Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим Хляба на Българина безплатен!


Ани

Recommended Posts

Благодаря! Ето от същата беседа истинската идея на Учителя Беинса Дуно - Петър Дънов:

Ще изчисля колко хляб е нужно на България и колко декара земя трябва да посее. Аз ще бъда първият, който ще работя без пари. Ще изорем нивите, ще ги посеем, ще ги ожънем без пари, за да бъде и хлябът за всички хора без пари. Да работим всички, за да бъде хлябът даром. Има ли нещо лошо в това? Да се отдели толкова земя, колкото е нужно за хляба. За всичко останало добър е Господ. В господнята молитва се говори само за хляба: „Хлябът наш насъщни, дай ни го нам днес“. Сега вестниците пишат, че хлябът поскъпнал, станал шест и осем лева. Всички се питат какво ще се прави по-нататък. Казвам: Вместо да се създава член 4, да се създаде член 10, според който хлябът да бъде без пари. Нека всеки гражданин вземе определено количество земя да поработи малко, за да се дава хлябът даром

Това не прилича на отделяне на пари от бюджета (който се формира от нашите данъци и в който бъркат доста алчни пръсти), също така не прилича на търгове с държавни поръчки... по-скоро прилича на това: Есента получих лимец от такива прекрасни хора. Моите левчета не могат ни най-малко да оценят техния труд и аз не купих лимеца. Аз пожелах да вложа своя дял в следващото засяване на нивите им и обработката им, за да има пак лимец и за мен и за други хора, защото в настоящия момент нямам възможност аз самата да отглеждам хляб за себе си и за други хора. Аз давам даром друг хляб, а на мен ми дават даром нещо от себе си, което ще ми даде възможност да продължа да давам от моя "хляб" даром...

Е, за това говори Учителя, според мен - когато получаваме или даваме нещо, не е важно точно в какъв вид е, а с какво в душата и ума даваме и получаваме. Ако аз мисля за парите, които ще получа за моите уроци, аз няма да бъда полезна, аз ще търгувам с моите умения, но няма да давам любов. На мен също ще ми дават пари, но дотам.

За мен следващите редове са именно за такъв "хляб" и такова ядене на хляба даром:

Оня, който е купувал и продавал хляба, не може да надникне в Царството Божие, т.е. в истинския рай. Кракът му не може да стъпи там. Като отидете в другия свят, сами ще се уверите в това. Там е написано: „Който е купувал и продавал хляба, не може да пристъпи в рая“. Това е горчива, но велика истина. Тази истина – да ядеш хляб даром – трябва вече да се приложи на земята. Не е позволено да продаваш хляб на брата си. Не е позволено да купуваш хляб от брата си. Яжте хляб без пари, даром! Това е новото учение. Ако го приложите, ще получите благословението на всички светли сили, които работят в света, на всички добри хора по лицето на земята.

По темата - все по-сигурна съм в това, че всякаква намеса на парични обращения, бюджетни организации, търговци, проценти на печалба, купонна система и всички подобни изчисления, които внимателно четох в проекта, публикуван във Феисбук ще отиде в обратния полюс на това, за което пише Учителя (истинския).

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ивелина, ако виждаш, че някой твой близък/ка се заблуждава по отношение на нещо, как ще реагираш? Ще кажеш - "Виж, това не е така, заблудил/а си се." или "Ами да, давай, само така, браво."

Сега, като препрочитам още веднъж цитата от Учителя, искам да подчертая това:

"Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път."

Като се върна назад, ами повечето от нас това и казаха - няма как да стане изведнъж, да се работи по идеята, да се постараем да проникне в съзнанието на хората ...

А защо се възприемат толкова зле мненията, които не са препълнени с ентусиазъм по отношение на конкретната програма на Никола? По-добре ли е да се даде широка публичност на нещо, което лесно може да се компроментира в очите на хората или е по-добре първо да се преработи и изчисти от грешки? Нали ви е ясно, че много хора, ще бъдат приятно очаровани и направо заслепени от идеята - имам предвид, че няма да се интересуват много-много от подробностите и ще приемат всичко на доверие; но ще има и такива по-практични, които ако пък са и с малко икономически познания, ще я разбият на пух и прах. И ако след това я предложим пак, дори и коригирана, тази идея ще се посрещне в голяма степен с присмех - "Хайде, стига, пак ли с тези измислени/нагласени работи?!". Това ли искаме?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Кой се счита за такъв? Чист и безгрешен.

И само безгрешният ли може да дарява хляб?

Нещо не разбирам от идеологемните постулати, защото за мен те не са духовни.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Какво толкова има за разбиране? Ти като имаш една нова и чиста основа можеш ли да строиш върху нея стабилни неща, можеш нали? Като имаш една стара и проядена основа можеш ли да градиш стабилни неща върху нея, не можеш нали? И като си се оцапал вече, какво ? Нови дрехи ли ще слагаш, а отвътре да си стоиш мръсен. Дай тогава да облечем вълка в агнешка кожа и да го пратим при стадото да прави добрини. Ще се поочистиш, ще станеш една нова стабилна основа и ще градиш. Като си обърнат само към старото и си се вкопчил в него, какво ново ще видиш и научиш? Ще си стоиш тогава със старите мисли и ще живееш според тях. Като съм си изцапал очите и не мога да виждам, ще съм търпелив и ще изчакам да дойде водата да ми ги прочисти и пак ще виждам. Като не съм търпелив, че ще дойде водата, ще си кажа "карай и така ще се оправя" и ще тръгна напред, ще направя две крачки, няма да видя добре дупката на пътя пред мене и ще ми дойде краят. Как ще дойде водата да ми изчисти очите!? Като изчакам да завали! Това мисля аз по въпроса.

