Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кошмарите - как да се справим с тях?


Recommended Posts

Здравейте приятели,

Спомням си, че като малък относително често сънувах кошмари. Даже имах един, който беше повтрящ се кошмар - повтаряше се регулярно по един и същи начин. Имал съм случаи, в които дотолкова съм се страхувал да не сънувам отново кошмари, че даже се опитвах по всякакъв начин да не заспя.

Даже и сега от време на време ми се случва да сънувам страшни сънища, които оставят неприятни емоционални спомени през деня.

Бих се радвал да споделите вашето мнение. Как се справяте с кошмарите?

Използвате ли някакви специални техники?

Благодаря Ви предварително.

Поздрави и светъл ден,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Здрасти !

Лоша работа са това кошмарите. Като , че ли могат да разбъркат на човек целия живот . Щом сме в този сайт , трябва да си признаем , че са съобщения от невидимите светове - поне така мисля :))) .

Психиятрите ще кажат най-вероятно ... " ми.. съня е продължение на преживяното през деня " - според мене - може и така да е , но може и най-вероятно да не е .

Лично ..търся грешки в постъпките си или предупреждение от Ангела-пазител, или намеса от недобър дух . Хм.. , сложна работа е за мене да се тълкуват изобщо сънищата още повече кошмарите , иска се много голяма подготовка по всички направления на окултната наука и голям опит от настоящото и минали прераждания .

Не се наемам да тълкувам .Още повече в Интернета . Това е много лично , по-лично и от ...секса .

Подпис :

"..И аз сънувам - кога хубаво , кога лошо . Както Бог дал . "

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Наличието на кошмари е в пряка зависимст със страха от загубата на нещо земно. Когато човек се освободи от страха и чувството за собственост, изчезват и кошмарите. Тази тема вече е разглеждана, посочена е и една от техниките. Само пълната убеденост в безсмъртието на духа и неговата неуязвимост от огън, вода или оръжие може да премахне страха и неговото художествено превъплъщение в сънища. Когато човек успее да пренесе безстрашието от "дневния" си живот в "нощния", това означава, че е направил първата стъпка към овладяването на себе си, или в борбата със Сатаната, който, както и Бог, е вътре в нас и не е нужно да го търсим на седмото небе. Няма да е грешка и ако се каже, че всеки кошмарен сън е отражение на борбата със Сатаната.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, всички !

•320 • Размишление върху послушанието

Беинса Дуно "Имам дом неръкотворен" том 1 , съставител Влад Пашов

Като казвам, че от ученика се иска послушание, аз имам предвид послушанието в най-малък размер.

От двадесет и четирите часа през денонощието искам да употребите само един час за послушание. Половин час - денем, когато сте будни и половин час - вечер, когато сте в Астралния свят. Но този половин час трябва да бъдете абсолютно послушни. Той ще бъде основна мярка за вашето послушание. Значи половин час или тридесет минути през деня ще бъдете послушни и през това време ще размишлявате върху послушанието. Този час може да разделите на няколко части: сутрин да употребите по десет минути за послушание, на обед - десет минути и вечер - десет мит г/ти.

После - десет минути преди да си легнете, десет минути като се събудите през нощта и десет минути рано сутринта преди ставане - всичко един час.

Ако се събудите бодри и весели, това показва, че сте били послушни.

Ако сте уморени, с отпаднал дух, показва, че не сте били послушни, не сте били в училището, но сте били вън някъде.

Това не трябва да ви обезсърчава.

Човек минава през всички фази, през които минава и брашното преди да стане на хляб.

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

причините може да са различни - даже кармични или атаки на изостанали същества. (обилното хранене преди сън също не е препоръчително)

Общо взето преди сън - ограждане и духовна работа - молитва, окултни песни, псалми.

При безсъние - няколко минути концентрация в точката между веждите, измиване на краката до коленето с топла вода.

също така преглед на деня в обратен ред.

(розенкройцерско упражнение) Преди сън

Учителя също е говорил в смисъл за равносметка на деня.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели,

Спомням си, че като малък относително често сънувах кошмари. Даже имах един, който беше повтрящ се кошмар - повтаряше се регулярно по един и същи начин. Имал съм случаи, в които дотолкова съм се страхувал да не сънувам отново кошмари, че даже се опитвах по всякакъв начин да не заспя.

