Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Месо, Мляко, Яйца - Образованието е важно


ivail

Recommended Posts

Форфакис понякога изпадаш в ...................състояния от зор да докажеш колко си прав :) ха ха ха ха

Ами те животните тези белтъчини и минерали откъде са ги взели бе човек?! От растенията. Защо трябва да минаваш през месото като можеш директно да ги получиш?!?!?!

Ама ти си умираш да страдаш като си мислиш, че хората те обвиняват за нещо и за да потиснеш чувството, че не те приемат, си готов рационално да докажеш всяка удобна глупост :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ами те животните тези белтъчини и минерали откъде са ги взели бе човек?! От растенията. Защо трябва да минаваш през месото като можеш директно да ги получиш?!?!?!

Хора, освестете се вече EM_YoCi191.jpgПризовавам ви да спрете да сравнявате растения с хора, тревоопасни с хищници и прочие. Твоята логика вече я обясних по-напред, където ти предложих да не ползваш посредниците, които смяташ за излишни и директно да фотосинтезираш. Всъщност обърках се, предложението ми беше да ползваш атомен синтез и да консумираш хелий, както си похапва звездата ни.

В консумирането на месо няма нищо случайно. Не сме първите, нито последните, които са прибегнали към това. Без месо още щяхме да сме по пещерите, но модата да се правим на greenpeace скоро ще накара хората да си вадят зъбите и режат червата пригодени да асимилират месна храна.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

А може ли някой да разгледа следния сценарий. Не е ли възможно желанието за вегетарианство да е компенсаторен механизъм заради чувството за вина? Правиш лошо няколко години, после решаваш, че радикално може да го избиеш с нещо, което се представя като голямо геройство - да не ядеш месо.

Линк към коментар
Share on other sites

.....

А може ли някой да разгледа следния сценарий. Не е ли възможно желанието за вегетарианство да е компенсаторен механизъм заради чувството за вина? Правиш лошо няколко години, после решаваш, че радикално може да го избиеш с нещо, което се представя като голямо геройство - да не ядеш месо.

Ами възможно е. Плюс това няма нищо постоянно в Природата. И не е възможно човек да е постоянно вегетариянец, поне в нащи дни и ниво на съзнание.

Но защо оправдаваш с тази крайност своята крайност?!?!? Все са крайности. ....Болезнени :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз не искам крайност. Само обясних, че храненето само с месо е по-здравословно от храненето само с растения. Защото вегетарианците привеждат като аргумент, че растенията им дават всичко от което има нужда тялото им. Съгласен съм, че може с правилен режим да се достигне до достатъчно, но не и напълно.

Ако ще се стремим към някаква философска чистота, за мен достойна цел би било да не се храним, а не да ядем повече корени и кълнове.

Линк към коментар
Share on other sites

Май се въртим в омагьосан кръг. И май това се прави нарочно. Факт е, че има хора, които се хранят без месо и са в перфектно здраве и жизненост. Факт е, че тези хора всъщност никак не са малко. Не ми е известно същото за хора, които се хранят само с месо. Ако разполагаш с някакви примери приведи ги в подкрепа на думите си от последния пост, че храненето само с месо е по-здравословно от храненето само с растения.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, струва ми се, че ще сме живи, когато същата тази наука, ще докаже, че всички сами си изграждаме белтъчините в организма.

Имаше едни интересни лекции на Щайнер, но ще ти се сторят твърде еретични, може би.

Има и едни неща още от йогите за храненето (в същия дух) - според тях ние усвояваме от храната и напитките главно фината материя, водата и минералните соли. Имаше нещо от типа "човек се храни с небцето си". Препоръката беше, че човек може да се нахрани с много малко храна, ако я приема по малко в устата си, дълго и внимателно я сдъвква и вкусва, така да се каже, с небцето, също важно е да се храним с мисъл насочена към процеса на хранене (всичко това цели именно да извлечем максимума от т.нар. от индийците прана). Четох за направени експерименти с човек, на който е направен отвор в хранопровода и сдъвчената и преглътната от него храна се извлича навън и въобще не попада в стомаха. Оказало се, че човекът не изпитва никакъв недостиг, не слабее.

Като се замисля за съвременната мода по бързото хранене ...

Иииии, дъщеря ми не яде невъобразимо количество растителна храна; пък казваш и че има минерали, до които тя очевидно няма достъп. Та как се получават тогава нещата при нея според теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Май се въртим в омагьосан кръг. И май това се прави нарочно. Факт е, че има хора, които се хранят без месо и са в перфектно здраве и жизненост. Факт е, че тези хора всъщност никак не са малко. Не ми е известно същото за хора, които се хранят само с месо. Ако разполагаш с някакви примери приведи ги в подкрепа на думите си от последния пост, че храненето само с месо е по-здравословно от храненето само с растения.

