Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Проблемът за злото


Aliya

Recommended Posts

Юда не е лош. Ако беше лош, нямаше да се обеси. Щеше да си вземе трийсетте сребърника, и да си живее.:hypocrite::yinyang::hypocrite:

Именно,

тези,които могат да извършат такива неща,просто нямат съвест,

а съвестта е приоритет на духовно насочените хора.:3d_048:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Да,написах,че всяко Зло е за Добро.При мен всичко е Добро.Включително и Юда............

А кой е твоят Добър Юда, Мария - София? или може би ти само си МИСЛИШ, че е добър?

И един прекрасен ден той ще покаже истинското си лице и ще те свари неподготвена, улисана в мисли -илюзии?!

Истинското Добро просто Е, то не тръби за себе си, няма нужда да го прави.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не се притеснявай, shining_star!

Не си го слагай на сърцето. Аз съм Тук :king: и ще взема :angel: със себе си всички, които вече са определени:3d_125::3d_113: , тогава, когато моментът за това настъпи. Бъди Любов!:3d_053:

Ники,на теб разчитаме!:3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

... съвестта е приоритет на духовно насочените хора.

Да, Мария - София, и се нарича Осъзнаване:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Изработила съм си (и продължавам да работя) един навик (като за начало) да обръщам това което не ми харесва като вибрация от думите в по- благоприятна вибрация. Например: зло- не особено добро , трябва - би било добре .

Това може да се направи и със знанията които всеки има и с опита и с отношението към хората.

Така се променя погледа и не само няма проблем с това което не ни харесва, но и започваме да го виждаме по друг начин.

А това не значи ли автоматично, че си заравяш главата в пясъка като щрауса, за да не видиш приближаващото зло и да му дадеш чудесната възможност да те изненада в гръб!?;) По този начин ти безмерно ще улесниш злото и ще се наредиш в безкрайната листа на великомъчениците на Злото:angel:

И не е ли по-добре вместо да си пеем приспивни песнички за вечна любов, която не разбираме всъщност и която е ведно с Истината, да останем бдителни, осъзнати, с което правим път на истинското Добро да влезе в нас!

Това се нарича трансформация.

Просто да опознаеш нещо, и да знаеш, че го има не вършиникаква работа.

Всички постове до тук казват едно и също, но с различнидуми- има тъмни сили, чувства, страни ит.н. трябва да ги опознаем. Ок. Никой не противоречи с това.

Въпросът е след като ги опознаеш какво правиш.

Стоиш и знаеш, че ги има, работиш с тях трансформирайки гиили просто ги ползваш. Това е разликата. Нищо кой знае какво.

Но всеки сам решава какво да прави.

Когато избухне пожар има три вида хора, едните се втурват даго гасят без да мислят за последствията, други намират най- правилния иадекватен начин да го изгасят и да спасят най- много неща и трети, които бягатна разстояние, защото знаят за опасностите и викат „Бягайте пожар, опасно е”.

И в случая с работата с добро и зло е същото.

Да, опознаването е важно, но то е само един от етапите наработа, следващия, доста по- ползотворния е работата с трансформацията.

И тази работа, не включва отричането, заклеймяването илипазенето, отбягването и т.н.

Дадох простички примери от ежедневието. Човек трябва дазапочне да се учи от някъде, няма смисъл да се скача на глобални и неизпълнимизнания, които са неприложими за обикновения човек. Животът се живее тук и сега,всеки като се запознае със своята обстановка и своите проблеми, своето добро изло и започне работа от мъничките неща, тогава може да има глобална промяна.

Просто да знаеш нещо ........ няма никакъв смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

И в случая с работата с добро и зло е същото.

Да, опознаването е важно, но то е само един от етапите наработа, следващия, доста по- ползотворния е работата с трансформацията.

Просто да знаеш нещо ........ няма никакъв смисъл.

Диди,

Аз не говоря за "опознаване", а за осъзнаване и тук е цялата разлика!!! Осъзнаването не е опознаване, защото кой "ще опознае", кой "ще трансформира" - нали същия този твой ум, който те е докарал до това състояние, до този конкретен проблем /какъвто и да е той - добро - зло и прочие/.

Осъзнаването е трансцедентиране на ума ти, на самия виновник за страданието и мизерията и навлизане в Царството Божие, царството на Висшето разбиране/Съзнание, на Не- Ума.

Не може един неосъзнат човек да се трансформира, изобщо да говори за трансформация, докато не се осъзнае. Един неосъзнат човек може най-много да залепи някое от счупените парчета в душата ти, но залепвайки едно, той неминуемо ще счупи още няколко други парчета.

