Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Трудови договори. Попитай специалист.


Recommended Posts

Хай!:P относно проблема с нашия шеф- имаме си предварителен график за отпуските,но при нас шефа ни е с личностни "особености"- хрумва му нещо в момента и няма редно-няма нередно...." Кой ти дава хляба", " Държавата-това съм АЗ!":31:....бяхме решили да ходим да се оплакваме в Инспекцията по труда, ама онзи като попита"Кои бяха".....

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Разочарован съм от работодателите ,преди месец някъде дори бях решил отново да поработя за даден работодател ,на Слънчев бряг ,като сервитьор ,по скоро да разнообразя малко ежедневието и да си направя морето с приятелите ,но бързо се отказах и дано не ми се наложи да работя за чорбаджии ,и скоро няма да си правя такива експерименти :) .Първо разбирате се за едни условия ,после се променят ,става трето и накрая ти дадат четвърто :) ,и то във скъпо заведение където непретполагаш ,че ще има цигански номера .Като се разбирахме за условията стана ясно че се заплаща на края на месеца ( дори разбрах ,че на повечето места се дават на края на вторият месец :) ) ,помолих да ми ги дават всеки ден ,както и до сега са ми ги давали като съм роботил подобна работа в София ,управителката ми отказа разбирасе ,като оправданито беше ,че ако ми ги даде и след това като ме глоби нямало да може да си вземи глобата :) хихихиик ,но бях се решил вече да работя там,защо мой приятел вече беше започнал като барман в същото заведение .И това е само върха на айсберга ,ще спестя останалите неща :) .Иначе по хотелите също можех да започна но там заплатите са 500 лв на месец като ти осигуряват подслон и храна ,но се работи почти без почивен ден ,дори някъде и въобще нямаш почивен ден в месеца ,и на практика се получава че на час там се изкрват около 2 лв на час ,където в провинцията ако работи някой тия часове ,ще изкарва повече .Но не е толкова въпроса за парите ,макар че повечето неща са свързани с тях ,това което ме боли като гледам ,е че повечето управители правят персонала си на глупаци ,може дори привидно да се държат добре ,но първо те експлоатират с повече часове ,които често не се заплащат ,скъсват те от работа ,ако може да им работиш няколко длъжности за половин заплата ,ще е идеално ,на много места хората са под страх и да не останат без работа ( дори разбрах от персонала ,че в някои заведения по Слънчев бряг и Банско въобще заплати не са им давали ) ,и най дразнещото е че могат да си позволяват да дават нормални заплати дори и Европейски там ,защото управителката несъзнателно сподели ,че преди година или две ,била взела англичанин за барман ,като му плащала по 15 лв на час ,но работил само като има работа ,а през другото време си седял ,без да върши допълнителна работа ,която не му влиза в задълженията ,докато казва Българинът ,се скъсва от работа ,върши и допълнителна и му дава много по малко ,какво им коства на чорбаджиите да дават наполовина от парите на Англичанинът примерно ,да видят тогава наистина как работим .Разбирасе не всички управители са такива ,но в голям процент описвам полужението в частният сектор .Възхищавам се на Българите които сме останали и работим в такъв тип условия ,но и в същото време ме боли ,че позволяваме така да на мачкат ( между другото не са толкова зле тези условия на труд ,като се има в предвид ,че преди примерно 50 -100 и повече години животът е бил доста по тежък ,но защо да караме така като може да бъде и по човешко ) .Дори създадох във facebook Анти Чорбаджийска Организация :),но е по скоро под формата на шега :) ,който иска може да заповяда ,групата е отворена .

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да Ви попитам нещо - имате ли трудови договори, ако е така - търсете си правата. Ако не - никой не Ви е виновен. С оплаквания тук относно работодателите, нищо няма да решите.

Има институции, които могат да решат проблемите - Инспекция по труда, съда също !!! От Вас си зависи!

Редактирано от Жур
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да Ви попитам нещо - имате ли трудови договори, ако е така - търсете си правата. Ако не - никой не Ви е виновен. С оплаквания тук относно работодателите, нищо няма да решите.

Има институции, които могат да решат проблемите - Инспекция по труда, съда също !!! От Вас си зависи!

Така е лесно да се каже ,и да си измием ръцете като Пилат .Тръгне ли човек по тия инстанции ще му побелее косата ,и трябва да има пари настрана за да се концентрира върху това .Общо взето системата е направена така ,че ушким имаш права но всъщност ги нямаш ,освен примерно ако не си Маргарита Михнева ,която между другото е успяла да осъди и Австрийски министър :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Така е лесно да се каже ,и да си измием ръцете като Пилат .Тръгне ли човек по тия инстанции ще му побелее косата ,и трябва да има пари настрана за да се концентрира върху това .Общо взето системата е направена така ,че ушким имаш права но всъщност ги нямаш ,освен примерно ако не си Маргарита Михнева ,която между другото е успяла да осъди и Австрийски министър :) .

