Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Остеропороза - как се лекува?


Recommended Posts

:D Излагам собствените си разсъждения по въпроса, където не отричам млякото, а само прекаленото му надценяване. То е прекрасна храна за децата до около 7 годишна възраст. Имам наблюдения, че деца, консумирали мляко в по - големи количества през този период на живота им, израстват много здрави и неподатливи на заболявания. А е и чудесно антитоксично средство против отрови от всякакво естество, за това спор няма.

По въпроса за остеопорозата и млякото, имайки

Кърменето до късно си има плюсове и минуси, но ако майка е здрава и води природосъобразен живот - сигурно е полезно, колкото и все по-рядко да се среща. А иначе много деца вече имат алергия към кравето мляко; които нямат обикновено го понасят добре, но пак е добре да съблюдават умереност. Въпросът е и до навици - както на китаеца (току-що стана въпрос) не му липсва мляко на трапезата (а пък китайката - защо ли - е с много ниска честота на остеопороза), така на нашенеца мога да са му малко необичайни разните му там заместители, макар че аз например намирам за много вкусни натуралните ядки, сусама и зеленчуците. Но съгласете се, че от всякаква гледна точка всекидневно по 1 кило мляко, плюс допълнително 50 г. масло и 100 г сирене или кашкавал, е вече съвсем прекалено, а на много порасли хора у нас точно това им е основната храна. След приключването на растежа няма нужда от много белтъци, но навиците остават и затова казвам, че нещо, с което се прекалява, дори да се е понасяло на младини, после нещата могат и да се променят. Същите тези, цитирани чрез линк от Таня, авторитети, защитавайки масовизирането на съвременната антибиотично-хормонална млечна промишленост, грубо си противоречат, давайки сравнително ниски белтъчни дажби на ден - в много авторитетни източници те не са повече от 60 г средно на ден. Ами че аз тези си ги набавям спокойно и без мляко или ако чат-пат пийна 1 чаша или хапна 30 г сирене, това само ми допълва белтъците от другите храни. А ако направим сметка колко пъти повече - дори в сравнение с конвенционалните стандарти - много хора си папкат... в горния случай само от млечните храни се биха се поели над 60 грама белтъци, а нали освен това се ядат и толкова други неща - тая делова "норма" ще си удари към 200 като стой та гледай... Признавам, че човешкият организъм има много приспособителни възможности, а при моя (но и при все повече хора) те са били намалени от детството, но пък така сме разбрали по-рано за какво иде реч. Ето пък Благост и други са го разбрали и без да е играла "голямата тояга" на принудата.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Но съгласете се, че от всякаква гледна точка всекидневно по 1 кило мляко, плюс допълнително 50 г. масло и 100 г сирене или кашкавал, е вече съвсем прекалено, а на много порасли хора у нас точно това им е основната храна. След приключването на растежа няма нужда от много белтъци, но навиците остават и затова казвам, че нещо, с което се прекалява, дори да се е понасяло на младини, после нещата могат и да се променят. Същите тези, цитирани чре линк, авторитети, защитавайки масовизирането на съвременната антибиотично-хормонална млечна промишленост, грубо си противоречат, давайки сравнително ниски белтъчни дажби на ден - в много авторитетни източници те не са повече от 60 г средно на ден. Ами че аз тези си ги набавям спокойно и без мляко....

:) съгласявам се !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Именно, след приключване на растежа няма нужда от много белтъци :thumbsup

Но пък и това си е индивидуално. ;) . А промяната в навиците е нещо, което предполага поне известна широта на възприятията, а също и голяма доза гъвкавост, а не закостенелост. Без да правя генерални обобщения, смятам българите за отворени и възприемчиви за новото и полезното хора.

Любчо, така е, пълно съгласие за омега - 3 - мастните киселини. :thumbsup2:

Съдържат се не само в рибени масла, а и в много растителни, едни от които ти изреди. Много богати на линолова киселина са също слънчогледа, царевицата, фъстъците. В соята, сусама и спанака се съдържат също в голямо количество тези есенциални за човешкия организъм м.к.

Особено богат на тях е зехтинът и Учителят не случайно го препоръчва също, като го нарича " дървено масло ". Изключително полезна за мен храна в много отношения.

Благост, благодаря за споделената рецепта :feel happy: , запомних я и ще я препоръчвам. Вероятно е неограничено приемането, като гледам не са вредни продуктите, така че, няма опасност от предозиране.

Линк към коментар
Share on other sites

Силвия, в растенията които ти си изредила, са омега-6 мастни кис.. Аз писах за това, къде са омега-3 (иначе пълно съгласие, и двете са нужни, просто в определено съотношение). Но да не разводнявам повече темата. :)

:feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Природата е казала всичко за млякото.

Нека да я послушаме!

Има ли живо същество което да се храни като хората? Само хората са извън природния закон и скоро природата ще се оттърси от тях.

Има ли насилие в доенето?

Бог е извън всякакво насилие.

Как ли ще се чувства жената на мястото на кравата?

В момента кравата е на по високо духовно ниво от жените дори.

Каква благост има в мълчанието на очите и! Кравата е достойно за уважение животно. Тиха и смирена служба носи тя. Не търси отплата. Цял живот тегли.

Ще ми се хората да могат да бъдат поне за ден крави!

Не прави това, което не искаш да правят на теб!

Бъдете добри, Бъдете Човеци!

Бъдете здрави!

