Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Държавата на съд за забраната жените да раждат у дома


Recommended Posts

"Законът произволно принуждава жените да раждат институционализирано, държани са отделно както от бебетата си, така и от парньора си, и персоналът ги третира грубо, заявяват правозащитниците

Българският хелзинкски комитет (БХК) съди България заради рестриктивната правна уредба, която не позволява на майките да родят у дома си с медицинска помощ, съобщиха от комитета.

БХК завежда дело в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от името на бременна жена, която желае да роди у дома си, но не може свободно и сигурно да направи това."

Цялата статия тук: http://www.vesti.bg/...=40&oid=5243771

Какво е вашето мнение, майки и татковци?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 27
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз съм по-скоро в подкрепа на това жените да раждат само в родилни домове (освен при спешни инциденти, които не са обект на дискусията). Ако се търси развитие, то следва да е в условията в родилните домове. Причините за това ми мнение са няколко.

На първо място значителната възможност за възникване на усложнения, чието разрешаване изисква условия, които в един дом не са налични. Това, че израждащият е лекар не променя нещата.

Второ: Санитарните условия в много жилища не са на нужното ниво, нито жилищата са с достатъчна площ. Разрешаването на раждане в домашни условия означава, че ще трябва да се въведе някаква система за предварителна оценка на дома и ред други неща, които са ненужно усложнение. Другият вариант е да се разреши раждането във всякакви домашни условия, което мисля е глупаво.

Трето: Повишена възможност за злоупотреби. Не, че злоупотреби (като трафик на бебета и органи, и др.) не стават и в болниците, но ако се разрешат домашните раждания възможностите стават още по-големи.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм по-скоро в подкрепа на това жените да раждат само в родилни домове (освен при спешни инциденти, които не са обект на дискусията). Ако се търси развитие, то следва да е в условията в родилните домове. Причините за това ми мнение са няколко.

На първо място значителната възможност за възникване на усложнения, чието разрешаване изисква условия, които в един дом не са налични. Това, че израждащият е лекар не променя нещата.

Преодоляването на усложнения зависи от спосбностите на екипът, а не на магическото действие на държавното заведение.

Второ: Санитарните условия в много жилища не са на нужното ниво, нито жилищата са с достатъчна площ. Разрешаването на раждане в домашни условия означава, че ще трябва да се въведе някаква система за предварителна оценка на дома и ред други неща, които са ненужно усложнение. Другият вариант е да се разреши раждането във всякакви домашни условия, което мисля е глупаво.

Хигиената в домът зависи от хората който го обитават, болниците у нас са много зле подържани, има огромна корупция и безхаберие, от което родилките няма да страдат в собственното си жилище.

Трето: Повишена възможност за злоупотреби. Не, че злоупотреби (като трафик на бебета и органи, и др.) не стават и в болниците, но ако се разрешат домашните раждания възможностите стават още по-големи.

Изчезването на бебета се случва само в родилните държавни отделения от престъпна мафия, която няма как да действа в чужд дом, дори има случай да се умъртвява дори родилката, за по сигурно. Единственният начин за спасяване от мафията в бели престилки и за опазване от злоупотреби е в личен подбор на екипът в сигурната среда на домът, в който бебето ще живее защитено от престъпници.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да се помисли за по-различно, по-малко стресиращо раждане, но още не сме дорасли за раждане вкъщи. Разбира се, има едни майки, които си ядат плацентата и облизват новородените, но мисля, че човека трябва да е малко по-различен...

Линк към коментар
Share on other sites

Още преди години се запознах с едно многодетно семейство от Урал, където бащата помага на жена си в раждането. Всички те бяха много щастливи. Много разговарях с бащата, което изцяло промени възгледите ми за раждането. За раждането съм у дома!!! Това е бъдещето! Така ще се ражда в Новата Цивилизация! Много е важно детето да дойде в този свят в една специално приготвена с любов обстановка. Изключителна е ролята на бащата при раждането и е съвсем естествено той да оказва най-голямата подкрепа - и физическа, и духовна! Това се отразява на целия бъдещ живот на новороденото!

Редактирано от radhika
Линк към коментар
Share on other sites

:) Раждането в къщи, звучи много романтично, приятно и удобно за всяка жена, затова и много жените застават на тази позиция, но всички тези жени, как биха реагирали, ако стане усложнение и се случи нещо лошо с бебето?

Няма нищо по - страшно от обвинението на една пострадала при раждане майка, която не е успяла да види бебето си. Ако бях акушерка никога не бих поела този риск, при положение, че има специализирани и оборудвани родилни домове, готови да поемат всеки риск. Дори и там в случай на инцидент с бебето виждаме, за какви обвинения и разследвания става въпрос. Представете си, ако това се случи в домашни условия.

radhika историята е прекрасна :) както и историята за бялата лястовица, такива хора съществуват, за да ни покажат, че света е многолик и може да бъде прекрасен в своята различност, но да не забравяме, че не всеки умее всичко.

