Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вехтошари


Recommended Posts

Има хора които трудно се разделят със вещите си ,даже и тези които вече не използват.Проядени от молци дрехи,чанти,обувки,вещи,които са трупани със години,съсипани и неизползваеми.Но когато стане дума за изхвърляне ,те ги бранят със зъби и нокти.

Ако имате такъв човек във семейството,как се борите със странностите му?Това психично отклонение ли е?Може ли да се изкорени?

Моля споделете.

Редактирано от сиджей
Линк към коментар
Share on other sites

Има хора които трудно се разделят със вещите си ,даже и тези които вече не използват.Проядени от молци дрехи,чанти,обувки,вещи,които са трупани със години,съсипани и неизползваеми.Но когато стане дума за изхвърляне ,те ги бранят със зъби и нокти.

Ако имате такъв човек във семейството,как се борите със странностите му?Това психично отклонение ли е?Може ли да се изкорени?

Моля споделете.

Много хубава тема!

Това са Плюшкиновци, по едноименния герой.

За съжаление, повечето хора са такива и не се разделят с нищо. Но това е проекция на дефицити.

За мен обаче, това е същностно - всеки сезон изхвърлям дрехи, защото първо, не са ми нужни, и второ - някой друг има нужда от тях.

Разделям се с вещи, без никакъв сантимент и смятам, че така е редно. Вещите тежат и натоварват - дрехи, аксесоари, каквото се сетиш; всеки има излишни неща, от които, ако се осовободи, ще му олекне. Поради тази причина обичам и много да подарявам. Нещо, което е било твое, лесно може да бъде полезно на друг човек. Просто е.

Линк към коментар
Share on other sites

.Аз постъпвам по същия начин .Но във случая говоря за хора които имат сериозен проблем със изхвърлянето и подаряването на вещи . Толкова сериозно ,че изпадат във депресия ако случайно успееш да откопчиш да изхвърлиш някой парцал.

Това болест ли е ? Лечимо ли е ? И как ?

Линк към коментар
Share on other sites

Живеещите в блок във Варна сами изринаха 5 камиона боклуци от жилището на свой съсед. Акцията бе спешна, тъй като собственикът на апартамента на 6-ия етаж от 16 години мъкне и тъпче вътре всевъзможни отпадъци. Оттам постоянно изпълзяват хлебарки, мишки, плъхове... А самотникът Атанас Георгиев - бай Начко, на 69 години, приютил и бездомни кучета вътре.

Ромите от входа почистват

Собствениците на жилища във входа на ул. "Доброволци" 19, предимно от ромски произход, вземат решение за почистването, тъй като съседът им вехтошар отказва сам да изрине боклуците от жилището си. В операцията се включва и варненското районно кметство "Младост", като отпуска камион. С него са направени общо пет курса, за да се изнесат отпадъците, за които бай Начко жалел като за "багажа и стоката ми".

"Получихме помощ, но сега какво да правим с този човек? Той пак започва да събира и да мъкне боклуци", пита безпомощно Михаил Димитров, който е кандидат за домоуправител на входа. И така поставя по-важния въпрос - има ли право общото събрание на етажната собственост да отстрани от жилището лице, което създава реални проблеми на съседите си?

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=566403

Линк към коментар
Share on other sites

Живея в София.В съседен блок един от балконите е затрупан с боклуци.А и лично познавам такъв човек.Близките му,почистват,когато миризмата стигне до съседите.Тъжно е,защото в останалото си е като всички.Струва ми се че много от ровещите по контеинерите имат този проблем.Трябва мнение на доктор.Може би психолог?Предполагам че този проблем е следствие от обстановката в държавата ни.Тези възрастни хора реагират по този начин ,на загубената сигурност от социализма...Поне е добър стимул да се вгледаме в собственото си поведение.Редовно ли почистваме?

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Свекърва ми е на осемдесет години и има същите отклонения . Незнам така ли да ги наричам тези прояви . Но каквото и да им е името , това е ад .Преди четири години се принудихме да излезем на квартира, защото не можахме да издържим и физически и психически .Всеки опит да се изхвърли нещо или да се почисти и измие се превръщаше във война .Даже пуска жалби във полицията , че искаме да я тровим защото мием със препарати .Но сега след като ни нямаше четири години положението е още по зле .Боклуците и миризмата са още повече . Цялата къща се нуждае от основен ремонт. Даже е започнала да запълва на зълва ми етажа , който е недовършен .Налага се да се върнем за да контролираме колкото можем нещата , но направо незнам как ще се справяме .

За това моля който може да дава съвети . Помагайте .

Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът го има в цял свят. Не е в резултат от някакви социални особености на държавата ни. Случаи на хора, които събират всевъзможни ненужни боклуци в къщите си има много в цял свят. Гледал съм такива дори и в Ю тюб. Иначе съм виждал един дядо, дето когато види някаква хартийка или нещо друго „интересно“ на улицата и си ги прибира в джоба. И после си ги носи в къщи, а жена му ги хвърля. Добре, че градът засега се поддържа сравнително чист, иначе човечецът ще се види в чудо да носи всичко със себе си. Не знам, това е някакъв вид нереална преценка на нещата и тяхната възможна полза. Или пък в някои случаи може да е някаква форма на мания за притежаване.

Линк към коментар
Share on other sites

сиджей, пробвали ли сте с консултация при невролог/психиатър? хора на такава възраст се повлияват добре от медикаментозно лечение (ще се редуцират симптомите)

Линк към коментар
Share on other sites

Свекърва ми е на осемдесет години и има същите отклонения . Незнам така ли да ги наричам тези прояви . Но каквото и да им е името , това е ад .Преди четири години се принудихме да излезем на квартира, защото не можахме да издържим и физически и психически .Всеки опит да се изхвърли нещо или да се почисти и измие се превръщаше във война .Даже пуска жалби във полицията , че искаме да я тровим защото мием със препарати .Но сега след като ни нямаше четири години положението е още по зле .Боклуците и миризмата са още повече . Цялата къща се нуждае от основен ремонт. Даже е започнала да запълва на зълва ми етажа , който е недовършен .Налага се да се върнем за да контролираме колкото можем нещата , но направо незнам как ще се справяме .

За това моля който може да дава съвети . Помагайте .

Сиджей, хората на тази възраст често страдат от заболявания, които променят психиката им.

Не е лошо жената да бъде обстойно прегледана, за да и бъде поставена точна диагноза и да се назначи лечение, ако такова съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви ,за съветите .

Мислили сме за лекари ,но тя не ни се доверява , мисли че искаме да я изкараме луда или да я отровим .А зълва ми не иска да приеме че майка и е със сериозен проблем и не иска да я заведе на лекар .Когато живеехме там и ставаше война заради почистването , зълва ми се намесваше и казваше да спрем да тормозим майка и .Незнам дали има начин да докараме лекар във къщи , а и ако все пак по някакъв начин успеем , незнам дали ще можем да я накараме да пие лекарствата . Освен вехтошарството тя има страхове , че някой иска да я трови , че някой иска да я ограби . Окупирала е една стая , която заключва и ключа си го носи със връзка на врата . Там си крие храна ,дрехи , боклуци , всичко което смята за много,много ценно .Иначе по цялата къща и по двора има много натрупани боклуци . Когато почнем да ги събираме да ги изхвърляме тя се спуска , граби и заключва във стаята си .Когато живеехме там ние бяхме " враговете " , които искаме да и навредим . Сега когато ни няма , са всички съседи наоколо .Измисля си че през ноща влизали във къщата да крадат , и че тя ги видяла със очите си .

Много ни е трудно да разрешим този проблем затова се обърнах към вас .Никъде не намерих каквато и да е литература за такъв проблем .

Вятър , невролог ли трябва или психиатър ?

Линк към коментар
Share on other sites

Сиджей, предложих двете опции, защото не зная къде живееш и понякога е по- достъпно да се стигне до невролог ( често пъти хората ги предпочитат, поради негативната конотация с думичката "психиатър"); психиатър ще ти свърши работа, защото това е профила на специалността му, а част от медикаментите са за тези налудни вярвания ( че ще бъде отровена, ограбена и т.н.)

Случаят ти съвсем не е изолиран и си е мъчение да се живее в подобна обстановка.

п.п. Пламъче нееднократно личните лекари решават, че те могат да се справят и направления не са нужни;

Линк към коментар
Share on other sites

Вятър , живеем на квартира във града , но до есента трябва да се преместим да живеем при нея извън града . Направо изпаднах във паника като си помисля какво ни чака . Затова се обърнах към форума . Ще се опитаме на всяка цена да я заведем на психиатър . Дано успеем да се справим . Благодаря ви много за съветите .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Аз имам същия проблем с баба ми, ЗНАМ ЧЕ НЯМА НАДЕЖДА ЗА ЛЕЧЕНИЕ, тя просто си е боклукчийка и до края на шибания си живот ще ни трови с нейните нечистоплътни боклуци, ако някой се е справил с този проблем моля да сподели КАК , защото вече не издържаме. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...