Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Референдум - има ли почва у нас?


  

9 гласа

  1. 1. Полезни ли са според вас референдумите?

    • Да.
    • Не.
      0
    • Не мога да преценя.
      0


Recommended Posts

Ами като сме започнали така, да кажем и по колко хиляди изкарват корумпираните доктори от

доверилите им се пациенти, м?

Или служителите на пр.... система и някои други системи, няма да ги споменавам, защото форумът не е политически

 

Но и това не е целият БГ народ

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Скоро разговарях с позната ходила по работа до Испания

Няма да забравя нейните думи: 

"Ха, - казва,- Испания била в криза, Да им имам кризата, и аз искам да живея в такава криза"

Линк към коментар
Share on other sites

След като си толкова информиран колко милиарда влогове има в банките

информирай се и по колко кредита не се изплащат вече вноските, и какво става с хората

Линк към коментар
Share on other sites

Кой вкарва милиарди в банките?

Аз ли? Ти ли?

Или твоя съсед, дето се чуди кое по-напред да плати, тока, водата, телефона? Или учебници за децата си...и кое да остави за плащане след неопределено време

 

Моля, милиарди в банките имат единици българи.- това не е целият народ

Милиарди в банките вкарвали..не ме разсмивай 

mwm, Има се предвид сумарно, че се вкарват толкова в банките. Но българина обикновено и добре да е казва, че е зле. За да не му завидят, да не му направя лошо и т.н.

 

Александър много хубаво спомена за пушенето. Ама то не е само това, всеки кисне в кафетата през работно време. Всички безработни също по кафетата стоят. С какви пари. Ами ресторанти, ами дискотеки.....и т.н.

 

В Украйна, давам я за пример като източна страна, няма такива заведения като кафета. Има единични такива заведения тук-таме. Там по кафета не ходят, че и по ресторанти не ходят много-много.

 

Банковите статистики са много ясни. Влез в bnb.bg и ще видиш.

 

 

Скоро разговарях с позната ходила по работа до Испания

Няма да забравя нейните думи:

"Ха, - казва,- Испания била в криза, Да им имам кризата, и аз искам да живея в такава криза"

 

 

Хе, едно е да идеш на екскурзия, друго е да живееш и работиш там. Много лековато.

 

Говорил съм с бизнесмени работещи в Испания. Там междуфирмената задлъжнялост е огромна. На прост език - фирмите не си плащат една на друга задълженията. Съответно нямат с какво да платят на работниците. Понеже осигуровките са голяма тежест и е много трудно да се уволни човек там, половината работници са изкарани да работят за фирмата като външни лица на граждански договор. Съответно не е ясно дали и доколко се осигуряват. Огромни измами между фирмите и т.н.

 

 

След като си толкова информиран колко милиарда влогове има в банките

информирай се и по колко кредита не се изплащат вече вноските, и какво става с хората

 

 

Ами не се изплащат, защото има алчни за материални блага хора, които не са преценили силите и възможностите. Въобще, който живее на кредити, има доста да научи относно смисъла на разликата между желания и потребности.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, подкрепям казаното.

Наскоро един уби децата и жена си и се самоуби, понеже не можел да обслужва кредита си от 250 000 лева /или Евро/! ... а банките разчитат на алчността на хората.

  Мнозина живеят мизерно и въпреки това спестяват бели пари за черни дни.

Линк към коментар
Share on other sites

30 милиарда са смешна сума, ако става въпрос на всички влогове на гражданите. Това прави по 4 000 на човек, обаче се знае, че тези пари са разпределени крайно небалансирано. Ако 2% имат средно по около 100 хил. и 5% по около 20-30 хил., за останалите остават символични суми близки до една средна заплата в страната. Това са примерен вариант разбира се, защото истинското разпределение е банкова тайна, но въпросът е, че тези пари са нищожни като количество. Сега някой ще каже, че когато говорим за влогове средно на човек, тук се включват и децата и всъщност на семейство се падат по-големи суми но действителното разпределение на средствата е още по-неравномерно. Има хора със спестявания над един милион, а аз съм взел за максимум 100 хил. Освен това изтеглените кредити се прехвърлят по разплащателни сметки на изтеглилите ги граждани и не е ясно дали влизат в тези 30 млрд. или не. Получава се така, че едно задължение може да бъде включено като актив на даден човек, защото парите са превеждат по разпл. сметка на негово име.

