Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството като защита на животните


Recommended Posts

Светът е създаден и за вълка, и за овцата. Защо е създаден така светът, не питайте. Той е създаден, както трябва.

34. Утринно Слово от Учителя, държано на 12 сетември, 1937 г. София. – Изгрев.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ви споделя една от мечтите си.

Мечтая си някой ден да храня хората с много вкусна и питателна храна, да има разнообразни, красиви, новаторски рецепти, идеи за които да може да даде всеки желаещ. Да има конкурси, награди...

Да има детска кухня, магазин, разнос по домовете, заведение за бързо обществено хранене, луксозен ресторант - за всеки вкус и всеки джоб.

Храната ще е безмесна, толкова вкусна и приятна, че всеки ще е доволен и ще я предпочита все по-често.

Всичко ще е много красиво и естетично, с много цветя, с детска площадка, със забавачка за децата...

Там ще се говори за любов и грижа, за красота и приемане, за забавление и творчество, за чистота и природа... - само положителни неща.

Считам, че подобен подход е правилен - да дадеш добра алтернатива и възможност за избор при същевременно зачитане и уважение. Да дадеш положително знание по мек и зачитащ свободата начин.

Да си щедър и да споделяш положителното, да дадеш възможност на всеки желаещ да се присъедини към добрите практики в живота и да даде своя принос за тяхното увеличаване. За горната идея - всеки, който желае да бъде част от нея, да има възможност със свои средства и труд да участва. Много бързо хора от цялата държава биха имали възможост да се възползват и да правят по-добрия избор от този в супермаркетите, където голяма част от храната, включая безмесната, всъщност дали е храна?

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, ако Бог, Природата... са ме сътворили Лъв, то аз ли съм виновна, че съм така устроена, че да ям други същества?

Ами не знам точно дали и на какъв принцип при животните се редуват въплъщения като хищници и като растителноядни бозайници. За вина при животните не може да се говори.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, ако Бог, Природата... са ме сътворили Лъв, то аз ли съм виновна, че съм така устроена, че да ям други същества?

Тук май опираме до въпроса дали винаги сме били лъвове, как сме попаднали в материята, във физическите тела : по собствено желание с образователна/самопознавателна цел ли, или от любопитство, или без да искаме ( грехопадение), по желание на Бог ли ...не знам.Преди да си била лъв, може да си била муха.

Просто еволюционна необходимост. Според мене едно висшо животно не може да се прероди като насекомо, а единствено като висшо животно, и така докато не достигне необходимата степен на развитие за да стане човек.

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=H-2pyKXEC-A&feature=related

Текст (слова) песни «Песня о переселении душ»(распечатать)

Кто верит в Магомета кто в Аллаха кто в Иисуса

Кто ни во что не верит

Даже в черта назло всем

Хорошую религию придумали индусы

Что мы отдав концы не умираем насовсем

Стремилась ввысь душа твоя

Родишься вновь с мечтою

Но если жил ты как свинья

Останешься свиньею

Пусть косо смотрят на тебя привыкни к укоризне

Досадно что ж родишься вновь на колкости горазд

Но если видел смерть врага еще при этой жизни

В другой тебе дарован будет верный зоркий глаз

Живи себе нормальненько

Есть повод веселиться

Ведь может быть в начальника

Душа твоя вселится

Такие ситуации простор воображенью

Был гордым и почтенным а родился дураком

А если мало радует такое положение

Скажи еще спасибо что не сделался скотом

Уж лучше сразу в дело чем

Копить свои обиды

Ведь если будешь мелочен

Докатишься до гниды

Пускай живешь ты дворником

Родишься вновь прорабом

А после из прораба до министра дорастешь

Но если туп как дерево родишься баобабом

И будешь баобабом тыщу лет пока помрешь

Досадно попугаем жить

Гадюкой с длинным веком

Не лучше ли при жизни быть

Приличным человеком

Так кто есть кто так кто кем был

Мы никогда не знаем

С ума сошли генетики от ген и хромосом

Быть может тот облезлый кот был раньше негодяем

А этот милый человек был раньше добрым псом

Я от восторга прыгаю

Я обхожу искусы

Удобную религию

Придумали индусы

Линк към коментар
Share on other sites

Това което пише в стария завет е земната връзка на хората.

В нея няма нищо лошо. Не случайно се говори за старозаветни хора, те съществуват и днес. С много силна земна връзка.

