katerina_84

Някъде бъркам, моля ви помогнете!

8 мнения в тази тема

Здравейте, започнах да се интересувам от учението на Петър Дънов. Обаче..има нещо, което усещам, че не разбирам правилно и моля за помощ: Сигурна съм, че почти всеки от вас, започвайки да чете мисли и лекции от Учителя усеща една лекота в себе си, сякаш сваля товара от плещите си. Това почувствах и аз първите няколко дни (чета и препрочитам почти денонощно!). Но от вчера насам отново усещам едно напрежение в мен от това, че - да, аз знам, че не трябва да се страхувам от лошото и че Господ най-добре ще се справи с него, но знам и че го има и съм "на тръни". Не знам дали ме разбирате, толкова съм подготвена за него, че едва ли не го чакам с нетърпение, а това ме напряга!? Греша, но не знам как да поправя тази мисъл и с каква да я заменя...

Сподели това мнение

Изостави я .Всяка мисъл която те спъва я изоставяш .Насочи вниманието си към нещо друго , по близко до желаното от теб ... В началото ако ти е нужна сила . използвай някои от формулите или молитва някоя .

:) Оставяш ли време за почивка при това четене денонощно ?  Не използвай насилие за да вървиш в пътя . Той трябва да е със сърце .С приятно чувство ... Разбирането идва в последствие .

Иво Бонев харесва това

Сподели това мнение

Току-що, АлександърТ.А. каза:

Изостави я .Всяка мисъл която те спъва я изоставяш .Насочи вниманието си към нещо друго , по близко до желаното от теб ... В началото ако ти е нужна сила . използвай някои от формулите или молитва някоя .

:) Оставяш ли време за почивка при това четене денонощно ?  Не използвай насилие за да вървиш в пътя . Той трябва да е със сърце .С приятно чувство ... Разбирането идва в последствие .

От години не съм се чувствала толкова отпочинала, четейки! :) Да не говорим, че имах едно ужасно, ужасно главоболие всеки ден, което изчезна..предполагам е било от напрежение.

Междудругото, сега разбрах разликата между "силата на положителното мислене", за което говорят "розови" психолози, което всъщност не действа и силата на....силата на това да приемаш с доверие и любов, това което ти се случва. Бях чела статия на Орлин Баев по темата преди време...

Иво Бонев харесва това

Сподели това мнение

Цитат

силата на положителното мислене",

Основна грешка , изразяваща се в най различните мнения , по този въпрос . Е , липсата на  навик  за търсене същността , идеята . В основата на познанието за мисленето седи идеята , че човек е господар и може сам да определя за какво да мисли .Но в действителност не е така , още се учим . Това става възможно , когато човек вземе една ,, положителна "и една ,,отрицателна" мисли . Насочи вниманието си първо към едната после към другата и ги преживее . Когато усети и разбере древната мъдрост ,, каквото мислиш , това живееш ". Когато наистина с опита си разбере че той е господар на мисленето , като сам по своя воля насочва вниманието . И по този начин може да преживява нещо определено . А друго да го загърбва и го държи в страни .

katerina_84 харесва това

Сподели това мнение

Май започвам да си спамя в темата, но така и така съм тръгнала да си разсъждавам, пък и пак има връзка..та, наскоро се сетих нещо. Била съм точно на седем години, връщахме се от една училищна екскурзия и аз споделих с една съученичка, че ме е страх да не катастрофираме, а тя ми каза; "Тогава си повтаряй непрекъснато "ще се блъснем, ще се блъснем"". Попитах я "защо?", а тя ми отвърна "Ами, не знаеш ли - когато мислиш за лоши неща ти се случват хубави, а когато мислиш за хубави - лоши"! Постепенно и несъзнателно чутото тогава от седемгодишното ми уше се е превърнало в мое кредо и години, години наред съм живяла с тази заблуда. Глупаво...И сега сигурно ми трябва време да се науча да мисля по друг начин. Всяко нещо си иска време...

Сподели това мнение

:)  А пък аз се правя на знаещ :)

По какъв друг начин да мислиш ?Според хубавите и лошите неща ? Като ги пробираш ? :)  Това е добре но не  достатъчно .

Щом четеш Дънов искам да ти подчертая че лошо или хубавао са относителни неща . Дънов някъде в беседите дава едно упражнение . Ученика да търси във всяко нещо хубавите  му страни .Да го прави често , винаги когато се сети , до като това стане част от характера му .Това може да ни държи в равновесие , във съвременния свят .

Сподели това мнение

В страха да не ми се случват лоши неща, дори не съм си мислила за хубави..На принципа "съгласна съм да не ми се случват хубави неща, ако не ми се случват и лоши". И то, ей така си минааава живота...Най-хубавото от тия горе-долу 2 седмици откакто чета Дънов е това, че главоболието ми изчезна, а то беше ежедневно, ужасно, пулсиращо стягане.

Колкото до това, да търсиш хубавите страни във всичко аз правя друго (експериментирам :) ) - когато се появи някаква спънка, проблем, противоречие, не го анализирам дали е хубаво или лошо, а се опитвам да изляза извън ситуацията и спокойно да я наблюдавам отстрани и наистина нещата се нареждат хубаво, като някакво чудо..

АлександърТ.А. харесва това

Сподели това мнение

:) Това е същото, но разказано с други думи :) 

Цитат

от вчера насам отново усещам едно напрежение в мен от това, че - да, аз знам, че не трябва да се страхувам от лошото и че Господ най-добре ще се справи с него, но знам и че го има и съм "на тръни". Не знам дали ме разбирате, толкова съм подготвена за него, че едва ли не го чакам с нетърпение, а това ме напряга!? Греша, но не знам как да поправя тази мисъл и с каква да я заменя...

Очевидно вече имаш силите да се справиш с "лошото" по описания от самата теб по-горе начин.Така че - грешката е вярна.

Редактирано от Донка
АлександърТ.А. и katerina_84 харесват това

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега