Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Информацията в природата


Recommended Posts

Отварям тази тема, за да можем в нея да коментираме относно информацията в природата - всичко ли се пази като инфо, къде, как, защо? А можем ли ние хората да имаме достъп до тази информация, как?

Ние и сега добиваме информация, ползвайки 5-те си сетива. Достатъчни ли са? Имаме ли още сетива (поне като зародиш или потенциал)? Доколко обективна и вярна информация получаваме чрез сетивата си?

Линк към коментар
Share on other sites

Знам само , че има информация , когато не можем да получим с 5-те си сетива , но може да достигнем до нея само тогава , когато сме ги "затворили" временно . 

 

В същото време и информацията получавана от 5-те сетива е полезна и трябва да се използва .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Какво имаш предвид под ментална радиестезия?

 

Искам да ви разкажа за едно мое наблюдение. Веднъж, както си вървях по улицата, забелязах човек, който според моите усещания беше протегнал напред и встрани нещо като ... "пипала" да кажем или по-скоро като периферията на някаква невидима медуза. Доста далече, на няколко метра. Това ме заинтригува, вгледах се в човека, оказа се, че е сляп; носеше едно от тези тънички бастунчета, с които си помагат, но почти не го ползваше, във всеки случай го държеше много по-близо до себе си, отколкото другите слепи хора и вървеше доста бързо и уверено. Не зная какви сетива са тези "пипала", но и без да говоря с него, осъзнавах, че вършат работа и помагат да компенсират очите.

 

Другото, което ми е интересно, е информацията, "запечатана" в предметите. Сигурно на всеки от вас се е случвало - докосвате се до някой предмет и във вас изниква някакво усещане, разбиране за предмета, събития с него или относно собствениците му. Понякога това става лесно, без да го искаме дори; понякога никак не се получава - защо? Ще се радвам да споделите впечатления и опитности.

Линк към коментар
Share on other sites


Б. Боев: Новата философия

15.V.1948г.
Изгрев

СИМВОЛИ В ПРИРОДАТА

...Мъдростта съдържа познанието на великите природни закони и методите за тяхното приложение в живота. Освен Мъдростта, нали имаме и Любов. Когато в една твоя постъпка вложиш едновременно мъдрост и любов, тогава тя е разумна.
Разумността е съчетание на Мъдростта и Любовта едновременно. ...

http://www.beinsadouno.org/bg/node/73

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Другото, което ми е интересно, е информацията, "запечатана" в предметите. Сигурно на всеки от вас се е случвало - докосвате се до някой предмет и във вас изниква някакво усещане, разбиране за предмета, събития с него или относно собствениците му. Понякога това става лесно, без да го искаме дори; понякога никак не се получава - защо? Ще се радвам да споделите впечатления и опитности.

Това са явления върху които влияят множество фактори, които не разбираме добре. В повечето случаи се получава именно така - един път нещата се получават, друг път - не. Причините могат да са както в самия човек, така и извън него. Пречки могат да се окажат:

- прекаленото желание да прочетем въпросната информация;

- недостиг на психична енергия, което може да е в резултат на лош режим или пък попадането на човека в низходящата вълна на някой от природните цикли които му влияят;

- неблагоприятни външни условия.

Сигурно има и други, които в момента не ми идват наум или с които изобщо не съм запознат.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то не са 5 сетива, а са комбинация от някакви първични сетива, които са около 64 на брой. 

 

Има такова сетиво, че ти помага да възприемеш мислите на околните (не случайно Учителя казва, че умът е като радио), ама ти си мислиш, че това са твои мисли и не се усещаш, че просто сетивото ти ги е инжектирало в мозъка. 

 

Има сетиво чрез което възприемаш чувствата на околните. Ама пък ние си мислим, че това са наши чувства и не можем да различим своите от инжектираните. 

 

Има сетиво чрез което се усеща правилно на кого да се окаже помощ и от кого да се вземе помощ. 

 

...и т.н. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Само на мене ли през последните месеци небето ми е необикновено синьо и дълбоко

слънцето ми свети не в жълто, а в бяло и около него има огромно бяло сияние

а напоследък и луната ми свети много по-силно и около нея също има сияние

 

Или и на вас това ви се вижда?!?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то не са 5 сетива, а са комбинация от някакви първични сетива, които са около 64 на брой. 

 

Има такова сетиво, че ти помага да възприемеш мислите на околните (не случайно Учителя казва, че умът е като радио), ама ти си мислиш, че това са твои мисли и не се усещаш, че просто сетивото ти ги е инжектирало в мозъка. 

 

Има сетиво чрез което възприемаш чувствата на околните. Ама пък ние си мислим, че това са наши чувства и не можем да различим своите от инжектираните. 