Аз не съм чист и безгрешен та да се опитвам да ти отговарям така, но недей да бързаш да ходиш да цапаш насам-натам и да се присмиваш на всичко и на всеки сякаш си най велик, защото като си добре е лесно да говориш така ама като ти дойде голямото зло на вратата и като удариш дъното, тогава идеологемните постулати набързо ще ти се сторят даже много духовни. И аз така приказвах преди за всяко нещо и бях много всезнаещ и много велик и всичко знаех и на всичко се присмивах с лека ръка и вършех всякви глупости без да ми пука и така от глупост на глупост и после и на по-голяма глупост и такива глупости съм вършил, ако ти кажа, не ще се фанеш за главата ами и ще се чудиш дали не те бъзикам. Злото в тоя свят дето е сега така добре го изследвах, че даже бях забравил какво върша по едно време и кой съм, безумен направо. Всеки ден пълен ад, светът го виждах толкова сив, че нищо не ме радваше вече. И добре, че беше това "не духовното слово" на учителя та да ме изкара лека полека от ямата и да почна да се опомням кви ги върша и да се поизчиствам малко по малко и все още се чистя и ще се чистя, то тва не е бърза работа, както много си мислят, че щракнеш с пръсти и хоп си чист като ангел ей така изведнъж. Като почнах да се опомням кви ги върша след това така съм ревал и съм се разкайвал и молил пред Бога, та и още ще има да рева и да се моля. И за Исус съм плакал и за всички хора дето страдат по света съм плакал.Така че бедна ти е фантазията през какъв огън минах и ще мина. Такъв огън дето направо се прераждаш. Добре че се чуха молитвите ми и ми се вля живот в мене и все още ми се влива и почнах да виждам пак красотата в света и да се радвам на нещата, че не знам направо до много лоши мисли бях стигнал. Сега и на най малката мушица се радвам като я видя да прелита покрай мен. Така че съм ги опитал аз работите вече. Като гледам тука как се карат повечето и спорят постоянно и гледат само, за какво да се заядат не е много цветна работата. Така, че умната, всеки си знае, да си отваря очите, да ходи внимателно по ръба.

Редактирано от wenst
Линк към коментар
Share on other sites

Явно, че човек като отвори тема, трябва да реагира на отговорите. . Аз затова не обичам много да отварям теми. :huh: Въпросът ми беше – възможна ли е предложената идея в проекта, ако не – защо? Виждам, че има хора, които са прочели предложението и дават идеи. Други просто предпочитат да си изливат душата, да отричат нещо което не са прочели. За съжаление това е доста често срещано явление във форумите...

По предложението на Донка – да, има го и този момент – да се започне отдолу. Но без благословията на държавата, трудно ще се вземе земя за обработване... Призивът на Учителя е отправен към управниците от далечната 1921 г., а дали подобна идея ще може да се реализира сега – това е въпросът...?

Аз давам даром друг хляб, а на мен ми дават даром нещо от себе си, което ще ми даде възможност да продължа да давам от моя "хляб" даром...

Е, за това говори Учителя, според мен - когато получаваме или даваме нещо, не е важно точно в какъв вид е, а с какво в душата и ума даваме и получаваме. Ако аз мисля за парите, които ще получа за моите уроци, аз няма да бъда полезна, аз ще търгувам с моите умения, но няма да давам любов. На мен също ще ми дават пари, но дотам.

Съгласна съм! Но защо трябва да изолираме държавата? Къде е нейната функция все пак? Нямам нищо против другата идея, която Учителя влага в думата хляб – този хляб за който се говори и в молитвата „Отче наш”.

Нямам нищо против и благотворителността, безвъзмездното даване на труд.

Но трябва ли да се откажем от правото си да живеем в една добре уредена държава, като Германия, Англия, скандинавските...? Като не изискваме нищо от хората, които ни управляват, като си плащаме мирно и тихо данъците и мърморим след това, че всички са маскари, то не си ли „отглеждаме” наистина корумпирани управници?

По темата - все по-сигурна съм в това, че всякаква намеса на парични обращения, бюджетни организации, търговци, проценти на печалба, купонна система и всички подобни изчисления, които внимателно четох в проекта, публикуван във Феисбук ще отиде в обратния полюс на това, за което пише Учителя (истинския).

Може и да отидат, а може и не? Тук просто трябва да се каже, къде е пробивът? Но ако ние изобщо загубим вярата си в „парични обръщения, бюджетни организации, търговци, проценти на печалба”, то къде живеем? Гости ли сме в тази държава или тя е наша все пак?

Линк към коментар
Share on other sites

Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Кой се счита за такъв? Чист и безгрешен.

И само безгрешният ли може да дарява хляб?

Нещо не разбирам от идеологемните постулати, защото за мен те не са духовни.

O, благодаря, че акцентира точно върху тези думи, Ивета!

Според мен тук се говори преди всичко за състояния, нагласи на човека. Ще дам пример.

Ако аз "даря" хляб на човек в беда - и в пряк и в преносен смисъл - за да се отърва от него, да кажем направо да ми се махне от главата (както много пъти правим с просещи по улиците), не правим добро, а правим още по-лошо от тези, които са ги пратили на улицата.

Ако дарявам с мисълта, че някак това ще ми се върне под форма на благодарност или имидж на благороден дарител, това пак не е даряване. Да не споменаваме някакви инвестиции, печалби, търговски отношения изобщо...

Едва когато постигнем състояние да дарим с мъдрост, истинско не показно благородство и по правда, тогава да даряваме.

Аз така разбирам думите, които си цитирала.

Линк към коментар
Share on other sites

....

Сега, като препрочитам още веднъж цитата от Учителя, искам да подчертая това:

"Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път."

Като се върна назад, ами повечето от нас това и казаха - няма как да стане изведнъж, да се работи по идеята, да се постараем да проникне в съзнанието на хората ...

А защо се възприемат толкова зле мненията, които не са препълнени с ентусиазъм по отношение на конкретната програма на Никола?...

С това съм съгласна - трябва да има критика и Никола би трябвало да я приеме. Но идеята не е лоша. Предвидено е още преди 90г., че няма да се приеме изведнъж. Все пак:"Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път." :thumbsup:

Според мен болшинството писали в тази тема не са злонамерени. Просто всеки споделя своето виждане. Истината се ражда в дискусия, разговор, спор - само не и кавга. :)

А на такива писма, като цитираното от Ivelina, просто не трябва да се обръща внимание.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Кой се счита за такъв? Чист и безгрешен.

И само безгрешният ли може да дарява хляб?

Нещо не разбирам от идеологемните постулати, защото за мен те не са духовни.

