Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Частната собственост. Възможен ли е свят без нея?


Guest Христо

Recommended Posts

Възможно ли е свят без частна собственост ? Комунизъм ( ненасилствен) ли е най - висшият обществен строй ? Учителят е казвал, че частната собственост поражда злини. Но ако хората са достатъчно извисени духом, нима ще им пука дали съседът има повече пари или по - малко пари от тях ?

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е свят без частна собственост ? Комунизъм ( ненасилствен) ли е най - висшият обществен строй ? Учителят е казвал, че частната собственост поражда злини. Но ако хората са достатъчно извисени духом, нима ще им пука дали съседът има повече пари или по - малко пари от тях ?

Да, възможно е. Разбира се това изисква определени условия. Преди всичко е хората в съзнанията си индивидуално да се освободят от чувството за собственост и от желанието си да притежават. Външното е отражение на вътрешното. Законите подкрепящи частната собственост съществуват, защото хората желаният да имат частна собственост. Ако си представим, че се приеме закон според който частната собственост отпада, то хората в повечето случаи ще започнат да крият това с което искат да разполагат, далеч от очите на другите, за да могат да го използват единствено самите те. Освен това повечето хора няма да имат никакъв стимул да работят и произвеждат, защото те тъй или иначе ще имат правото да използват всичко. Почти всички хора биха предпочели да са в преобладаваща степен консуматори.Значи, освен преодоляването на желанието за притежаване трябва да добавим и известна отговорност и осъзнаване на необходимостта на цялото, т.е. известно отричане от личните за сметка на всеобщите интереси.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Малко е трудно да си представя свят, в който всичко да е общо. Хората предполагам ще имат къщи, летящи чинии ( ако не са в по - фини тела, с които да се придвижват). Няма ли поне да имат личен дом, лично превозно средство, хммм. Да не би да почнат да живеят в някакво огромни общи къщи. По филмите и в книгите съм срещал идеята за зали с извънземни ембриони, отглеждани в разни големи буркани. Не знам защо, но свързвам тази идея с липсата на частна собственост и комунизма. Някак си ми изниква асоциация с думите "общо", "необособено".

П.п.Може би при тези извънземни, семейството не съществува като клетка на обществото ?

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Или под "царството божие" имаш предвид този свят, обаче много по - съвършен. :)

Това е метафора, която всеки сам трябва да разтълкува.

В тоя свят без частна собственост не може. Дрехите частна собственост ли са? Да. Представи си, че дрехите ти ги обличат и други хора, как би се чувствал? Господ ти е дал тия дрехи, за да ги носиш ти и да се грижиш за тях. Така е по-практично. След като дрехите трябва да са частна собственост, също е и с редица други неща.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Дрехите са лична собственост, а не частна.

Частна собственост е да заградиш едно парче земя и да кажеш: това е мое. И да създадеш граници, държави, закони и всякакви сложни системи, с цел да бъдеш притежател.

Това е една от разликите между високо развитата цивилизация и примитивната, както пише Доналд Уолш - ВЕС /високо еволюирало същество/ са стопани, но не са притежатели.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, интересно тълкуване на „лична“ и „частна“ собственост. Аз нещо не съм съгласен, още повече че частната собственост в лицето на земята е само относително неприкосновена. Рекат ли да ти я отчуждят, ще имаш много здраве. :)