Даже и сега от време на време ми се случва да сънувам страшни сънища, които оставят неприятни емоционални спомени през деня.

Бих се радвал да споделите вашето мнение. Как се справяте с кошмарите?

Използвате ли някакви специални техники?

Благодаря Ви предварително.

Поздрави и светъл ден,

Иво

<{POST_SNAPBACK}>

здравей,просто от баба си знам , че е добре да се прекръстиш и всичко е ок.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Казвали са ми, че ако кошмар ме събуди, да стана, да пусна чешмата, да измия лицето и ръцете си на течащата вода и да изпия една чаша.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Казвали са ми, че ако кошмар ме събуди, да стана, да пусна чешмата, да измия лицето и ръцете си на течащата вода и да изпия една чаша.

За ко6мари знам, за да не се сбъдват, ако са и по-реални, пуска6 водата и разказва6 съня си пред те4а6тата вода, 4естно казано облек4ава.

Моля пишете на кирилица! Мнението беше "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Бих искал да споделя с вас една своя опитност за това как да се справим с кошмарите. Аз като малка имах доста кошмари и дори понякога ме беше страх да заспя като знаех че ште гледам :) поредния кошмар. И реших, незнам защо, преди да заспя да си представям нещо много хубаво и си представях небе, синьо с бели облаци които се носеха спокойно и беше много светло и слънчево. Опитвах се да задържа този образ възможно по-дълго докато заспя. И тогава спях спокойно :) . Незнам дали това ще помогне на някой, но може да се пробва и всеки сам е хубаво да си избере какво да си представи.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Гост_слави_*

кошмари се сънуват, когато преди да си легнеш си вечерял тежка храна и ако си легнал по гръб, а ръцете ти са върху корема, от личен опит го знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Като дете имах два кошмара! Сънувах всяка вечер. Ту единия, ту другия!

Веднъж толкова се бях "назлобил" срещу тези страшилища от сънищата ми, че си казах;- Как не може това да е сън! (с някакъв гняв под влияние на ужаса, който съм изпитвал тогава.) И знаете ли, стана чудо. Събудих се! Осъзнах истината, успокоих се и повече тази вечер не сънувах.

След това всяка вечер при кошмар започнах да си казвам, че това е сън. Събуждах се и след не много време престаха тези "мъчения"!

Не зная това ли ми помогна и как можете да използвате "техниката" ми, но дано някой успее да се възползва от нея!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз сьщо сьм използвала това. Просто когато спя и ми се случва нещо лошо си казвам, че това не може да е истина и започвам сьзнателно да се сьбуждам. Даже снощи сьнувах кошмар и използвах сьщата " техника". Не знам дали е техника, просто един пьт когато сьнувах кошмар ми дойде на ум да направя така. Понякога правя и друго нещо и за него не знам дали сама сьм се сетила или някай ме е "подсетил" да го направя. Когато сьнувам нещо много страшно, например, че вися над пропаст или изпитвам някакьв ужасен страх от заплаха се сещам някакси и аз не знам как да помоля Господ за помощ. Още преди да сьм изрекла Името на Исус Христос и всичко свьршва. А усещането след това е невероятно! :feel happy: Даже пьрвият пьт като направих така, толкова се впечатлих, че си записах сьня, да ме подсеща и за друг пьт. Мисля, че всички кошмари са проекция на нашите страхове и ако ние се осьзнаем в сьня си можем да управляваме сьнищата си, да овладеем страховете си, което дава положителни резултати и в реалността. Ако си овладял страха в сьня си , можеш да го овладееш по- добре и в действителност.Понякога заспивам с една иконка в рька и сьм забелязала, че когато много ме е било страх от нещо, цяла нощ сьм я дьржала в рька без да я изпускам. И никога не е било да сьнувам кошмари с нея. :1eye: Красиви сьнища на всички! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Кошмарите са известни още и като "нощен мор" - мачка те, тъпче те, мори те. Най-честият начин за измъкване е като се събудиш - това става, защото напрежението е твърде силно и се задейства едно "реле", което те изтегля извън тази реалност. Когато нещо ми се случва насън не така, както искам, дори да е кошмарно изживяване, ако не се събудя, аз режисирам съня си - става така, че сякаш като с магическа пръчка преобразувам обстоятелствата и образите. Невъзможното става възможно веднага и кошмарът се превръща в обикновен сън. Това е направляване на сънните образи според желанията - става неконтролируемо, но се предизвиква от чувството за самосъхранение, от собствените защитни механизми и от неведомите сили, които притежаваме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Най-добрата битка с кошмарите е внимателния и дългосрочен анализ.