Линк към коментар
Share on other sites

.

Станимир каза:

"30 милиарда са смешна сума, ако става въпрос на всички влогове на гражданите. Това прави по 4 000 на човек, обаче се знае, че тези пари са разпределени крайно небалансирано. Ако 2% имат средно по около 100 хил. и 5% по около 20-30 хил., за останалите остават символични суми близки до една средна заплата в страната. Това са примерен вариант разбира се,

защото истинското разпределение е банкова тайна

, но въпросът е, че тези пари са нищожни като количество. Сега някой ще каже, че когато говорим за влогове средно на човек, тук се включват и децата и всъщност на семейство се падат по-големи суми но действителното разпределение на средствата е още по-неравномерно. Има хора със спестявания над един милион, а аз съм взел за максимум 100 хил. Освен това изтеглените кредити се прехвърлят по разплащателни сметки на изтеглилите ги граждани и не е ясно дали влизат в тези 30 млрд. или не. Получава се така, че едно задължение може да бъде включено като актив на даден човек, защото парите са превеждат по разпл. сметка на негово име."

 

Ами не е банкова тайна. Както казах, всичко е на сайта на БНБ.

 

Данни към 30.09.2012:

 

депозити на граждани: 33 милиарда лева

От тях:

депозити от 0 до 10 000 лева (има и по-детайлна статистика): около 9.4милиарда лева или 28% от всички.

депозитите от 10 000 до 100 000 лева са 16.9 милиарда или около 51% от всички депозити като обем.

Депозитите над 100 000 лева са 6.8 милиарда, което е само 21% от всички депозити като обем

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Както казах моята позната ходи до Испания по работа, четете добре,  и стоя там година и половина

Не казвам, че не са в криза, но тяхната криза е по-добра от нашата

Който от българите се е настанил трайно в Испания, не се е върнал

Поне от кръга на моите познати, Гърция също. 

Сигурно защото са много зле горките и нямат пари да се върнат

 

Ти да не мислиш, че у нас няма междуфирмена задлъжнялост

Аз поне съм в тая сфера и съм наясно.

Дори в нета има публикувани дела, как се съдят за пари фирмите

 

В моя град кафенетата и ресторантите са празни, дори и преди наредбата за тютюнопушенето се изпразниха

Само лятото туристите ги понапълват, през другото време са пълна скръб

 

Щом при вас са пълни, значи от вас идват милиардите влогове в банките:))))на граждани

 

Странно разсъждавате, имали влогове. Болшинството хора имат влогове за едно погребение, образно казано

 

Не вярвам на сайта  на БНБ и на медиите. Могат да пишат каквото искат и за каквото им се плати

Поне знам как се пишат статии за медиите  и как се правят сайтове.

Нали обсъждахте как ни манипулират в една друга тема. Хем се съгласихте, че ви  манипулират, хем им вярвате.

Изнесената информация в болшинството от случаите е много далече от истината

Линк към коментар
Share on other sites

Както казах моята позната ходи до Испания по работа, четете добре,  и стоя там година и половина

Не казвам, че не са в криза, но тяхната криза е по-добра от нашата

Който от българите се е настанил трайно в Испания, не се е върнал

Поне от кръга на моите познати, Гърция също. 

Сигурно защото са много зле горките и нямат пари да се върнат

 

Ти да не мислиш, че у нас няма междуфирмена задлъжнялост

Аз поне съм в тая сфера и съм наясно.

Дори в нета има публикувани дела, как се съдят за пари фирмите

 

В моя град кафенетата и ресторантите са празни, дори и преди наредбата за тютюнопушенето се изпразниха

Само лятото туристите ги понапълват, през другото време са пълна скръб

 

Щом при вас са пълни, значи от вас идват милиардите влогове в банките :))))на граждани

 

Странно разсъждавате, имали влогове. Болшинството хора имат влогове за едно погребение, образно казано

 

Не вярвам на сайта  на БНБ и на медиите. Могат да пишат каквото искат и за каквото им се плати

Поне знам как се пишат статии за медиите  и как се правят сайтове.

Нали обсъждахте как ни манипулират в една друга тема. Хем се съгласихте, че ви  манипулират, хем им вярвате.