Малко уточнение – тези думи (в цитата горе), не са мои, а на Учителя Петър Дънов. Ивета, пиша това, защото ако някой случайно влезе във форума и погледне само твоя пост, може да реши, че аз съм стигнала до това откровение... :rolleyes:

Колкото до въпроса ти – естествено, че всеки може да дарява хляб, а и не само хляб. Дори е желателно и Дънов многократно говори за това в беседите и лекциите си. Даването чисти човека.

Но в цитата от беседата „Живата енергия”, се говори за прилагане на закон. Когато изваждаме цитати от беседите без да четем цялата беседа, има опасност от подобни грешки. Затова е коректно към всеки цитат да се дава линк към източника. Ето още един цитат от същата беседа, който уточнява думите и мисълта на Петър Дънов според мен:

Изводът, който можем да направим от тоя разговор, е, че съдиите трябва да бъдат безгрешни хора. Ако ме питате защо хората страдат, защо животът им не върви добре, отговарям: Защото съдиите са грешни хора. Какво благо ще донесе за народа си съдията, който се подкупва с пари или от общественото мнение? Може ли народът, чиито съдии са подкупни хора, да благува? – Никога! Следователно, оня, който заема пост съдия, трябва да съди според учението на Христа. Той трябва да бъде безгрешен. Ако безгрешният те бие с камъни, не само че няма да те убие, но ще възкръснеш. Камъните ще паднат върху тебе без да те наранят. Сега се качват на власт хора пълни с грехове и, като те бият с камъни, нараняват те. В съденето на праведния има живот; в съденето на нечестивия няма живот. Щом е така, за предпочитане е праведен да те съди.

„Наведе се долу и пишеше на земята.“ Сега, като говоря, виждам, че някои си държат бележки. Едни пишат с желание да се учат, а други – да намерят нещо криво, да ме хванат. Те съзнателно изопачават фактите....

„Живата енергия”

Беседата се базира на стиха „И пак се наведе долу и пишеше на земята.” От евангелието на Йоан 8гл. Трябва да се прочете цялата и тогава да се коментират идеологемните постулати. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост /а така и трябва/ сме много различни и от различни нива говорим, за това и не се разбираме. Ограничените ни човешки умове много неща не разбират и проумяват, но Живота учи.... Всеки с неговите си уроци....

Има хора, които не умеят да разговарят и не искат да чуят противоположно мнение, защото виждат заплаха в това. Онези, по средата, които мислят и анализират, за които няма добро и лошо, а са безпристрастни, обикновено не се чуват.... :feel happy:

Та все още си говорим на различни езици... -_- Ако заглушим страстите и емоциите ще се получи....

П.П. Ето нещо интересно и мъдро, което ми пуснаха във фейсбук:

"Има три вида хора. Първият включва онези, които приличат на букви, издълбани в скалата.Те лесно се гневят и задържат в себе си гневните мисли за дълго време. Вторият вид включва онези, които приличат на букви, написани върху пясъка. Те също се разгневяват, но гневните им мисли бързо се разсейват и преминават. Третият вид са онези, които са като букви, написани върху течаща вода. Те не задържат мисли в главата си. Те оставят ругатните и неделикатните клюки да отминават незабелязано. Съзнанието им е винаги чисто и необезпокоявано."

Из "Учението на Буда"

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро :)

Учудвам се! В портала има икономисти, а не вземат отношение.

Цитат:

"не зная някой от инициаторите дали има личен опит като стопански субект"

"Икономическата обосновка на проекта е нереална"

"Сметките са тотално нагласени." Диана Илиева

Аз също имам фирма и съм говорила със счетоводител. ДДС не е фирмен данък. ДДС е косвен данък, с който се облага крайният потребител (клиента).

Значи чисти 20% винаги отиват в бюджета на държавата.

Така, че Диана консултирай се за твоята фирма със счетоводител (ако трябва и аз ще попитам моя).

Сметките според мен са реални,... но нека финансисти или счетоводители тук в портала, да вземат също отношение по финансовата страна на проекта.

Нека бъдем по-позитивни и оптимистични!

П.П. Бях направила първият си коментар от окултна гледна точка, но за да съм делова го поправих.

Редактирано от Galina Hristova
Линк към коментар
Share on other sites

.....За мен, в личен план и като външен човек на портала и Братството, подкрепата на този проект ми даде невероятно много. Вече Осъзнах “Що е духовност?” и Видях как се усъвършенстват добродетели. БЛАГОДАРЯ ВИ :)

А кое ви кара да мислите, че вашият личен план съвпада с реалността?

Линк към коментар
Share on other sites

..... Проекта е социален, което пак значи Божествен - хората ще са по-добри, по позитивни, не да се борят за оцеляване, ще им улекне.

Защото къде ще сме тогава ний ? Не наливахме ли черно в черното. Няма ли да ни е съвестно ? Няма ли да се срамуваме от постовете си. Ще ги трием ....

А кое те кара да мислиш, че социален означава Божествен. Дори по-скоро май хуманизмът е нещо обратно на Божественото....

И тази борба за оцеляване не е ли част от уроците, които човек трябва сам да изживее. Справка - многобройните теми, в които Учителя говори за борба, трудности, страдания, уроци и Божествената полза от тях.

И ако се стремим да отстраним механично тези страдания, то не развращаваме ли хората?!

А имам и следния процедурен въпрос: как се смята, че държава членка на Европейския Съюз ще реализира това нещо законово?!

Другите икономически предположения (а те са си предимно предположения) се чудя как точно да ги коментирам.

Но ми направи впечатление следното: ще се раздава хляб само на тези с лични карти. А тези които нямат лична карта?! А не са малко и те са най-вече за социално оплакване.....

И друго, заради което казвам, че нещата изглеждат като Бай Тошовото "дайте да дадем". В текста се казва:

"...Пари и начин да стане Хляба на Българина безплатен - ИМА!" и веднага след това:

"ВЪПРОСА Е - Има ли политици с Воля и Далновидност, да намерят 300 - 500 милиона..."

Значи хем пари има, ама да се намерят ("дайте да дадем") политици, които да намерят парите.......

Ами гледайте сега, ако някой наистина го иска това и е готов, то нека стане политик, да се бори в избори, да доказва тезата си и да прокара тези закони. Всичко останало си е един гол популизъм......политически....