Но на техниките по време на кошмарно съновидение: когато бях малък в продължение на години се справях с кошмарните сънища като намирах високо място, от което да скоча. Вместо да падна, се събуждах. Сега се събуждам веднага след като поискам, но отдавна не това е целта ми. Опитвам се да държа съня, да остане настроен, реален и да се справя с обстоятелствата в съновната ситуация. Още съм далеч от справяне с тази задача, макар да трупам опит.

Първа и основна цел е човек да се осъзнае по време на кошмар. Как става това? Обикновено по естествен начин, доказателство за това са примерите, които повечето хора дават. Едно рамо от страна на анализа и върху кошмара може да се работи.

Линк към коментар
Share on other sites

Кошмарите често са резултат от напрегнат и труден (работен) ден. Понякога идват в следствие на нещо, което ни е разтърсило или натъжило, друг път са породени от мислите и спомените ни за близкото или далечно минало. Като средство срещу кошмарите аз лично използвам молитвата. Вниквам дълбоко във всяка думичка, замислям се за красиви и приятни неща от живота ми, за срещи с добри приятели, за безгрижните детски дни, за нещо положително като цяло. Светената вода и светеното масло също биха могли да помогнат на един вярващ в силата им човек. Иконата в стаята, в която спим също... По принцип се старая да се оттърся от лошите спомени или от онези които ми носят тревога. Настройвам се положително за следващия ден и се опитвам да не мисля за работа или за ангажименти, за нищо което би могло да ме разстрои. И въпреки всичко ако сънувам някой кошмар, след като се събудя не изпадам в паника от видяното в съня, а се старая да запомня всичко, да го запиша на лист и после внимателно да анализирам всяка ситуация. Ако сънят ми е несвързан вниквам в подробностите и ако не открия нищо, което да е пряко или косвено свързано с мен, семейството ми, роднини, приятели или познати, поставям листа под възглавницата си и заспивам легнал на дясното си рамо -(съвет от мой приятел вещ в езотеричните науки и мой духовен учител). Мисълта ми отново се връща в доброто и красивото в моя живот... Мога да се похваля със здрав и сравнително спокоен сън без кошмари. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Точно така-положителната настойка било то молитва,светлите мисли,искрените чувства,добрата воля през деня,ще ни спасят и от кошмари през нощта.

И аз си спинкам като момиченце сега :D ,преди съм сънувала кошмари през студентските си години,но тогава,настойката ми не беше чак такава като сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Значи аз като цяло не сънувам вече кошмари. Дори мисля, че ми липсват... От години насам си мечтая да ми дойде поне един та да мога да се стресна поне малко и да вляза в "правия път". Като бях малък имах един кошмар, който ми се повтаряше всеки ден. Тогава сънувах и други кошмари. Обаче в този повтарящия се каточели имаше нещо, което явно е трябвало да разреша и което можеби съм разрешил. Един ден, в който бях сънувал в продължение на вече седмица този един и същи сън, заспах с убеждението, че няма да го сънувам пак и ще направя всичко възможно той да не се повторя повече. Спомням си как насън ме гонеше доста дълго време мечка из някакъв град. По едно време получих неща като проблясък просвещение. Спрях да тичам, обърнах се и казах на мечката:

Това е само сън и ти не си истинска. Тя се усмихна и аз се събудих.

Оттогава кошмари никога не съм сънувал повече през живота си.

Аз лично не смятам сънища, в които се бия като войник или нещо от този сорт за кошмари, дори са ми много забавни. Мисля, че дори точно тези типове сънища аз се карам да ги сънувам насилствено... Понякога :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също ,спадам към хората с кошмарите -паразити ,от "като малка".

Някакси имах си специализирани кошмари ,няколко вида кошмари ,които сънувах .

Не ми се ще да ги споменавам или пък да им отделям специално внимание.