Изнесената информация в болшинството от случаите е много далече от истината

 

мвм като говориш такива неща говори в цифри и сравнявай. А ти правиш обобщения от рода "ами щом у нас има дела за между-фирмена задлъжнялост, то нашата такава задлъжнялост е като тази на Испания".....Ще извиняваш, ама в случая ти манипулираш. Поне си признаваш, че знаеш как се пишат манипулаторски статии :)

Линк към коментар
Share on other sites

.

Станимир каза:

"30 милиарда са смешна сума, ако става въпрос на всички влогове на гражданите. Това прави по 4 000 на човек, обаче се знае, че тези пари са разпределени крайно небалансирано. Ако 2% имат средно по около 100 хил. и 5% по около 20-30 хил., за останалите остават символични суми близки до една средна заплата в страната. Това са примерен вариант разбира се, защото истинското разпределение е банкова тайна, но въпросът е, че тези пари са нищожни като количество. Сега някой ще каже, че когато говорим за влогове средно на човек, тук се включват и децата и всъщност на семейство се падат по-големи суми но действителното разпределение на средствата е още по-неравномерно. Има хора със спестявания над един милион, а аз съм взел за максимум 100 хил. Освен това изтеглените кредити се прехвърлят по разплащателни сметки на изтеглилите ги граждани и не е ясно дали влизат в тези 30 млрд. или не. Получава се така, че едно задължение може да бъде включено като актив на даден човек, защото парите са превеждат по разпл. сметка на негово име."

 

Ами не е банкова тайна. Както казах, всичко е на сайта на БНБ.

 

Данни към 30.09.2012:

 

депозити на граждани: 33 милиарда лева

От тях:

депозити от 0 до 10 000 лева (има и по-детайлна статистика): около 9.4милиарда лева или 28% от всички.

депозитите от 10 000 до 100 000 лева са 16.9 милиарда или около 51% от всички депозити като обем.

Депозитите над 100 000 лева са 6.8 милиарда, което е само 21% от всички депозити като обем

Човек ако има 15 хиляди примерно в повечето случаи ще ги раздели на да кажем 3 влога по пет хиляди. Влог за над 100 хил. няма да направи човек със 120 хил. Това ще е примерно човек, който има 500 хил., които да разпредели в разл. влогове с различни доходности и падежи за да има възможност при необходимост да тегли без да губи много от лихви. Вярно е, че основната част от парите на най-богатите не са в банките, поне не и във влогове, а са вложени като капитал в едно или друго дружество, но все пак те също поддържат някаква сума като влогове.

Предоставената статистика е едностранна. Там няма информация за броя на вложителите, които притежават съответните сметки, т.е. как са разпределени спестяванията спрямо населението. Може би някъде съществува подобна статистика, но на мен не ми се търси, а и тя ще е базирана на определена извадка (в което няма лошо), а не на информация от банките (която е банкова тайна).

Линк към коментар
Share on other sites

Явно Референдума, в този си вид изпълни мисията си и тук. "Разделяй и владей" си е в пълна сила.

 

На мен не ми пука коя партия управлява. Имам интереси, човешки, да има работа, нормален, мирен начин на живот, нивото на съзнание да е на ниво и децата ми да имат най-необходимото...

Не е случайна приказката, че "рибата се вмирисва откъм главата". Не се намериха хора, които да работят за държавата и до днес. Всеки, като дойде на власт прави същото, като предишните, защитава и работи за своите си интереси...

Наистина е време будни, умни хора да работят и да обединяват, а не да разделят. Защото толкова хора, добри и умни просто не виждат смисъл тук, отиват някъде, където могат да бъдат себе си, където не е задължително да имаш "свой човек", за да си, и където да се чуе гласа ти... Там, където инакомислещ не значи враг...

 

Референдуми трябваше да има по въпроси от друг характер, за образованието например. Да има изслушване между институции и хора. А не само емоции и нападки.  Не сме се научили да изслушваме другия, с разумни доводи да защитим позиции или да приемем чужда гледна точка... За да може да работи някой за тази държава, първо трябва да се е справил с комплексите си.

 

Сещам се за "добрата обхода", дали можем да приложим?...