Частна собственост

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Кому би било нужно трупането на вещи, излишък от жилища и средства, ако човек към човека е добър брат и приятел? Ако Човечността в човека бе жива и тя определяше мислите, чувствата и поведението ни като вид, страхът и следващите от него егоцентрична алчност, които всъщност предопределят приемането на свръхфиксацията в частната собственост за нормално, биха изчезнали! Страх, идващ от откъснатостта от живата принадлежност към Битието, към Живота - връзка, която се живее от една по-цялостна и недуална когниция. Когато тази връзка я има, Човек се усеща неделима част от всеобемно живо и мъдро цяло, от един Живот, наситен със Смисъл и Обич. Когато това ресвързване, тази йога (сливане) с тази недуална когниция и живот са естествено състояние на съзнанието на човека, той се превръща в жител на Вселената! Това са преживяеми неща! За какво да се трупат имоти и злато, когато цялата Вселена е твой дом? Когато тази йога (единение) липсва обаче, се появява една разцепеност, отделеност от цялото, което поражда страх. Страх от анихилация, изчезване, от смъртта, от липса и лишение (на любов и щастие и компенсацията му с външни стойности и преживявания), от слабост, провал и от собствената нищожност! Тогава нищожността на откъснатото его пробва да компенсира чрез раздуването на егоцентризма си. Появява се болната амбиция и алчност, незачитаща и тъпчеща другия в опитите си за изпълзяване от ямата на страха! Появява се уродливостта на "Аз и мое", на свръх-конвергирането на съзнанието в животинските цели нагони за оцеляване - възниква извращението на свръхфиксацията в частната собственост! Човек за човек става вълк... Но, това е само метафора - животните са далеч по-хармонични от подобна откъсната от цялото психика !

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

:)

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

:)

:thumbsup2:

За жалост големите магнати/собственици ни внушават, че ако нямаме нова, лъскава и мощна кола, нищо не сме. Ако обзавеждането ми не е последен моден писък, дрехите ми също, пак нищо не съм...:whistling::1eye: Нужно е цялостно пренастройване на социалната и общаствена система. Случва се бавничко, но има пробудени хора вече...:sorcerer:

Хубаво е да имаме коли и други нещица, както каза Орлин, но те не са смисъла на живота....:feel happy:

Благодарна съм, че имам необходимото, е би било добре още мъничко социалния ми статус да се вдигне, за да не съм на ръба на оцеляването, но не е болка за умиране... знам, че всичко е за добро!

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Нужно е цялостно пренастройване на социалната и общаствена система. Случва се бавничко, но има пробудени хора вече...:sorcerer:

Как бавничко, то не остана, утре е ДЕНЯТ ! :sorcerer: Така ще се пренастрои светът, че чак свят ще му се завие. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

:)

:thumbsup2:

За жалост големите магнати/собственици ни внушават, че ако нямаме нова, лъскава и мощна кола, нищо не сме. Ако обзавеждането ми не е последен моден писък, дрехите ми също, пак нищо не съм...:whistling::1eye: Нужно е цялостно пренастройване на социалната и общаствена система. Случва се бавничко, но има пробудени хора вече...:sorcerer:

Хубаво е да имаме коли и други нещица, както каза Орлин, но те не са смисъла на живота....:feel happy:

Благодарна съм, че имам необходимото, е би било добре още мъничко социалния ми статус да се вдигне, за да не съм на ръба на оцеляването, но не е болка за умиране... знам, че всичко е за добро!

Няма как, ако се решил да имаш кола, то няма как тя да не е нова, или поне приблизително нова. Все повече такси ще се измислят, които да те притискат да се разделиш със стария си автомобил, с оглед на газовете, които той отделя да речем. Пък да не говорим за сервизното обслужване и резервните части. Резервни части за вече остарелите автомобили не се намират лесно. Това също те притиска. Всъщност системата е доста силна в това отношение.

На запад нямаш право да караш кола над еди-колко си години, ако не е обслужена по специялен начин, в зависимост от последните изисквания. То не са едно и две неща.

Днес дори колело да си вземеш, пак си притиснат.

Щеш нещеш, ако искаш да живееш и работиш в това общество, ще ти се наложи да се съобразиш и да правиш това или онова.

Скоро обаче всичко ще се промени - от автомобила, като гориво, начин на производство и вид на материалите, до домашните потреби.

Днес не можем без тенджери, без пасатори, без фурна, гардероб, хладилник, пералня... врата, звънец... и да не забравя - асансьор!

Една проста китара да си вземеш, един прост кавал, или каквото и да е е свързано с промишленост, с електричество, с икономика... със системата, с Матрицата...

А асфалта, по който се предвижваш? Блокът, в който живееш?

Какъв уют, а!? Каква сигурност!

И всичко това само и само за да оцелееш и да ти е гот.