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Здраве на всички! Искам да споделя тук усещанията си към проекта за хляба. ..... Та Първото което искам да споделя е, че проекта трябва да работи и на двете нива - Държавното-материалното с което се е хванал Никола. Трябва да се мисли дори по-първо и за духовната му част - онази, която работи в по-финният свят и кореспондира със сърцата, усещанията на хората катарзиса, който искаме да се случи у човеците - да споделят, да си помагат, да мислят за цялото, да се свързват, но бидейки ангажирани с това, а не оставяйки ги в ролята на консуматори, които ще разберат от телевизията, че ще получат парче хляб от някой като Бойко или някоя предизборна лява партийна платформа. Ясно е, че държавата е важна и уважавам волята на Никола, да се захване с толкова тежка задача, но осъждам липсата му на уважение към духовната част на проекта и подхода му да кара хората да си трият неудобните мнения ( все едно да се обезличат). А такива като мен, които не пожелаха да мълчат -да се изключат вече от групата. Този подход ще обезкърви групата и идеята. Макар и да съм чел малко от Учителя, имам спомена и усещането, че ясно е казал как хубавите неща стават първо във финния свят и после в материалния. Ако влезем в сърцата на хората-те могат да го споделят за дни на милиони хора и тогава ще може да се приеме много по-лесно от държавата и институциите, където също работят хора и хора вземат решенията. Освен това ако желанието на една критична маса от хора е силно и чисто това неминуемо ще допринесе в изсветляването на по тъмните пречки. Може ли да влезе в сърцата на хората проект, когато личната воля на човека не се зачита; когато се счита, че всико което не е свързано с икономикат или институциите е загуба на време; когато искаш да се дискутира и да се приеме, а в същото време изкаш само послушници, а непослушните - вън. Няма как да влезе в сърцата по този начин. Може и да се случи проекта - и пак ще е добре. Но много по-добре ще е ако мине през сърцата на хората - но това става чрез свободната воля, която трябва да се зачита и приема. Второто което искам да изкажа дава насока на първото и е свързано с принципа - отвътре на вън. Нещата трябва да тръгнат от човека вътре-после към ближния-общността-та да се покрие държавата. Така ще се усети принципа на даване и получаване, когато хората го правят по между си и сами учавстват в него бидейки ангажиране кой с каквото може. Старите с опита, младите с енергичността си, безработните с труда, бизнесмените със средствата и т.н. Защото как при това ниско доверие в държавата ще се усети този акт на споделяне. Добре ще се приеме, но надали ще доведе до особено голям катарзис в духовността, които според мен са заложени в проекта. Нека да потърси всяка община или по-малка група начин да събуди изпълнението на проекта - някои по-богати общини могат да си го позволят дори веднага. Но първо да спечелят сърцата на хората - да ги съберат по запустелите читалища или църкви или поляни, да споделят идеи, опит, погачи, песни, танци та да се свържат и да си спомнят как могат да живеят и да се веселят. Защото повечето не знаят и затова ходят по кръчми и се напиват или гледат филми и заживяват чужди роли. После да се види кой с какво иска да се свърже с този проект. Да се видят ресурсите на района - средства, земи, пекарни има ли, или ще се направи едно кимбе ако трябва или ще се ползва фирма или на първо време по къщите ще се пече и меси. После може да дойдат на време разчетите, които Никола и други икономисти са правили за да се видят сметките в перспектива да са устойчиви за целия район. Но всичко трябва да бъде с акт на свързване и споделяне. Трудно е, но трябва да посеем правилното семе. Ще има песимисти, както винаги, но тях може да ги слушаме, но по-добре да не ги чуваме. Но ще има и успели и тези успели ще повлекат крак и на неуспелите и на държавата. И този процес с нищо не пречи да се работи и на ниво държава, за да може да не се облече само в мантията на народните избранници в парламента или ако се облече - поне от вътре да е останало нещо и от хората за хората.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро :)

Учудвам се! В портала има икономисти, а не вземат отношение.

Цитат:

"не зная някой от инициаторите дали има личен опит като стопански субект"

"Икономическата обосновка на проекта е нереална"

"Сметките са тотално нагласени." Диана Илиева

Аз също имам фирма и съм говорила със счетоводител. ДДС не е фирмен данък. ДДС е косвен данък, с който се облага крайният потребител (клиента).

Значи чисти 20% винаги отиват в бюджета на държавата.

Така, че Диана консултирай се за твоята фирма със счетоводител (ако трябва и аз ще попитам моя).

Сметките според мен са реални,... но нека финансисти или счетоводители тук в портала, да вземат също отношение по финансовата страна на проекта.

Нека бъдем по-позитивни и оптимистични!

П.П. Бях направила първият си коментар от окултна гледна точка, но за да съм делова го поправих.

Галина, благодаря, нямам нужда да се консултирам със счетоводител.

И съм много дори оптимистична по принцип :)

Въпросът е дали искаме нещо да се реализира действително или само да си палим фитилите взаимно.

Ако е второто - аз млъквам, ако е първото - ще продължа да се обаждам.

Имам фирма от 13 години, първите 3-4 не бяхме регистрирани по ДДС, след това - да. От това, което пишеш, ми става ясно, че говориш наизуст, т.е това са ти казали и ти го повтаряш. Никъде не съм казвала, че ДДС е фирмен данък. Но той не е косвен данък, той си е съвсем пряк, но само върху добавената стойност на продукта. Ще се поясня - това е процент не върху целия оборот (както е записано в програмата на Никола), а само върху добавката върху началната цена на продукта. Не е вярно, че засяга само крайния клиент (това често го говорят дори и по телевизията хора, които представят разни популистки теории :) , което не означава, че е вярно). Докато не бях регистрирана по ДДС, контрата си оставаше чисто и просто за мен. Някой ще каже, ама нали си слагаш надценка на това, което предлагаш с цел да си покриеш и този разход и в крайна сметка парите за това идват от клиентите. Да, така е, но пък не съм толкова конкурентно способна и получавам по-малка печалба.