Искрено ваш.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Обаче в природата има и хищници, и липса на храна и липса на вода... а всичко това човекът обезпечава за млекодайните животни. Така че не са чак толкоз "горки" тези животни както си ги представяш. ;) Имам предвид обаче - тези в екологичното и с любов отглеждане, а не в конвенционалното животновъдство - те наистина са горки. :ph34r:

Много усмивки. Обичам като пишеш тук, както и не само ти. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, Любо!

:)

Природата е дала - до кога човек може и трябва да се храни с мляко.

Ако е с мляко, то да е в кърмачекска възраст, ама хората са разбрали кърмата като карма и нея са си избрали.

:thumbsup:

Това е вече тема за млякото и тук не му е мястото да я разискваме.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Любо, не разводняваш никак темата. :D Омега - 3 - мастните киселини са много важни в профилактиката на остеопорозата като регулатори на липидната обмяна и структурни елементи на нервната тъкан, подобряват функционирането на мозъка, от там регулацията на хормоналния баланс, а той е съществен при това заболяване. Имах предвид общо ненаситените м.к., да :) , но конкретно в соята и спанака ги има и 3 и 6. А тази рецепта на Благост е много ценна - в лененото масло съдържанието им е два пъти по - високо от това в рибеното.

Хм, 3,6,9 са редовно съпътстващите ме числа. :D

:feel happy:

Позволявам си, нищо, че не е много по темата, да се съглася с изказаните от Синева мисли за млякото и определената му възраст.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Синева, искам да те питам тогава - защо Учителят препоръчва маслото ?

За да бъда честен и открит, ще кажа че много съм медитирал по темата, а и както съм споменавал тук - университетското ми образование е доста специализиано в тази посока (но сега продължава но в малко по-друга посока).Всичко това съм го изчистил и наслагвал, наслагвал отгоре познание, после пак чистил... :wub:

Силвия, добре написано, мерси.

:feel happy: Прегръд прегръд :feel happy::angel::angel:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, Любчо, но ако ми дадеш въпросното препоръчване, в целия му контекст, ще се опитам да открия отговор, ако ми е дадено да го сторя.

:)

Поздрави!

:smarty::):smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Остеопорозата е заболяване, което касае и двата пола.Свързва се с намаляване на плътността на костите.Обикновено има генетична предразположеност.Намаляването на калция в организма на човека е явление, за което сме отговорни ние самите.Калция се натрупва не само от храните, които консумираме, визирам групата на млечните, ядки и др., но и с намаляване на консумацията на сладки храни.Рафинираната захар унищожава калция в организма.За да се заздравят костите, не трябва да подценяваме фактора движение.Той подпомага естественото натрупване на калция, кръвооросяването на костите и слънчевия фактор, който подпомага усвояването на витамин "D ".Профилактиката трябва да изпревари лечението.Консумацията на краве масло, се препоръчва и от Учителя.Но консумацията на маргарин, я намирам за безотговорно действие.Съдържа само хидрогенизирани масла, които трупат плака по кръвоносните съдове.Считам, че 100 гр. краве масло месечно са много по приемлив източник на мазнини.Харесвам инициативите в здравеопазването за профилактични прегледи.Отговорността си остава единствено наша.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Темата е стара и от времето, когато е била актуална, са се натрупали доста нови теми за млякото и калция.

За маргарина мога да кажа само лошо - не е само вредното въздействие на хидрогенизираните масла, ами фино диспергирания никел, който служи като катализатор на реакцията къде да го сложим? Колкото и да се чисти, хроматографски може да бъде доказан в проби от маргарин. Мерси. Аз никел не ям.

...

Остеопорозата може да бъде овладяна чрез намаляване на приема на белтъци.

Писано е достатъчно в този форум за действието на белтъците върху киселинно-алкалното равновесие в организма и как е необходимо да се мобилизират резервите от калций /костите/ за компенсиране на промените в рН.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно...

Преди дни разговарях с моя позната - вегетарианка, която ми се оплака, че остеопорозата и прогресира много бързо, независимо от приложеното лечение.

"Тихият убиец", както често наричат остеопорозата от година на година взема все повече жертви.

Като че ли лечение за това заболяване не съществува, а и превенцията не винаги дава резултат.

Дали пък замърсяването на храните и въздуха не оказват влияние?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Пламъче, при положение, че остеопорозата е заболяване на цивилизования свят... и не се среща почти никъде другаде...

значи грешката е в нашия телевизор.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ето няколко въпроса, на които можем да отговорим без проблем:

1. Натоварвам ли тялото си с физически упражнения - бягане, каране на колело, фитнес, аеробика, гимнастика, паневритмия и прочие?

2. Храната ми съдържа ли голямо количество зеленчуци и малко количество протеини?

3. Килограмите ми в норма ли са?

4. Сънят ми добър ли е?

...

Ако отговорите с "НЕ", значи ... вие сте кандидат № 1 за Остеопороза!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм много запозната със това заболяване но познавам хора които нямат наднормено тегло и пак имат остеопороза А зеленчуците са толкова натъпкани със препарати и изкуствени торове че незнам дали няма да навредят повече отколкото да помогнат Аз мисля че най голяма вреда има стреса във днешно време и е във основата на повечето болести Живеем във много динамично време Вечно сме заети и психически и физически със правенето на пари за да посрещнем нуждите си Не можем да си позволим пълноценна почивка и приятни изживявания и болестите разбира се не закъсняват

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...