Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветни или черно бели сънища?


Какви сънища сънувате - цветни или чернобели?  

27 гласа

  1. 1. Какви са сънищата ви?

    • Само цветни
    • Само черно бели
      0
    • Цветни и черно бели
    • Не мога да определя


Recommended Posts

Човек може да сънува цветни и черно бели сънища.

Има ли нещо по-особено в цветните сънища?

Кога и защо ги сънуваме?

Носят ли цветните сънища по-важни послания от черно-белите?

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

като малък сънувах цветни сънища ,а сега ми е трудно да опеделя какви са ,но не са чернобели .А иначе сигорно има някакво значение дали са цветни или чернобели .

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години доста се изненадах като разбрах, че има хора, които сънуват черно-бели сънища. Не знам дали е на добро или лошо, но нямам спомен да съм сънувал черно-бял сън, иначе щях да регистрирам като изключение. :)

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Аз сънувам и цветни и черно бели.:)

Мисля,че посланията които носят сънищата не зависят от цвета.

Някои сънища ги помня с подробности - това е критерия ми за важни сънища,не цвета.

Линк към коментар
Share on other sites

Черното и бялото също са цветове - особено ако знаем какво символизират, става доста интересно.

Иначе моето съзнание (или подсъзнание) избира цветни сънища - понякога красиви, понякога странни, трети - страшни..... Зависи от нагласата през зеня, от страховете и помислите - доколко сме в съзнателна връзка с тях.

'

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години доста се изненадах като разбрах, че има хора, които сънуват черно-бели сънища. Не знам дали е на добро или лошо, но нямам спомен да съм сънувал черно-бял сън, иначе щях да регистрирам като изключение. :)

Няма нищо изненадващо. Важни са посланията и дали ги разбираме и разчитаме. Дали сме се уплашили в съня си, или просто се радваме. Черно-белият сън се оказва важен по относителността на наситеност на цветовете.Ако преобладава черното ( а това е цветът на Земята - и дава отговор на всички земни наши търсения.) - тогава и посланията стават мрачни. Поставени сме пред избор и пред някакво важно решение. Мракът и черната гама ни показват, че не сме готови да се изправим пред нещо и бягаме от него. Бялото - обратно - изчиства страховете и ни освобождава от тях.:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

adina,когато поставях темата в главата ми се въртеше един сън,в който тъмнината беше почти непрогледна.Лутах се из квартала ,и се ориентирах само с помощта на интуицията си.Сънят завърши със Слънце и от черен стана цветен.:)

Сънувах го в много тежък период от живота си.Сбъдна се.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз сънувах някакъв подобен, не беше черно бял, но аз се намирах на една улица на много високо място в града. Бях с официални дрехи, навън беше сумрачно, по улицата имаше насипи с пясък и камъни, а около насипите - цигани. Аз плачех неудържимо и тичах, тичах прескачайки насипите и си мислех : ще се измъкна, но сърцето ми се раздираше от страх и се събудих така тичайки, светлина не видях. Вече минах 10 дни откакто го сънувах и не мога да го разтълкувам ясно. Иначе сънувам и цветно и черно бяло.

Линк към коментар
Share on other sites

adina,когато поставях темата в главата ми се въртеше един сън,в който тъмнината беше почти непрогледна.Лутах се из квартала ,и се ориентирах само с помощта на интуицията си.Сънят завърши със Слънце и от черен стана цветен.:)

Сънувах го в много тежък период от живота си.Сбъдна се.

Много интересен сън. И показателен. Сама си разбрала отговора и сама си намерила Слънцето. Прекрасно е това.:3d_027:

Линк към коментар
Share on other sites

Попаднах на интересна публикация, която свързва цвета на съновиденията с гледането на телевизия.

Телевизията въздейства на сънищата

Линк към коментар
Share on other sites

Сънят на Илен много ме впечатли, но за съжаление не ме бива в тълкуването на сънища.

Моля, ако някой може да разтълкува съня, да се включи!

Линк към коментар
Share on other sites

И аз сънувах някакъв подобен, не беше черно бял, но аз се намирах на една улица на много високо място в града. Бях с официални дрехи, навън беше сумрачно, по улицата имаше насипи с пясък и камъни, а около насипите - цигани. Аз плачех неудържимо и тичах, тичах прескачайки насипите и си мислех : ще се измъкна, но сърцето ми се раздираше от страх и се събудих така тичайки, светлина не видях. Вече минах 10 дни откакто го сънувах и не мога да го разтълкувам ясно. Иначе сънувам и цветно и черно бяло.

