Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Предрожденно възпитание - Пренатално възпитание


Иво

Recommended Posts

По темата:

Имам една такава хипотеза, която си е изцяло мое разсъждение и не искам да я  натрапвам на никого.  На физическо ниво има гени. Мисля, че на духовно ниво това, което формира гените е поведението, мислите, чувствата, желанията на бременната жена, които тя предава на зародиша. ИМа наследствени гени, но по този начин има и наследствени мисли, чувства, които формират бъдещият характер на човек както знаем на 70 % още в утробата на майката. С това си обяснявам сходното поведение на родител и дете, еднаквите постъпки и действия, еднаквите решения. Мисля, че още когато е в утробата на човек му се задава определена матрица, един вид компютърна програма, която матрица е създадена от майката и това всъщност са наследствените гени. Затова поведението на майката е много важно, защото тя в буквален смисъл създава физическият и психичен образ на своето дете, както и неговото здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

Хехе :harhar:

Ето нещо ново тогава по темата:

"Въпрос към Д-р Анета Попиванова, неонтолого и педиатър: От какво значение за детето е психическото и емоционалното състояние на майката?

Отговор: Това е една много деликатна област, защото има течения в съвременната психология, които говорят за т.нар. „пренатално възпитание”. Има хора, които твърдят, че от изключително значение за развитието на плода е отношението на майката към самата бременност и начинът, по който тази бременност се износва, както и цялостната психо-емоционална атмосфера, която съществува около бременната през този период. Още в дълбока древност бременните са били пазени от грозни сцени, били са обграждани с любов и нежност, за да може тяхното бебе да се развива добре. Много наблюдения и проучвания са доказали, че това наистина има значение. Например бременни жени със заплашващ аборт, ако разговарят с психотерапевт или психолог, който е с подходяща квалификация – плюс приемането на медикаменти, шансовете тази бременност да се запази и да продължи успешно са по-големи, отколкото само да се приемат определени лекарства. Правени са също така редица наблюдения върху обонянието и слуха на плода – след средата на бременността детето може да чува. Има проучвания с новородени бебета в рамките на 1-2 дни, които са неспокойни и плачат, и когато им се пускат различни звуци, се отчита как те реагират. Когато те чуят гласа на майка си, децата се успокояват. Това означава, че те могат да различават гласовете на майките си и те им действат добре.

В биогенетичното развитие на човека рецепторите за обоняние се развиват много рано. Затова бебето поглъщайки и миришейки околоплодната течност, то се запознава с миризмата на майката. По този начин бебето „добива познания” за своята майка. Затова именно, когато се роди и започне да суче именно обонянието е това, което го ориентира как то само може да намери гърдата, стига да му се даде възможност." (източник)

А тук намерих името на интересна научна разработка по темата:

Михалкова, С. Приложение на позитивната психотерапия при бъдещи родители за пренатално възпитание на детето. – Positum[извънреден брой], Варна,1999.

Линк към коментар
Share on other sites

Много се радвам, че вече и в България тук таме се намират находчиви, отворени към новото лекари. Не са много, но затова пък тенденцията е да се увеличават. Факт за това нещо е все по големият интерес към хомеопатията и много бременни жени и майки посягат към нея за да лекуват себе си и семействата си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За важността на музиката по време на бременността:

"Майката е тази, която може да създаде музиката у детето. Когато е бременна, тя постоянно трябва да пее; а майка, която е мълчелива по време на бременността, прави голяма пакост на своето дете." (Беинса Дуно, Изтълкувай ни тази притча, 26.08.1922г)

babies_03.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Иво :3d_137:

Като потвърждение на това, което казваш искам да споделя как бе при нас. Докато бях бременна с големия син много слушах италианска музика - Адриано, Павароти, Лоредана. Когато се роди и пусках любимите си касети той се укротяваше и сякаш се заслушваше.

Споделям мнението, че е много важно да общуваш с нероденото си дете. Когато му говориш то усеща. Може да звучи малко странно за някои, но е така.

Линк към коментар
Share on other sites

Две теми, които са свързани със значението на музиката за бременните: Музикотерапия, Музиката като възпитателен метод.

Из Арттерапия за бременни:

"Музиката по време на бременността оказва положително влияние и върху майката, и върху детето, поражда положителни емоции, премахва вътрешните противоречия, успокоява, настройва на вълните на любовта. Релаксираща, отпускаща, успокояваща музика бъдещата майка може да слуша по всяка време на деня (и сутрин, и вечер преди лягане). Обстановката трябва да бъде удобна, приятна, осветлението да не е ярко. Професионалистите съветват по време на такива музикални сеанси да се диша не с гърдите, както всички сме свикнали, а през корема. Така въздухът прониква в клетките на организма и му помага по-добре да се отпусне.

Слушането на музика, пеенето на детски песнички помага за установяване на контакт с детето още преди раждането. А когато и бъдещия татко участва детето свиква с гласовете на родителите, долавя любовта им, чувства се желано и чакано. Това не само влияе на развитието на детето, но и хармонизира отношенията в семейството.