Не е нужно да идеализираме и да се фиксираме в неща, които не можем да променим, като това кой и вегетарианец и защо.

Човечеството е просъществувало до момента като хищник.

Не само по желание, а на много места и по необходимост. Има райони на Земята където лова и риболова спасяват хората от гладна смърт. И това е много силна земна връзка. Да, не случайно тези хора са там, но те не са виновни за това. На времето предците ни по тези географски ширини са оцелявали зимата благодарение на лова и риболова. това че днес си купуваме домати през февруари и зелени салати през януари и някой е направил възможно това не ни прави по- добри.

А за животновъдството...... това е начин на живот на много хора и не го правят за удоволствие, а за оцеляване.

Това че местната индустрия се е опорочила, ок, съгласна съм, но нека погледнем около нас, само тя ли е опорочена!???

А пластмасовите домати и салати които ядете те какво са? ГМО или парникови мутанти, ако погледнем на растенията като на живи организми, значи и тях изнасилваме и жестоко отнемаме генетичните им кодове.

А още по- страшно е това което правим с хората. Огромните лаборатории за човешки ембриони , напарвени изкуствено от дарителски яйцеклетки и сперматозоиди, стоящи в азот, докато някоя жена, без значение, каква е и какво и е в главата, реши да вкара в тяло този ембрион и да го обрече на незнайно какво , без естествената природа да и дала шанс за това.

Така че, страшното е във всеки един аспект на нашата действителност в момента, и да се определят хората като духовни и недуховни или като кръвопийци и не знам какви още, защото ядат месо е най- малкото неразумно.

Нека се огледаме и да не изпадаме в крайности, защото те са навсякъде.

Линк към коментар
Share on other sites

или като кръвопийци и не знам какви още, защото ядат месо е най- малкото неразумно.
Да бе, и на ме не ми харесват изцепки от рода на "кръвопийци" и "трупоядци".

Ани, кучетата мразят котките и ги нападат и без някой да ги приучва специално, по принцип е така. :) Интересно ми е защо обаче. Учителят е казвал, че хищниците са по - умни, а тревопасните по - кротки и добри.

Въпрос към Орлин. Той казва, че убиването на животни е патология, че яденето на месо също може да е патология, ненормалност. Не искам да коментирам това, за първото съм склонен да се съглася, не разбирам от психология, но все пак ако убиваш безкруполно животни, може би нещо патологично има в теб, ненормално. Както и да е.Въпросът ми е : Орлине, според теб хората участващи в радикални организации за освобождение на животните, ненормални ли са ? Понеже това са двете крайности : касапин - а.л.ф. деец ? Какво мислиш по въпроса ?

Линк към коментар
Share on other sites

Защото са си конкуренция за една и съща храна. Котките имат предимство да се катерят, така че от тях оцеляват по-пъргавите и малките,на които майките са по-наблюдателни.

Кучетата имат физическо надмощие и бързина, колкото по- добри са тези им качества, толкова повече храна ще имат за себе си в своя ловен район.

Линк към коментар
Share on other sites

Аделаида, казваш, че според теб срещаш осъждане. Както и че всеки има право на избор на хранене - било то с растения или със съзнателни същества. Аз остри критики не виждам, а единствено реакция на садизъм, жестокост и насилие. Аз не съм съгласен, че изборът на ядене на високоразвити същества е просто неутрален избор. Замести делфинчетата, прасенцата и теленцата със собствените си деца и ги виж в чинията си! Защо си мислиш, че има качствена разлика? Няма! Има количествена, по степента съзнание разлика(при това не голяма), но качестена, по принцип няма! Това не е осъждане, освен в очите на проектиращия го, рационализиращ и отбягващ голата некрасива реалност човек. Както и наричането на нещата с имената им няма значение дали се харесва някому или не. Яденето на месо е ядене на леш, на трупове - това е факт! Вярно е, че ескимосите или аборигените някъде само това са могли да ядат. В интерес на истината обаче те отдавна имат клетъчни телефони и учат в университети, стига да го искат.