Здравей

опитваш да избягаш от нещо. Искаш да промениш живота си и да се освободиш от досегашните ограничения (циганите са символ на свободата - на скитническия живот) иска ти се да си свободна и да премахнеш бариерите, които ти пречат да се докоснеш до истинското си Аз) Но този костюм не ти позволява ( той е символ на опаковката към която принадлежиш). Ако имаш смелостта да го премахнеш, но не в съня си, а в действителността, ще се освободиш. На сън винаги се срещаме с истинското си лице, с нашата най-дълбока същност. :yinyang:. Има нещо, което ти пречи да се додкоснеш до себе си, Но не се плаши - рано или късно това ще стане - отново в съня ти. Важното е да разпознаеш символите :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Първо да се изясним ,черното и бялото са графични стойности ,а не цветове. Ако оптически смесим всички цветове ,се получава бяло,но ако ги смесим физически се получава черно . И двете /черното и бялото / не са цветове.

Цветове са основните цветове,жълто,червено и синьо ,както и техните допълнителни оранжево,виолетово и зелено. Нюансите се получават от смесването на основен и допълнителен цвят . А тонът е резултат от добавянето на една от графичните стойности/черно или бяло / към основен или допълнителен цвят. Толкова с цветознанието .

Относно сънищата ,аз повече сънувам цветни .Да не говорим ,че понякога сънувам и картините си предварително .

Снощи сънувах доста интересен сън .

Наяве се занимавам с хиромантия.Имаше период, в който бях истински запалена и четях много литература ,гледах уроци по хиромантия ,четях много английски и български сайтове за хиромантията.

Сънят ,който сънувах беше ,че гледам на ръка на дядо ми и всичко ,което виждах в ръката му се превръщаше в реална картинка изписана върху неговата ръка .Предсказанията и виденията ми оживяваха и всичко естествено беше цветно. Много жив и цветен сън.

Не си спомням черно-бели сънища .Мисля, че досега не съм сънувала такива. Истинска феерия от цветове са моите сънища ,сънувам често плодови градини ,с изобилие от цветове и плодове. Сънувам как прелитам над тях или си почивам в короните на дърветата . Цветя ,гъби и животни . Доста често са горските сюжети в сънищата ми напоследък ,явно имам нужда от природата и малък излет сред гората . Хах

Поздрави за темата !

Ина

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Ина,ти си художник и е съвсем нормално да сънуваш цветни и красиви сънища.Какви са те, личи от твоите картини, които си публикувала.:)

На мен много ми харесват!

Какви ли сънища са подтикнали Йеронимус Бош да създаде картините си, които ми въздействат потискащо?

Картините на Йеронимус Бош

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей ,Пламъче ! Благодаря за думите ти .

Темата за Йеронимус Бош е много дълга ,но той е предренесансов мистик , любимият художник на Рембранд /който дори го колекционира./Интересното е ,че при Бош дори и днес картините му изглеждат модерни ,това е необяснимо ,а са минали толкова векове и до днес е копиран от много художници и считан за един от уникалните и най - интересни художници на Холандската живопис .

А между другото и аз като всеки човек си имам кошмари и така нататъка ,но повече са цветните ,наситени с багри сънища .

Линк към коментар
Share on other sites

Много са интересни символите при Бош –Повечето от тях са алхимически и включват стъклени колби и кълба.. Например рибата означава греха на сладострастието, цветята символизират преходността налюбовните наслади. Пеперудата – символ на душата. Жабата - на Дявола, а совата и кукумявката на коварството. Трън- цветето на злото, а раковината –символ на възкресението и т.н.

Картините му изобилстват и от плодове, символизиращи еротиката. И понеже тук говорим за сънища, мисля, че мога да се съглася и с твърденията, че полухората и полудемони в картините му,идват от подсъзнателното и извират направо от сънищата на твореца.Картините му са странен примес от астрология, религия и черна магия, (все пак е бил последовател на религиозна секта).За психолозите е бил човек с болно съзнание, но не мога да споря –бил е и гений.! Представям си колко еретично са звучали картините му в 16 век….Днесе много по-различно, още повече, че в нашето съвременно общество митовете и легендите, религията и вярата не притежават този приказно-религиозен характер.