Ами компютъра? Както се развива автомобилната промишленост, така и се равива електрониката, че дори и сайта "Порталът към съзнателен живот". Виж колко екстри вече има. Какви опции само, а! За да ти е удобно и за кеф.

Тъй че, няма как - и нова кола ще си купиш и нов компютър, щото системата те притиска.

За новите ти обувки да не говорим... а бабите ни, по това време на годината, вече са ходили боси, при това без да се притесняват. Ха, разходи се ти днес по "Витошка", ама боса!:rolleyes::3d_146: Защо не?!

Кои от нас могат да ползват тъкачен стан и кои от нас отглеждат памук, лен? Предем ли? Или само умствено вече ни е преденето?

А Матрицата си работи, дори без да и е еня за това, че човека отива все по-далеко от естеството си, в търсене на подсигуряването и на кефа.:)

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Кому би било нужно трупането на вещи, излишък от жилища и средства, ако човек към човека е добър брат и приятел? Ако Човечността в човека бе жива и тя определяше мислите, чувствата и поведението ни като вид, страхът и следващите от него егоцентрична алчност, които всъщност предопределят приемането на свръхфиксацията в частната собственост за нормално, биха изчезнали! Страх, идващ от откъснатостта от живата принадлежност към Битието, към Живота - връзка, която се живее от една по-цялостна и недуална когниция. Когато тази връзка я има, Човек се усеща неделима част от всеобемно живо и мъдро цяло, от един Живот, наситен със Смисъл и Обич. Когато това ресвързване, тази йога (сливане) с тази недуална когниция и живот са естествено състояние на съзнанието на човека, той се превръща в жител на Вселената! Това са преживяеми неща! За какво да се трупат имоти и злато, когато цялата Вселена е твой дом? Когато тази йога (единение) липсва обаче, се появява една разцепеност, отделеност от цялото, което поражда страх. Страх от анихилация, изчезване, от смъртта, от липса и лишение (на любов и щастие и компенсацията му с външни стойности и преживявания), от слабост, провал и от собствената нищожност! Тогава нищожността на откъснатото его пробва да компенсира чрез раздуването на егоцентризма си. Появява се болната амбиция и алчност, незачитаща и тъпчеща другия в опитите си за изпълзяване от ямата на страха! Появява се уродливостта на "Аз и мое", на свръх-конвергирането на съзнанието в животинските цели нагони за оцеляване - възниква извращението на свръхфиксацията в частната собственост! Човек за човек става вълк... Но, това е само метафора - животните са далеч по-хармонични от подобна откъсната от цялото психика !

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

:)

...опира до съзнание.

Ясно е, че ако няма това съзнание, че човек за човека е приятел, другар и брат, а не сме врагове и конкуренти, каквито и системи и уредби да налагат отвън, каквито и все повече неща да измислят, за да ни е "по-гот" и "по-кеф", вижда се резултата какъв е. И все повече ще се вижда...и да, все повече хора го разбират и осъзнават, и работят в тази посока /осъзнаване/...да, стария живот ще рухне, въпрос на време е...да, трябват ти съдове, и печка, и дрехи, но въпроса е до начина на мислене, да не се изживяваш като собственик, притежател...и аз не съм за никаква политика, нито за абсурдния комунизъм, нито за капитализма, който ти казва: ти трябва да си най-добрия, № 1...

Нещата стават, когато има условия, и когато сме готови. Няма начин едно нещо да се осъществи на практика, ако няма условия за това, и не сме готови, както стана с комунизма.Ако искаме нов живот и нова епоха, трябва да работим в тази посока повечето хора...

:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Свят без частна собственост е възможен разбира се.Вида на собствеността е базата на обществото.

Човечеството е в етап -промяна .Това е една нужда от качествена промяна в мисленето,в постъпките на хората,в отношението ни към разумната прирорда.Склонна съм да видя в съществуващата база - частната собственост,освен негативите и нещо добро.То е,разпознаването и като фактор благоприятен за нужната промяна на съзнанието.

Да ,както пише Ники ,все повече удобства и функцийки си създаваме ние хората.То е по закона за мързела,който сме научили чудесно.За закона на мързела и за други интересни неща по темата е казано доста в беседата,от която е днешната мисъл за деня.