Ако преди години яденето на месо и убийствата са били нещо нормално, то понастоящем вече не отговаря на вибрацията на времето! Чувствам това с цялото си сърце. Преди и хората са били по-малко, съответно убийствата с абили по-малко. Сега,с тези осем милиарда насление, убийствата са милиарди, при това жестоки, както и целият жизнен цикъл на същесвата, насилственото имраждане, през насилственото им отглеждане, до насилствената им смърт. Преди отглеждането на живони е било в домашн, дворни и пасбищни условия. Сега не е така - сега е кошмар! Опитвате се да изкарате месоядството нормален избор... Било е някога! Вече не е! Планетата плаче от кръвта, лята по нея. Кръвта на милиардите убивани съзнателни същества превръщ апланетата ни в една голяма касапница, със съответното излъчване, култура на съзнанието и етика на кланица. Дори не е нужно да стигаме до тези по-същностни причини. Ако по-голямата част от хората не направят избор за вегански живот, климатът е продължи да се затопля - защото промишленото садистично животновъдство е основен фактор з азатоплянето. Хората в Африка ще продължат да умират от глад без зърно, защото с него са хранени животните в промишлените обекти по отглеждането им, за да се пълнят фризерите на макдоналдс и търбусите на жителите на богатите страни. Водата ще продължи да става вс епо-дефицитна - защото животновъдството е основен фактор както за замърсяването и, така и за изчерпването и.

Превърнали сме се в същества, които съзнателно си създват високо развити същества чрез стимулиране на раждането им, съзнателно си ги изтезават и съзнателно си ги убиват жестоко! Никога чочечеството не е вършило количествено толкова насилие и не е ляло толкова кръв колкото сега! Пиша тези редове напълно спокоен. Сугестите около нуждата от месоядство са диктувани от месната индустрия, а споделянето им говори за стадно мислене, липса на съзнателна способност за смаостоятелно проследяване на връзките между месото в чинията и стващото зад него. А при наличие на проследяване на тези връзки още по-лошо, за сериозни отклонения от човечността!

Линк към коментар
Share on other sites

Защото са си конкуренция за една и съща храна.
Имаш предвид в природата ли, или в домашните условия ? Понеже в България вече не са останали диви котки, диви кучета май също нямаме...По света обаче сигурно има - явно там е възникнала конкуренцията между тях. Омразата : чрез гените им ли се предава, или е свързана с душите им ?? Обаче знам, че ако се отгледат заедно от малки няма да се мразят.

Котките имат предимство да се катерят, така че от тях оцеляват по-пъргавите и малките,на които майките са по-наблюдателни.
По - едрите котки, са си по - силни от кучетата, и дори по - бързи. Аз в сибир съм си направил колекция от различни котки : тигри, лъвове, домашни котки и т.н. Май котките обичам повече от кучетата, но не съм сигурен, хубавото е че котките можеш да си ги гушиш, да си ги сложиш в скута, пък с някое по - едро куче не става, но пък кучетата са по - верни и искрени. :) Колко е сладко и интересно това, че малкото коте и огромният лъв имат еднакви елементи в поведението си, и двете са котки, само че с огромна разлика в размерите ...Котките знам, че най - много обичат мишки, но май мишките не са храна за кучетата...Сигурно имат друг общ улов : може би птици. Според една народна приказка кучетата завиждат на котките, че те седят вътре при стопаните, получават по - добри грижи ( не винаги де ...), а пък кучетата мръзнат навън на студа. Но по принцип котките са животни, които като че ли по - често живеят в господарските жилища, а кучетата лежат вързани или отвързани навън.
Линк към коментар
Share on other sites

Както и че всеки има право на избор на хранене - било то с растения или със съзнателни същества.

Ей, момче!

Растенията СА съзнателни същества!

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, не забравяй че има и още по - важни фактори за спасяването на света от вегетарианството и веганството : броят на населението непрекъснато расте, дори всички да почнат да ядат само растения, това след време няма да е достатъчно. Писах ти в една от темите за вегетарианството, мисля че тази, но ако е в тази, коментарът ми явно не е одобрен. Може и да съм писал в друга тема, не съм сигурен. Ако ми излезе коментара и го видиш, би ми било интересно какъв отговор ще ми дадеш. Ако нещо ще те питам на лични.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат Куки: "Растенията са съзнателни същества!"

