Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сенека срещу Смъртта


Recommended Posts

Сенека срещу смъртта

Трудно може да се намери по-подходящ патрон за тази тема от Сенека!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, но Сенека се възправя срещу смъртта, докато темата се опитва да намери красотата в самоубийството :) 

 

Честно казано Сенека не ми допада. С тази прекалена борбеност наистина е близо до смъртта. 

Линк към коментар
Share on other sites

Би било малко елементарно и едностранчиво да се интерпретира темата като красотата в самоубийството.

 

До тук говорихме за гениите и приспособимостта им към заобикалящата ги действителност, за вътрешния конфликт при големите умове, за екзистенциалната страна на живота на гениите и как залог за нормалния обикновения живот е психиката на талантливия човек, за хората на изкуството и доживотната им отдаденост именно на изкуството, за субективността и непрекъсната потребност от оценка, за поставената на карта психика на онзи, който обитава света на идеите.

 

За съжаление текстовете на Сенека не са ми попадали, а и не знам дали изобщо съществуват запазени образци от неговите философски есета, знам, че има друга съвременна литература, която се базира на текстовете на Сенека, но до момента не ми е попадала. Би било добре да се анализират поне тези мисли, които Донка е публикувала.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Дори и слабост да е - защо не !?

Хората са слаби по природа , имат своите вътрешни демони и търсения .

А при хората на изкуството и словото всичко е още по проявено .

И не е задължително причината да сложат край на живота си да е от неприемане в обществото .

Може да е чувството , че всичко е илюзия и безсмислено , че щастието е илюзия .

Не знам ...не съм гений -само си разсъждавам ..

Но тези гении са способни да те разтърсят с емоциите , които ти предават -

Хора от плът и кръв -падат , стават , гневят се , отчайват се.Дори се пречупват ,

 И те наистина те  променят и дават поводи за размисли , защото изкуството действа на много по 

дълбоко ниво , за разлика от нравоученията на духовните водачи , а някои от тях затворени в някакъв 

свят , свят на светлинни години .

Сигурно си личи , че това не е моя свят -не се разпознавам в тези нравоучения .

 

 

 

Има и други "самоубийци" като Ботев , които тръгват да си сложат главата на дръвника от непримиримост .

Това е най-висшата саможертва .

Редактирано от vasilena
Линк към коментар
Share on other sites

Самоубийството в своята същност е отчаян акт на бягство от действителността.

Кой от каква действителност бяга, вече е въпрос от личен характер.

Неумението на първо място човек да се впише в рамките на общността, в която се намира и нежеланието да надскочи или да промени себе си и или рамките.

Аз не познавам някой духовен учител, който да се е самоубил.

Напротив, този акт на отхвърляне на живота, който се смята за едничкото нещо, което е наистина наше, се отрича категорично.

Често го определят като слабост, но не, това не е слабост, а безразсъдна смелост, породено от отчаяние, с която Човекът се изправя срещу 

Всевишния и му казва - "Не ти искам подаръка, не знам какво да правя с него."

 

Защо се случва при творческите натури? Тъй като таланта, с който работят често е много извън рамката на общо приетото. Талантът има нужда да бъде проявен и това е разход на огромна емоционална енергия, тук битовизмите пречат. Ясно е обаче, че без тях, човек не може да съществува. И неизбежно, когато липсват благодетели, които да спонсорират таланта и да му дадат спокойствие за изява, Човекът изпада в дълбок вътрешен конфликт. Т.е. той има избор или да успее да съчетае таланта с битовизма или ...... да не измисли нищо по - добро от самоубийство. За надскачане на граници, изобщо не говорим, това е друга тема и е пряко свързана с Егото, с което творческите натури се сблъскват.

 

Това от една страна, художници, непризнати приживе заминават по този начин, потънали в дългове и неразбрани.

От друга страна има стотици гениални личности и творци, които чудесно кореспондират със социалната страна и доживяват дълбока старост.

Интровертността и затварянето в свой собствен свят не кореспондират с живия живот. 

 

 Според мен акта на самоубийство, не е свързан с някаква специфика в характера или изключителна способност, а с личността, темперамента и отношението към себе си и към света.

 

 

Когато преминавах обучението и по суицидология в токсикология в една стая лежаха професор написал десетки трудове и алкохолик изпил десетки литри алкохол. И двамата бяха направили опит за самоубийство по една и съща причина, чувстваха са отхвърлени и неразбрани. Нещо повече нямаше човек на този свят, който да успее да ги разбере. 