И на мен не ми е известно храненето само с растения да е здравословно. Кой всъщност заявява такова нещо? И какъв е процента на вегетарианци в световен мащаб или в България спрямо цялото население?

Културите ориентирани към хранене изключително с месни продукти са пустинните и заледените.

Хубаво подхващаш да изброим какво не може да има в растенията и в месото.

След бегло ровене установих, че в растенията не може да има:

- витамин А.

Следствие неговият недостиг може да се достигне до слепота, повишен риск от смъртност от инфекциозни болести, нарушена функция на епителни клетки, нарушения на растежа на костите и др.

- витамин B12.

Посочва се, че източник на B12 може да са и водорасли и плесени, но трудно това може да задоволи нужният минимум за човек. Вчера бях попитан защо да ям месо, след като има и растителни заместители. Ами простата сметка показва, че нужният ми минимум белтъчини мога да си набавя с ... почти 3 хляба. Еми нямам намерение да ям 3 хляба дневно, съжалявам. Въпросът е не само дали нещо го има и в растенията, а и в какви количества. Факт е, че растенията са бедни на хранителни вещества, поради което тревоопасните животни са принудени да пасат по цял ден, да преживят повърнато цяла нощ и да имат по няколко отделения на стомаха за максимално извличане на енергия. Очевидно това е едно неудобство от което човешкият род се е отървал отдавна.

B12 служи за формирането на червените кръвни телца, развитие на нервните клетки, усвояване на протеините, растежа и т.н.

- Витамин D е витамин, който се съдържа в рибеното масло, яйцата и черния дроб. Синтезира се под действие на ултравиолетовите лъчи в кожата и костите. Недостигът му през детската възраст води до болестта рахит (изкривяване на кости и крайници). Из Уикипедия. Та това обяснява донякъде защо е лесно за един вегетарианец да приема, че това е нещо нормално, но всъщност детството му да е изкарано с хранене с месо.

Имам и един последен въпрос, дето се вика последния пирон в ковчега. Посочете ми човек, който не е закърмен с мляко.

Линк към коментар
Share on other sites

Е да де, не може да ги има, ама това някак не се оказва проблем за хранещите се без месо (и аз вкл.). Млякото не е месо, както и медът.

Какво значение има какъв е процентът на вегетарианците? Достатъчно много са за да може да се твърди, че човек може да си набави всички необходими вещества с вегетарианска храна. Ама аз вече сериозно се съмнявам във възможността ти за безпристрастна преценка. Прекалено си обвързан с позицията си и разговорът ни се оказва безсмислен. Толкова много хора са писали в темата от позицията на личния опит, но ти продължаваш да си повтаряш едно и също. Няма как да обориш това, което е изпитано в живота от някого със съмнителни проучвания (знаем, че в много случаи научните изследвания показват това, което е изгодно за поръчителите им).

Линк към коментар
Share on other sites

Имам и един последен въпрос, дето се вика последния пирон в ковчега. Посочете ми човек, който не е закърмен с мляко.

В чий ковчег е, обаче, пирона? Телетата също ги закърмват с мляко, защото сме..... млекопитаещи животни - БОЗАЙ ници, т.е. СУЧЕЩИ мляко. Дори само от популярните филми човек би могъл да узнае, че бозайниците се раждат няколко месеца преди окончателното си оформяне, защото плодът се намира в тялото на майката и ако порасне още малко, за да се оформи окончателно, няма да може да излезе...

Според личните ми опитности - човек може да живее и да процъфтява и с месо и без месо - доказва го и еволюцията на човека. Затова сме вид с повишени адаптивни способности. Това означава, че е нещо нормално да живеем само със зеленчуци, плодове, семена, ядки, листа и корени, но ако нещо от тази смес е в недостиг по някаква причина (географска, климатична и т.н.), имаме способността да си го заместим с млечни продукти (не с мляко), яйца и ТЕРМИЧНО ОБРАБОТЕНО месо. (главните букви са умишлени). Лично за мен заместването на изброените растителни продукти е резервен вариант на човека, който, обаче, постепенно се е превърнал в основен. Защо? Растенията са рисков бизнес - могат да съсипят капитала за броени дни и дори часове. Животните - не чак толкова рискови като инвестиция. Съхраняването на растителните продукти също е проблемно и сваля техните хранителни качества драстично. Животинските продукти се съхраняват по-лесно, особено през зимните месеци. Животните могат да се хранят с растения, които не са подходящи за нас - хората, което позволява на хората, отглеждащи животни за мляко и месо, да живеят и оцеляват в региони, където по-голямата част от растенията не виреят.