Хубаво, нека проследим логиката ти! Ако не вземем предвид степента на съзнание, а само наличието му и при положение, че фактически създаваме насилствено, отглеждаме садистично и убиваме жестоко съзнателни същества бозайници, каквито сме и ние... И ако растенията също са съзнателни и с това оправдаваме логиката на убийствата и садизма си, какво би излязло. Щом можем да пренебрегнем степента на съзнание, тогава ... Тогава виж пред очите си ферма за хора, родени от свръхстимулирани за раждане жени, децата им отделяни на само месец, отглеждани при изключително депривиращи нуждите им условия и убивани жестоко - за месо. Как ти звучи това? Просто роследявам логиката ти! Според моята логика степента на съзнание има значение! Между съзнанието на висш бозайник и растенията има огромна разлика - и количествена и качествена. В разсъжденията ти има просто срив в логиката, но проследена, такава логика води до неприятни заключения! Между другото, кланянето на студения разум с прекъсване връзката с по-цялостния, сърдечен разум , е възможно да доведе до аво ли не... Но, аз се надявам човешкото в това човечество да вземе превес! Сигурен съм, че прогнозите ни като вид са оптимистични!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Точно за степен на съзнание говорим и не бива да пренебрегваме наличието на съзнание при растенията.

Орли, успя да ме предизвикаш да разкажа по-подробно възгледите си по въпроса, макар да не исках да го направя точно сега. За мене растенията са живи, могат да говорят, да помагат, тях също ги боли, имат чувства, осезание... и т.н. това са си мои лични наблюдения, не съм ги чела от книжки и никой с книжни познания няма да ме накара да мисля друго.

Според мене естественият път да се стигне от месоядство до вегетарианство е в обратен ред на степента на организираност на съзнателните същества, които използваме за храна. Може и по-бързо, но става въпрос за духовен скок, който се случва при малцина.

Бозайници. Най-близо до нас генетично са свинете /така съм чела/ и тяхното месо за нас е най-вредно, най-токсично. Бях удивена преди години, когато научих, че временно на човек може да се присади черен дроб от прасе, докато се намери човешки.

Мляко и млечни продукти. Чести алергени и трудносмилаеми при повечето хора. Тяхната усвояемост се подобрява при денатуриране на част от белтъка, също при частична преработка от различни микроорганизми.

Птици. По-малко вредно за хората се счита птичето месо. Генетично по-далеч от това на бозайниците, по-фино по структура.

Яйца. Противоречиви мнения по въпроса. Биологично ценни по състав, защото имат необходимото за развитие на зародиша, но аз лично посягам много рядко към тях.

Влечуги, земноводни. Вкусът по описание на познати е като на пилешко или риба. Не е традиционна храна за нас.

Риби и други морски обитатели. Тяхното месо е най-фино, съдържа доказано полезни съставки, например от типа на мастните киселини, а също и някои други, които правят месото на рибата и други морски обитатели препоръчително в много случаи. Тук ще припомня, че Христос е нахранил народа с хляб и риба. Лично моето усещане през вегетарианския ми период е, че рибата ми е идвала в повече като храна, но се е налагало да я ям заради някакви съставки в нея, които не съм съумяла да си изработя сама или да си ги набавя от растителни източници.

Хайвер. Същото като яйцата, но по-приемливо като вариант.

Гъби. От дете помня, че по състав те се нареждат по средата между растенията и животните. Някои ги отричат като храна, защото засилвали зависимостта и стремежа да правят човека, който ги консумира обсебващ. Глупости, според мене. Съдържат много полезни съставки /ядивните гъби/, а някои са традиционни, доказано мощни природни лечебни средства. Източник на белтъчини за вегетарианците и особено за веганите.

Семена, ядки. Като растителни яйца. Ако са започнали да кълнят, някои по-чувствителни хора отказват да се хранят с тях. Аз съм имала същото усещане. Ям и кълнове, но само когато станат достатъчно големи.

Плодове, плодни зеленчуци. Когато узреят, се "молят" някой да ги изяде, защото това е начинът семето им да се разпространи.

Кореноплодни зеленчуци. С голям запас от хранителни вещества, струва си да бъдат отглеждани специално.

Тревисти растения. Проблем обикновено няма. Колкото повече ги ядеш, толкова повече растат, но във фазата на образуване на семена много от тях отделят вредни вещества.

Яла съм млади листа от дърво, също така, щом усетих, че имам нужда и ми се дава.