Беседата е Той знаеше,годината е 1925.Той наистина знаеше.............

Прав е Ники,че живота в своята изначална простота е за предпочитане,ама като сме стигнали до тук....Поне да използваме опциите ,за които нашите предци не са и сънували.

Нали тези подобрени опции ,могат да помогнат, ако разумно се ползват, за промяна точно на надстройката.Ние сме в тази надстройка на обществото с нашите възгледи,понятия,мисли,претворени в делата ни.Когато хората се променят ,всичко вързано с тях също се променя.

Хубав ден от мен.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Отидете и попитайте за мнение Доминик Строс-Кан, довчерашния президент на Международния Валутен Фонд, който подаде оставка заради скандал с опит за насилване на камериерка.

Частна собственост е необходимо да съществува - хората не са еднакви. Иначе ще трябва да си зададем въпроса - как ще разпределяме всичките общи блага?

На принципа "От всекиго - според възможностите, на всекито - според нуждите", както гласеше един лозунг от светлото минало?

Да разпределяш благата според нуждите означава да признаеш, че ние сме различни.

Или очаквате всеки да си вземе само колкото му трябва?

Линк към коментар
Share on other sites

Отидете и попитайте за мнение Доминик Строс-Кан, довчерашния президент на Международния Валутен Фонд, който подаде оставка заради скандал с опит за насилване на камериерка.

Частна собственост е необходимо да съществува - хората не са еднакви. Иначе ще трябва да си зададем въпроса - как ще разпределяме всичките общи блага?

На принципа "От всекиго - според възможностите, на всекито - според нуждите", както гласеше един лозунг от светлото минало?

Да разпределяш благата според нуждите означава да признаеш, че ние сме различни.

Или очаквате всеки да си вземе само колкото му трябва?

Ами това е като например с брачната институция: съществува, докато има хора, които да я поддържат. Ако все по-малко хора отиват да се разписват, ще отпадне по естествен начин...това е прост пример...Въпроса не е като няма собственост как ще се разпределят нещата...въпроса е кой на кого служи? Дали нещата, собствеността и технологиите, служат на хората /както се каза по-горе/, или хората - на тях?

Всичко е до съзнание и начин на мислене, живота е такъв, защото има достатъчно много хора, които се държат за това мислене, вкопчили са се и искат да го запазят на всяка цена. Но също има и достатъчно много хора, които мислят по другия начин...да, има, и добрата новина е, че стават все повече...

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се отрекят постиженията на цивилизацията, все пак чрез тях човекът се е развивал и издигал в съзнанието си, проявил се е. :feel happy: Да сме благодарни за всичко е важно и да не се вкопчваме в материята и условията, а да се ползваме от тях и да се учим... Не можем да променим света вън, а само вътре в нас:sorcerer:

...Въпроса не е като няма собственост как ще се разпределят нещата...въпроса е кой на кого служи? Дали нещата, собствеността и технологиите, служат на хората /както се каза по-горе/, или хората - на тях?

Всичко е до съзнание и начин на мислене, живота е такъв, защото има достатъчно много хора, които се държат за това мислене, вкопчили са се и искат да го запазят на всяка цена. Но също има и достатъчно много хора, които мислят по другия начин...да, има, и добрата новина е, че стават все повече...

:thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се отрекят постиженията на цивилизацията, все пак чрез тях човекът се е развивал и издигал в съзнанието си, проявил се е. :feel happy: Да сме благодарни за всичко е важно и да не се вкопчваме в материята и условията, а да се ползваме от тях и да се учим... Не можем да променим света вън, а само вътре в нас:sorcerer:

...Въпроса не е като няма собственост как ще се разпределят нещата...въпроса е кой на кого служи? Дали нещата, собствеността и технологиите, служат на хората /както се каза по-горе/, или хората - на тях?

Всичко е до съзнание и начин на мислене, живота е такъв, защото има достатъчно много хора, които се държат за това мислене, вкопчили са се и искат да го запазят на всяка цена. Но също има и достатъчно много хора, които мислят по другия начин...да, има, и добрата новина е, че стават все повече...