Друго - освен стоките за широко потребление, всички тези, които отиват като преки или косвени разходи за фирмите, регистрирани по ДДС, а те са действително големите пари в оборота на всяка държава - примерно горива за транспорт, строителство на заводи, складове, магазини, офиси, покупка на скъпи машини и оборудване и т.н. За тях ДДС-то се възстановява на последния потребител-фирма и процеса спира дотам. Нали ви е ясно, че ако не беше така, никой нямаше да си позволи да строи, да купува машини, обзавеждане, въобще да инвестира в дълготрайни активи и да прави бизнес.

Внимавам какво говоря. Затова съм категорична, че тези 40-50% печалба са напълно имагинерни и фантастични.

Дори и да не вярвате на това, което пиша, не се ли замисляте, че ако беше вярно, може би не България, но някоя друга държава, по-практична, социална и т.н., като Германия, скандинавските, както пише Ани, щеше да го е направила до сега - да инвестира по този начин за нещо, което не е задължително да е безплатен хляб.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет! :)

Поздравления за чудесният проект "Да направим Хляба на България безплатен"! Грабна ме на мига!

Още в началото искам да подчертая, че не желая да обсъждам духовния аспект на проекта, защото намирам коментарите по повод него за негативни, към момента!

Но....не мога да не се намеся в обсъждането на финансовата му час! Тъй като съм счетоводител и се чувствам длъжна да изложа професионалното си становище с оглед на това нещата да са чисти и ясни! :)

Нека да започна от това кои данъци са преки и кои косвени (понеже забелязвам голямо оплитане в твърденията по-горе).

Режимът на данъчно облагане в Република България може да бъде представен в две основни категории:

Преки данъци:Корпоративен данък;Данък върху доходите на физическите лица;Местни данъци и такси!!!

Косвени данъци:Данък върху добавената стойност;Акцизи;Мита!!!

В Нормативната база на Министерството на Финансите точно и ясно е записано, че...... (т.е. според българското законодателство) :

ДДС е КОСВЕН данък, тоест той се дължи на държавата от трето лице, за чиято сметка в действителност е данъкът. Продавачът го внася в бюджета, но в действителност той се плаща от купувача, тъй като е включен в цената на стоките.

При този вид косвен данък не се облага директно добавената стойност или новосъздадената стойност на всеки етап от производството или реализацията (така както твърдеше госпожата), а дължимия данък се изчислява върху ЦЯЛАТА стойност на всеки етап от реализацията на стоката или услугата и чрез механизма на приспадане на дан.кредит се постига ефекта на облагане само на добавената стойност!!!

Това са неща, които се учат в гимназиите в час по Икономика :)

По-горе, Диана Илиева твърди следното ".....Докато не бях регистрирана по ДДС, контрата си оставаше чисто и просто за мен. Някой ще каже, ама нали си слагаш надценка на това, което предлагаш с цел да си покриеш и този разход и в крайна сметка парите за това идват от клиентите. Да, така е, но пък не съм толкова конкурентно способна и получавам по-малка печалба....."

Тук ПО ПРАВИЛО надценката, която тя слага е редно да е на цялата стойност на стоката(услугата), не може да слага надценка на по-ниска стойност!!! Абсурдно е!!! Но е права, че така няма да е конкурентно способна, но... тогава и САМО тогава когато работи с фирми главно регистрирани по ДДС!!! (в противен случай е все тая)!!

Още едно нейно твърдение ми направи впечатление - "......Друго - освен стоките за широко потребление, всички тези, които отиват като преки или косвени разходи за фирмите, регистрирани по ДДС, а те са действително големите пари в оборота на всяка държава - примерно горива за транспорт, строителство на заводи, складове, магазини, офиси, покупка на скъпи машини и оборудване и т.н. За тях ДДС-то се възстановява на последния потребител-фирма и процеса спира дотам....."

Да ама НЕ!!

Процеса въобще не спира до там! Инвестирането в такава скъпа техника предразполага към извършването на нови услуги и дейности, които пък от своя страна водят до натрупването на по-големи обороти, а от там и начисляване на ДДС, което от кой се плаща!?!? - крайният потребител РАЗБИРА СЕ! понеже той чисто и просто, няма как да си го приспадне! Т.е. с две думи ДДС-то за фирмите (които могат да си правят ТОЧНИ сметки) си е върхът! :) [:)]

Не искам да засегна никой или да влизам в безсмислени спорове, а просто излагам ясни и точни факти от законодалеството и практиката на фирмите!

Сигурна съм, че тук има още счетоводители или хора работещи в сферата на финансите, които могат да го потвърдят или най-малкото да си кажат миродавното мнение!

Дано да съм внесла повече яснота по въпроса с финансите и основно ДДС-то ! ;)

Редактирано от Мария Маркова
Линк към коментар
Share on other sites

...

При този вид косвен данък не се облага директно добавената стойност или новосъздадената стойност на всеки етап от производството или реализацията (така както твърдеше госпожата), а дължимия данък се изчислява върху ЦЯЛАТА стойност на всеки етап от реализацията на стоката или услугата и чрез механизма на приспадане на дан.кредит се постига ефекта на облагане само на добавената стойност!!!

Това са неща, които се учат в гимназиите в час по Икономика :)

Ами точно това казвам и аз, че се облага само добавената стойност, вие сте го обяснили много подробно механизма, благодаря, но не така е мислил и писал Никола в проекта си.

По-горе, Диана Илиева твърди следното ".....Докато не бях регистрирана по ДДС, контрата си оставаше чисто и просто за мен. Някой ще каже, ама нали си слагаш надценка на това, което предлагаш с цел да си покриеш и този разход и в крайна сметка парите за това идват от клиентите. Да, така е, но пък не съм толкова конкурентно способна и получавам по-малка печалба....."

Тук ПО ПРАВИЛО надценката, която тя слага е редно да е на цялата стойност на стоката(услугата), не може да слага надценка на по-ниска стойност!!! Абсурдно е!!! Но е права, че така няма да е конкурентно способна, но... тогава и САМО тогава когато работи с фирми главно регистрирани по ДДС!!! (в противен случай е все тая)!!

Още едно нейно твърдение ми направи впечатление - "......Друго - освен стоките за широко потребление, всички тези, които отиват като преки или косвени разходи за фирмите, регистрирани по ДДС, а те са действително големите пари в оборота на всяка държава - примерно горива за транспорт, строителство на заводи, складове, магазини, офиси, покупка на скъпи машини и оборудване и т.н. За тях ДДС-то се възстановява на последния потребител-фирма и процеса спира дотам....."

