Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Слоу революция, забавете темпото!


Ани

Recommended Posts

Подкрепям :thumbsup2:

Дори в много сфери в живота ми активно прилагам именно тази идеология, без да съм знаела, че има такова движение.

Много се радвам, че има и други хора с такива разбирания.

Гледам обаче, че тази тема е останала без видим интерес от посетителите на сайта - защо така?

Ще ми бъде интересно да разбера какво мислите.

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурна съм, че много хора го прилагаме вече - и няма нужда да се зачисляваме към движения - просто да следваме вътрешния си усет за темпо, а не това, което външните обстоятелства и ценности искат от нас.

Пред доста години трябваше да взема решение - София или Хасково. Избрах спокойствието, макар и да пожертвах кариера. Всяка сутрин се събуждам благодарна на това, което тогава ме е насочило към този избор. Все повече прилагам и в работата си - всичко видяно и преживяно през 30тте почти години практика ме убеди, че съвсем не е важно за колко време колко ще научи човекът като количество. Най-важно се оказа друго - докато учи, да изпитва спокойна радост и успех, да учи с любов. Наученото с този фон остава за цял живот и не само наученото конкретно. Миналия ден през школата мина един от първите ми ученици в нея - беше на 7 годинки - сега е на 17. "да ви видя, госпожо - и да ви се похваля, че уча за ..... сертификат. И още си уча така както когато бяхме в 1 клас."

Съвсем сериозно смятам, че нашата цивилизация е тръгнала в грешна самоубийствена посока, събирайки големи маси население на едно място. Осигуряването на комфортно съществуване в тези условия изисква много енергия, инвестиции и завишаване на темпото.

Може би все още можем да променим тази тенденция, влагайки в комуникациите между малките селища. Опитът ясно показва, че в рамките на голямото селище общуването между хората намалява и като интензивност, и като качество. А вижте, например нас тук - ние сме от всякъде и сме по-близки един на друг отколкото със съседите си....

Защо? Много пъти съм мислила над този въпрос - може би защото тук няма срокове, няма ангажименти, няма формални връзки и роли... Времето тече бавно и винаги можеш да си помислиш над нещо, да откриеш темата след месеци дори и да си напишеш до каквото е дошла душата ти. И винаги ще има кой да го прочете и да сподели с теб и ти да споделиш с него....

Линк към коментар
Share on other sites

Не знаех,че съществува такова движение,но през целия си съзнателен живот съм се старала да забавя темпото и да си оставя време за обикновените човешки радости.:)

Според мен бясното темпо превръща хората в биороботи,които действат по зададената програма без да могат се отклонят и за миг от нея,бързо се износват физически и психически и си отиват от този свят незадоволили естествените си човешки потребности от обич,приятелство,спокойствие...

Приветствам движението!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Бързите темпове на развитие натехнологиите, на всичко около нас, провокира нашия вечен избор-"Да имаш или да бъдеш".Бих избрала второто, на хуманноста, на духовността, на онова, което събужда човешкото и дарява светлина на ближните.Изборите ми не ще спрат до тук, те вечно ще ме провокират и дано надделява Божественото.Винаги ще търся мярката на нещата, не крайностите. Мисля, че и ние българите не сме по- различни от европейците, дори да не сме създали подобно движение.Европейските инициативи ни дават свобода да създаваме всякакви локални граждански сдружения.Не искаме да упражняваме правата си!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям :thumbsup2:

Дори в много сфери в живота ми активно прилагам именно тази идеология, без да съм знаела, че има такова движение.

Много се радвам, че има и други хора с такива разбирания.

Гледам обаче, че тази тема е останала без видим интерес от посетителите на сайта - защо така?

Ще ми бъде интересно да разбера какво мислите.

Винаги съм имала свое темпо, при което резултатът е оптимален.

Забързването по-скоро пречи, а забавянето пречи на други задачи.

Линк към коментар
Share on other sites

Слоу революцията е нещо изключително ценно, според мене. Дори и само затова да си запазим нервите и здравето, да съхраним материални и нематериални ресурси.

Ще ви дам един абсурден пример от живота, толкова характерен за нашето ежедневие:

На едно работно място има камери. Работа няма кой знае колко, но понеже има камери и шефовете гледат, всички се претрепват от работа, хващайки по един парцал и бършейки едни и същи места по няколко пъти, тъй че прах не може да падне... Някои при това в бързината си издират ръцете и си чупят ноктопластиката /а тя не е евтина.../... Освен това хапват по нещо много набързо или въобще пропускат яденето, да не би да ги обвинят в бездействие.

Нямате представа колко грозна и жалка гледка е иначе красиво момиче, натъпкало устата си с храна, едва преглъщащо в бързината, което на всичкото отгоре за няколко месеца заприличва на излязло от концлагер, поради описания по-горе стрес. И подобна практика се превръща в стандарт - който не го спазва, не работи добре.

А всичко това е напълно излишно и не води нито до по-голяма продуктивност, нито до по-голяма печалба...

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Нямате представа колко грозна и жалка гледка е иначе красиво момиче, натъпкало устата си с храна, едва преглъщащо в бързината, което на всичкото отгоре за няколко месеца заприличва на излязло от концлагер, поради описания по-горе стрес. И подобна практика се превръща в стандарт - който не го спазва, не работи добре.

А всичко това е напълно излишно и не води нито до по-голяма продуктивност, нито до по-голяма печалба...

За това обичам нормирания труд, а не надничарския - знаеш, че всичко си зависи от теб. Така е по-добре и за шефа и за служителя.

Освен това надничарството винаги ми напомня за робството.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...