 

Има сетиво чрез което се усеща правилно на кого да се окаже помощ и от кого да се вземе помощ. 

 

...и т.н. 

Със сигурност са много тези първични сетива , но явно , че не всички възприемат чрез тях . Така се е случило , че те са отпаднали постепенно като източници на информация при продължаващата еволюция на човек . Проявявам интерес към тази материя , но до конкретни дефиниции и обобщения не може да се достигне . Защо се е случило те да "закърнеят " , когато са важни ? Дали трябва отново да се свържем с тях , за да научаваме повече за света и хората наоколо ? И дали е възможно всички хора да го направят ? 

Умът е като главен център до който достигат всички сигнали и той ги обработва и издава команди как да се действа . 

В повечето случай тези сигнали изобщо не достигат ума , а в други - достигат , но той не може да разпознае информацията . Умът на почти всички , работи предимно с логиката , с интелекта , а информация получена по пътища извън логиката остава неоценена . 

Около нас е преизпълнено с информация , но за да я разбираме , трябва да усъвършенстваме както възприятието си , така и умовете си .

Дори и да се опитам да напиша нещо за възприемане на информацията лишена от логика , това ще звучи изключително абстрактно и неясно . Дори на себе си , когато искам да си го обясня се заплитам в думите и правя от това което има смисъл нещо напълно безсмислено .

Дано по-скоро достигнем до по-голяма яснота .

Линк към коментар
Share on other sites

Не са закърнели. Просто умът не ги допуска до себе си, а илюзиите са ни отучили да разпознаваме сигналите.

 

Привличането към определен интимен партньор също е неосъзната работа на тези сетива, които са установили, че той е с достатъчно различна ДНК, за да се роди здраво поколение, което да продължи еволюцията. 

Линк към коментар
Share on other sites

Човек притежава седем сетива във всяко едно от телата си. Физическите сетива зависят до голяма степен от наследствеността. Тук за закърнялост не може да се говори. Астралните могат да бъдат усвоени, но това за повечето хора ще се окаже спънка в развитието им. Менталните и особенно по-висшите духовни сетива е доста трудно да бъдат усвоени. Там самите носители не са все още достатъчно развити. Те не са закърнели, а ние никога не сме разполагали с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек притежава седем сетива във всяко едно от телата си. Физическите сетива зависят до голяма степен от наследствеността. Тук за закърнялост не може да се говори. Астралните могат да бъдат усвоени, но това за повечето хора ще се окаже спънка в развитието им. Менталните и особенно по-висшите духовни сетива е доста трудно да бъдат усвоени. Там самите носители не са все още достатъчно развити. Те не са закърнели, а ние никога не сме разполагали с тях.

Казваш , човек притежава седем сетива във всяко едно от телата си , в същото време говориш за астралните , значи астралните са повече от едно . И защо се твърди , че ако могат да бъдат усвоени , това ще спъне хората в развитието им ? 

Срещала съм такива твърдения при развитието на психически сили (нямам представа дали те се припокриват с астралните сетива) . Вече не е достатъчно да срещам твърдения и заключения , а да става ясно как отварянето на едно качество би пречило на развитието на даден човек . Нали всичко е в процес на развитие , на израстване ? 

Трябва ли да се страхуваме  вслучай се проявят някои сетива или да се оставяме да ни зомбират "носители на книжно знание" (такива без съответни опитности ) , че сме попаднали под влияние на разни тъмни сили , черна ложа и там подобни , само защото понякога се появява "чувствителност" , която не е свързана с 5-те сетива ?

Какво представляват менталните сетива ? 

Линк към коментар
Share on other sites

Има такова сетиво, че ти помага да възприемеш мислите на околните (не случайно Учителя казва, че умът е като радио), ама ти си мислиш, че това са твои мисли и не се усещаш, че просто сетивото ти ги е инжектирало в мозъка. своите от инжектираните. 

 

Това ментално сетиво ли е ?

Линк към коментар
Share on other sites

Казваш , човек притежава седем сетива във всяко едно от телата си , в същото време говориш за астралните , значи астралните са повече от едно . И защо се твърди , че ако могат да бъдат усвоени , това ще спъне хората в развитието им ? 
Седем във всяко едно от телата прави седем физически, седем астрални и т.н. сетива.

Астралното тяло е свързано с желанията и зависимостите. То има нужда по-скоро от пречистване, отколкото от развитие. Прекаленото фокусиране върху него означава човек да насочи силите си в направление, което не съвпада с направлението нужно за развитието му. Има опасност и човек да попадне под влиянието на енергии в които не е състояние да се ориентира. В астралния свят съществуват сфери и същества, които определено са злонамерени и ще се опитат да навредят и заблудят човека.