Напротив имаш права, точно в съда, в Инспекцията по труда. Тези институции са направени точно за тези въпроси.

Но много по-лесно е да се говори, отколкото да се направи нещо, а ние българите сме царе точно на това!

Линк към коментар
Share on other sites

Разбирасе ,че ги имаме правата Жур ,точно за това става дума ,че като тръгне човек да си ги търси си причинява доста главоболия ,и особенно ако става въпрос за малки суми пари или друг тип "незначителни" неуредици .Макар че преди години баща ми го бяха съкратили неправомерно ,и той съди това претприятие ,след което си го върнаха на работа ,и от което следва че баща ми не е никакъв Българин :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Значи все пак институциите си вършат работата !!!

Спирам вече да пиша за разните му там работодатели, щото е безсмислено, поне според мене. Превръщаме темата в някакъв тип оплакване! Когато човек е недоволен от нещо, има начини с които да си реши проблемите, стига да иска.

Линк към коментар
Share on other sites

Нещо не успявам да публикувам отговор в тази тема, все излиза отрязан.

Та само с 2 думи - Марсин, не знам да има професия и фирма, където човек да взема отпуската си изцяло по собствено желание. Дори и въпросният шеф не може да почива тогава, когато на него му се иска; и той, и работниците/служителите работят тогава, когато има най-много работа и почиват тогава, когато е най-слаба дейността на фирмата. Това не са капризи, а естеството на дейността, която сме си избрали.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

При нас проблемът не е,че ни пуска в отпуски/ негово право е ,ако реши-ТОЙ е шефът:feel happy:/....Проблемъте,че правим предварителни списъци,всеки си планира времето през годината според този списък....и в един момент те викат "горе" и ти казват "подавай молба за отпуск"/в здравно заведение работя-няма кампанийност в работата при нас/! Аз например в момента съм в отпуск ,целия чистя по негово настояване- о.к....но, бях планирала м.август да взема 20дни и тогава да ми направят планирана медицинска интервенция с болничен лист за 1м, който нямаше да взема........но сега ще си го взема,ще си го ползвам,че и на ЛКК ще се явя за още! И друго ,което не и харесва,но е негово право е- ето изчиства ни отпуските и после,когато му се наложи на някой/всеки си планира времето, естествено-кой на почивка,кой на екскурзия, като шефа е информиран за тези планове! / - неплатен отпуск;) Ха, де....

редактирам се,само да кажа,че обещавам да не пиша повече по моя проблем...понеже стана интересен и на други, за това продължих...извинявам сеB):D

Редактирано от марсин
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Значи все пак институциите си вършат работата !!!

Спирам вече да пиша за разните му там работодатели, щото е безсмислено, поне според мене. Превръщаме темата в някакъв тип оплакване! Когато човек е недоволен от нещо, има начини с които да си реши проблемите, стига да иска.

Тук има някакъв Праграф 22.

Има оплаквачи, има и назидатели.

Обикновено оплаквачите са повече, поради спецификата на нашата държава. Поради спецификата на страха, който яко е задушил всичко, дори и мисълта.

Всъщност, всичко е по реда си и според закона, ако си назначен в такава фирма. Всичко е по правилата и подобни казуси просто не съществуват.

Лесно се намират жертви - я държавата, я работодател, я Господ.

Защо никой не обвинява себе си, че е мързелив, некадърен или подчинен като психика? Кой се пребори с чувството си на малоценност и на жертва? Защо вечно трябва да има някакво тотално зло, с което трябва да се преборим! Ами толкова си можем!

Защо немска фирма строи мост за 6 месеца, а ние нямаме и специалисти, и освен това, строим за две години и то некачествено.

В случая кой е виновен - държавата ли, ние ли, кой, в крайна сметка?

Да работиш без трудов договор, пък и да се оплакваш после, е просто лицемерие.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Лесно се намират жертви - я държавата, я работодател, я Господ.

Защо никой не обвинява себе си, че е мързелив, некадърен или подчинен като психика? Кой се пребори с чувството си на малоценност и на жертва? Защо вечно трябва да има някакво тотално зло, с което трябва да се преборим! Ами толкова си можем!

Да работиш без трудов договор, пък и да се оплакваш после, е просто лицемерие.

Ами няма по-лесно и по-удобно от това да си жертва, и все някой да е виновен за нещо. Понеже работата ми е такава, виждала съм хора с по близо 30-40 работни места, длъжности, поне за мен това не е нормално и в разговор с такива хора, те винаги се оправдават, оня бил такъв и онакъв, не причината не е в другия, причината е в самия човек. Но това никога никой няма да си го признае, всъщност трябва смелост и за това.

В България ако всички работеха на трудови договори и се осигуряваха на парите, които получават, нещата щяха да са по-иначе.

Лицемерие е да, да се оплакваш, когато дори не работиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...