, които трябва да надраснете.

И всички школи на древността са имали научни методи за превъзмогване на ред препятствия, чрез които те трябвало да усъвършенстват своя характер" стр. 74-75, МОК4 (старо издание), лекция "Условия лежащи в триъгълника", Беинса Дуно

При една успешна ребърдинг сесия може да се изпита именно съзнателно излизане от тялото.

Може да се изживее и това, което е описал Карл Г. Юнг при излизане от тялото и виждането на тунела и бялата светлина. (за съжаление не помня линка в коя тема бе даден)

Всъщност, всеки може да преживее много опитности, които му показват, че тялото е само една малка част от него и че светът на мира и благоденствието е скрит в самия него.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Ребърдинг терапевтът беше работил и с летално болни, за да преодолее страха им от смъртта.

Резултатът е осъзнаване, красиво и точно казано тук:

.......има един много хубав ефект от съзнателния ОИТ.

А той е - един път и завинаги осъзнаваш и разбираш със сигурност, че няма смърт. Разбираш, че физическото тяло е само една дреха, която духа облича и съблича през разните въплъщения и епохи.

Човек може да е чел някъде, може да вярва колкото си иска, но само личната опитност дава 100% гаранция и вътрешно спокойствие. Тогава ти не просто вярваш, не просто ти се иска да е така понеже звучи хубаво, но ти знаеш.

И ако ще целия свят и всички "учени" да те убеждават че не е така, твоето знание е непоклатимо. А това е така понеже това знание е подложено на вътрешен опит.

Т.е. ефекта е именно, както ти обичаш да казваш: Любов + Светлина + Мир + Радост!

И така тези обречени хора приемат спокойно, и дори с усмивка, утешителните погледи и плача на хора, чакащи с тях за химиотерапия например.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Лекция на Станислав Гроф, Москва, 2007

И още няколко интересни линка:

явно и терапевтът прави житен режим: блог - февруари

провеждани са и семинари/сесии по холотропно дишане

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...