В световен мащаб политиката ще отстъпва, банките ще се научат да са по-гъвкави, а не да се хранят от хората. Промени ще има на всички нива. И за това е нужна разумността и доброто отношение. Да се фокусира всеки върху човека отсреща, а не върху парите... Защото парите трябва вече да служат на човека, а не хората на парите...

Ще дам пример с Джейми Оливър и желанието му да въведе здравословни храни в училищата /по една от готварските ТВ/. Нека не отричаме чуждия опит, а да се ползваме от него. Не всички са маскари. И национализма е излишен, знаем до какво води.

 

Ще дойде време, когато ще работим по 4-5 часа, за да има за всеки по нещичко. И ако не започнем съзнателно да се ограничаваме и отказваме от алчността, завистта и др. пороци, ще бъдем принудени просто. Его-то трябва да започне да отстъпва и да разговаряме, да търсим решения, общи, за бъдещето ни...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

След като референдумът има почва у нас защо само 20 проц гласуваха

 

Защото почвата е само едно от условията за растеж, има и други условия. Има и противодействащи фактори разбира се, но така е в живота, стръкчетата трева пробиват дори асфалта растейки.

Мнението беше редактирано от Диан Георгиев: 27 януари 2013 - 23:07                                              Кой не би искал да си каже мнението по държавните дела?Никой...Не  гласувалите са ясно виждащите (смисъла).Както чухте ,изказванията за резултата потвърждават че става дума за политика(власт),....Има още много,който не разбират силата на ,,Майка Тереза"-----------------------Ще ви кажа и нещо друго....Обичам да живея,,охолно",да си карам колата,да седя пред компютъра...Но предпочитам да съм на газена лампа  и да престанем да унищожаваме природата. Израснах в София тичайки бос по улиците.Калта беше чиста,нямаше стъкла,нямаше фасове,нямаше найлон.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Ще дам пример с Джейми Оливър и желанието му да въведе здравословни храни в училищата /по една от готварските ТВ/. Нека не отричаме чуждия опит, а да се ползваме от него. 

Извинете, че не е по темата, но просто това изречение ме подседи за следната статия. След като я прочетох дълго разсъждавах защо така са охулили чиновниците жената, а не са се опитали да въведат нейния опит и в други училища. Замислих се, че бюрокрациятя не е май само българско явление. Измислили били меню, от експерти, и щом не се готви по това меню, го определят като голямо нарушение.

Сигурно са решили, че ще имат проблем с намирането на още толкова кадърни готвачи, за всички училища в града:)))

 

 

В Швеция забранили на училищен готвач да разнообразява менюто

Властите от град Фалун в централна Швеция са недоволни от училищната  столова. Те помолили главната готвачка да прекрати да пече домашен хляб и да не предлага на децата голям избор от 15 блюда за обяд. Според чиновниците големият избор на вкусна храна е несправедливо към учениците от другите училища.

Анника Ериксон - училищният готвач в град Фалун в централна Швеция, се опитват да защитят от директивите на властите децата и техните родители. Но засега представителите на властта са непреклонни. Според тяхното мнение Анника трябва всеки ден да купува хляб, а не да го пече сама. И разбира се в училищното меню не трябва да присъстват 15 вида ястия от пиле, риба, телешко и безмесни. Според властите, е обидно за учениците от другите училища, че за тях няма такъв голям избор. 

Но основната официална причина е в това, че обедите на Ериксон не съответстват на официално одобрените . През 2011 година в града била стартирана програма за здравословно хранене. На всички ученици се предлага еднакво усреднено меню, което било разработено от чиновниците. Анника Ериксон отбелязала, че не всички деца искали да ядят официалните обеди по наредбата. И като им предлагала храна по избор, тя искала всяко дете да излезе от столовата сито. Още повече, че нейният метод не изисквал допълнителни разходи извън определения бюджет за храна на учениците.

Родителите съставили специална петиция, която изпратили в кметството на града , и открили съобщество във Фейсбук. Но засега това не помогнало да се защити готвачката. Анника Ериксон ще трябва два пъти да съкрати изборът на ястия, а за свежите прясно изпечени пирожки децата ще трябва да забравят. Освен това под заплаха от забрана са и традиционните празнични обяди на Рождество и Великден.