:thumbsup:

ДА

:thumbsup2:

:3d_022:

:3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се отрекят постиженията на цивилизацията, все пак чрез тях човекът се е развивал и издигал в съзнанието си, проявил се е. :feel happy: Да сме благодарни за всичко е важно и да не се вкопчваме в материята и условията, а да се ползваме от тях и да се учим... Не можем да променим света вън, а само вътре в нас:sorcerer:

...Въпроса не е като няма собственост как ще се разпределят нещата...въпроса е кой на кого служи? Дали нещата, собствеността и технологиите, служат на хората /както се каза по-горе/, или хората - на тях?

Всичко е до съзнание и начин на мислене, живота е такъв, защото има достатъчно много хора, които се държат за това мислене, вкопчили са се и искат да го запазят на всяка цена. Но също има и достатъчно много хора, които мислят по другия начин...да, има, и добрата новина е, че стават все повече...

:thumbsup:

Дам... постиженията на "цивилизацията", които са противоестествени, против земята, против небето, против водата, против растенията, продив гадинките... против живота!:thumbsup1:

Аз лично също мога прекрасно да се оправдавам и да си заравям главата в земята. Оу, и още как!:rolleyes:

Какво мощно "издигане" на човешкият дух!:3d_030::3d_101: Толкова е мощно туй "издигане" :3d_161:, че от поради неговата "висота" изчезнаха животински видове, замърси се въздуха, атмосфера, водата, земята... изчезнаха гъсти гори - средата на живот на много същества, а с тях изчезна и живота.

Казваш можем да се променяме само вътре, но не и външно, а аз пък все си мислех, че едното е пряко свързано с другото. Не може да се разделя. Едното съпътства другото.

Ако се променим външно - чрез поведението си, то това ще доведе и до вътрешни промени. Нали затуй в началото някои учения залагат на въздържанието на самоконтрола, от към думи, дела...?

Аз съм бръмка от този свят, от този дух на разрушение и ако аз сведа потреблението си до минимум, ако аз бъда все повече в хармония с природата, то няма как да не окажа влияние и върху външния свят. Да, ще го променя, поне малко.

Всичките наши технологии предизвикват дисбаланс, намеса в естеството на нещата, като го изкривяват. Те нарушават хармонията, често водят до смърт и унищожение.:3d_156:

Хубаво, нямам нищо против да се учим, но освен да не се вкопчваме в материята, то трябва да ограничим и безхаберното ползване и безумието в употребата на тази материя за лични блага и удобства.

Да се ползваме от интернет за да си полафим :3d_167:, от печка за да си сготвим:3d_040::3d_017:, от топлата водица, за да се окъпем:3d_025:, а това всичкото на каква цена:3d_126::3d_166:? На цената на унищажението.:3d_136:

Какво е положението около атомните електроцентрали? А около ТЕЦ-овете? Какво е положението около металургичните заводи? Тежката и леката промишленост бълват с пълна пара. Генераторите за електрическо напрежение не спират, само и само човек да може да консумира удоволствия за своето дупе и за да си ощестливи животеца... да го направи интересен, величествен... :3d_007::3d_089::3d_114::3d_143::3d_085::3d_082::3d_067::3d_005:

Какъв господар само е човека на Земята - истински глупак, който реже клона на който седи.:3d_088::3d_125: Проявил се е наистина човека - със своя егоизъм, видизъм и глупащина; със своенравието си, с безхаберието си, със своята слепота, със своето безлюбие! Голяма проява! Хвала на мен, хвала на човешкия род!!!:3d_161:;)

Издигнали сме се, ама поне сме с главата надолу, не разбираме, че дефакто се снижаваме. Е да - за да скочим един ден, попарени от собствения си огнен ръст, грамадански, но в глупост и нетрезвеност.:3d_072::3d_124:

Какво коства на природата да се изработи една единствена вилица за хранене? Да не говорим за автомобилостроене, за автомобилната гума, за подметката на твоята обувка... за връхната ти дрешка... за монитора, от който ме прочиташ... Какво коства всичко това на природата? На птиците, на насекомите, на животинските видове, на растенията, на Земята? Не се ли тресе Земята от дълбаене? То не са кариери, то не са мини, то не са сонди и пр.

