Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прокрастинация


Recommended Posts

Но понякога човек трябва да се научи да протака, защото прекалената мотивация му пречи да види собствените си възможности. Да протака, за да дочака своето :) 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Но понякога човек трябва да се научи да протака, защото прекалената мотивация му пречи да види собствените си възможности. Да протака, за да дочака своето :)

Не виждам ползата от подобно опростяване на нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Но понякога човек трябва да се научи да протака, защото прекалената мотивация му пречи да види собствените си възможности. Да протака, за да дочака своето :)

Не виждам ползата от подобно опростяване на нещата.

 

 

Опростяване е да не виждаш кога има полза от протакането и кога не. 

 

Някой може напълно да се обяви срещу протаканото, ако е от тези, които Диди е описала по-горе. Или само протакат, или са върли противници на протакането. 

Линк към коментар
Share on other sites

 

Проблемът всъщност не е в термините, а в тяхното безсмислие. 

 

Имаме лек казуистичен проблем, ако се върнем в началото на създаването на науката психология, особено към Вунт. Защо казвам това?

Терминологията предопределя границите на познаваемото, което е част от лингвистиката, която пък почти всички съвременни когнитивни психолози припознават още от 17 век насам. Т.е. без това не може.

Друг е въпросът на кого се говори като когнитивна структура - на клиент или на колеги психолози. Разликата е значима.

И именно тук определението, че термините са безсмислени, предопределя и когнитивната несъдържателност на всяко едно систематизирано обобщение на факти или на клинична практика.

 

Мисля, че преди да даваме опрделения за безсмислено или смислено, е добре да определим смисъла на когницията. Не съм го измислила аз, а стожерите на когнитивната психология, която от 60-те години на 20 век е завладяла така света.

 

П.С. Която аз никак не одобрявам.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

Проблемът всъщност не е в термините, а в тяхното безсмислие. 

 

.....

Терминологията предопределя границите на познаваемото, което е част от лингвистиката.....

 

 

Ами не е така. Тоест, ако кажем, че определя, то наистина определя едни много по-тесни граници от това, което е наистина познаваемо. 

 

Нормална грешка за терминологията. Всички смятат, че езикът на човека (оттам думите и терминологията) са възникнали от звуците, които издават първобитните хора. Не е така. Езикът е възникнал от отношенията между хората, от съпоставянето им, йерархичните връзки, емоционалните връзки и т.н. Една майка много лесно може да усети и познае състоянието на бебето си, нищо че то не е в състояние да й го обясни с подходящи термини :) хе хе. 

 

П.С. Учителя например казва, че висшите идеи идват в човека през чувствата......не през термини. 

 

 

Внасянето на терминология може и да върши работа в малки затворени групи, но изкривява естествения смисъл на езика и намалява възможностите за познаваемост, т.е. да бъде разбран. Не мисля, че не-разбирането на технически текстове се дължи на непознаване на термините, а се дължи на това, че термините внасят известно безмислие в езика, т.е. по същество са безсмислени за широка употреба. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 

 

 

Проблемът всъщност не е в термините, а в тяхното безсмислие. 

 

.....

Терминологията предопределя границите на познаваемото, което е част от лингвистиката.....

 

 

Ами не е така. Тоест, ако кажем, че определя, то наистина определя едни много по-тесни граници от това, което е наистина познаваемо. 

Не ми е ясно защо професионалисти бягат от терминологията. Много странен факт. Тук говорим принципно, не разискваме ситуации на срещи с пациенти/клиенти. Аз лично се отказвам да споря и обяснявам своята гледна точка повече, срещайки тенденциозно "неразбиране". И за слепците вече е ясно, че целта на изказваните мнения по темите не е развитие и движение напред. 

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че ти убягва същността в случая .Мисля отговор има във въпроса за какво служи речта .

 

Коя същност ми убягва в случая, Александре? Това че си далеч от написаното от мен ли? Това точно е ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

Терминологията е необходима, аз не съм против обобщаването, би било смешно.

Става въпрос за безбройното поставяне на термини и обобщения, често на едно и също състояние или съдържание. Когато това се случва с все по - тежка терминология, все по отдалечаваща се от съдържанието, става безсмислено.

Иначе за работа с термините. С термините работят лекторите и хората, които работят с обобщената информация с нейното представяне обикновено или така наречените теоретици. Практикът работи със съдържанието, често обобщеното име на съдържанието изобщо не го интересува, не му е нужно. 

Често търсейки съдържанието зад даден термин, установяваме, че ни е познато под друго име, представено от друг информатор. Това имах предвид.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Убедена съм, че специалистите в Портала, са наясно с това съвременно заболяване.

Но идеята ми е друга. Искам да открия генезиса на вечното отлагане, или както споменава самият откривател Noach Milgram който реално прави първият психотерапевтичен анализ, в края на 60-те години на 20 век, това е най-съвременната болест.

 

Защо това е модерно заболяване, както го нарича самият Noach Milgram. За съжаление, откриваме много препратки и у древността. Но днешният акцент е при нас, живеещите в 21 век - ние вечно отлагаме живота си, победите си, страховете си, умът ни е вклещен в някакво невнятно бъдеще, където линията се пречупва от страха - дали ще успея.

 

Чудейки се дали прокрастинацията е плод на обектен или ситуативен страх, доколко той е обективиран от неизолирани симптоми, касаещи вътрешния психофизичен интегритет? Дали прокрастинацията спада към комуникативните страхове, дали това не е даден вид социофобия пар екселанс, имайки предвид задълженията, които всеки има да изпълнява, дали това не е бягство от отговорността на задължения човек, дали не е връщане към атавистичното битие на ловеца с други задължения.

 

За мен това си е просто социофобия и без да има психодинамичен конфликт, без да има личностово противопоставяне: по мои наблюдения това са интровертирани хора, най-вече неспособни да се налагат, но и от друга страна, особено акутни към критика и към оценяване. Което задължително води до фиксация на проблемите.

 

Виждам жесток паралел между чувството за изолация и прокрастинацията - аз съм отвъд червената линия, нямам и няма за какво да се боря, защо да бързам, за какво ми е да вярвам, следа като и тази вяра ще отмине ...

А аз няма да се променям ще отлагам, пък каквото стане ... И т.н..

 

Ще ми е интересно какво мислите вие по въпроса. Защото, според мен това отлагане във вечността определя ни безкрайното ни лутане и търсене на себе си. И то безрезултатно.

Разбира се, аз нахвърлям много основни неща, които бих задълбочила при диалог.

,, Който се взира във вятъра (и чака всички условия да станат благоприятни), няма да засее ; и който гледа към облаците , няма да жъне .----Еклисиаст 11:4

 

Когато Бог кара своите деца да направят нещо , пред тях застава едно голямо изкушение да отложат , до като дойде ,,по удобен момент"( Деяния 24:25 )

 

И тъй , бдете( отдайте цялото си внимание да бъдете активни ), защото не знаете нито деня нито часа , в който ще дойде Човешкия син . ----Матей 25:13

 

Притчата за десетте девици , чакащи  жениха със запалено кандило .Половината , който ги домързяло да се запасят с масло ...Хората, които са мързеливи и постоянно отлагат нещата, винаги искат от онези ,който работят упорито и са отговорни , да направят вместо тях това , което те самите е трябвало да направят .

 

Евреите са страдали от зародиша на,, Прокрастинацията ". За това  им е трябвало 40 години за нещо изискващо 11 дена .

 

п.п. това модерно заболяване защото вече всички имат що годе развит ум .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...