А за раждането в къщи, то не е нещо ново, само до преди 100 години всички са раждали в къщи и много майки са умирали, и много бебета не са изплаквали. Според мен, може да се даде този свободен избор на всяка майка да реши къде да ражда, но с условие да не отправя обвинения в случай на инцидент към никой друг, за избора който е направила.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Раждането в къщи, звучи много романтично, приятно и удобно за всяка жена, затова и много жените застават на тази позиция, но всички тези жени, как биха реагирали, ако стане усложнение и се случи нещо лошо с бебето?

Няма нищо по - страшно от обвинението на една пострадала при раждане майка, която не е успяла да види бебето си. Ако бях акушерка никога не бих поела този риск, при положение, че има специализирани и оборудвани родилни домове, готови да поемат всеки риск. Дори и там в случай на инцидент с бебето виждаме, за какви обвинения и разследвания става въпрос. Представете си, ако това се случи в домашни условия.

radhika историята е прекрасна :) както и историята за бялата лястовица, такива хора съществуват, за да ни покажат, че света е многолик и може да бъде прекрасен в своята различност, но да не забравяме, че не всеки умее всичко.

А за раждането в къщи, то не е нещо ново, само до преди 100 години всички са раждали в къщи и много майки са умирали, и много бебета не са изплаквали. Според мен, може да се даде този свободен избор на всяка майка да реши къде да ражда, но с условие да не отправя обвинения в случай на инцидент към никой друг, за избора който е направила.

:3d_137:

И днес при всички наблюдения и грижи има риск. :feel happy:

Има Разумен риск, има разумно вървене към бъдещето. Да, ще бъде, но днес и сега, когато ние още сме с различно съзнание?...

Темата трябва да буди много мисъл и анализиране. С малки стъпчици, а не с налагане на различни мнения /всъщност това е за всички теми/ може да се правят опити, но пак ще подчертая разумно...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

В мналото не бащата е участвал в помощ при раждането, а по възрастните жени роднини на родилката са помагали. Участието на бащата е въведено от сексуалната револщция през 60-те. В това виждам нещо унизителн за жените, защото раждането е чисто женско занимание и ако се налага мъже да участват, това показва, че днешните жени разбират не от женските дела, а от гледане на телевизор и консумацията на въглехидрати и лекарства.

Линк към коментар
Share on other sites

В Западните страни много жени раждат вкъщи или в обстановка, близка до домашната. Въпросът съм го проучила подробно, тъй като раждах неотдавна. Разумно е да се роди вкъщи, както нашите баби са раждали. Разбира се, е нужна съответна подготовка, както за майката, така и за бащата. Подготовката е свързана и с физическите операции по време на раждането, но и с психичната нагласа. Последната е много, много важна. Да не забравяме за молитвите и формулите. "Без страх, без тъмнина в Любовта безгранична". Раждането е естествен процес и протича нормално в повечето случаи, стига да сме се настроили положително. Повечето жени си спомнят, как непосредствено преди началото на родовата дейност, са имали огромен прилив на енергия и независимо, че през последния месец са наедряли доста и не им се е мърдало, то последния ден са се заели дори да разтребят навсякъде у дома си.

При мене, за съжаление, съпругът ми не беше подготвен за помощ в раждането. Аз родих, като до последно си бях вкъщи. Раждането ми приключи 15 минути, след като пристигнах в родилния дом. Нарочно не пожелах да родя в частна клиника, защото там екипът щеше да дойде специално за мене, щяха да бързат да си отиват, а родилката е много чувствителна към такива влияния. Лекарите от частната клиника ми бяха казали, че щом съм на такава възраст - 41год. - ще се наложи секцио. ( т.е. за лекарския екип е по-лесно и по-бързо за 30 мин. да свършат с раждането чрез секцио, отколкото да ме чакат търпеливо няколко часа). Приложих си сама вкъщи всички физиотерапевтични методи, за които знаех - като ходене, масаж, клизма, разтриване с етерични масла. Всичко това е нормална практика в западните страни. Обръщах се за помощ към Цивилизацията на Делфините, които много помагат на родилките. Преминах през покаяние и отправях молитви към Пресветата Богородица. Пих чай, приемах хомеопатични лекарства. Те действат комплексно и в повечето случаи предотвратяват усложненията, като неефективни контракции, неподходящо положение на бебето. А също така и успокояват психиката на родилката. Дори в родилната зала (вече току-що родила) се молих за останалите родилки. Помощта на бащата е като при колективната молитва. В най-сюблимния момент неговата роля е да създаде подходяща спокойна и ведра обстановка за майката.

В Епохата на Водолея нараства значението на фините, щадящите методи.

