Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое е първо? Яйцето или кокошката?


Guest Ла Горда

Recommended Posts

Guest Кристиян

Две яйца- на очи. Едно мигане е "Да", две мигания "Не". (практическа задача-разпит, за младши квизитор)- овладелия техниката за разпит, може да научи отговорите на въпроса по тази и по онази тема, с гората и падението на дърветата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Няма какво да спорите - петелът е пръв :lol: ..

другото са само спекулации

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааааааа не :3d_158: кокошката е и си е цяла философия :D

А излових, кой не си е посещавал часовете по биология! :harhar:

Моя отговор не е философски - първо се появява яйцето (никъде в задачата не се уточнява дали е кокоше! :P ) - влечугите снасят яйца и се появяват преди птиците. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааааааа не :3d_158: кокошката е и си е цяла философия :D

А излових, кой не си е посещавал часовете по биология! :harhar:

Моя отговор не е философски - първо се появява яйцето (никъде в задачата не се уточнява дали е кокоше! :P ) - влечугите снасят яйца и се появяват преди птиците. :smarty:

:hmmmmm: ми хвана ме :P ама дали първо не се е пръкнала вселенската змеица!?!!? хихихи :P:P:P

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааааааа не :3d_158: кокошката е и си е цяла философия :D

А излових, кой не си е посещавал часовете по биология! :harhar:

Моя отговор не е философски - първо се появява яйцето (никъде в задачата не се уточнява дали е кокоше! :P ) - влечугите снасят яйца и се появяват преди птиците. :smarty:

:hmmmmm: ми хвана ме :P ама дали първо не се е пръкнала вселенската змеица!?!!? хихихи :P:P:P

Според мен първа е била ламята Спаска. Тя от скука си е направила змея Гошо... и така до наши дни...

Линк към коментар
Share on other sites

Ааааааааааа не :3d_158: кокошката е и си е цяла философия :D

А излових, кой не си е посещавал часовете по биология! :harhar:

Моя отговор не е философски - първо се появява яйцето (никъде в задачата не се уточнява дали е кокоше! :P ) - влечугите снасят яйца и се появяват преди птиците. :smarty:

:hmmmmm: ми хвана ме :P ама дали първо не се е пръкнала вселенската змеица!?!!? хихихи :P:P:P

Според мен първа е била ламята Спаска. Тя от скука си е направила змея Гошо... и така до наши дни...

Аааааааааа добрата ламя Спаскаа :thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2: голяма приятелка ми е тя :thumbsup::3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Този въпрос приет в буквалния му смисъл, винаги съм го смятала за много тъп. Но погледнат философски, той може да се приложи към много ситуации, макар че и там е трудно да се даде точен отговор. Въпросът по-скоро показва невъзможността да намерим решения в някои случаи....а като се замисля...в доста случаи

Например: кое е първо, Големият взрив или Вселената? Физиците смятат, че имало една точка, със много голяма енергия, толкова голяма, че като се освободила, се създала Вселената. Чудесно, ама откъде се е взела тази точка? Остатък от предходна Вселена? Свита да една точка.?

Или: Бог ли е създал Вселената , или тя него? В Библията пише, че Бог направил света, а после и човека, това всеки го знае. Но откъде е дошъл Бог? За това няма обяснение. Той си е бил винаги там. Е, все отнякъде трябва да е дошъл. Може би от друга Вселена?

Или: кое е първо - срещата между двама или любовта между тях. Всеки ще каже, срещата разбира се, после идва любовта. Да, ама може и да не е така. Ако тази среща е била предопределена от любовта, на високо, енергийно ниво, ако тези души е трябвало да се срещнат...то значи любовта е първа, а след нея е срещата.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност смисълът на темата е именно такъв - да се открие причината за всичко съществуващо. Но, вечното и безкрайното не може да има начало. Всяко начало е относително и е следствие от нещо съществуващо преди него. Самата дума "начало" обезсмисля понятието "вечност". Безкрайното се ограничава (приема форма) за да се прояви. Проявленията са крайни. "Големият взрив" е началото само не едно от безкрайно дълга верига от проявления на Вселената. Все пак последната е с фрактална структура, което не е точно форма в общоприетия смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Вселената е фрактал? Това къде го прочете? Като се замисля, има логика наистина, макар че за първи път го чувам.

Голям проблем на хората е, че не могат да си представят безкрайното, безначалното, както и безвремието. Защото ние живеем в краен свят и си имаме понятие време. Вероятно така трябва, нали самият факт, че хората се опитвали да разберат кои са и откъде са дошли.....ги приближавал все повече към Бога...и това било тяхното училище :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Голям проблем на хората е, че не могат да си представят безкрайното, безначалното, както и безвремието. Защото ние живеем в краен свят и си имаме понятие време. Вероятно така трябва, нали самият факт, че хората се опитвали да разберат кои са и откъде са дошли.....

