Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Не мога да се съсредоточа


Recommended Posts

Например когато седна да уча и чета чета и нищо не запомням .Чета ,но нищо не разбирам и имам чувството ,че главата ми е празна.А преди не бях така.Как да оправя този проблем ?

Линк към коментар
Share on other sites

Веднага се сещам за няколко неща:

Има различни видове памет. Това са:

- зрителна (когато гледаш някой да ти показва някакви движения, които да повториш, примерно - ката от карате; когато четеш книга, учебник или написаното на дъската от учителя в час; когато изучаваш географска или топографска карта)

- слухова (когато слушаш как някой ти разказва или ти обяснява нещо; думите на учителя, примерно или - когато четеш нещо на глас)

- двигателна (когато пишеш под диктовка някакъв текст, когато свириш на музикален инструмент определена мелодия, когато изпълняваш някакви техники от дадено бойно изкуство)

- емоционална (когато запомниш нещо, което е въздействало върху емоциите ти - някакъв исторически факт, който те е накарал да се почувстваш горд, тъжен... Или, ако учителят се е пошегувал и запомниш шегата, покрай нея помниш и онова, заради което тя е била казана - някаква научна информация)

От друга страна, паметта се поделя на:

- краткотрайна (първична)

- дълготрайна (вторична)

Помощ в запаметяването дават четенето, изучаването на чужди езици, решаването на кръстословици, комбнирането на интелектуален труд и физически труд.

Важни са умението да се съсредоточаваш, внимателното наблюдение, внимателното слушане, многократното повторение на някакво стихотворение или на някаква мелодия, на някакъв танц, на някаква ката - докато бъдат наизустени. Да не забравяме, че има хора, които знаят Библията или Корана наизуст!

Важно е умението да се правят асоциации.

Много важно е и умението да се осъзнае логиката на събитията. (Било ли е дадено събитие неизбежно? Как се е стигнало до него? Какви са били причините и поводът то да се случи? А какви са последствията от него? За кои следващи събития е причина или повод то?)

---

Може да прочетеш някоя книга за паметта, например:

- Тони Бюзант, "Супер памет - как да запомням всичко, което искам"

- Уилям Аткинсън "Памет и супер памет - неограничените възможности на паметта"

- Франц Льозер "Силата на паметта - техники за тренировка и развиване на паметта"

Успех!

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Например когато седна да уча и чета чета и нищо не запомням .Чета ,но нищо не разбирам и имам чувството ,че главата ми е празна.А преди не бях така.Как да оправя този проблем ?

Колко често ти се случва?

Какви са причините според теб:

преумора;

прекомерна сложност на материята, която учиш;

липса на концентрация;

липса на интерес към това, което четеш;

неправилен режим, т.е. такъв с който организмът ти не е привикнал като четене късно вечерта или през нощта;

недостатъчен сън;

употреба на потискащи концентрацията вещества (може да са и лекарства, не е задължително да са алкохол или др. под.);

проблем в живота ти, който оказва влияние върху психиката ти;

някакви твои вътрешни страхове или комплекси;

или нещо друго?

Причините могат да са много и разнообразни, като от значение могат да се окажат както характерът ти, така и някои условия от живота ти. Най-лесно е да започнеш от дневния режим. Осигури си 8-9 часа сън в денонощието и то редовно, по едно и също време. Това ще повлияе както на способността ти за концентрация и разбиране, така и на емоционалното ти равновесие. Може би, ако отговориш на въпроса от по-горе ще мога да напише нещо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз най-лесно помня като ПИША. Разработвам си темите, пиша най-важното, подчертавам това, на което трябва да наблегна със цветни химикали и моливи. Докато пиша не се разсейвам, а аз мн. лесно се разсейвам, после ми е трудно да се съсредоточа отново, така съм си от дете..Четенето на тихо място е за предпочитане, ако имаш шумни съседи, старай се да се изолираш от шума, защото и той дразни пречи на концентрацията.

Редактирано от Ягода
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...