А и за да израсне детето като силна личност, способна на велика любов и подвизи, е много важно да бъде прието в този свят също с такава любов! И бащата има в това отношение незаменима роля!

Редактирано от radhika
Линк към коментар
Share on other sites

В мналото не бащата е участвал в помощ при раждането, а по възрастните жени роднини на родилката са помагали. Участието на бащата е въведено от сексуалната револщция през 60-те. В това виждам нещо унизителн за жените, защото раждането е чисто женско занимание и ако се налага мъже да участват, това показва, че днешните жени разбират не от женските дела, а от гледане на телевизор и консумацията на въглехидрати и лекарства.

Защо ли има толкова мъже-гинеколози? Ако е унизително, защо практикуват?... :dancing yes:

Унизително може да е значението, което се придава на дадено нещо. /Има мъже, за които е унизително да изхвърлят боклука, например :1eye: /. Унизително може да е отношението на мъже или жени, които са в плен на собствените си страхове... ;)

Прекрасно е, че има смели хора, или по-точно силно вярващи и необременени, които вървят към природосъобразен живот. Разумността не е изключена... Но съм против обобщението, против налагането на какво и да е... Живота наистина е многообразен... Всичко ще си дойде на място.

П. П. Има едно важно уточнение-природосъобразен живот, значи да сме наясно със нашата собствена природа, физически, химически и психологически процеси, както и с външната разбира се, за да можем да имаме увереността, че раждането /в случая/ няма да е рисковано за никого...

Писала съм за моите си наблюдения по темата и знам, че вбъдеще няма да има проблеми. Но наистина ще участва и бащата. Защото отговорността за идващия живот е и на двамата. И не само при раждането, но и при цялата бременност, защото ако майката е в дисхармония, с притеснения, това влияе и на плода...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

В. . . . . Аз родих, като до последно си бях вкъщи. Раждането ми приключи 15 минути, след като пристигнах в родилния дом. . . . .

Така описано звучи като сцена от филм на ужасите, хората които четът си представят как сте ходили по улицата с отворена утроба и бебе на ръце, за да ви зашият в родилното. Поне в това бащата трябва да е помогнал.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, на някого му звучи като нещо ужасно, обаче всъщност никак не беше! Важна е нагласата! Мисленето, настройката определят и това, което се случва с физическото тяло. :3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

Радика,

аз също бих разчитала по-скоро на болнична обстановка при възможно най-хуманно отношение, но ме впечатли и изпълни с уважение старателната ти и съзнателна подготовка за раждането!!! Само за делфините не ми стана ясно, а е много интересно. Би ли уточнила, може на лични съобщения или тук, или в темата за Лечение с помощта на животни, както ти е удобно.

Благодаря предварително.

( Намерих този материал http://www.izvanzemni.com/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/575/%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5---%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BC%D1%86%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B0-%D1%86%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/ )

Линк към коментар
Share on other sites

Преди малко отварям новинарската част на Днес.бг и цели две статии една след друга в които има починало бебе извън родилното. При това в единият случай не са целяли раждане в къщи, а в другия не съобщават реалната причина за смъртта на бебето. По фашистки методи на журналистика едва ли може да се намерят. Учениците на Гьобелс са здраво хванали нета и няма пускане. http://www.dnes.bg/index.php?cat=58

Линк към коментар
Share on other sites

На всички ни, прабабите са раждали в къщи с помощта на акушерки, т.н. "баби" и са имали по 8 - 10 здрави, много по-здрави от сега деца. И са раждали за 15 минути. И сега се чества т.н. "Бабин ден" което съвсем не е случайно. В цивилизованите държави има право на избор, раждане в домашна обстановка, в присъствието на медицинско лице.

Яростната съпротива у нас е, понеже става въпрос за пари. За много пари! Ами само обезболяващата епидурална инжекция струва 200-300 лева, да не говорим за другите "екстри", които ще ти изфабрикуват придружени със съответната обработка, главно сплашване.

Линк към коментар
Share on other sites

Смъртността при ражданията също е била няколко пъти по-голяма. Те и зъбите едно време са ги вадили в същите условия, ама сега ходим на зъболекар. Дано намекът ми е станал ясен. А лошите условия в болниците, добронамереността и професионализма на персонала са неща, които подлежат на подобряване и именно това са насоките в които следва да се търси развитие, а не в предоставянето на избор какъвто 95% от населението още не е дорасло да осъществи.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами и тук има право на избор. Човек може да отиде да живее и да роди в някоя цивилизована държава. Всъщност досега в темата никой не е предоставил информация за въпросните цивилизовани държави и точните законови нормативи по дискутирания въпрос. Също не е представено нищо отнасящо се до финансовата страна на въпроса – колко струва едно такова раждане, кой поема плащането и с какви средства. Освен това не е предоставена информация колко често се извършват домашни раждания във въпросните държави. Спомена се и за близки до домашните условия, но какво точно означава това? Тези условия в специализирано заведение ли се предоставят?