 съобщава "Вести ФМ"

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир е прав,  че хората с повечко пари не ги държат всичките накуп в една банка.

Така че тези данни от БНБ не могат да отразят реалното положение

Това като ...след нова година съобщаваха че българите изхарчили за Коледните празници 4 милиарда лева?

Хаха, голям майтап, как ги сметнаха? Аз поне съм в тая сфера и съм наясно с паричния поток горе долу как се движи.

Че те половин АЕЦ щяха да построят с тея 4 милиарда, как не ги е срам българите да ги харчат за празници

 

Божидаре, аз не ви манипулирам,  не говоря с цифри, но говоря реални неща

които зная от реалния живот, от това, което виждам и чувам от реалните хора

А не какво ни казват от екрана, от екрана само сведенията за пътната обстановка са верни

Линк към коментар
Share on other sites

....

...

Божидаре, аз не ви манипулирам,  не говоря с цифри, но говоря реални неща

които зная от реалния живот, от това, което виждам и чувам от реалните хора

...

 

Чудесно, събираш информация от разговори с хората. С колко човека от 7-милионна България си разговаряла на тези теми и с колко човека от 46-милионна Испания?

 

Не казвам, че не знаеш факти, но ми е интересна тяхната представителност.

Линк към коментар
Share on other sites

Моля, нека се върнем към темата. Не сме в "Разговорки", но и там да сме, нещата съвсем се размиха.

И моля, не политизирайте! Темата не е такава. Не разбирам защо някои хора продължават да поставят знак за еквивалентност между провеждането на референдум и някакъв чисто политически акт.

 

Нека ви попитам така - ако има някакъв сериозен, спорен въпрос, вие как предпочитате: да се организира референдум или управляващите в момента да го решат, както смятат за добре?

 

П.П. И още нещо - референдум може да се предизвика по няколко начина, но един от тях е именно някоя партия да го инициира. И е твърде нормално, когато тази партия е малцинство, в опозиция. Какво скачате като ужилени, че БСП била го поискала. Добре и какво? За мен няма значение кой го е поискал. Стан и той каза - не им симпатизирам, но се подписах "за" провеждане на референдум. Тие 500 000 подписа, все на активисти на БСП ли са според вас? Не мисля, че като гласувах "да" съм дала своя глас "за" или "против" някоя партия. Когато има избори, тогава. Пък и тогава предпочитам личностите. На партиите им чета кои са издигнали като кандидати на първите няколко позиции. За местна управа до сега 2 пъти съм гласувала за кмет, издигнат от инициативен комитет.

Линк към коментар
Share on other sites

"Германия: Млади българи, идвайте!

 

Докато Лондон умува дали да почне антикампания срещу собствената си страна, за да спре идването на българи и румънци на Острова, Германия зае точно обратната позиция. Немските власти желаят да привлекат колкото се може повече млади хора на възраст от 18 до 35 години от България и Румъния..."

 

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=10995

Линк към коментар
Share on other sites

Това е голямо нещастие-
да притежаваш много неща.
Аз не искам имане -
стига ми Любовта.
Ленена бяла покривка,
топло омесен - бял хляб,
две чаши - вино, завивка
и влюбени устни по тях.
Стига ми утрото златно -
гълчавата детска у нас,
дай Боже майка и татко!
Другото давам на вас. ♥