Разбира се ако притежаваме някаква сетивност ние не трябва да се плашим, а да се опитаме да я овладеем, но това не са неща, които са пряко свързани с духовното развитие на хората (особено астралните сетива).

Линк към коментар
Share on other sites

Астралното тяло е свързано с желанията и зависимостите. То има нужда по-скоро от пречистване, отколкото от развитие. .... В астралния свят съществуват сфери и същества, които определено са злонамерени и ще се опитат да навредят и заблудят човека.

 

Ох, тези лоши астрални същества. Желанията и зависимостите са не по-малко в ума.......

 

В астрала са и чувствата, включително и висшите чувства. Астрала с неговите висши чувства е в много по-напреднало еволюционно отношение от ума:

 

От "Важността на черния дроб":

 

"...И тъй, чрез чувствата си човек е свързан с астралния свят, т.е. със своето астрално тяло, наречено още духовно тяло. Астралният свят се състои от две области: низша и висша – според чувствата, които също биват низши и висши...."

 

От "Деятелност на сърцето":

 

"...Вие оценявате ли вашето сърце? Значи, ако спре да тупти то, ще спре и физическият живот. Ако спре да чувствува, ще спре и вашият астрален живот по същия начин...."

Линк към коментар
Share on other sites

„Чрез чувствата си човек е свързан с астралния свят“. Това не означава, че висшите чувства произхождат от него. Човек може да изпитва висши чувства и без астрално тяло. Нима си мислиш, че духа е зависим от астралното си тяло за да изпитва висши чувства?

 

Желанията и зависимостите може да се поддържат от ума също толкова, колкото и от атсрала, но разликата е, че докато астралното тяло е прекомерно развито при хората, то за умственото съвсем не може да се каже същото. Затова и фокусирането върху астрала и усилване на сетивността му е вредно, докато усилията за развитие на мисленето не са.

Линк към коментар
Share on other sites

Да ви кажа, предпочитам да си говорим повече практически изпитани неща, а не какво пишело в някоя книжка.

Ако астралното тяло е прекомерно развито, то неговите сетива развити ли са? Физическото ни тяло колко е развито и колко са развити сетивата на физическо ниво? Кои са 7-те сетива на физическото тяло, кои са 7-те в етерното ни тяло? Вие имате ли ги развити?

АКо проследим човешкото развитие, то физическото ни тяло по-скоро вече е подминало максималното си развитие. Сетивата му - осезание, обоняние, слух, зрение, вкус ... кои са другите 2?

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми се иска да си говорим за практически неща .

Ясно за всички , че има информация около нас . Някои си имат техники , които ползват за достигане да нея . При други това се случва " спонтанно" .

Мен ме интересуват следните въпроси : Получаваме информация за някой наш близък . Тази информация е свързана с трагичен финал . Трябва ли да се опитваме да правим нещо , с цел да се предотврати финала ? Трябва ли да подготвим близките , че ще се случи нещо лошо ? Трябва ли да съобщаваме на самия човек , за който ни е дадена информацията ?

Или просто трябва да стоим като наблюдатели ?

След като отмене събитието  тази "дадена" информация  вече е минала проверка и се е оказала точна .

Но как да сме сигурни , че получаващата се информация е точна и окончателна още преди настъпване на събитието ? 

За това , че знаем понякога такива сведения , отговорни ли сме повече от други хора , които не знаят ?

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не сподели как вижда небето, слънцето, луната, тревата. :3d_141:

Аз например при слънчево време виждам небето толкова много синьо, че чак ми лилавее на места.

При вас така ли е? Имате ли засилено възприемане и на други цветове? Например тревата докато я имаше в края на есента,  на мене ми изглеждаше много по-зелена от друг път, толкова ярко зелена, и толкова мека и пухкава като мокетче, че ми  се е искало да се затъркалям в нея. Аз понеже често пътувам извън града из разни чукаци...или  и досега цветовете са си били такива, просто не сме им обръщали достатъчно внимание.

Линк към коментар
Share on other sites

Да  mvm много са цветовете от видимия спектър и е красиво да се наблюдават . И Слънцето , Луната , звездите , облаците , растенията , птиците и всичко , което около нас .

Тревата много лесно възвръща зеления си цвят , когато има достатъчно влага в почвата . 

На мен много ми харесва да наблюдавам дъга , но защото дъга не се вижда всеки ден , когато съм при някой водопад и е слънчев ден, винаги може да се наблюдава мини-дъга с нежните и преливащи цветове .

Цветовете наоколо не са винаги еднакви , те се променят постоянно . 

Линк към коментар
Share on other sites

Мен ме интересуват следните въпроси : Получаваме информация за някой наш близък . Тази информация е свързана с трагичен финал . Трябва ли да се опитваме да правим нещо , с цел да се предотврати финала ? Трябва ли да подготвим близките , че ще се случи нещо лошо ? Трябва ли да съобщаваме на самия човек , за който ни е дадена информацията ?