Не сте ли имали опитности с растения, не сте ли усещали, че в даден момент не бива да ги късате, не сте ли усещали от тяхна страна приятелско отношение и подкрепа, не сте ли чували, когато са жадни или не им харесва мястото, или че не сте им обърнали никакво внимание и не сте им говорили, не сте ги погалили... такива неща. Не сте ли усещали, когато някое растение ви се предлага за храна или лекарство... Някое дърво не е ли снемало от вас болките и тревогите, стреса и напрежението... Някое дърво не ви ли е викало да ви нахрани, да ви почерпи я с черешки, я с джанки, я с вишни, я с ябълки, я с круши, я с орехи...

Вегетарианството само по себе си е закрила на животните, а ако трябва да сме съвсем точни, веганството е наистина такова.

Освен животните трябва да закриляме и растенията, цялата Природа. И да се ползваме разумно от това, което ни се дава, когато ни се дава.

И пак да си поговорим елементарно за биологични вериги и общности.

В природата е така заложено, че растенията и животните да имат многократно повече семена и яйца, отколкото е нужно за природното равновесие да се развият и отраснат индивиди от съответния вид. Във всяка фаза на развитие е "предвидено" определен процент от дадения вид да умре и да послужи за храна на други видове, за да се запази биологичното равновесие.

Някога случвало ли ви се е доброволно да се съгласите някой да ви използва за нещо, вашите пари, време, чувства, авторитет и т.н. Абсолютно съм убедена от личен опит и наблюдения, че много от "жертвите" в природата всъщност са доброволни жертви и считат саможертвата си като изпълнение на част от житейския си дълг, като осмисляне на съществуването си.

Когато се откажем и от растенията като храна, плътта ни може да съществува известно време като такава, но общо взето, наближило е времето да си ходим от този свят. Има клетки в нас, които са от типа на растителните и могат да синтезират хранителни вещества от светлината, въздуха и водата, но този механизъм не е надежден и не е подходящ за масово практикуване. Тези способности, както и някои други, са дълбоко заровени и малцина са тези, които могат да ги възвърнат и прилагат.

Много щури неща написах, добре, че съм с псевдоним...

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Куки, сама се съгласяваш, че съзнателният избор на вегетарианството и веганството се прави предимно от етичен и сърдечен подтик, не толкова поради здравето! Ако е заради здравето, аз бих си ял пържолите - не са толкова вредни. Избирам съзнателно вегетарианството поради отказа си от индиректното си съгласие със зверската касапщина зад пържолата в чинията! Ти изреждаш някакви здравни ползи - това е спорен въпрос. Мнозина месоядци са по-здрави от мнозина вегетарианци. Така че, не това е подбудата! Поне не моята!

Пишеш за съзнанието на растенията. Знам за какво говориш от личен опит. За две години от живота си бях градинар. Когато дойдеше пролетта, след посяването в кофички и разсаждането по-късно, ми трявбваше около месец всекидневен контакт с растенията. Тогава между мен и тях се установяваше общуване - етерно, фино, нежно и красиво! Правени са опити з ареакциите на растенията спрямо мислите на човека до тях - реагират директно. Съгласен съм, обичам растенията. Яденето им също е компромис. Но, с това че има градация в съзнанието, искам да кажа, че е много по-малък компромис! На-доброто хранене е слънцеяденето. Могат го обаче малцина! Засега опитите за такова хранене при повечето хора водят до онторексия, вид анорексия, предизвикана от духовни подтици. Та, няма как, съзнателният човек е нужно да избере по-малкото зло! А то е растителната храна!

Говориш за доброволна жертва! Съгласен съм - има я при животните. Например при кучетата, обичащи стопаните си. Или при делфините към хората. Или при слона към стопанина му. При касапщината в кошмарните условия на съвременнит езаводи за отглеждане на висши бозайници и при жестокит еим убийства обаче няма грам доброволна жертва от тяхн астрана, а са на 100% обект на варварско насилие. Насилие извършвано и разрешавано от духовната нищета и характеропатията на съвременния човек! Не виня, просто констатирам!

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат Куки: "Растенията са съзнателни същества!"

... Тогава виж пред очите си ферма за хора, родени от свръхстимулирани за раждане жени, децата им отделяни на само месец, отглеждани при изключително депривиращи нуждите им условия

Гледай довечера БТВ репортерите, там ще разкажат за тези "ферми" за деца, създадени при ненормални условия и продавани за пари на този който има повече. Наричат го "Каталог за деца".

Звучи страшно нали!? Филма е още по -страшен. Затова помолих да не се фиксираме в една насока, защото издевателствата на хората са във всички посоки. И не месоядците са най- страшният екологичен проблем и както каза Хриско по- горе, веганството няма да ни спаси , освен ако не наблегнем на ГМО-то.