Редактирано от adina
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля,че вече излизаме от темата за сънищата ,но ето няколко видеа ,анализ на няколко творби на Бош .

http://vbox7.com/play:f19c3527

http://vbox7.com/play:28625196

http://vbox7.com/play:d798e012

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво споделяне, благодаря ти! :thumbsup1:

Колкото до излизането от темата, не мисля , че е точно така. Тук говорим за цветове и за тълкуване на символи, а какво по-хубаво от това, да ги сравним със символите на Бош?

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години си купих колода Таро по Йеронимус Бош. Излишно е да ви казвам, че ме отблъснаха.

Всеки възприема нещата по различен начин.

:)

Попаднах на информация, която според мен не е изградена върху здрава основа.

Ето я:

"Шизофрениците сънуват цветно 20 пъти повече, в сравнение с нормалните хора, съобщи Нюзру.

Обикновено хората сънуват в черно и бяло.

Група психолози от тексаския университет провели експеримент с участието на мъже и жени на възраст от 25 до 47 години.

Те били разделени на три групи. Първата група съставлявала хора, болни от шизофрения, втората – такива с наследственост към заболяването, а в третата – психично здрави хора.

Резултатите показали, че шизофрениците сънуват 20 пъти по-често цветни сънища, в това число и кошмари.

Тези с наследственост за шизофрения или други психични заболявания също сънували по-често в цвят."

изт.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Много е интересен факта, какви послания носят сънищата.Мисля, че всеки според емоционалното си състояние получава информация в сънищата в цветове или черно -бяло. Всичко е много относително.Акцентирането върху цветовете е от второстепенно значение.Какви истини носи съня, какво потискаме подсъзнателно в действителност.Това е истината за сънуването, би трябвало да се замислим какво трябва да променяме като нагласи, стереотипи в мисленето.Това са уроци които трябва да отработваме в реалния живот.Даже някои автори като Пол Брег изразяват мнение, че трябва да заспиваме след релаксиране на съзнанието.Спокойния човек спи без да сънува.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек сънува, той вижда нещата или в светлина, т.е. като през деня и в тъмнина, т.е. като през нощта.През нощта цветовете се възприемат като нюанси на сивото.

Според мен цветните сънища се явяват тогава, когато трябва да "забележим" нещо важно, и по тази причина подсъзнанието акцентира върху някакъв цвят или цветове.

Цветовете в съня са много важни и при тълкуването му и трябва да им се отделя специално внимание.

А връзката между сънуване на цветни сънища и шизофрения за мен е смехотворна!:)

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Как тълкува цветовете в сънищата П.Дако :

СиньоТо е „студен" или освежаващ цвят -класическият цвят на небето. Напомня ни за морето, за въздуха. Синьото раз­ширявапространството и е цветът на хоризонтите. Както и на духовното.

В сънищата синьото е най-често цветът на безкрая. Пог­ледът се зарейвав сините далечини. Синьото е нематери­ален, прозрачен цвят, който се размива вослепително бя­лото. То е цветът на пустотата. В този смисъл може да станесимвол на смъртта (спряхме се на подобни съни­ща). Синьото е недостъпно,понякога ледено като сине­ещите зимни снегове. Бихме могли да се запитаме дали дълбокататъга на средиземноморските народи (въпре­ки външната им словоохотливост) непроизтича от тази нематериалност, в която се стопяват и духът, и тялото;защото, когато небето е съвършено синьо, погледът се губи в нищото и Земятаизглежда сама в безкрайното прос­транство. Няма ги облаците, които да я„закрилят", да я прегръщат, да й придават сигурност. -

Все в сънищата синьото може да е символ на философ­скитеистини и на метафизичните изследвания.

ЗеленоСъставено, както е известно, от жълто и синьо,зеленото при­тежава многобройни оттенъци. То е цвят на равновесието, напочивката; не случайно масите за билярд, че и заседател­ните маси са покритисъс зелено сукно. Научно е доказано и въздействието на зеленото върху кръвнотоналягане.

В сънищата олицетворява земята и пролетта. Възраж­дането след зимата идълготрайността. Търпението, очак­ването и непосредствената надежда (а неметафизичната надежда като синьото).

Символ е на майката-кърмилница (като растителност­та),но и на детската и пролетната любов.

Зеленото притежава и злотворни свойства. То ецветът на дълбоките, заплашително тихи и поглъщащи води.

„Зелено като надеждата"? Несъмнено, когато ецвят на земната и щастлива любов, на радостта от урожая и на благополучието наземеделеца. Но зеленото обагря и из­раждането, лудостта, заплахата; традиционнозелени са очите на Сатаната, на фаталната жена... и на котката.

