Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Рибата - вегетарианска храна ли е?


Донка

Recommended Posts

Чела съм и съм слушала защитени напълно логично и с научни аргументи и двете тези - че рибата принадлежи към вегетарианското меню и обратното. Вие за каква храна я смятате и защо?

 

Интересно ще е да споделим и опита си.

 

Аз лично хапвам риба рядко - 1-2 пъти в месеца, вкусна ми е и съвсем не я усещам като месото. Може би си внушавам. Не чувствам непременно необходимост, мога и без нея. Повече от веднъж в седмицата, обаче, би ми дошла в повече.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Песцетарианец

Друг сравнително нов термин е песцетарианец, което обозначава хората, консумиращи морска храна, но не и други видове месо. Според речника Мериам-Уебстър, терминът съчетава италианската дума “pesce” (риба) с английската “vegetarian”.

Много хора избират този вид вегетарианство като златна среда между типичната Западна диета и диетата, която изключва всяко месо. Песцетарианството е особено харесвано от хората, на които им е трудно да си набавят достатъчно протеини от стриктно вегетарианската диета. Морската храна, включваща и ракообразните животни, е добър източник на протеини, здравословни мазнини и ключови минерали. Някои макробиотични диети могат да се считат за своеобразно песцетарианство, защото са изцяло базирани на растителни храни с изключение на някои видове риба.

 

източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Вие за каква храна я смятате и защо?

да , много е различна .:) ..Не мога да разбера  за вкуса ? По принцип ям всичко и ми е вкусно :)  .  Вече , като отказах мръвките някои неща не ми харесват .Това , дали съм повлиял , или е , естествена промяна , не мога да разбера ?

Интересно е да се знае как влияе всяка храна . Дали е вегетарианска ?   Не съм чел никакви изследвания  :(  . Само че и рибите бягат ....Храня 2 кучета .Приемат суровата риба за плячка , но не я  , ядат ..Веднъж ми попадна филе от сйомга --искаха още :) .

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Не бих тормозила рибите със своето желание да ги изям. Струва ми се грубо. Да не говорим, че рибата е пълна с отрови. Нима моретата и океаните ни са чисти? А рибата от язовири е просто фураж. Като си помислите, че от 1 кг фураж рибата наддава 1 кг, ние не ядем риба, а фураж. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
В 15.01.2015 г. at 21:14, Донка каза:

Чела съм и съм слушала защитени напълно логично и с научни аргументи и двете тези - че рибата принадлежи към вегетарианското меню и обратното. Вие за каква храна я смятате и защо?

 

Интересно ще е да споделим и опита си.

 

Аз лично хапвам риба рядко - 1-2 пъти в месеца, вкусна ми е и съвсем не я усещам като месото. Може би си внушавам. Не чувствам непременно необходимост, мога и без нея. Повече от веднъж в седмицата, обаче, би ми дошла в повече.

 

 

В началото, когато бях стигнала до решението да се откажа от консумацията на месо, зададох глупавия въпрос на едно дете вегетарианче по рождение, дали може да се яде риба, а то ме погледна учудено и ми отговори възмутено: Рибата има очи и сърце! ...което никога няма да забравя.
Ние възрастните сме егоисти, обичаме да се самозалъгваме, и ни е трудно да се откажем от навиците си. Месоядството идва най-вече от егото. Колкото повече си в Егото, толкова по не ти пука за живота на другите същества, а търсиш оправдания с полезността на дадения вид храна, с липсата на витамини, ензими и прочее вещества...а истински духовните учители, никога не са търсели оправдания и не са мислели, че ще получат каквито и да е липси при отказа си от месо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Рибата не е бозайник, нито земноводно, и умствено не е развита като тях. Въпреки това е животно, следователно консумацията й не те прави вегетарянец.

Линк към коментар
Share on other sites

Като дете съм отказвала всякакво месо, но са ме научили, малко насила, с лъжи... Ядяла съм само плодове и съм била много здраво дете.

Около 25 годишна започнах сама, бавно да се отказвам от месото. Първо от свинското. Сега хапвам в пица, ако има нещо. Както и риба-2 пъти месечно. 

Определено ми се иска да се откажа от всичко месно. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Интервю с пескетарианецът Димитър Димитров - Херо (понастоящем треньор на Лудогорец). Може би най - здравословно живеещият български треньор. Заради рака спрял да яде всякакво месо с изключение на риба и започнал да практикува йога и енергийни гимнастики.

"Херо: Много от играчите ни не се хранят правилно": http://www.livesport.bg/hero-mnogo-ot-igrachite-ni-ne-se-hranqt-pravilno-118592.html.

Линк към коментар
Share on other sites

Нито рибата, нито яйцата са вегетарианска храна.
Тази храна е позволявана от учетелите защото нивото на последователите е било такова, тялата им. Те не са били готови за живот без тези храни.
vegetable - растение

Яйцата и рибата не са растения, нито млечните продукти са растения. Всички те са свързани с животните и с това те да бъдат използвани от човека, консуматорски. Не че човек не ползва по същия начин и растенията, но стъпка по стъпка към храненето, което не причинява вреда, не експлоатира и е независимо.

Линк към коментар
Share on other sites

Rozy: "...а истински духовните учители, никога не са търсели оправдания и не са мислели, че ще получат каквито и да е липси при отказа си от месо." Но ако всички бяхме на тяхното ниво, то те нямаше да са духовни учители (поне не на същества от този свят).

Линк към коментар
Share on other sites

Сега виждам какво съм писала преди години. Има развитие - рибата престана да ме привлича напълно, дори последният път усетих как ям с нежелание и после стомахът ми недоволстваше. Напоследък и варените яйца не ми са вкусни. Вече повече от месец не съм слагала в устата си. Останаха само млечните продукти, но усещам, че посягам, когато няма друга храна. Ако трябва да избирам филийка с кашкавал или с хумус - последното определено. 

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...