Да ама НЕ!!

Процеса въобще не спира до там! Инвестирането в такава скъпа техника предразполага към извършването на нови услуги и дейности, които пък от своя страна водят до натрупването на по-големи обороти, а от там и начисляване на ДДС, което от кой се плаща!?!? - крайният потребител РАЗБИРА СЕ! понеже той чисто и просто, няма как да си го приспадне! Т.е. с две думи ДДС-то за фирмите (които могат да си правят ТОЧНИ сметки) си е върхът! :) [:)]

...

Разбира се, че слагам надценката на цялата стойност, къде съм казала, че слагам надценка само на данъчната основа?!?

А процесът си спира дотам. Другото е в бъдеще пожелателно време :) Особено сега в кризата се вижда много добре спрелия процес. Не случайно държавата няма пари да връща ДДС-то на фирмите, защо не обясните и това подробно на хората?

Обяснете и докажете това за 40-50% печалба на инвестицията на държавата. Струва си. Ако не я възприемат нашите политици, може пък Нобелова награда за икономика да получи Никола, ако е прав.

П.П. Ама какво ли съм тръгнала и аз да пиша, само като видя такъв изказ с главни букви, с много удивителни в текста, изрази като "Да, ама не." и дори с няколко броя удивителни отзад, ми е ясно, че Вие сте доста емоционална и пристрастна. Това, че сте счетоводител е хубаво, все пак голяма част от грешките ще се изчистят с Ваше съдействие. Успех!

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Нека да разгледаме следните простички неща:

И така ви давам подсказки върху какво може да работите. Ако наистина някой иска да се включи с работа, а не с призиви. Щото едно е да се захванеш, а друго е да си правиш духовни оргазми с това, което би могъл да го направиш, щото си ужасно добричък/чка, но без да си мръднеш пръста.

"имаме хора на всички нива" - Чудесно, но може да имаме хора на Луната, ама не ни вършат работа. Защото са нужни необходимия брой хора на необходимите места. Което чисто и просто, елементарно практически означава, че трябвя да се имат поне 50% от гласовете в парламента.

Та ми е интересно какъв е плана и какви действия се предлага да се предприемат, за да се осигурят 50% от гласовете в парламента?

Защото нали се иска закон, нали се иска държавата да го прави, значи трябва да мине през парламента.

"вземане пари от държавния резерв" - Първо, никой здравомислеш държавник няма да се съгласи да си даде военновременния резерв, който може да се ползва и при някой случай като земетресението в Япония. Няма да иска. Защото я си представете, че се случи случка, а няма резерв жито?! Никой държавник няма да си го причини.

Второ. И да се вземе това зърно, това е еднократен приход. Еднократен. А после какво правим като няма златен резерв?!

"вземаме пари от сребърен фонд" - Абе ние в Европейския съюз ли живеем или какво?!

И пак. Това е еднократно вземане. Еднократно. Като ги изпапаме какво ще правим? Никой финансист няма да одобри тази глупост.

Говори се как 500 милиона вкарани за хляб щели да причинят в държавата оборот допълнителен от "за лесно смятане" 1.2 милиарда лева. Ама това наистина е лесно и много смешно смятане.

Сребърния фонд обикновено е инвестиран в ДЦК (Държавни ценни книжа). Това са пари, които държавата е получила, за да инжектира във банковата система. Ако се изтеглят 500 милиона, то от банковата система не се изтеглят 500 милиона, а няколко пъти по толкова. Не ми се проверява сега колко точно е в момента мултипликатора на паричната система в България. И какво : вадят се , за да се върнат обратно като пари за хляб, което по същество нищо не носи, а може много да навреди. Само ще сме изяли още една част от парите за черни дни.

"държавата ще инвестира половин милиард" - Хе хе хе , каква инвестиция бе. Похарчени пари половин милиард. Откъдето и да се вземат, това са похарчени пари.

"пари от спестяване от оптимизация на работни места" - Ами покажете сметките де. Да видим за какви жълти стотинки става въпрос.

Та за мен основния въпрос си остава:

Какви действия се планират за убеждаване на 50% от членовете на парламента?

Какви действия ше предприемат организаторите на тази инициатива за:

- политическа кампания

- подписване на споразумения с водещите политически сили

- осигуряване на внасянето на проектозакон

И тъй като в текства на инициативата се казва, че се гарантира ползата за държавата, то аз искам да видя гарантирано срокове за горните дейности. Например, в какъв срок се гарантира, че ще се подпише споразумение с ГЕРБ за работа по инициативата? Защото не може да се говори безлично "да се намерят политици". Как? Вървят по пътя и се намират сами? :)

Като се прави нещо трябва да се работи по него и да се работи с рвални постижения. Другото не го разбирам

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

...... Драги - играта с ДДС-то е математика от 3-ти клас и е ясна от повече от 17 години. По веригата всеки плаща само 20% ДДС върху надценката си, а крайния потребител ще плати цялото ДДС, но ако се счете за разход на фирмата изпълнител - ще си го върне цялото. Във финансовата част и бюджетирането - също няма интеграли-дори и корен квадратен. Ще поспорите още малко и ще го решите с подробностите, които пропускам, защото ви е достатъчно интересна и явно я разбирате. ОК. Но моля ви не мразете и не игнорирайте другата част, която е много важна (духовната). Нова група ли трябва да се направи за нея. Не че подценявам работата на финансистите - и без нея няма как да се използва държавата като донор. Но този донор, не трябва да бъде на всяка цена, защото в основата на проекта има много по-финни моменти. И тези, които не ги чувстват - поне да не ги отричат с перверзните си думички, които не искам дори да споменавам. Нима мислите, че става въпрос само за парче хляб и да предвидим коя натягаща се партия ще го включи в предизборната си лява платформа. Дали Учителят е имал това в пред вид. Ако хората не се ангажират с акта на споделяне и даване и приемане - тогава основния замисъл може да избледнее. Затова моля ако не чувствате тази част от идеята като своя, поне да не я мразите.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