И ако в месоядството има минало, природа, земни връзки и т.н. във "фермите" за деца няма такова нещо.

Много уважавам предците си и не бих ги нарекла недуховни, днешните хора, които продължават начена на живот на мислене и поведение и манталитет, са т.нар. традиционалисти- хора които повтарят живота на родителите си без да променят нищо в своя. Това са голяма група хора, а в повечето от нас това е остатъчно в една или друга степен- това е социология, между другото.

Няма нищо неестествено или страшно в това. Страшното е в отношението ни към света като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, има ферми за деца за органи, знам. Истината е, че същата психика, която позволява случването на такива човешки ферми, позволява случването и на животинските(поне на тези кошмарните промишлени такива). За разлика от растенията, разликит емежду бозайниците и човеците е наистина малка, погледната от малко по-висока позиция! Темата обаче е за животните - ако искаш отвори тема за човешките ферми, войните, изтезанията - това също са реалии. Преминаването към веганство няма тотално д ареши проблемит ени като вид, така е! Но ще предпостави много от насоките ни за по-нататъшно развитие! ООН го препоръчва! Правителствата на много държави, както и чисто статистическите изводи също! Веганството няма да спре свръхраждаемостта, да. За намаляването и е нужно съзнателност. Веганството обаче, ако е съзнателен избор, предпоставя съзнателност, която се отразява в много други сфери!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

За да се откаже човек от нещо, реално трябва да има по-добра алтернатива.

Храната, растителната и животинската в днешно време са толкова лоши, че ядем каквото има и това е.

Промените не стават толкова бързо, колкото ни се иска. Нужно е време, понякога на няколко поколения, за да се променят съзнанието на хората и средата, реалните условия.

Трябва да се говори, но трябва и да се работи. Да се изработи по-добрата алтернатива.

Хубаво, да не ям месо, да не ям изкуствено сирене и пласмасови зеленчуци, токсични плодове и т.н.

Какво да ям?! Кога и къде да го търся, като живея в един голям град, ходя 26 дни на работа месечно и имам други разни задачи...

Не само аз съм така, повечето хора сме така.

Няма как при тези условия да отида на село и сама да си гледам зеленчуците, ядките, семената и плодовете, а за животни - забрави.

По-изгодно е да се изхрани човечеството с растителна храна, защото се прескачат няколко звена от хранителната верига, при всяко от които има загуба на ресурси и трупане на отпадъци.

Проблемът е, че няма достатъчно пълноценна растителна храна понастоящем, с която да се изхранваме без да се разболеем.

Това ви го написа една вегетарианка по природа, която прави компромис и яде животинска храна, защото така се налага. Много хора са вегетарианци по природа, но се хранят с каквото има.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Бих желал Орлин да ми отговори на следните въпроси :

1. Би ли ял месо, ако да при какви условия, би ли чувствал вина.

2. Помня че преди години ( виждал съм негови мнения), беше доспа по - снизходителен към месоядството, говереше че човек и с мръвка може да е добър човек, да доживее до дълбока старост, беше дал пример с някакъв дядо, също така говереше че пълната липса на месо може и да е вредна в градските условия ( за това не съм 100% сигурен, но за предните твърдения съм убеден). Той самият яде риба, жена му яде пиле, може би и той хапва пиле, но ми се струва по - краен от хора дето с години въобще не ядат месо. Разбирам че го боли, че не бива така да се прави с животните, да, ок. Одеве обаче писа, че са дали "пастетче" на котката, тази умалителна дума някак си ми направи впечатление.

3. Орлине, ти агитираш ли към вегетарианство и дори веганство в други сайтове, които не са проокултни и провегетариански ? Ако не, защо ? Там няма ли нужда повече от подобна акция ?

4. Агитираш ли майка си, баща си и другите ти близки за вегетарианство, ако не - защо ?

5. Ти каза, че касапите са с патологично поведение, социопатско : нещо такова , склонен съм да се съглася, намекна и че сред месоядните може да има такива. Организацията А.Л.Ф. предизвиква в мен симпатии, няма какво да го крия, целувам им ръка на момчетата. :thumbsup2: Въпросът ми е какво мислиш за хората в тази организация : това е другата крайност ( касапи - а.л.ф. дейци). А.Л.Ф. е против насилието и над хора. Та имаш ли някакво мнение за психическия статус на хора занимаващи се с алф дейност, възможно ли е и те като касапите да имат някакви отклонения ?