Това не е всичко, но идеята, мисля, е ясна. Ние се храним с месо и млечни продукти не защото те са по-полезни за нас, а защото са по-изгодни и сигурни от икономическа гледна точка.

Линк към коментар
Share on other sites

Това с телетата не го разбрах.

... човек може да живее и да процъфтява и с месо и без месо - доказва го и еволюцията на човека.

Не, еволюцията на човека показва, че месото е позволило развитието на мозъка и без месо още щяхме да сме по пещерите. Това е официалната позиция на науката. Ако ти не я приемаш, това вече е ненаучно твое си твърдение.

Не разбрах и това с термично обработеното месо. Много от полезните свойства на месото се губят при термична обработка. Същото важи и за плодовете и зеленчуците. Хубав пример е компота, чието съдържание 99% е мъртва маса - такава каквато няма никаква стойност откъм витамини и хранителна стойност.

В момента чета за тези начала и скоро ще мога да споделя интересна информация в сдъвкан вид.

След последния пирон да ритна и ковчега. За да се хранят вегетарианците със зеленчуци и плодове не е ли нужно да убиват растения, да изяждат плодовете им и (любимите думи в темата) да човекоядстват и ядат трупове? Или пшеницата не диша, дърветата не се множат с плодове и кълновете не могат да живеят повече от седмица...

Линк към коментар
Share on other sites

Това последното може да го твърди човек, който не познава добре живота на растенията. Те са в идеална симбиоза с животните, които ядат плодовете и отделни техни части.

При това мислене за растенията и тяхната ценност никак не ме учудва факта за алергиите към тях...

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, извини ме, но твоите думи:

Това е официалната позиция на науката. Ако ти не я приемаш, това вече е ненаучно твое си твърдение.

кой знае защо много ми напомнят за друго подобно: "Това е официалната позиция на църквата. Ако ти не я приемаш, това вече е небогугодно твое си твърдение." Тогава са били едни от най-тъмните векове за човешката цивилизация. Като си помисля и ме втриса.

Аз не се стряскам, че по някои въпроси не съм прегърнала сегашната позиция на науката; подчертвам - сегашната. Предпочитам всеки въпрос лично да го проуча и ако науката ми казва едно, а в живота виждам друго, нищо не може да ме накара да слушам (а по-точната дума е вярвам) сляпо науката.

Тук пишем много хора, които харесваме и се учим от беседите на Учителя. Но и в тях не вярваме сляпо (както много външни хора си мислят). Сам Петър Дънов често и на много места повтаря: "В живота всичко изпитвайте, нищо не приемайте на вяра ..."

За яденето на растения, които също са живи; да, така е. И все пак по-добре тях, отколкото животните. На мен например от няколко години вече ми е невъзможно да ям кълнове, колкото и да са прехвалени в здравословното хранене не само на вегетарианците. Имам усещането, че се храня с бебенца. И не мога.

По принцип Учителят е казал, че на нашето ниво на развитие най-добро за човека е да бъде плодоядец. Забележи, само плодовете, не семки, костилки, кълнове ... Например в житния режим се ядат по 3 ябълки на ден, като препоръчва семките да се събират и после да се засеят в градина.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, извини ме, но твоите думи:

Това е официалната позиция на науката. Ако ти не я приемаш, това вече е ненаучно твое си твърдение.

кой знае защо много ми напомнят за друго подобно: "Това е официалната позиция на църквата. Ако ти не я приемаш, това вече е небогугодно твое си твърдение."

...

Предпочитам всеки въпрос лично да го проуча и ако науката ми казва едно, а в живота виждам друго, нищо не може да ме накара да слушам (а по-точната дума е вярвам) сляпо науката.

Офф, верно това е омагьосан кръг. Питат ме, аз прилежно отговарям, а после ми задават същият въпрос m025.gif

Дай да се пробвам с точки.

1. Сравняването на науката с псевдонауката и науката с вярата е сигурната рецепта, че ще достигнете до абсурдно умозаключение. Защото:

2. Да вярваш на науката значи, че не я разбираш. Науката се учи, а не се вярва. Вярата пък няма нужда от наука, защото няма нужда от доказателства. Всеки опит да се доказва една вяра или да се вярва в една наука е заблуда. Ето това е сляпо.