....Драги - играта с ДДС-то е математика от 3-ти клас и е ясна от повече от 17 години. По веригата всеки плаща само 20% ДДС върху надценката си, а крайния потребител ще плати цялото ДДС, но ако се счете за разход на фирмата изпълнител - ще си го върне цялото. Във финансовата част и бюджетирането - също няма интеграли-дори и корен квадратен. Ще поспорите още малко и ще го решите с подробностите, които пропускам, защото ви е достатъчно интересна и явно я разбирате. ОК. Но моля ви не мразете и не игнорирайте другата част, която е много важна (духовната). Нова група ли трябва да се направи за нея. Не че подценявам работата на финансистите - и без нея няма как да се използва държавата като донор. Но този донор, не трябва да бъде на всяка цена, защото в основата на проекта има много по-финни моменти. И тези, които не ги чувстват - поне да не ги отричат с перверзните си думички, които не искам дори да споменавам. Нима мислите, че става въпрос само за парче хляб и да предвидим коя натягаща се партия ще го включи в предизборната си лява платформа. Дали Учителят е имал това в пред вид. Ако хората не се ангажират с акта на споделяне и даване и приемане - тогава основния замисъл може да избледнее. Затова моля ако не чувствате тази част от идеята като своя, поне да не я мразите.

Не знам защо се сетих за сценки от разни филми дето става диалог между две половинки. И едната се опитва да обясни нещо, но другата понеже не й изнася и парира всякакъв диалог с очакващ пълно състрадание вопъл "ТИ МЕ МРАЗИШ!!!".

Поне моето впечатление е, че никой нагоре не е отрекъл духовната страна на въпроса. Коментарите са предимно по това какво се прави, за да стане наистина нещо хубаво, практически ли се подхожда и доколко духовна е прекалената емоционалност....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

За мен е хубаво идеята, без никакви икономически обосновки, да се пусне като идея просто към хората.

Нека видим как ще се приеме, какво мислят хората ...

Ето, аз чета от доста време беседи на Учителя, но тази му идея не бях видяла. Откакто я пуснахте, си мисля по нея.

Харесва ми (дори и да се колебая също, дали няма да подейства и негативно в определен смисъл за една част от хората).

Да, в нея има много символизъм, много духовен смисъл. Затова и не мисля, че е удачно да прокламираме неща като "Да запазим достойнството на всеки българин!", "Да гарантираме сигурността на всеки българин!". Ясно е, че безплатния хляб нито ще запази достойнството, нито ще гарантира сигурността. Не е и била такава идеята на Учителя, според мен.

Може би да наблегнем на хляба, като на наш основен източник на храна/живот. Пък защо да не се спомене и духовната страна на въпроса. Може да се окаже, че подценяваме донякъде нашите съвременници в това отношение.

Докато обратното, "модернизирането" на идеята, "обличането" й със съвременни понятия (което според мен дори не е направено коректно, в смисъл, че е променено доста нейното съдържание) и "пришиването" й към съвременен материалистичен мироглед, е по-малко вероятно да се приеме (както се случи и тук в този форум).

Реализирането на една такава идея би могло да е първата стъпка за промяна на отношенията между хората. А това е нещо много сериозно. Не зная направо давате ли си сметка. Аз направо настръхвам, като си помисля. Това ще е нещо голямо, преломен момент, епохално ...

И моля, нека по-спокойно коментираме и обсъждаме. Бързането не води до никъде. Разделянето на - този, който е съгласен с всичко е от наш'те, а който реши да се възпротиви по някакъв начин, дори на една част само от проекта да се обявява за враг, фалшив брат/сестра и т.н. също няма да доведе до нищо хубаво.

Това, че идеята среща отпор в хората; дори в хора, пишещи в такъв сайт като този тук, е една сигнална лампичка, че нещо в проекта не е наред. Какво - тепърва ще се избистри.

Оценям високо инициативата на Никола Дамянов. Личи си, че е мислил по въпроса, отделил е много време. Програмата, която е написал е неговия вариант за реализиране идеята на Учителя.

Възможно ли е в рамките на тази тема (нека Ани, като автор на темата и админите да преценят) всеки да може спокойно да сподели как ги вижда нещата, относно това:

Трябва ли хлябът да се продава? Когато създаде хляба, Бог забрани на хората да го продават. Голямо проклятие виси върху човечеството. – Защо? – Защото продават хляба – великото благо в живота. Абсолютно забранено е да се продават хлябът и брашното. Трябва ли след всичко това да питате защо светът е лош, защо хората са лоши? Първото условие, което трябва да се спазва, е да се дава хлябът без пари. Няма по-голямо безчестие от това да купуваш и продаваш хляб.

...

Първите хора, които са злоупотребили с житото, като са го продавали и купували, не са видели добро до четвъртото поколение. Помнете: Кармичният закон не прощава. Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път. Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хлябът трябва да се продава. България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

но извън варианта на проект на Никола. Всеки да сподели как според него би могло да се реализира това, какво може да се направи като начало и т.н. Когато има много мнения и варианти е по-лесно да се изберат и синтезират работещи стратегии.

Линк към коментар
Share on other sites

....

Оценям високо инициативата на Никола Дамянов. Личи си, че е мислил по въпроса, отделил е много време. Програмата, която е написал е неговия вариант за реализиране идеята на Учителя.

Възможно ли е в рамките на тази тема (нека Ани, като автор на темата и админите да преценят) всеки да може спокойно да сподели как ги вижда нещата, относно това:

Трябва ли хлябът да се продава? Когато създаде хляба, Бог забрани на хората да го продават. Голямо проклятие виси върху човечеството. – Защо? – Защото продават хляба – великото благо в живота. Абсолютно забранено е да се продават хлябът и брашното. Трябва ли след всичко това да питате защо светът е лош, защо хората са лоши? Първото условие, което трябва да се спазва, е да се дава хлябът без пари. Няма по-голямо безчестие от това да купуваш и продаваш хляб.

...

Първите хора, които са злоупотребили с житото, като са го продавали и купували, не са видели добро до четвъртото поколение. Помнете: Кармичният закон не прощава. Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път. Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хлябът трябва да се продава. България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

но извън варианта на проект на Никола. Всеки да сподели как според него би могло да се реализира това, какво може да се направи като начало и т.н. Когато има много мнения и варианти е по-лесно да се изберат и синтезират работещи стратегии.

