Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовно развитие и мъжественост


Кон Круз

Recommended Posts

От поученията на разни учения съм останал с впечатление, че това да израстваш духовно е свързано по - скоро с усилване на женското начало в теб, отколкото на мъжкото, защото призовават към мекота, смирение, любов, прошка, ненатрапване, самоотверженост,да се оставиш Бог да те води, да отвориш сърцето си за Бог, да си негов проводник, божията любов да изпълни душата ти, да не правиш непоискано добро, да бъдеш незлоблив, да не си похотлив и пияница, да не караш с превишена скорост за удоволствие (това например са две неща, които са много по - често срещани при мъжете, особено първото). Прав ли съм? Струва ми се, че християнството е като цяло е една проженствена религия. Макар че, това да устоиш на мъчения, но да не потъпкаш съвестта си си е голямо мъжество. 

Чел съм и че духовната еволюция е свързана с това да станем андрогини (душевни хермафродити, което би трябвало да означава баланс между мъжкото и женското в нас, добре развити мъжки и женски качества). 

Стават ли по - женствени хората (мъже, жени), израствайки духовно? Ако е така, излиза че женското е по - висше от мъжкото и че ние се превръщаме в нещо като жени на Бога...?

Свързано ли е духовното израстване с прояви на мъжественост на едно по - високо ниво? А с по - възвишени прояви на женственост?

Линк към коментар
Share on other sites

От поученията на разни учения съм останал с впечатление, че това да израстваш духовно е свързано по - скоро с усилване на женското начало в теб, отколкото на мъжкото, защото призовават към мекота, смирение, любов, прошка, ненатрапване, самоотверженост,да се оставиш Бог да те води, да отвориш сърцето си за Бог, да си негов проводник, божията любов да изпълни душата ти, да не правиш непоискано добро, да бъдеш незлоблив, да не си похотлив и пияница, да не караш с превишена скорост за удоволствие (това например са две неща, които са много по - често срещани при мъжете, особено първото). Прав ли съм? Струва ми се, че християнството е като цяло е една проженствена религия. Макар че, това да устоиш на мъчения, но да не потъпкаш съвестта си си е голямо мъжество. 

Чел съм и че духовната еволюция е свързана с това да станем андрогини (душевни хермафродити, което би трябвало да означава баланс между мъжкото и женското в нас, добре развити мъжки и женски качества). 

Стават ли по - женствени хората (мъже, жени), израствайки духовно? Ако е така, излиза че женското е по - висше от мъжкото и че ние се превръщаме в нещо като жени на Бога...?

Свързано ли е духовното израстване с прояви на мъжественост на едно по - високо ниво? А с по - възвишени прояви на женственост?

Това са много различни неща от сексуалноста .За да си отговориш правилно на тези въпроси , е добре да разбереш , че сексуалноста е нещо друго . Може да си с женска сексуалност и да си груба , агресивна и т.н. .До сегашното ни развитие и проспериране , се основава на насилието .За това и мъже и жени развиваме такива черти , като лидерството , в грозния му вид . Личния стремеж , към превъзходство .. До като , духовните учения наблягат на грижата за другите . И ако хората , те направят лидер е естественото положение (без да си мислил за това) .

пп  Котката --жена ли е , като само се гали ? Кучето мъж лие , като толкова агресивно защитава ?Качествата на животните ,  хората ги обединяват и издигат на по високо стъпало .Духовното развитие е в посока увеличаване на способностите .Което ще рече развиване в хармоничен вид , на всички качества

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Има множество качества свързани с духовното развитие, които могат да се отнесат към мъжкото начало. Но е вярно, че в момента в света мъжкото начало е по-силно проявено, което води до дисбаланс.

Линк към коментар
Share on other sites

Това са много различни неща от сексуалноста .За да си отговориш правилно на тези въпроси , е добре да разбереш , че сексуалноста е нещо друго . Може да си с женска сексуалност и да си груба , агресивна и т.н. .