Само чрез осъзнаването е възможна пълната трансформация и решаването на проблема из корен, защото с един осъзнат човек Бог Е.

И точно тук твоят пример с пожара е много подходящ - при екстремни ситуации, като внезапен пожар, например, човек няма време да мисли, умът е извън играта. Тогава той е спонтанен и естествен и реагира най-адекватно на ситуацията.

Редактирано от Aliya
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Човек,носи и двете ,Бога и Дявола-Само,единствено от мен зависи на кого да служа,но за да зная ,Аз трябва да се Уча да мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек,носи и двете ,Бога и Дявола-Само,единствено от мен зависи на кого да служа,но за да зная ,Аз трябва да се Уча да мисля.

Ето един хубав финал на темата, браво.:sorcerer: А който мисли, че зло не съществува и е само илюзия в ума, ще изпита на гърба си и злото, и последиците от него.:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

...Каква е задачата на злото в света? Злото приготвя условията за идване на доброто. Злото казва: „Днес аз съм господар на света. Аз искам да сложа ред и порядък, та като дойде доброто, нека използва този ред и порядък, както намира за добре“. В бъдеще доброто ще се ползва от реда и порядъка, който злото е поставило. Днес, при царуване на злото, благата не са еднакво разпределени между хората. В бъдеще, когато доброто царува, благата ще бъдат еднакво разпределени между хората и те ще имат добри отношения помежду си.

Неоцененото богатство

Вижте Тук :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Да,написах,че всяко Зло е за Добро.При мен всичко е Добро.Включително и Юда............

А кой е твоят Добър Юда, Мария - София? или може би ти само си МИСЛИШ, че е добър?

И един прекрасен ден той ще покаже истинското си лице и ще те свари неподготвена, улисана в мисли -илюзии?!

Истинското Добро просто Е, то не тръби за себе си, няма нужда да го прави.:thumbsup:

Добро-зло,тези полюси вече съм ги примирила и за мен има само Добро:sorcerer:

Да обичаш ближния е човешко

да обичаш врага е ангелско

да обичаш и жертвата и насилника е Божествено...

Линк към коментар
Share on other sites

Години наред се борих със злото в живота си и привличах още по-голямо зло...

Разбрах,че злото ще се махне само тогава,когато вземе това което иска.

Не му се противя - чакам го да се насити и да се отиде.:)

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Интересна е идеята да превърнем Злото в Добро като го възлюбим.

Но, за да възлюбим Злото, първо трябва да го познаем.

Какво е злото? Как да го разпознаем?

Има множество дефиниции за същността на Злото:

- злото е лишение от добро

- злото е нееволюирало добро

- злото е изоставено добро

- злото е опозиция на Бога

- злото е неподчинение на Божиите закони

- невежеството е корен на всяко зло

- злото е погрешно поведение и егоистични емоции

- злото съществува, за да ни даде възможността чрез него да познаем доброто

- злото съществува, за да имаме избор на коя от двете страни да застанем - на страната на доброто или - на страната на злото

- ...

Според вас, какво представлява злото, как е възникнало, как да го разпознаем?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен всички изброени тук:

- злото е лишение от добро

- злото е изоставено добро

- злото е опозиция на Бога

- злото е неподчинение на Божиите закони

- невежеството е корен на всяко зло

- злото е погрешно поведение и егоистични емоции

- злото съществува, за да ни даде възможността чрез него да познаем доброто

- злото съществува, за да имаме избор на коя от двете страни да застанем - на страната на доброто или - на страната на злото

се свеждат до:

- злото е нееволюирало добро

Може да се докаже по пътя на логиката.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече не помня къде го прочетох - лошото е изгладняло, премръзнало от студ и мизерия добро - нещо такова.

Бих добавила обаче - не винаги.

Някъде там в началото на неговото изгладняване понякога се получава хроничната лакомия, която помита след себе си всичко. Ако се захванеш да храниш едно такова изгладняло добро \зло\ , човек рискува да бъде погълнат. Но не винаги.

Линк към коментар
Share on other sites

Пише се за добро, зло и Добро. Тоест доброто и злото, служат на Доброто (Бог). Ако приемем, че Бог на повърхността има две лица - добро и зло (малки), то тези сили сигурно са равни по важност, реални космически сили, защото Бог не е само добро, но и зло ? Но нас хората повече ни кефи доброто, което навежда на мисълта, че то е по - божествено ? Така ли е ? Ако не е така, що ни кефи повече.;) Човек предпочита да е здрав и красив, вместо болен и грозен (поне масата хора, поне на това ниво на съществуване), но ето отново относителност - на оня свят мисленето ни може да е по - инак и да предпочитаме кофти земни животите.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е така.