Вече много рядко се случва да сънувам кошмари,по-скоро за кошмар или неприятен сън,приемам разбъркания сън ,когато знам че нещо не е в ред ,прекалено напрегнато ми е ,няколко съня в един,разбъркан ,хаотичен сън или пък прекалено много неща се случват наведнъж . Просто чувството за неспокойствие,не само в съня ,а и извън него приемам за кошмарни.

А иначе и аз съм сънувала че съм войник ,и то дори и времето ,разбрах ,кога е -2-световна война ,видях как си умрях ,застреляха ме точно до една дървена барака,имах избор да стрелям "първи" аз ,но не можах някакси. Видях безкрайните камиони с хора ,телените заграждения. Мисля ,че бях германец и бях войник по принуда ,т.е. хич не се радвах на войната ,но съм ходила на Втора световна.

Та да речем един такъв сън с момента на моята смърт ,съвсем не ми беше страшен или кошмарен/по-скоро беше като виж и това си била ,да знаеш ти го казваме/ , за разлика от един напрегнат хаотичен сън. Преди няколко години се запознах с една колежка ,която ми разказа ,че също е била германски войник във втората св. война. Когато ми разказа нейния сън ,ми беше толкова ясно всичко,което ми казваше . Все едно съм "била" там .

Когато гледам филм за втората Световна или въобще за война ,много сериозно ги приемам нещата. Редовно си се разплаквам ,филмите за Германия ги усещам много близки,когато учех история на изкуството ,катедралите ,ми бяха адски познати,и сега в този живот ,разбрах откъде произлиза името ми ,наскоро един Германец от Мюнхен ми обясни ,че то е старо-германско ,едно от първите племенни имена за жени . Има нещо в сялата работа . Ще я разничя някои ден.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че точно на място дойде и аз да споделя един от повтарящите ми се кошмари - защото има връзка с втората световна война и с немците... Само че аз сънувам, че съм преследвана, че бягам и се крия, почти винаги ги има нацистите, тайната полиция с дългите шлифери. Не успяват да ме заловят, защото, струва ми се, аз моделирам ситуацията насън - осъзнато сънуване. Мисля, че вероятно ако това са спомени от минал живот, съзнанието ми не може да понесе еветуалната страшна смърт, мъчение и затова заменя изхода от ситуацията - или с добръ, или сънят се прекратява и "филмът" остава незавършен. Нямам усещане дали съм мъж или жена, имам усещане за себе си сега каквато съм, но пренесена там. За да си мисля, че това са някакви спомени от друг живот допринесе един малък факт. Като много малка, може би на 2 г. съм произнесла една дума, която никой не е разбирал какво значи. Ревяла съм и съм искала "дако". По принципа на изключването накрая "включили" за какво иде реч и тази дума си беше част от моя речник като дете. Чак когато учех чуждите езици след години, се натъкнах на "моята" думичка. На чешки е дека (одеало, покривка за легло), но идва от немското Decke (покривка), dach (покрив). А знаете ли кое съм имала предвид по "дако"? Торбата-калъф, чаршафа, в който се пъха одеалото или юргана...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пропуснах да кажа на Милкана , че пак ме разтърси из основи. <_< сериозно и отговорно .

Линк към коментар
Share on other sites

Тя понякога сънува и кошмари. Като онзи от онази нощ.

Спи на леглото си в обичайната за лятото позиция. И чува как някой тропа неистово, натискайки бравата на вънщната врата. Това тракане я събужда, събужда и родителите й. Баща й отваря вратата, тя не е заключена, но отвън няма никого. Той тръгва по стълбите, а майка й остава в коридора. Тя е станала в стаята си и се опитва да заепее, но няма глас. След малко чува баща й да пее от сутерена същата песен. Две настойчиво-тревожни извиквания на името й от страна на майка й я хвърлят в свиваща сърцето представа.

Събужда се.

Този път наистина. Или и предния път е било наистина и някой е напирал да влезе. В съня се събуди с усещането за зла сила, който напираше да влезе, но не можа да отвори незаключената врата. Тя така се справя с кошмарите - събужда се. Ако не успее да ги прогони с песен. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Браво , Никола ,не е то лесно да спиш като заклан . Пълната почивка на тялото е много важна. Чувала съм ,че сънят между 10-12 е много ,много важен . Тогава се случвали много интересни неща , много важни за нашите тела и духове .

:o , но сега нямам много време да изпадам в подробности . Досетете се . :D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...