Хармонично, нали?

Да, може да си живее без лична собственост. Да, може да се живее и с много малко.

Учителят учил такива глупци, като нас, драга Слънчева, че човек може да живее само със 100 гр. жито на седмица, като храна!

А такива като Свети Иван Рилски, а и други подобни адепти, аскети и истински духовно издигнати хора, показаха и показват, че може и без топливо и без много катове дрешки, без различни модели обувки, без покрив над главата и т.н.

Как е живял Беинса Дуно? Да, ползвал се е от един костюм и от една Библия, както от една цигулка. Вярвам да е имал и някакво бельо и две-три ризи, пуловер... но все ще да е живял скромно, без да разхищава, ползвайки се от материята с разум, гонейки онова ниво, при което ще бъде напълно независим и свободен от нея. Свободен от Матрицата.

Създала е кумуна. Опитал е да въведе братско взаимоотношение в кръговете от свои последователи.

Така е направил и Иисуса. Учил е хората да живеят братски, да делят всичко, което имат - дрехи, храна, подслон... Ранната християнска църква, апостолската, е един велик пример за кумуна, където не е имало лична собственост.

И в ден днешен такива кумуни съществуват. Съществува истинския кумунизъм, истински братски живот, а не този, който го изкривиха пролетариално.

На масово ниво това е невъзможно все още, но в дадена общност е възможно и даже съществува.

Днес обаче придпочитаме да отглеждаме храната си в парници и оранжерии; във ферми и комплекси. Колко човека в България обработват земята си, без да замърсяват и без да се ползват от химия, от техника и от гориво за тази техника? Колко хора не търсят голяма продукция срещу малко труд? Какво са генно модифицираните храни/семена/посеви?

Не, човек никога не е умеел да служи на света. Той служи само на собствиния си... и инвестира предимно в това да надебелее от към имот, портфейл и хора, които да ползва... пак за свои нужди.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да ми е мъчно, подкрепям Ники. Вече се чудя къде да отида, сред природата, без да се сблъскам с лукса и претенцията на нечия частна собственост.

За съжаление сме вкарани в калъп от който няма излизане. Единствено природата е тази, която може да ни върне към себе си.

В света на частната собственост няма как да живеем без нея. Можем да я ограничим, да я пренебрегнем по някакъв начин, но да я игнорираме е невъзможно.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да ми е мъчно, подкрепям Ники. Вече се чудя къде да отида, сред природата, без да се сблъскам с лукса и претенцията на нечия частна собственост.

За съжаление сме вкарани в калъп от който няма излизане. Единствено природата е тази, която може да ни върне към себе си.

В света на частната собственост няма как да живеем без нея. Можем да я ограничим, да я пренебрегнем по някакъв начин, но да я игнорираме е невъзможно.

А кой е казал да я игнорираме?

Кой тук е казал да живеем в света на частната собственост без нея? Темата беше "възможен ли е свят без частна собственост".

Да, възможен е. Със сигурност е възможен и ще се случи, дори и ние да не сме там и да не живеем в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако говорим по принцип, частна собственост и сега не съществува. Мисълта, че притежаваме нещо от външния свят и сега не е нищо повече от неразбиране на нещата. Ние разбира се трябва да се съобразяваме с това, че живеем в свят в който огромната част от хората са дълбоко потопени в илюзията за притежание и нещо повече: считат това за измерител на собствената им стойност, свобода и щастие. В такива условия отказът от частна собственост би следвало да бъде преди всичко в нашето съзнание. Ако решим обаче и фактически да се откажем от собствеността си, това би било в повечето случаи глупост, защото собствеността е обвързана с правото на ползване и ако се откажем от собствеността си, се отказваме и от това си право. Правото на ползване, за разлика от собствеността, има своето основание не само в човешките, но и в космическите закони. Когато хората реално започнат да живеят според повелята на космическите закони, те ще могат да използват вещите и благата около себе си, без да ги притежават и без това да става за сметка на другите хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...