3. Твоето невярване в науката по никакъв начин не накърнява нейните устои, защото тя не е изградена от вяра. Това ми напомня на реплика от "Тор" (или нещо такова беше, филм от САЩ), където боговете казват, че силите им отслабват, защото вярата на хората в тях отслабва. Науката я интересува само какви доказателства имаш и изобщо не я интересува степента на твоята лична убеденост. Тъкмо това е в основата на нейният обективизъм.

И за да се убедя, че ползваш понятието "проуча" погрешно, ще те помоля да споделиш химичните процеси в цифров формат, които си наблюдавала за явлението непознато до момента на човечеството. И т.к. подозирам, че няма да успееш, ще избързам да опиша твоето "проучване" като лично мнение изградено въз основа на нагласи нямащи научна аргументация.

Линк към коментар
Share on other sites

Това последното може да го твърди човек, който не познава добре живота на растенията. Те са в идеална симбиоза с животните, които ядат плодовете и отделни техни части.

При това мислене за растенията и тяхната ценност никак не ме учудва факта за алергиите към тях...

Ой. Сега го прочетох ^^

Нека ми. Като не ги разбирам нека се отравям от тях.

Сега по същество. Идеалната симбиоза е далеч от идеална, но да кажем, че има равновесие в природата и взаимозависимост. Същата има между хищниците и тяхната плячка, което неслучайно си подминала. Тревоопасните са това, което са, защото е имало хищници, които да извършват естествен подбор и да им чистят мършата от стадото. Това последното е повод за много вицове за човечеството в цивилизованата част от неговото съществуване, нелишени от много истина.

Вместо вегетарианците да предъвкват едни и същи оборени аргументи, да се заемат с моите и да опитат да ги оборят. Иначе ми става скучно.

Искам само нещо любопитно да споделя: 8 часа на ден би отнело задоволяване на хранителните нужди на жена, ако се храни само със сурови моркови. Но всъщност този начин на хранене прахосва много енергия. За всеки 100 ККал храна се изразходват 25 за дъвчене и храносмилане.

3 милиона години еволюция е превърнала човешката уста в годна ефикасно да дъвче месо. Преди този период това усилие би било почти безрезултатно. По-малките остри зъби, които са еволюирали в устите ни са приспособени за прерязване на мускулните влъкна на месото. Продължавам да чета...

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax ,

Болен не може да лекува болен, та камо ли да дава акъл на здрав, туй све едно да затвориш очи и да се оставиш сляп да те води.

Та с най-добри пожелания от моя страна ти казвам - като си излекуваш здравните проблеми, алергии и тези за които още не знаеш, тогава ела и ще говорим за храна, наука и вяра.

Сега само си създаваш излишно напрежение.

Просто си почивай повече :)

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, ти какво правиш, когато си учил нещо по някоя наука, примерно биология и след време се натъкваш на един, втори, пети ... милиони случаи, които са така да се каже невъзможни, според същата тази наука? Според теориите, на които се позоваваш, моята дъщеря и още милиони като нея би трябвало да умират, да са много болни или нещо подобно. Но не е така. Тогава?

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, извини ме, но твоите думи:

Това е официалната позиция на науката. Ако ти не я приемаш, това вече е ненаучно твое си твърдение.

кой знае защо много ми напомнят за друго подобно: "Това е официалната позиция на църквата. Ако ти не я приемаш, това вече е небогугодно твое си твърдение."

...

Сетих се и:

4. Ако не вярваш в науката никой няма да те изгори на площада. Ето виждаш ли, науката се опитва да те убеди, без да те заплашва, какво по-хубаво от това.

ivail, за теб: http://vorfax-am-am....-post_3183.html

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax ,

Болен не може да лекува болен, та камо ли да дава акъл на здрав, туй све едно да затвориш очи и да се оставиш сляп да те води.

Та с най-добри пожелания от моя страна ти казвам - като си излекуваш здравните проблеми, алергии и тези за които още не знаеш, тогава ела и ще говорим за храна, наука и вяра.

Сега само си създаваш излишно напрежение.

Просто си почивай повече :)

Пак не разбра и се напъна излишно, но здраве да е.

Лека и мека

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, ти какво правиш, когато си учил нещо по някоя наука, примерно биология и след време се натъкваш на един, втори, пети ... милиони случаи, които са така да се каже невъзможни, според същата тази наука? Според теориите, на които се позоваваш, моята дъщеря и още милиони като нея би трябвало да умират, да са много болни или нещо подобно. Но не е така. Тогава?