Каква музика да слуша бъдещата майка зависи предимно от нейните вкусове, предпочитания и настроения. Специалистите съветват да се избягва музика, характерна с части диссонанс, отсъствие на форма , нерегулярни ритми. Като най-добра за релаксация се приема класическата музика, детската и традиционните народни мотиви."

А това е един западен сайт, където предлагат специална музика и видео за бременни и малки деца. В БГ уеб пространството могат да се намерят някои музики/видео от там.

Споделям мнението, че е много важно да общуваш с нероденото си дете. Когато му говориш то усеща.

:3d_137:

Да, чел съм също, че свиква с гласа на родителите и като се роди се успокоява от техния глас.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: В подкрепа на това, което казваш, че неродените деца познават гласовете на родителите.

Когато раждах второто си дете вече беше разрешено, веднага след раждането, да поставят новороденото на корема на майката - бях го гледала само на филм, но никоя моя позната не го бе преживяла. Бях чела също, че то познава сърдечния ритъм на майката и когато го чуе, след този стрес да се появи на белия свят се успокоява.

И когато го сложиха този малък слънчо той млъкна и се опита да отвори очи. Усещането е изключително. Няма значение колко те е боляло преди това, просто забравяш болката и ти става много леко.

Някой хора считат, че родилните болки са наказание за някога извършения грях от Ева. Всъщност, ако това е цената за да се получи този дар - децата, това наказание си заслужава.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето един много интересен и полезен сайт на български за бъдещите майки - има за пренаталната йога, релаксацията, общуването с плода, подготовката за раждането, музика за бременни:

http://www.natalyoga.net/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Много хубава тема!

......Връща ме в онези вълшебни мои преживявания (седмиците на бременността ми).

Шест месеца преди зачеването в съзнанието ми се появи една много силна мисъл и желание, която озаряваше цялото ми същество. Желанието да имам бебе. Донякъде бях изненадана(от това, че мисълта не ми излизаше от ума), но тогава знаех, че това ще се случи скоро. Тогава бях сама, тъй като бъдещият татко работеше през този период в чужбина. По телефона се чувахме често и споделях с него желанието си за бебе. А той ми казваше, че иска да имаме три деца.

Когато си дойде още първата вечер поговорихме за това и той каза , че също иска детенце. След малко повече от две седмици вече знаех, че съм бременна.

А какво беше чувството, което изпитвах. Усещах се лека, лека...Стъпвах, но имах чувството, че почти не докосвам земята от щастие. Все едно летях.

Това беше много силен и много истински момент за мен, който никога няма да забравя.

Как възприемах живота вътре в мен...не знаех дали е момче или момиче, но не това беше важното. Чувствах любов. Познато, близко чувство. През цялата бременност изпитвах силна любов към човечето, което познавах вече със сърцето си...

Тогава станах и по-силна.

Звучи страхотно това което си изпитала, което може би изпитва всяка жена в това състояние, аз го желая и на себе си и нямам търпение да ме споходи, както и разбира се на всички които искат това да им се случи скоро

:3d_049:

Музиката, картините досега с природата и нейната величествена красота, разговора с бебето и с мама и тата докато е в корамчето и преди това, правилното хранене, Любовта ...всичко това е част от зачеването, бременноста, раждането и възпитанието на детето и на родителите му.

Сега ще прочета и за йогата за бременни за нйното влияние не съм наясно, зная иначе че като ходя на йога се чувствам много добре и навярно би имала същото влияние и при бременноста.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето сега, стоим двете с дъщеря ми, която вече е на 3г и половина и аз и прочетох преди минутка това, което съм написала тук и съм чувствала още преди зачеването й. А тя каза, че иска да й чета още.

Много е палава:)

Малки немирници, които постоянно се закачат и както се смеят, в следващият момент се обливат в сълзи за нещо.

Пожелавам ти скоро време едно малко съкровище.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Не ми пожелавай неща, които не си пожелавам сега.

Въпросът ми беше сериозен. Какво да правят самотните майки, попитах онези които пеят песни на утробите си. Ще кажа на една моя приятелка, бременна отскоро с нежелано дете в корема си - пей му песни, преднаталното възпитание е важно.

Спомням си "Червената цигулка", макар че сюжетът беше различен.

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, пожеланието за бебе беше към adelaida. Но когато публикувах отговорът си, ти вече беше написала твоят.

Хубаво е когато децата са желани. Така би следвало да бъде. Днес има методи за контрацепция, достатъчно ефективни, за да се планира бременността. Нищо не мога да кажа за/ на приятелката ти. Всеки случай е индивидуален. Тя сама знае защо, как и какво се е случило. И какво следва оттук нататък.

А що се отнася за самотните майки и изоставените жени. Те никак не са самотни, защото си имат детенце. И това, че за момента отглеждат сами децата си не ги прави нещастни. Радостта и обичта на малкото човече стоплят сърцето на майка му. Която един ден ако иска ще намери грижовен татко, който да сподели живота им.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Това, че се случва не значи, че успокоени ще заспим за страданията на другите. На които няма да им се случи. Животът е нещо различно от прехласването по фата моргана.