Аз не мисля, че е проблем. Виждаме какво се получава в областите, в които хората успяват успешно да подразберат нещо и да се понамесят.. Появата на Доли напълно ме убеди, че ограниченото ни съзнание е за наше (и вселенско) добро :)

Линк към коментар
Share on other sites

Този въпрос приет в буквалния му смисъл, винаги съм го смятала за много тъп. Но погледнат философски, той може да се приложи към много ситуации, макар че и там е трудно да се даде точен отговор. Въпросът по-скоро показва невъзможността да намерим решения в някои случаи....а като се замисля...в доста случаи

Например: кое е първо, Големият взрив или Вселената? Физиците смятат, че имало една точка, със много голяма енергия, толкова голяма, че като се освободила, се създала Вселената. Чудесно, ама откъде се е взела тази точка?

Или: Бог ли е създал Вселената , или тя него? В Библията пише, че Бог направил света, а после и човека, това всеки го знае. Но откъде е дошъл Бог? За това няма обяснение. Той си е бил винаги там. Е, все отнякъде трябва да е дошъл...

От нищото :feel happy::)

тъп обръщам думата т.е. превръщам я в път :)

Или: кое е първо - срещата между двама или любовта между тях. Всеки ще каже, срещата разбира се, после идва любовта. Да, ама може и да не е така. Ако тази среща е била предопределена от любовта, на високо, енергийно ниво, ако тези души е трябвало да се срещнат...то значи любовта е първа, а след нея е срещата.

Аха да :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Съврѣменнитѣ хора, философи спорятъ кое е сѫществувало по-рано – кокошката или яйцето. Азъ казвамъ, че кокошката е сѫществувала отдавна, а яйцето е нейно послѣдствие. Дали е по-рано причината, а послѣ слѣдствието или обратно: първо е причината, а послѣ слѣдствието. Кокошката е причина, а послѣдствието е яйцето. Подъ думата „кокошка“ се разбиратъ „стари хора“, висшия човѣшки умъ. Защо гълѫбътъ се взима за емблема? Подъ гълѫбъ се разбира висшето у човѣка, висшия човѣшки умъ, по който може да изпълнимъ волята Божия. Това е най-голѣмиятъ даръ, който имаме. Ето защо и мѫже и жени трѣбва да пазятъ своя умъ непокваренъ. Поквари ли се умътъ ви, рѫждяса ли той, вие сте изгубени.

Изт.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Много ясно, че е първо яйцето - онова, от което се е излюпила космическата кокошка.

Хм, любезни, а кой го е снесъл това яйце, от което ще се сътворява Универсума?

Не е ли нЕкоя си кокошка?! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Съврѣменнитѣ хора, философи спорятъ кое е сѫществувало по-рано – кокошката или яйцето. Азъ казвамъ, че кокошката е сѫществувала отдавна, а яйцето е нейно послѣдствие. Дали е по-рано причината, а послѣ слѣдствието или обратно: първо е причината, а послѣ слѣдствието. Кокошката е причина, а послѣдствието е яйцето. Подъ думата „кокошка“ се разбиратъ „стари хора“, висшия човѣшки умъ. Защо гълѫбътъ се взима за емблема? Подъ гълѫбъ се разбира висшето у човѣка, висшия човѣшки умъ, по който може да изпълнимъ волята Божия. Това е най-голѣмиятъ даръ, който имаме. Ето защо и мѫже и жени трѣбва да пазятъ своя умъ непокваренъ. Поквари ли се умътъ ви, рѫждяса ли той, вие сте изгубени.

Волята божия

:D Fut писали сме едно и също, моля за извинение за повторението :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Много ясно, че е първо яйцето - онова, от което се е излюпила космическата кокошка.

Хм, любезни, а кой го е снесъл това яйце, от което ще се сътворява Универсума?

Не е ли нЕкоя си кокошка?! :D

Аз пък не бих казал, че си любезен.

Как така ме наричаш кокошка?

Линк към коментар
Share on other sites

:D Fut писали сме едно и също, моля за извинение за повторението :feel happy:

По- скоро го приемам като потвърждение. Бог винаги потвърждава Словото Си, а когато двама или трима са събрани в Неговото име Той е посред тях. :3d_064:

п.п. ПИСАНО Е!

Линк към коментар
Share on other sites

Много ясно, че е първо яйцето - онова, от което се е излюпила космическата кокошка.

Хм, любезни, а кой го е снесъл това яйце, от което ще се сътворява Универсума?

Не е ли нЕкоя си кокошка?! :D

Аз пък не бих казал, че си любезен.

Как така ме наричаш кокошка?

...все забравям, че обръщайки се до теб, братко,

се докосвам до една еманация на Абсолюта...

Та "кокошка" в случая се явява ефемизъм на трансцеденталното - ей зад това крием жалката немощност на земния си разум :3d_118:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...