Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Заричането...


Guest Христо

Recommended Posts

Ако изпуснеш налягането от един парен котел, парата губи своята сила и е необходимо време, докато тя бъде акумулирана отново. Точно това става в случая: изпускаме цялата или голяма част от акумулираната в нас психична енергия, т.е. в резултат отслабваме волята си. Всъщност, може би хората несъзнателно оповестяват намеренията си просто защото не могат да устоят на натиска на акумулираното високо налягане на психичната енергия в резултат от мълчанието и незабележимия за другите устрем за постигане на желаната цел. Май в това е и корена на желанието на хората въобще да споделят. От една страна те искат да се освободят от натрупаното в тях напрежение, а от друга страна действията им да бъдат забелязани и евентуално да получат одобрение от другите.

Точно така стоят нещата и според мен.

Ако човек желае да постигне някаква цел,трябва да мълчи и да действа.Това никак не е лесно(особено за хора с моя характер :D ) но е залог за успех.

Казват че споделената болка е половин болка,а споделената радост е двойна радост.Това е така,само че трябва да се внимава с кого се споделят болката и радостта.Човекът с когото споделяме болките и радостите си трябва да ги приема като свои.В противен случай ще си нанесем вреда-ще се удвои болката и ще изчезне радостта(някои хора се радват на чуждата болка и завиждат на чуждата радост).

Щастлив е този, който има с кого да сподели!

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се случва, когато някой се зарече и каже " Аз никога няма да стана еди какъв си или няма да направя еди какво си", та защо се получава така, че този човек да не удържи на думата си и да се случи точно това, срещу което се е заричал. Аз имам примери в тази насока. Защо така се получава, какъв е смисъла ?

В беседата "Моето иго",която се публикува за тая седмица тук,Учителя казва:

Следователно, не говорете за желанията си и не страдайте за това, което не сте постигнали; използвайте знанието, което иде чрез очите ви, и мислете, какво трябва да правите всеки ден. Кажете си: Днес трябва да бъда кротък и смирен заради Онзи, Който ми е дал живот. Ако не сте готови да бъдете кротки и смирени заради Господа и Го безпокоите, вашият ангел ще ви напусне. Ако майката и бащата се безпокоят за нищо и никакво, близките им един след друг ще напуснат земята. Страшно е да остане човек сам на земята, без близки и приятели, като сухо дърво, без листа, клончета и цветове. Колкото повече се безпокои, толкова по-долу слиза той и губи всичко, което му е дадено. За да не стане това, приемете Христовото бреме, което води към кротост и смирение. Само така ще се повдигнете и облагородите
.

Аз също ,като някои вече писали по темата смятам,че в тая игра на нашето заричане и случването на точно обратното, се крие урок по смирение.Дошли сме да се учим във вечното училище на живота.Да се смирим, вместо да напъваме нещата ,е един от уроците на порастването.Заричането,категоричността в мненията и преценките,отстояването на всяка цена на възгледи,дори и правилни ,са по своята същност борба,противопоставяне и забравяне на закона за смирението и кротостта.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Реален пример свързан със скорошните палежи в София. Мъж и жена гледат вечерта новините, чуват за поредните палежи. Жената казва нещо от типа на :"това на нас не би ни се случило". На другия ден намират колата си обгоряла.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се случва, когато някой се зарече и каже " Аз никога няма да стана еди какъв си или няма да направя еди какво си", та защо се получава така, че този човек да не удържи на думата си и да се случи точно това, срещу което се е заричал. Аз имам примери в тази насока. Защо така се получава, какъв е смисъла ?

И аз имам опит в заричането :) ,бях се зарекал при първото ми кандидастване във ВУЗ ,че последният университет ,в който ще уча ,ще е МГУ приеха ме и в други но в крайна сметка се записах точно в МГУ :) и искарах няколко години там , и от тогава не съм се заричал :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се случва, когато някой се зарече и каже " Аз никога няма да стана еди какъв си или няма да направя еди какво си", та защо се получава така, че този човек да не удържи на думата си и да се случи точно това, срещу което се е заричал. Аз имам примери в тази насока. Защо така се получава, какъв е смисъла ?

Заричането е отчаян ход на някой нямащ силите да изпълни това за което се зарича. Той търси други мотиватори извън себе си за да направи или не направи нещо, защото съзнава, че е твърде слаб за да се справи. Разчита на чуждата подкрепа или това, че поема публична отговорност да не се изложи примерно. Ама не би.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...