Или просто трябва да стоим като наблюдатели ?

Според мен ако виждаш някаква опасност за даден човек, е добре да му я посочиш. Как, с какви думи си зависи от теб. Примерно човек отива на разходка в планината и ти виждаш, че ще се случи нещо неприятно. Можеш да поговориш с човека за опасностите в планината, да го попиташ дали е достатъчно екипиран и запознат с тях, да го насочиш от какво е добре да се пази и т.н., каквото прецениш за удачно. Все пак това, което виждаш като възможност все още не се е случило, което ти позволява да се намесиш. А ако не нарушаваш свободата на избор на въпросния човек намесата ти е позволена. Но тя обикновено се ограничава до съвет или насока.
Линк към коментар
Share on other sites

Да ви кажа, предпочитам да си говорим повече практически изпитани неща, а не какво пишело в някоя книжка.

Ако астралното тяло е прекомерно развито, то неговите сетива развити ли са? Физическото ни тяло колко е развито и колко са развити сетивата на физическо ниво? Кои са 7-те сетива на физическото тяло, кои са 7-те в етерното ни тяло? Вие имате ли ги развити?

АКо проследим човешкото развитие, то физическото ни тяло по-скоро вече е подминало максималното си развитие. Сетивата му - осезание, обоняние, слух, зрение, вкус ... кои са другите 2?

Няма проблем да си говорим за практически изпитани неща, но задаваш някои въпроси, на които не може да бъде отговорено с такива. За другите две сетива може би ще си говорим в следващите две раси. Засега са пет и не съм сигурен дали шестото и седмото могат да бъдат развити с някакво усилие от наша страна преди да е дошло подходящото време за това. Те вероятно са свързани с развитието на шестия и седмия принцип при човека - атма и будхи, и представят тези два принципа по някакъв начин на физически план. Но и така насочеността на усилията ни следва да е към висшите духовни принципи, а не към физическото тяло.
Линк към коментар
Share on other sites

Мен ме интересуват следните въпроси : Получаваме информация за някой наш близък . Тази информация е свързана с трагичен финал . Трябва ли да се опитваме да правим нещо , с цел да се предотврати финала ? Трябва ли да подготвим близките , че ще се случи нещо лошо ? Трябва ли да съобщаваме на самия човек , за който ни е дадена информацията ?

Или просто трябва да стоим като наблюдатели ?

Според мен ако виждаш някаква опасност за даден човек, е добре да му я посочиш. Как, с какви думи си зависи от теб. Примерно човек отива на разходка в планината и ти виждаш, че ще се случи нещо неприятно. Можеш да поговориш с човека за опасностите в планината, да го попиташ дали е достатъчно екипиран и запознат с тях, да го насочиш от какво е добре да се пази и т.н., каквото прецениш за удачно. Все пак това, което виждаш като възможност все още не се е случило, което ти позволява да се намесиш. А ако не нарушаваш свободата на избор на въпросния човек намесата ти е позволена. Но тя обикновено се ограничава до съвет или насока.

Сега ме подсещаш , че не трябва да се нарушава свободата на избор . А такива предупреждения , обикновено са свързани с големи бъдещи ограничения поради желанието някой да остане още на тази Земя . Това отстрани се приема като ненужно притеснение и неоснователни страхове и не се взима под внимание . 

А след това имам усещане , че не съм била точна и дори се чувствам донякъде виновна , въпреки , че не трябва да е така.

Но също и директното съобщаване на такава информация би причинило много стресиращи реакции в човека , ако е по-лабилен . 

Това , което е "отвъд" е най-стресиращо за хората . И аз се уча да го приемам . 

Линк към коментар
Share on other sites

sarita, да смятаме ли, че ти получаваш някак  си информация за трагичен край на хората около теб?

За които краят им е близо, но те не го знаят, само ти го виждаш с някакво сетиво

И как живееш с това чувство?

Само трагичните финали ли виждаш, или и други неща за тях?

Линк към коментар
Share on other sites

Не само трагичните финали и добри неща се случва да видя-разбера .

Но , когато става въпрос за нещо непоправимо , съм в жестоки колебания дали това не могло да се предотврати и не съм постъпила правилно .

Като някаква разновидност на чувство за вина , което обаче няма как  да споделя и няма как да разбера дали е на място .

Защото , когато постъпиш по начин , които наранява хората , чувствайки се виновен може да е градивно , за да не повтаряш в бъдеще подобно поведение . Тук обаче не съм пряка причина за страданието , но не мога да разбера дали с бездействието си и когато не намирам думи да говоря , не спомагам до по-бързо достигане на това , което е дадено като информация .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...