По-коректно е да си представяш доброто и злото уравновесени като 0 = неутралност, а не като Добро (щом си задаваш такива въпроси). Има една много хубава беседа от Учителя за това, ще я намеря и ще пусна обяснения от него. Той дори не е искал да изнесе всичко като информация. За хората, на сегашното им ниво на развитие, все още е по-добре да си мислят (и стремят) за (към) Добро, а не за (към) неутралност.

Линк към коментар
Share on other sites

.....За хората, на сегашното им ниво на развитие, все още е по-добре да си мислят (и стремят) за (към) Добро, а не за (към) неутралност.

Ами май да.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен няма добро. Както няма и лошо. Всичко Е. Каквото Е. Лошото и доброто са етикети, които обикновенно Егото лепи на всичко около нас. Както и правилно и неправилно. Доброто за едни лошо за други. Правилното за едни е неправилно за други.

Етикетите са необходими на Егото ни за да си/ни докаже, че в някаква степен сме ПО от останалите и по този начин ни се повишават шансовете за оцеляване. Каквато е и неговата основна задача - да ни повиши шансовете за оцеляване. Единственното по важно от това за Егото е да се чувства право. Ето аз съм прав защото върша добрини. Тези са неправи защото вършат кривини...

Всъщност си мисля вече, че има пълен баланс между добро и лошо във всяко нещо. Разликата е в настройката на нашите възприятия. Когато сме настроени на възприемаме по-скоро добро просто виждаме в повечето случки и ситуации красивите, добрите страни. И обратното при негативна настройка виждаме основно лошите страни.

А според мен двете "доброто" и "лошото" съществуват непрекъснато навсякъде в нас и около нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Мерило е човешкият дух. А за духа, колкото и да е независим от материята и случващото се на материален план не е все едно дали ще вършим престъпления или ще водим възвишен живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен няма добро. Както няма и лошо. Всичко Е. Каквото Е. Лошото и доброто са етикети, които обикновенно Егото лепи на всичко около нас. Както и правилно и неправилно. Доброто за едни лошо за други. Правилното за едни е неправилно за други.

Етикетите са необходими на Егото ни за да си/ни докаже, че в някаква степен сме ПО от останалите и по този начин ни се повишават шансовете за оцеляване. Каквато е и неговата основна задача - да ни повиши шансовете за оцеляване. Единственното по важно от това за Егото е да се чувства право. Ето аз съм прав защото върша добрини. Тези са неправи защото вършат кривини...

Всъщност си мисля вече, че има пълен баланс между добро и лошо във всяко нещо. Разликата е в настройката на нашите възприятия. Когато сме настроени на възприемаме по-скоро добро просто виждаме в повечето случки и ситуации красивите, добрите страни. И обратното при негативна настройка виждаме основно лошите страни.

А според мен двете "доброто" и "лошото" съществуват непрекъснато навсякъде в нас и около нас.

Според мен не е точно така.

Добро и зло са различими, особено тук, в нашия свят, в който сме в момента. Не са етикети, а названия/понятия също както северен и южен полюс на магнит например. Нужни са на човешкото ни съзнание, да, за да можем да можем да се ориентираме.

Иначе баланс между доброто и злото има, да.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен неутралността като че ли ми изглежда по - свързана със свободата.

Ето малко материал за размисъл ;)

...Тогава ще ви задам, като на учени хора, следния въпрос, да видим как ще го обясните. Например:

1+1=2

1х1=1

2+2=4

2х2=4

Когато събираме единица с единица, получават се 2 единици. Когато пък умножаваме единица на единица, получава се пак единица. Когато събираме две единици с две единици, получаваме четири единици. Когато умножаваме две единици на две единици, получаваме четири единици. Как ще обясните сега защо във втория случай и при събирането, и при умножението на двете единици получаваме един и същи резултат? Числото 2 показва, че единицата се е намалила. Когато събирате единица с единица, тя се намалява. Когато пък умножавате единица с единица, тя си остава една и съща – нито се увеличава, нито се намалява. Значи при събирането единицата всякога се намалява. После имаме следния процес: 1 – 1 = 0. Тук единицата иде в своето естествено състояние. Сега няма да се спирам да ви обяснявам тия неща, защото не искам да ви забърквам. Числото две по-голямо ли е от единицата? Числата, както се изучават при сегашните условия, нямат практическо приложение. Ако ви кажа, че две единици са по-малко от единицата, тогава ще ме питате: „Как, един грош по-голям ли е от два гроша?“ Тия неща, които ви казвам, са верни само при съзнателния живот, при онази висша математика. В обикновената математика работите са съвсем други.

...

Тя и цялата беседа е много интересна.

Любов към Бога, ООК, 1924

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...