Аз нямам нищо против, Диана. :). Но нека в тази тема все пак да се акцентира върху проекцията на духовната идея за хляба във физическия свят. Духовното да служи като обосновка за материалната реализация. Не че имам нещо против идейната страна на нещата. Напротив. Но просто те са за друга тема. Иначе ще се получи голямо размиване.

Могат да се дават идеи и по предложения проект, а и други стратегии. Големият избор е от полза. Стига човек да има желание и търпение да си подбере това което му трябва.

Не може да се иска от един съвсем нов проект да бъде абсолютно съвършен и идеален. Такова нещо има само в Божествения свят. В човешкия са и грешките, и уроците. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре явно ще се съберат силите ни макар и усилията да са в различни посоки, но преди това не мога да не изкоментирам поста ти, който колкото и да е готин - фактологически не е уместен. Защото аз съвсем не отричам финансовата част - цитирам се "Не че подценявам работата на финансистите - и без нея няма как да се използва държавата като донор." Докато от твоя страна цитатът ти е: "Щото едно е да се захванеш, а друго е да си правиш духовни оргазми с това, което би могъл да го направиш, щото си ужасно добричък/чка, но без да си мръднеш пръста." Първото клони към приемане, докато второто си е арогантно от всякъде :) Та в този ред на изразяването ти остава да уточним само дали само математиката и законодателната му обосновка е работа? Та това ако е най- трудното мислиш ли, че не могат да се съберат един кадърен юрист и икономист и да го уточнят. С математиката задачите са решими (суровини, труд, логистика, данъци, такси, крайна себестойност, ддс и т.н.) и навярно са, вече са решени от такива като Никола. И съвсем не подценявам тази работа-казвам го всеки път. Само не са обявени лобистите при народните избраници кои ще бъдат, но по начина по който се задвижва проекта - мисля, че е възможно и това да се знае вече. Та толкова ли безкрайна и тежка е тази финансова сметка, че всеки път сте негативни като се заговори, че в този проект трябва да се налее живот за да има полза от него чрез израстване на хората с акта на даване, приемане, свързване. Ако го оставиме само със сметките, не ли просто поредната социална придобивка. Не е ли духовната му част важна работа, която има шанса да доведе до духовното израстване. Защото за какво сме се родили, какво ще отнесем на оня свят- ти, аз и всички хора. Ами отнасяме само тази част с придобитите опитности. И затова недей я подценявай моля те и не си мисли, че само математиката е работа. Бабите ни когато са сяли, косили, мляли, месили, пекли и раздавали хляба на 7 деца, дали са правили финансов анализ. Но със сигурност са изхранвали родителите ни, а някои са взимали по някое сираче да го гледат. А сега ще ви кажа какво е също свършена работа. Познавам и се срещам от година време с едни, светли млади хора с които си пееме по някога. Някои от тях не работят други работят малко, но като цяло са безпарични, но много помагащи. Та същите в един неделен ден ядяха от една паница и ме поканиха. Попитах ги кой я е зготвил и се оказа се, че зимата всяка неделя събират кой колкото има в джобовете си пари за зеленчуци и подобни и готвят храна за бедните и я раздават пред банята. Това беше остатъка. Като знам колко са зле с парите щях да припадна от кеф, задоволство и срам. Ей това за мен е свършена работа и сила и чистота на духа. Крайно време е да разчупиме малко "ценностните" си модели. Искам и се надявам следващия път да съм по-позитивен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Инициативата вече е започната - именно от българка, при това вече от няколко години. Но понеже като всичко, което започва от малкото, бидейки все още малко стръкче, е убягнала от полезрението ни. Аз също чух за нея едва наскоро.

Ако имате нерви (по отношение на представяне, звучене...) и търпение, изгледайте видеото, където въпросната българка Надежда Савова разказва за хляба. Вътре ще чуете за т.нар.Къщи за хляб, обединили различните традиции и ритуали на хляба от всички краища по света. Хора, които се събират, за да месят заедно и да го раздават - групите стават все по-големи, сред тях има деца от сиропиталища и болници, слепи хора (това става в България! Но и не само :)) които се събират, за да месят хляб заедно. Прилича малко и на арт терапия. Радостно е, че подобни движения нарастват по света - не помня колко страни е посетило момичето, но очевидно е едно световно движение вече.

И тук бих искала да обърна внимание на един конкретен детайл, който си струва да хванем за ушите :) Започнато е от мЪнИчКоТо. От зрънцето. Затова и не сме чули (предполагам, иначе досега някой щеше да е споделил..) Хората идват сами, желаещи да се включат, т.е. никой никого не убеждава, няма насилие, упреци, огорчение между "братя" и "сестри". Участниците не само, че се разтоварват чрез работата и научават нещо ново, тези къщи за хляба не само че се превръщат в едно прекрасно социално средище, но и хората се радват (видимо) и лекуват се чрез това изкуство.

Аз също бях от отблъснатите в тази тема - чистосърдечно да си призная. Гръмкият лозунг действа така. Освен това, не мисля, че начинът да представим нова идея е чрез напън върху съзнанието. Затова и винаги страня от дискусии - в спора истината не се ражда, а се Изражда.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Кой се счита за такъв? Чист и безгрешен.

И само безгрешният ли може да дарява хляб?

Нещо не разбирам от идеологемните постулати, защото за мен те не са духовни.

Тук миличка иде реч за точно определен тип ,човек,който има да дойде и ще го приложи този закон,разбирасе не еднолично и не туко-тъй без борба с магическа пръчка но под негово направление и със задружните усилия на всички светли възвишени братя и сестри.Що се отнася до законите на абсолютно нечистите и грешните до ден днешен им сърбаме попарата.Така че хубави са ви стермежите разбирасе, че искате да помогнете в изпълнението на тази идея но запитайте се първом АБСОЛЮТНО ЧИСТИ И БЕЗГРЕШНИ ЛИ СТЕ тези от вас ,които искате да ръководите "проекта" и да приложите този закон, и за свое прославление ли го правите или за да се прослави името Божие на земята, и не на последно място миналили сте през Арарат,Мория,Синай и Тавор за да поемете по пътя към Голгота .

Мир И Любов Да Имате Ви Желая И Вяра Непоколебима

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...