Ами не съм се натъквал на такива случаи. Като опитвам да се сетя, не мога да се сетя за нито един, камо ли милиони. Иначе, както един човек критикуващ някакъв... не знам как да го нарека... човек като има желание ще види неща даже там където ги няма.

За болен - да, много вегетарианци са слаби и болни. Вегетарианците поемат риск и е нужен правилен режим за да снабдяват тялото с онова, което му е нужно. И не вкарвай в устата ми думи, които не съм изричал, че едва ли не вегетарианеца е обречен на смърт, а живота му е чудо, че да го обясняваш с абсурда, който те приканих да докажеш.

Като говорим за абсурди, какво ще кажете за моите алергии? Те са към антибиотици, мед, ядки и мляко. Оказва се, че това, което е основна храна за вегетарианците за мен е просто отрова. Ако е нужно да приведа висша сила в изречението си, за да му бъде обърнато внимание, дали пък това не е Вест свише, че трябва да спра да ям всякакви треволяци и моята мисия да е да проповядвам отказа от всичко зелено? Дънов е казал, че вече месото не е подходяща храна. Аз мисля, че плодовете и зеленчуците вече не са подходяща храна. Защото тонове керосин дневно се изгарят над въздушното пространство, което България продава без да пита поданиците си, валят киселинни дъждове, каквито аз лично съм виждал и на село, отрови се земята и изчезнаха насекомите, огромните пеперуди от детството ми и рогатите бръмбари и буболечки. Това някой ще коментира ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не съм се натъквал на такива случаи. - невярна информация, аз ти дадох пример, освен да не си го прочел Като опитвам да се сетя, не мога да се сетя за нито един, камо ли милиони. Иначе, както един човек критикуващ някакъв... не знам как да го нарека... човек като има желание ще види неща даже там където ги няма. -обобщаване

За болен - да, много вегетарианци са слаби и болни. - обобщаване и невярна информация Вегетарианците поемат риск и е нужен правилен режим за да снабдяват тялото с онова, което му е нужно.-невярна информация И не вкарвай в устата ми думи, които не съм изричал, че едва ли не вегетарианеца е обречен на смърт, а живота му е чудо, че да го обясняваш с абсурда, който те приканих да докажеш. - невярна информация, сам говореше за незаменими аминокисилени и някакви минерали, доставяни според теб само от месото.

Като говорим за абсурди, какво ще кажете за моите алергии? -отклоняване от аргумента Те са към антибиотици, мед, ядки и мляко. Оказва се, че това, което е основна храна за вегетарианците за мен е просто отрова. -невярна информация, това не са основни храни за вегетарианците Ако е нужно да приведа висша сила в изречението си, за да му бъде обърнато внимание, дали пък това не е Вест свише, че трябва да спра да ям всякакви треволяци и моята мисия да е да проповядвам отказа от всичко зелено? Дънов е казал, че вече месото не е подходяща храна. Аз мисля, че плодовете и зеленчуците вече не са подходяща храна.-несъответстващи връзки Защото тонове керосин дневно се изгарят над въздушното пространство, което България продава без да пита поданиците си, валят киселинни дъждове, каквито аз лично съм виждал и на село, отрови се земята и изчезнаха насекомите, огромните пеперуди от детството ми и рогатите бръмбари и буболечки. Това някой ще коментира ли?-отклоняване от аргумента

Благодаря за статията.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Аз откак съм вегетарианка изхвърлих всичките си хапчета от чантата, включително помпичката си за астмата, за която имах двадесетгодишен картон....Дори спрях да кихам през пролетта... Искрено желая на всяка жена на моята възраст да има моята жизненост и работоспособност (10 работни часа на ден), пълноценен семеен живот (+интимен), естествено тъмна коса и... т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Тук не е темата, но няма друга.

Донче, някога имаше наистина умни дискусии.

Отвъд стомаха и дебелото черво. Имаше и други хора. Тези времена липсват отново на фона на сегашното празнодумие и многословие.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета, аз съм моделин, който може да обработите за да допринеса за дискусиите, които Ви липсват ^^ Някой назад ме нарече даже "умен". А, че настоящата тема съм развалил с факти, признавам си и сам. За сметка на това упорито избягвам цели раздели, за да позволя на Вас и сподвижниците Ви да ги насочвате по Ваш образ и подобие. Така че след като ме укорихте, сега ред е и да ми благодарите.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...