Не може да се приравняват нещата просто хей така. Условията на живот в различните държави са различни, манталитета на хората е различен, затова и законите са различни.

Значи ти си срещу правото на избор, каквото право има в цивилизованите държави?

Аз съм срещу правото на семейството да решава дали детето ще се роди в специализирано заведение или у дома. Оттам нататък са налице достатъчно много алтернативни решения и съм за това тези алтернативни възможности у нас да станат още повече и още по-привлекателни. Поле за развитие не липсва.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм категорично за, майките да може да избират, къде да родят. В много държави, в Европа и по света, това е факт. Раждането вкъщи е естественият начин според мен.

Естествено трябва да има добре обучени дули, а доколкото ми е известно в България вече има. Така че е въпрос само на време и промяна на закон.

Линк към коментар
Share on other sites

Раждането не е болест, за да се случва в болница! Според мен са нужни качествени, специализирани екипи от лекар, акушерка - сестра и евентуално дула, които да помагат при естествения родилен процес у дома. Отдавна интелигентните и свързани с природата на сърцето си майки предпочитат да раждат у дома, във вода, в присъствието на лекар, сестра, евентуално на съпруга си... Разбира се, ако има обективни причини за секцио или други усложнения, тогава вече раждането в болнични условия се оправдава.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Имам роднина, който работи в родилно отделение и историите, които съм чул са достатъчно, за да считам, че не е безопасно раждането у дома.

Една от най-важните подробности е, че по време на раждането се следят сърдечните тонове на бебето. Няма да навлизам в подробности (защото не съм и лекар), но промята в тоновете е указател за това как върви раждането. Често се случва, по различни причини, нормално започнало раждане да завърши със секцио. Понякога оперативната намеса трябва да е толкова бърза, че не е възможно да се случи ако не е в болница.

При моят син се получи точно така - жена ми започна нормално раждане - всичко беше наред. Води, разкритие - точно както по холивудските филми. Предварителните данни за размера на таза и бяха чудесни и нямаше опасения за нормалното раждане. На втория час обаче сина ми се завърта в много сложна поза (предлежание), което прави напредването на нормалното раждане вече невъзможно. Лекаря регистрира притеснителна промяна в тоновете и секциото е направено още преди упойката да е подействала на жена ми - информацията бе потвърдена по-късно от роднината. Само много бързата реакция, в рамките на не повече от 15 минути спаси живота на детето и жена ми.

Съвсем друг въпрос е, че някои родилни отделения приличат на зали за мумифициране.

Според мен би било удачно да се мисли в направление доближаване на средата в родилните домове към домашните условия. Да се получи така, че все едно семейството отива на хотел на почивка. Е, на връщане ще са с един (или 2-ма) повече, но какво по-хубаво от това :D

Линк към коментар
Share on other sites

Добри аргументи и идейни насоки - доближаване на местата за раждане до уюта на дома. Това обаче включва освен по външен вид, уютът да бъде създаван и от помагащите процеса лекари! Въобще такива места не би трябвало (според мен) да бъдат в болници или дори около болници - там цялостната атмосфера е наситена със съвсем различни от тези на свещения и естествен родилен процес вибрации. Друга посока на мислене - ако екипът от лекар и сестра разполагат с добра портативна апаратура, още по-добрият вариант си е раждане у дома. Техниката постоянно се развива и от огромни нелепи машинарии, се превръща в малки преносими устройства!

Линк към коментар
Share on other sites

hpjon, роднинското мнение е едно, а правото на всяко човешко същество за свободен избор, съвсем друго.

Ето впечатляващата история на унгарката Анна Терновски, която печели дело срещу страната си пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и така успява да наложи законови промени в здравните грижи в Унгария. Според ЕСПЧ на всяка жена от страна, ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека, се полага като основно човешко право да ползва акушерски грижи, независимо къде решава да роди – в болница, родилен център или у дома.

Така че и делото на Българския хелзинския комитет е предрешено в негова полза.

http://www.dnevnik.bg/zdrave/2012/09/21/1910950_kude_e_moiata_akusherka/

Линк към коментар
Share on other sites

Леко е встрани от темата, но напоследък си мисля, че ще по-добре болниците да се наричат ЗДРАВНИЦИ. Това би настроило по-позитивно и пациенти, и близките им, и медицинските екипи...

Линк към коментар
Share on other sites

Леко е встрани от темата, но напоследък си мисля, че ще по-добре болниците да се наричат ЗДРАВНИЦИ. Това би настроило по-позитивно и пациенти, и близките им, и медицинските екипи...

Да, и аз си мисля, че сегашните "медицински" сестри, трябва да се върнат към образа на онези "милосърдни" сестри от миналото, на които името идва от милосърдие...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...