Много точен анализ! Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Дори и слабост да е - защо не !?

Хората са слаби по природа , имат своите вътрешни демони и търсения .

А при хората на изкуството и словото всичко е още по проявено .

И не е задължително причината да сложат край на живота си да е от неприемане в обществото .

Може да е чувството , че всичко е илюзия и безсмислено , че щастието е илюзия .

Не знам ...не съм гений -само си разсъждавам ..

Но тези гении са способни да те разтърсят с емоциите , които ти предават -

Хора от плът и кръв -падат , стават , гневят се , отчайват се.Дори се пречупват ,

 И те наистина те  променят и дават поводи за размисли , защото изкуството действа на много по 

дълбоко ниво , за разлика от нравоученията на духовните водачи , а някои от тях затворени в някакъв 

свят , свят на светлинни години .

Сигурно си личи , че това не е моя свят -не се разпознавам в тези нравоучения .

 

Има и други "самоубийци" като Ботев , които тръгват да си сложат главата на дръвника от непримиримост .

Това е най-висшата саможертва .

 

Мисля абсолютно по същия начин и споделям разсъжденията ти.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки малоумник може да те разтърси с емоциите си :) Примерно да попаднете на подходящия просяк на улицата, 

 

Все повече оставам с впечатлението, че доста от пишещите тук се мислят за гении...Гениииите, истинските са много рядко явление.

 

Но творчеството е присъщо на всеки човек. Дори да измислиш нова рецепта за супа топчета е пак творчество.

 

Има хора, които се опитват да са забележителни като се опитват да покажат заниманията си като уникални. Ето една болест, която ражда самоубийството си. Никой не приема "уникалността им". Ето, Цвайг се самоубил, защото войната рушала културата. И не е успял да забележи как войната носи НОВА култура. И пак със жена си се самоубил....

 

Така наречените творци си умират за СВОЯТА култура и отхвърлят всичко друго готови дори да се самоубият, за да имат известност. Абе направо да се връщат в детската градина. Как пък има творци полезни за хората, а не само за себе си?! Ето П. Дънов е творец. И с музиката си и със всичко. Никой не го е чул да използва неразбираеми термини в беседите си само, за да се представи на велик....

Линк към коментар
Share on other sites

Ние не знаем почти нищо за изкуството на духовните наставници или това на други по-духовни светове. Аз  поне съм попадал само на някои кратки насоки в това отношение. Емоционалното въздействие е по-силно, особено за един емоционално фокусиран човек. По-голямата дълбочина е доста спорна. Ако се замислим например за музиката, ще видим, че въздействието е свързано със стила и типа музика, и зависи от индивидуалните предпочитания на слушателя. На някой човек може да му въздейства силно рок музиката, на друг джаз музиката, на трети класическата. Главното, което искам да кажа е, че за всеки тип човек намиращ се на всяко ниво на духовно развитие има изкуство, което ще му окаже силно и дори разстърсващо влияние поради сходството във вибрациите. Съществуват и модни тенденции на които човек се поддава. И ако ни бъде представено изкуството на висшите светова, аз съм сигурен, че то ще е твърде далечно за хората, дори и за гениите в изкуството да го разберат. А и изразните средства са по-различни. Друг момент е, че на настоящия етап хората се нуждаят от развитие на мисълта. Но тази тема е дълга. Гениалността на хората се определя от съвремениците и хората от следващите години. Но оценката е строго субективна и в крайна сметка един творец, който е прекалено далеч от вкусовете на обществото, колкото и да е гениален ще си остане неразбран. А разбраните гении все пак ще се окаже, че не са чак толкова далеч от същото това общество, щом са признати от него.

 

Постът се получи малко хаотичен и разпокъсан, но сега бързам. После може да продължа някои от идеите в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, много неща знаем за всички. 

 

Рискувах да направя тая тема, знаейки какви брътвежи ме очакват, ала никак не ми пука от това. 

За съжаление, имаме от едната страна различни хора (все едно кой как ги одобрява и понеже сега слушам Има Сумак, която звучи извънчовешки, повече ще определят, че това е "нечовешко").

 

Та, повечето хора, имат сетивност на амеба, така че няма какво да се очаква. Амебата не може да разбере мотивите на сложната структура, така както РНК-то е предбитие на ДНК-то. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...