Линк към коментар
Share on other sites

Мерси :hypocrite:

Радостта и обичта на малкото човече стоплят сърцето на майка му. Която един ден ако иска ще намери грижовен татко, който да сподели живота им.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Ето един много интересен и полезен сайт на български за бъдещите майки - има за пренаталната йога, релаксацията, общуването с плода, подготовката за раждането, музика за бременни:

http://www.natalyoga.net/

Ходя на курса, организиран от Росица Божкова (Пурна), от която съм много приятно впечатлена. Уча се да общувам с бебето, което нося и се възползвам от възможността да изпращам положителни послания към себе си и към нея (надявам се да е "нея"). Дарявам го с качества, като първа орисница, които ми се иска да има в себе си. На курса се обучаваме и за безболезнено раждане (в моя случай ще трябва да прекроя знанията си за безболезнено възстановяване от операцията, с която ще родя поради здравословни причини). Само за три посещения научих толкова много, колкото не съм и предполагала - главно през опита. Пренаталното общуване и възпитание определено ме кефят.

Мона зададе въпроса за самотните майки. И в тази роля съм била. Като такава се мобилизирах и направих всичко, за да може първото ми дете да се чувства защитено и обичано. И до момента той има това усещане и доброто самочувствие. Така че всичко се определя от това как самотната майка обработва случилото се и се справя с нелеката ситуация. Майчината любов е безгранична сила, убедена съм в това.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Eто още по темата за Невербалната комуникация по време на пренаталния процес, от тук:

Бебетата в утробата, които имат нормален слух и нормална стимулираща среда, комуникират без помощта на думи, срички и фрази. Както знаем, езиковите способности започват да се появяват година или две след раждането. Плодът комуникира чрез движения, които са израз на неговите нужди, интереси и чувства и са или самоволни или като реакция на дразнители. Този модел на комуникация протича не само в утробата, но и след раждането и в продължение на целия жизнен цикъл, като представлява наистина универсален невербален език.

http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=273

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте и от мен!

Позволете и аз, като една съвсем прясна мама да се включа с опита си по въпроса.

Признавам си, не съм изчела цялата тема.

За мен определението Пренатално възпитание е доста неточно понятие. Според мен трябва да се нарича Пренатално общуване. Вярно е, че като бъдещи майки ние сме тези, които моделираме до определена степен детето, но това не трябва да превръща в самоцел. На първа позиция трябва да стои общуването с детето!

През бременността си ходех на йога за бременни (курсът за който говори firelady)! Много съм благодарна на Роси за нещата, на които ме научи. От нея си имам един страхотен диск с релаксация, която спомага за връзката с детето. Правила съм я доста пъти и винаги е било е дно невероятно преживяване. Мъчно ми е, че по ред причини така и не успях да завърша изцяло йога курса. Сигурна съм, че още много можех да науча.

Прочетох и книгата "Всичко за пренаталното възпитание". Удивих се колко неща съм правела без да осъзнавам. Страхотна книга. В нея са дадени множество примери как влияем на детето в пренаталния му период. Признавам си, бях направо изумена.

Установих също, че ако наистина детето ти е приоритет можеш да постигнеш спокойствие и хармония със себе си. Да се абстрахираш от изкукалия свят около теб. Неща, които преди да забременея за мен бяха далечна илюзия. Бебето ми даваше сили за това! Някак си ми помогна да повярвам в себе си и така да успея да му дам любовта и всичко от което има нужда. Симбиоза от най-висша форма.

С бъдещия татко много говорехме на малкото човече, много внимание и любов му отделяхме! И сега той е едно спокойнои щастливо бебе. Опитвах се да не му "изпращам" модели - какъв ще е и как ще се държи. Това са неща, които сам трябва да изгради. Чувствах се ужасно виновна, че когато разбрах, че ще е момче много плаках и бях много нещастна... много искахме момиченце... но се надявам да съм туширала тази травма...

Много неща още мога да кажа! Много и не мога, защото са ми неописуеми!

Жал ми е за нежеланите деца... и за техните родители...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,

Съвременната наука е доказала, че е възможно възпитанието на детето да бъде започнато още преди да се е родило. На запад, а все повече и в България, започва да се изучават методите за пренатално (предрожденно) възпитание.

Имате ли някакъв опит в тази област?

Какви методи трябва да се използват от бременната?

Линкове към статии на английски по темата?

Някои статии на български:

Бременност. Предродово възпитание.

Пренатална Психология

Едно ново разбиране за майчнината обич

Възпитание, което започва преди раждането

Пренаталното образование - образование на бъдещето?

Проект: Пренаталното възпитание - ново отношение към създаването на човешки живот

От Форумите:

Моментът на зачеването

Иво.

Здравей те Иво искам да ви поздравя за темата,която сте отворили, това е чудесен начин за просвещение на бъдещи те майки и бащи. Преди години бях чувала за предродовото възпитание на децата но сега наистина получих по подробна информация по тази тема.Благодаря ви за времето,което отделяте поздрави Мария

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...