Линк към коментар
Share on other sites

В страни като нашата наистина е трудно да се намерят екологични зеленчуци и плодове. Но, никой не иска от теб каквото и да е - аз не пиша да убеждавам някого, а по принцип! Лично аз предпочитам да ям калпави зеленчуци и да се тровя с тях, отколкото да казвам едно голямо да на жестокостта с яденето на леш. Както казах, здравето е най-последният мотив при такъв избор!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

аз не пиша да убеждавам някого, а по принцип!
Ммммм, не съм сигурен, но както и да е. По принцип няма смисъл да се пише само по принцип. ;)

Лично аз предпочитам да ям калпави зеленчуци и да се тровя с тях, отколкото да казвам едно голямо да на жестокостта с яденето на леш. Както казах, здравето е най-последният мотив при такъв избор!
Ок,съгласен.Но ако човек не може да си осигури чисто растителен режим, или се чувства недобре от него, какво - да се самобичува ли. Здравето може да е последен мотив, но би трябвало и то да е сред мотивите ни, нали тялото е храм божи. Е, да : по - добре е да ядеш само отровни зеленчуци, вместо отровни зеленчуци плюс отровно месо продукт на жестоко убийство. Тоест ти си съгласен да ядеш сладко или някаква солени закуски, дори и да приемем, че са по - вредни от месото? Имам предвид ако си в ситуация, в която няма как да се наядеш без тези храни.
Линк към коментар
Share on other sites

Не е баш така, Орлине. /Мненията на Хриско се появяват изневиделица и се налагат персонални обръщения/. Животът си има предизвикателства и изисква например концентрация. Трудно е да се концентрираш, когато вътрешният ти глас непрекъснато алармира, че липсват важни структурни единици от храната и здравето се съсипва, т.е., вече е съсипано. Изострена ти е интуицията и виждаш ясно къде ги има тези вещества и къде ги няма, според наличните в джоба. Защото например чаша сок от цвекло и шепа ядки ще ми дадат нужното, но по-достъпно е парчето колбас, което ще изям заедно с дъщеря си.

Дали споделяш храната с близките си има голямо значение. След две години и половина неядене на месо на Рождество Христово хапнах от печеното пиле заедно с дъщеря си, защото ми предложи. Знаете ли как реагира? Каза, че е най-щастливият й ден, защото съм се хранила заедно с нея! Тя ми е дете, разбирате ли колко е важна връзката ни и колко важно е за нея да сме близки и да споделяме много неща, включително храната?

На работното място нещата стоят по подобен начин. Хора, които са близки, се хранят заедно и работят добре заедно. Другите, които се хранят отделно и не споделят храната си, са отчуждени и това се отразява на работата и отношенията, на кариерата, ако щете.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Бих желал Орлин да ми отговори на следните въпроси :

1. Би ли ял месо, ако да при какви условия, би ли чувствал вина.

Хриско, темата е за общ размисъл, не за лични разпити, които правиш. ще ти отговоря от уважение. Да, бих ял месо. Има ситуации, когато няма друго или просто се налага. Не, без вина. Защото би било при нужда, при екстремни условия, а не като ежедневен избор за чревоугодие или стадно мислене.

2.

3. Орлине, ти агитираш ли към вегетарианство и дори веганство в други сайтове, които не са проокултни и провегетариански ? Ако не, защо ? Там няма ли нужда повече от подобна акция ?

Когато почнах да пиша тук преди пет години, взех този сайт много насериозно. Сега пиша тук повече по навик, освен в темите за отговри на психотерапевтични въпроси. В други форуми съм много пестелив, не ми харесва средата им. Тук ми харесва общуването с някои от участниците. Подбирам си средата. За агитирането - първо, не знам какво значи тази дума. Нещо политическо ще да е, не разбирам. Пиша сега точно в тази тема като реакция на мненията на участници, мнения които ме провокират. Никого не убеждавам. Не ми се плаща за това!

4. Агитираш ли майка си, баща си и другите ти близки за вегетарианство, ако не - защо ?
За майка си и баща си винаги ше бъда техния син, чието мнение е просто на син, на момче в техните глави.

