Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Манов мед


Recommended Posts

Здравейте Форумци!

Досте сте се залисали в темата...

Чудех се колко от вас са стъпвали на пчелин , от който се добива предимно манов мед?

Е, аз съм зет на пчелар от Странджа, а пчелините са в околностите на с. Граматиково. Неведнъж, както се сещате, съм участвал в производството на безценния елексир.

Откакто съм опитал за пръв път манов мед, изобщо не ме задоволява меда, който намирам по пазари или още по-малко по магазините. Меда е невероятно вкусен, ароматен и лековит за какви ли не болести.

За качествата на меда решаващо значение имат няколко основни фактора - пашата(соковете, които пчелите събират , за да произвеждат меда), чистотата на района на пчелина, технологията на отглеждане на пчелите(използване на био-, еко- и други практики), технологията за добиваване(вадене на меда от кошерите) и съхранението на пчелните продукти. Ако наистина искате да знаете какво ядете - посетете пчелина, вижте сами какво и как се прави, опитайте меда от питата или от центрофугата. И после си купувайте от същия пчелар. Четенето в уикипедия и гугъл не винаги ви води към истината. Може въобще да не сте попадали на истински манов мед - сред пчеларите има хора, които го правят само за парите , и те често се изкушават да правят различни фалшификати. За фалшификатите на мановия мед може да се отвори отделна тема. Затова ви препоръчвам да се запознаете зъвможно най-отблизо с конкретен производител, за да имате информация от първа ръка.

За да се разсеят някои съмнения, бих искал да споделя с вас няколко факта...

Най-големият потребител на мед , на глава от населението е Германия.

Най-скъпият мед на Фанкфуркската хранителна борса е именно Странджански Манов Мед -като цената му е два пъти по-висока от тази на обикновен полифлорен мед.

Как мислите, дали в Европейска Германия, където разбират от мед, биха плащали толкова за нещо със съмнителни и дори "токсични" качества?

Не знам за вас, но аз от 10 години друг мед не кусвам, а манов мед изяждаме по няколко тенекии годишно(другото отива към Германия). А водя активен живот - активен спортист съм и ползвам меда и като мощно възстановително средство - лъжица манов мед, топната в пчелен прашец на гладно... :thumbsup:

За глупостите с листните въшки и меда... Хахахахаха!!!!! Елате в гората , докато пчелите събират усилено мана и ми намерете листни въшки - за 100грама събрани въшки ще ви подаря тенекия мед!!! Няма такова нещо бе хора! Температурата и влагата са причина за свиването на дървесните тъкани, и соковете на дърветата избиват по листата от повишеното налягане. Това е маната. Манова паша има при определени климатични условия, а не при хипер популация на листни въшки ?!?!....

Ай, със здраве!

Ако искате питайте конкретни работи, дето са ми минавали през ръцете да ви разкажа...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мановият мед от иглолистни дървета има противовъзпалително и диуретично действие и се препоръчва при простудни заболявания,заболявания на дихателната система,бъбреците,пикочните пътища и пикочния мехур,при рани(външно) и др.Незаменим е при гръдни болести поради високото си съдържание на минерални вещества и антибиотици.

Мановият мед от широколистни дървета действа очистително и успокоява нервната система и червата.

Линк към коментар
Share on other sites

Този "манов мед" дето го купихме, въобще не ми изглежда много по-различен от обикновения. Само цветът му е малко по-тъмен. Ама дае жив и здрав пчеларя. Не се чувствам особено прецакан.

Линк към коментар
Share on other sites

Българските пчелари се оплакват от ниската изкупна цена на меда от 3.50 до 4.00 лева за килограм.

Питам се, защо като отида на пазара и си платя 7.00 или 8.00 лева за килограм пчелен мед не е имало случай да не ми пробутат някакво майсторско произведение.

Само веднъж в живота си,си позволих да купя една тенекия 22 килограма  мед от един пчелар,но в къщи ми чукаха сол на главата заради голямото количество. Хе -хе -хе ,ама нали си похапнах хубав мед.

Така,че между пчелите производители и хората потребители има някои посредници,които бъркат в кацата с меда. Не е лошо да бръкне и да си олиже пръста,но де да беше само с един пръст.

П.п. Как ли беше постъпил Божия Син с търговците?

Линк към коментар
Share on other sites

Един любопитен факт. :)

В края на шейсетте години над странджанският район е извършвано многократно пръскане с ДДТ - много силен препарат против всякакви хвърчаши и насекоми. За едно лято е унищожена средата на всички видове членестоноги- л.въшки, бълхи, гъсеници и др. Пчелите оцеляваха благодарениена предварителни предупреждения и затварянето им.

Пръскането е извършвано от самолет и е било доста мащабно и в дълбочина. В следствие на което с години света на членестоногите не е могъл да се възстанови. Въпреки тяхната липса, в тези години се е събирал манов мед :)

В странджанският район маната се образува и в следствие на климатичните условия, които се формират от специвично въздушно течение от беломорието към черноморието.

Чистият манов мед в този район се вади след средата на юни.

Ако този вид мед се използва за лечение наистина е добре да се знае периода на добиване, района и цената. Няма как буркан манов мед да ви бъде продаден за 7-8 лв на пазара, защото от производител се купува за мин. 8-10лв.

Няма как пчелин намиращ се в покрайнините на град намиращ се сред поле и равнина да се добива манов мед и т.н. неща които са важни, ако държите на качеството на това , което консумирате.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Този "манов мед" дето го купихме, въобще не ми изглежда много по-различен от обикновения. Само цветът му е малко по-тъмен. Ама дае жив и здрав пчеларя. Не се чувствам особено прецакан.

Напоследък, доста хора ме питат как да разпознаят мановия мед. Практически фалшификации, колкото си ще човек.

Един видим фактор, е структурата на мановия мед.

В пресен вариант мановия мед е черен с червеникав оттенък, но пак зависи в кой сезон и район е събиран и кои билки \ ако е събиран в гориста местност\ присъстват в него. При престояването, меновия мед започва леко да изсветлява и добива тъмно кафяв вид, става гъст и мек \не твърд, не ронлив, не и течен\. Мановия мед е с едрозърнеста структура т.е. след като се сгъсти той става на топчета, първоначално са малки, но с напредването на узряването му стават по- големи. Това е може би най- ясната видима разлика с другите видове мед.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...