Маргало
309926_455291257869945_876369689_n.jpg

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Има един вид хора, който според мен е преобладващ сред българите. Повечете българи са силно обезверени и не смятат за нужно да знаят истината. Така тайните на мърсотията, която тегне над българите остават скрити, макар и чути. Говоря за хората, които ако можеха не биха поверили на себе си нито истина, нито ужасяваща тайна. Една от тези истини е, че всички ние повлияни от лоши примери ежедневно извършваме дребни престъпления, които са дребни поради простата причина, че не можем да влезем в парламента. Но кой поверява на себе си тая тайна, тая истина? Самосъзнанието на българина трябва да се изчисти и да разбере, че каквато и партия да дойде на власт, колкото и да е некорумпирана, от каквито и достойни хора да е, не може да постигне нищо без помощта на населението. И който смята, че е достатъчно едно кръстче върху бял лист, за да се почувства пълноценен в управлението на страната си е най-малкото наивен. Гласа на народа, макар и правилен не е гаранция, че положението ще се промени. Питайте младите на какво се възхищат и кой печели уважението им? Човека, който ги лъже. Вместо да го презират, те искат да приличат на него. Момчетата искат да са Златко Баретковци, а момичета Златки, дори и червенокоси. Който иска да вярва дали е така или не е, стига само да не се намерят такива, които да кажат, че положението в училищата ни е с много по различно. Влезте в дискотека и вижте какво носи радост на студентите, от които очакваме да дадат гласовете си в урната. Така че, когато млад човек ми каже гласувах за истината, аз няма да повярвам , че е сторил същото. Не и преди да се уверя, че гласа му пуснат в урната съответства с делата му. И тук нямам впредвид героични подвизи, които правят паметник от героизма, а просто достоен и човешки живот. Всекидневно отстояване на истината. Вижте какво прави прекомерната амбиция за живот в богатство. Младежи ограбили златарско ателие. Банда отвлякла човек за откуп. Друг заплашил с убийство друг, само и само да вземе месечния рекет. Нека си дадем ясна сметка, че ще тръгнем нагоре само тогава, когато това, което прави прекомерната алчност се замени с амбицията за живот изживян в добродетел. Колко много биха постигнали тези хора, ако смелостта им беше съсредноточена в борбата срещу злото. Как да стане е най-важния референдум в живота ни и неговия изборен ден е всеки ден от понеделник до понеделник. 

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с теб,с изключение на---(Повечете българи са силно обезверени и не смятат за нужно да знаят истината.)------------Търсят истината..Но коя е тя?Къде има повече истина в ДАто или в НЕто?Гласувах,поне това мога да направя.Но съм съгласен с Милен Цветков---некомпетентен съм.Всеки референдум е добро нещо .Нищо че  си умиват ръцете някои.Референдуми  по много въпроси са необходими най вече за политиците.Живеят далеч от народа ,значи мисленето им е криво.Вървят по лош път.Вчера беше Ахмед Доган.Утре ще някой друг.Всеки път извън Любовта води нещастия.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с теб,с изключение на---(Повечете българи са силно обезверени и не смятат за нужно да знаят истината.)------------Търсят истината..Но коя е тя?Къде има повече истина в ДАто или в НЕто?Гласувах,поне това мога да направя.Но съм съгласен с Милен Цветков---некомпетентен съм.Всеки референдум е добро нещо .Нищо че  си умиват ръцете някои.Референдуми  по много въпроси са необходими най вече за политиците.Живеят далеч от народа ,значи мисленето им е криво.Вървят по лош път.Вчера беше Ахмед Доган.Утре ще някой друг.Всеки път извън Любовта води нещастия.

АлександърТ.А., понеже спомена Милен Цветков. Гледа ли днешното му предаване? Събеседници му бяха едно момиче и едно момче. Те бяха засегнати от думите на онзи английски джентълмен, който с три изречения описва положението в България. Та водещия ги запита:  “Всъщност вие за какво недоволствате? Нима думите му не са истина? Защо се обиждате от истината?„ Те: гък-мък, ама ние това, ама ние онова. Няма такива филми. Пред истината всеки трябва да се кланя. Неслучайно Дънов е казал, че е операция без упойка.  За това ми е болно, че не са малко хората, които в тъмната истина търсят позитиви и се чудят как да извъртят нещата, така че с думи да се успокоят, а положението да си остане същото. Което е истина, то и мое. Така трябва да разсъждаваме, а не да се обиждаме, че някой си англичанин ни смятал за хора от втората класа. Започва се с признаването на един факт, колкото и да е мъчен за преглъщане. После идва мига, в който всеки започва да се труди, за да промени тоя факт. Пътя към свободата е труден, но си заслужава всеки един според силите си да тръгне по него, без кой знае какви надежди, че ще види края му. Достатъчен край е децата му да сторят същото и един ден земята да заприлича на рай. Нали за това живеем? Вярваме, че ще се случи. Тая вяра ни крепи, иначе досега сто пъти да сме посегнали към Самадхито.  Това исках да кажа с изречението си. Че сме обезверени и не смеем да признаваме истината. От страх, че ще трябва да служим на истината по всички параграфи, ние не смеем да и поддръжаваме дори в един. 