5. Ти каза, че касапите са с патологично поведение, социопатско : нещо такова , склонен съм да се съглася, намекна и че сред месоядните може да има такива. Организацията А.Л.Ф. предизвиква в мен симпатии, няма какво да го крия, целувам им ръка на момчетата. :thumbsup2: Въпросът ми е какво мислиш за хората в тази организация : това е другата крайност ( касапи - а.л.ф. дейци). А.Л.Ф. е против насилието и над хора. Та имаш ли някакво мнение за психическия статус на хора занимаващи се с алф дейност, възможно ли е и те като касапите да имат някакви отклонения ?

Нищо не знам за тези а.л.ф освен по минутата гледана в пейстнат от теб клип. Доколкото разбирам, са организация за радикална защита на животните. Има известно свръхреагиране в действията им. Но те предполагам никого не раняват - просто спасяват животни от мъченията на изродите-учени. Не знам повече.

Не е баш така, Орлине. /Мненията на Хриско се появяват изневиделица и се налагат персонални обръщения/. Животът си има предизвикателства и изисква например концентрация. Трудно е да се концентрираш, когато вътрешният ти глас непрекъснато алармира, че липсват важни структурни единици от храната и здравето се съсипва, т.е., вече е съсипано. Изострена ти е интуицията и виждаш ясно къде ги има тези вещества и къде ги няма, според наличните в джоба. Защото например чаша сок от цвекло и шепа ядки ще ми дадат нужното, но по-достъпно е парчето колбас, което ще изям заедно с дъщеря си.

Дали споделяш храната с близките си има голямо значение. След две години и половина неядене на месо на Рождество Христово хапнах от печеното пиле заедно с дъщеря си, защото ми предложи. Знаете ли как реагира? Каза, че е най-щастливият й ден, защото съм се хранила заедно с нея! Тя ми е дете, разбирате ли колко е важна връзката ни и колко важно е за нея да сме близки и да споделяме много неща, включително храната?

На работното място нещата стоят по подобен начин. Хора, които са близки, се хранят заедно и работят добре заедно. Другите, които се хранят отделно и не споделят храната си, са отчуждени и това се отразява на работата и отношенията, на кариерата, ако щете.

Това за концентрирането нещо не разбрах. За да се концентрираш ти трябва кръв ли?

А за щерка си - от теб зависи на какво я научиш сега, докато си в ролята на възпитател. Ако ти не я научиш на любов към животните, вместо на дъвченето им, кой да я научи!?

Линк към коментар
Share on other sites

Защото би било при нужда, при екстремни условия, а не като ежедневен избор за чревоугодие или стадно мислене.
Аз не говоря за чревоугодие и стадно мислене, а за реални условия, екстремни звучи силничко, но условия при които наистина ти се налага. Благодаря за отговора.

взех този сайт много насериозно.
И аз така, но ми мина. В смисъл и сайта взех, и най - вече хората взех много насериозно : все едно са някакви гурувци. :lol: Мина ми и това донякъде води до санкции...хехе... :lol:

За майка си и баща си винаги ше бъда техния син, чието мнение е просто на син, на момче в техните глави.
Да, родителите като че ли не биха се чувствали приятно, ако трябва да се съгласят с децата си по - важни въпроси, говоря по принцип. Май им се иска, те нас да убеждават и ние да ги слушаме, а не те нас.

Има известно свръхреагиране в действията им. Но те предполагам никого не раняват - просто спасяват животни от мъченията на изродите-учени. Не знам повече.
Ако желаеш виж линка дето ти пратих. Ако го нямаш вече в пощата мога да ти го пратя. Не е много дълго инфото. Да, в програмата им се твърди, че се стремят да не нараняват хората, отричат насилието над хора, търсят подслон за освободените животни или пък ги пускат в гората, в случай че животните са такива животни, които са за живот в гората.Гледах картинки от техен сайт, само една не ми хареса : група алфове биеха един повален на земята човек, това картинка де, не реална снимка. Вършат и други подобни на освобождение на животните дейности. Крайната им цел е сриване на месопроизводството и бизнесът с кожи, а моментната цел спасяване на максимум животни.

просто спасяват животни от мъченията на изродите-учени. Не знам повече.
Много благодаря за отговора. В част от клипа една жена от учените се присмиваше на маймунчето, чак да му се прииска на човек да я респектира физически. Благодаря за отговорите ти ! Нямам повече въпроси.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...