Червено То е огънят, топлината, страстта и любовта.Притежава безброй нюанси - от тъмнокафяво до алено. Червеното е цветът накръвта, на раните, но и на здравето, на живота. Най-топъл от топлите цветове,то е брутално, крещящо, динамично, дразнещо. Войнстващ цвят, който лесно сеналага, червеното заема привилегировано място в избо­ра на много хора. Особеного обичат децата, както и при­митивните племена.

В сънищата червеното символизира главно огъня, енер­гията и страстите- понякога всепоглъщащи. Както и бор­бения, екстровертния дух. Пурпурното ецветът на кралете.

Червеното има и обратна страна - кървавочервеното есимвол на насилието, омразата, убийството, клането.

Жълто Цвят на слънцето или глината според оттенъка.

В сънищата жълтото е преди всичко соларен цвят. Цветът на лъчението,на интелигентността и на сияйните сърца. Цветът на Бащата. Чистото жълто еярко, искря­що и клони към ослепително бяло. Когато изразява Сил­ни чувства, тое в по-топли, не толкова крещящи нюанси, подобно на неподражаемите мазки на ЕлГреко. Бле-дожълтото е знак за тъга, за разочарование; понякога и занелоялност, за предателство.

Жълтото е „мъжки" цвят. То „доминира" съссвоето богатство. В златния си вариант олицетворява вечността, вярата итрансцендентното. Впрочем златното има тол­кова нюанси, че не се вмества вграниците на определена символика.

Жълтото символизира и края на лятото със сияйнитедни, които бележат апотеоза му преди зимата; то е пищ­ното изобилие предисмъртта.

В музиката ярко жълтото се свързва с тръбата; топло жълтото - срога.

Оранжево То е сърдечният прием; не е толкова натрапчиво каточервеното или жълтото, които се смесват и взаимно се смекчават. Вхералдиката този цвят (цвят на зора) е от­рицателен; означава лицемерие иприкритост.

В сънищата оранжевото е очевидно соларно. Символизира топлината насърцето и на приема. Цвят на действието, до­някъде хибриден, дори„хермафродитен". И също - цвят на душевния комфорт, на дълбокия покой,поне обикновено.

Лилаво Това е доста студен цвят. В сънищата лилавоточесто поражда чувство на тъга, на душевно „разкаяние", дори на вътрешентраур. Сим­вол е и на умерената страст (червеното, донякъде укроте­но отсиньото - цвят на здрав разум и духовност).

Черно Черното не отразява, а поглъща цветовете. Всънищата то, разбира се, символизира траура, но глав­но мрака инедиференцирания живот. Цвят е на нощта, на съня; и на безсъзнателното.

Като символ на очакването (погълнатите цветове мо­гатда бъдат възстановени) черното съдържа възможнос­ти за надежда. Така то ставазнак за зараждане, за пробу­дено несъзнавано, за примитивен инстинкт, койтоможе да се насочи към възвишена цел. Защото този цвят на­помня и Сянката, ачовешката Сянка е тъждествена не със смъртта, а с осъществимата надежда.

Бяло Синтез на всички цветове, бялото напомня за луннасвет­лина, както и за ослепителни далечини. в сънищата бялото е символ на чистота инадежда. Но може да означава (като синьото) смърт на личността, безкрайнихоризонти, в които човек са загубва. В този смисъл олицетворява и траура. Катоцвят на снега пък символизира радостта, но и самотата и смъртта.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност не е от голямо значение дали сънищата са цветни или черно бели. И въпреки че първите се случват по-рядко, възприятията са най-важни. :sleeping: От съществено значение е и на какви цветове се радваме в ежедневието си - на какъв цвят сме наблегнали в дома си, в офиса си, дори какви дрехи обличаме в ежедневието си. Дали търсим топлина или залагаме на студенина. Всичко това е част от характера ни и от представянето ни в обществото. Едва тогава според мен би трябвало да се вгледаме и в цветовете в сънищата ни и да търсим паралел. Може би това е пътят да стигнем до някакъв отговор за нас самите - кои сме - какво ни липсва. защо сме такива.

Синият цвят се води за студен, но нима не е символ на шестата чакра и в християнската религия на Богородица. Той е наситен с много символика, именно затова е важно какви са възприятията ни към този цвят. Какво усещаме, когато го видим в съня си. Нюансите му са толкова разнообразни -от тюркоаз, до небесно светлосин, че е трудно на първи прочит да стигнеш до същността.

Относителната истина се крие в нашите усещания. Единствено там

Редактирано от adina
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...