Линк към коментар
Share on other sites

Има един вид хора, който според мен е преобладващ сред българите. Повечете българи са силно обезверени и не смятат за нужно да знаят истината. Така тайните на мърсотията, която тегне над българите остават скрити, макар и чути. Говоря за хората, които ако можеха не биха поверили на себе си нито истина, нито ужасяваща тайна. Една от тези истини е, че всички ние повлияни от лоши примери ежедневно извършваме дребни престъпления, които са дребни поради простата причина, че не можем да влезем в парламента. Но кой поверява на себе си тая тайна, тая истина? Самосъзнанието на българина трябва да се изчисти и да разбере, че каквато и партия да дойде на власт, колкото и да е некорумпирана, от каквито и достойни хора да е, не може да постигне нищо без помощта на населението. И който смята, че е достатъчно едно кръстче върху бял лист, за да се почувства пълноценен в управлението на страната си е най-малкото наивен. Гласа на народа, макар и правилен не е гаранция, че положението ще се промени. Питайте младите на какво се възхищат и кой печели уважението им? Човека, който ги лъже. Вместо да го презират, те искат да приличат на него. Момчетата искат да са Златко Баретковци, а момичета Златки, дори и червенокоси. Който иска да вярва дали е така или не е, стига само да не се намерят такива, които да кажат, че положението в училищата ни е с много по различно. Влезте в дискотека и вижте какво носи радост на студентите, от които очакваме да дадат гласовете си в урната. Така че, когато млад човек ми каже гласувах за истината, аз няма да повярвам , че е сторил същото. Не и преди да се уверя, че гласа му пуснат в урната съответства с делата му. И тук нямам впредвид героични подвизи, които правят паметник от героизма, а просто достоен и човешки живот. Всекидневно отстояване на истината. Вижте какво прави прекомерната амбиция за живот в богатство. Младежи ограбили златарско ателие. Банда отвлякла човек за откуп. Друг заплашил с убийство друг, само и само да вземе месечния рекет. Нека си дадем ясна сметка, че ще тръгнем нагоре само тогава, когато това, което прави прекомерната алчност се замени с амбицията за живот изживян в добродетел. Колко много биха постигнали тези хора, ако смелостта им беше съсредноточена в борбата срещу злото. Как да стане е най-важния референдум в живота ни и неговия изборен ден е всеки ден от понеделник до понеделник. 

 

Viva Caselli, така е, наистина, но кажи ми, как да стане това?

Със сигурност е ясно, че няма да стане сега и веднага, а бавно и постепенно. И дотогава, референдумите ще са от малкото инструменти, с които можем да участваме (поне донякъде) в управлението и да поемем своята отговорност.

Може да е наивно според теб, но все от някъде се тръгва. Гаранции няма никъде. Ако и това не правим, то какво остава? - да се надяваме нещата да станат от само себе си, да се молим за чудо, да се надяваме някой друг да ни оправи??? То това и прави целокупния български народ, но не е ли това още по-глупаво и наивно и нещо да си забелязал да се променя към по-добро, прилагайки тази стратегия?!

Линк към коментар
Share on other sites

Тук някъде в темата имаше споделен опит - много поучителен! Мисля, че е хубаво да го приложим, но само за референдумите - тези, които отказват да гласуват, да платят някаква глоба. И нека пак да не гласуват - свободни са. Ние развихме мързел и самоподценяване, които, обаче после ни дават коз да се оправдаваме и да оплюем някого, че самоволничи на наш гръб. 

Гласувах против нова централа, защото от самото начало на прехода имам различна визия за развитието на родината. Небето ни е дарило с толкова богатства, които не използваме...и които безочливо попиляваме.

Линк към коментар
Share on other sites

За глобата съм за.Но какво  мислите за тези който не могат да прочетат въпросите за който гласуват.На гласуване с документ за грамотност .

Линк към коментар
Share on other sites

Много лесно взехте да налагате глоби за щяло и нещяло на изстрадалите си сънародници. Сякаш са им малко глобите и данъците, с които трябва да се занимават и сега. С лека ръка сте готови да угнетите живота на всички други и набързо забравяте за светлината, с която се обвивате. Внимавайте да не се превърнете в утрешните чудовища, от които всички ще се оплакват и реват.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...