Не съм имал предвид сексуални предпочитания. Да, един мъж може да е женствен и хетеросексуален или пък мъжествен и хомосексуален, същото важи и за жените. 

Линк към коментар
Share on other sites

Свързано ли е духовното израстване с прояви на мъжественост на едно по - високо ниво? А с по - възвишени прояви на женственост?

Да.

Презумпцията, че мъжкото начало е по-агресивно, а женското - по-любвеобвилно и меко е натрапена от културата на агресивността - така тя оправдава себе си и узурпира позицията на Силата. Всъщност ако продължа сполучливия пример с животните - най-силните кучета не проявяват агресия.... защото добре познават и усещат силата си. Те са кучета - ПАЗАЧИ.  Агресията, самонадеяното показно "мъжко" поведение са ясни на всеки психолог и педагог - те още от ранна възраст са симптом на несигурност, страх, ниско самочувствие. 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Мъжко-женско начало като физика, нямат много общо с мъжко-женско начало като душевност (иначе нямаше мъжко-женските взаимоотношения да са такова мазало). Мъжкото физическо начало е тестостерон, който служи за естественият подбор. Женският естроген е по-скоро приемственост и поддържане. За голямо съжаление на жените, пък и много мъже, любовта по никакъв начин не е свързана с някое начало. Лесно е да се досетиш защо... Това, че жените по-често говорят за романси и любовни драми, по никакъв начин не ги поставя в някакво по-различно положение. Духовността също няма "начало", така че от там се появява и нуждата от постигане на баланс. Т.е. мъжете спират да играят типично мъжкият модел, а жените - типично женският, и развиват донякъде изконните качества на всеки човек да е цялостен. Не мисля, че пречи особено на изживяването да си мъж и жена, по-скоро пречката е, че 99.999% от хората са полярни и съответно търсят полярност. Така че духовността като цяло си е самотно и андрогенно занимание, както доказва историята.

Иначе женските теории които развиваш съм ги чувал. Даже и "църква" такава съм виждал, води я... мъж. Интересна схема, доколкото го виждам дори си вярва, вероятно провокиран от голямото му желание за власт и значимост. Развиването на подобни теории явно му помагат да си намери аудитория...

Има множество качества свързани с духовното развитие, които могат да се отнесат към мъжкото начало. Но е вярно, че в момента в света мъжкото начало е по-силно проявено, което води до дисбаланс.

Да, но е интересно, че няма да намериш много хора да говорят, точно кое е това женско начало. Не, не е женското физическо начало, а женското душевно начало, което няма конкретна корелация с физическият пол. Дисбаланс има, но се манипулира така, че да изглежда като такъв между физическите полове, което не е вярно.

Линк към коментар
Share on other sites

Те някой от тези черти са пак мъжествени просто по загладени и смекчени , и с мъжественост (което и в женски род си е такова) става така да се каже , това е заблуда на положението на бога спрямо човека , не само мюсюлманите се чудят по-въпроса явно :) , и някога над целия мюсюлмански свят ще изгрее дъга и мъжете ще станат жени и  жените мъже.От друга страна ,няма миров учител жена и вероятно и като мъж се е прераждал всеки "учител".А ся де.Не сме толкова добри явно че чак богиня да гледаме и жадно жадно да се възхищаваме на духовната и същност. :D .

Линк към коментар
Share on other sites

...От друга страна ,няма миров учител жена и вероятно и като мъж се е прераждал всеки "учител".А ся де.Не сме толкова добри явно че чак богиня да гледаме и жадно жадно да се възхищаваме на духовната и същност. :D .

Няма, но посредниците между Учителите и хората, ако има такива, винаги са жени. И това не е случайно. Няма как Учителят да се яви като жена, тъй като жената олицетворява пасивното начало, а Учителят винаги е в позицията на активното начало. В ролята на пасивното начало е самото човечество.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...