Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Формули и утвърждения. Как се ползват?


Recommended Posts

В момента съм в положение в което ми трябва подкрепа и преоткриване на вътрешни извори на сила, така, че ...

:) Добре дошъл Баян. Надявам се, че общуването с нас тук в този форум ще ти даде нужната подкрепа и ще ти помогне да откриеш сам своите вътрешни извори на сила (много ми харесаха точността на изразите ти - Благодаря!). :feel happy:

От своя личен опит мога да споделя, че формулите и утвържденията имат най-добър ефект, когато не просто се произнасят, но съдържанието им се осмисля през конкретните житейски проблеми, ситуации. Тогава, когато именно смисълът на тези формули лежи в основата на решенията, които вземаме, изборите, които правим - и дребните и незначителни на вид, и сериозните, които обмисляме дълго време.

"Без страх и тъмнина" и сега за мен са вълшебните думички, когато усетя напрежение, опасения, съжаление, вина, а на времето изпитвах и мъка, отчаяние, безсилие, нежелание за живот... Само че когато ги произнасях отначало без да ги осмислям, ефектът им беше временен. После се замислих над това, кое в мен причинява всяка една от тези негативни емоции и като отстранявах причините за тях, изчезваха и те.

Например, установих, че нежеланието ми за живот беше причинено от модела на живот, който владееше съзнанието ми. Тъй като средата (семейството ми) беше в силен дисонанс с този модел, аз се опитвах отчаяно да я променя към моето "добро". Не допусках мисълта, че моделът ми е агресивен само с това, че искам да го наложа на хора, които споделят противоположни представи за нормални взаимоотношения у дома. Смятах оттеглянето си от това семейство за предателство, слабост, гордост, липса на смирение и търпение. Всъщност беше точно обратното - именно упоритите ми опити да направя хората "добри" като себе си бяха симптомите на гордостта и липсата на смирение. А страхът да остана сама беше симптом на слабост, липса на вяра в Бог и в своя вътрешен извор на сила.

“Господи, желая с всичкото си сърце, с всичкия си ум, с всичката си душа и сила да изпълня Твоята блага воля, без никакво изключение.”

:thumbsup2: Това наистина е много ефективна формула. Благодаря, Аурел. Тя ми помагаше да преодолея колебанията и угризенията, съмненията и страха от грешка. От друга страна някак лесно се отказвам от силно желание или някакво правило, което сама съм си сложила... След работа с нея ми става светло и сигурно и интуицията винаги ми помага да взема точното решение в подходящия момент.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Здравейте, много ми харесва 4е обсъждате темата за формулите. Аз специално мога много да говоря за тяхното въздействие в моя живот и в живота на моите близки,но мислq 4е всеки сам трябжа да опита за да разбере :) .Бих искала да попитам,дали някои от вас знае какво озна4ава формулата:"Елохим нева сензу"? :hmmmmm:
Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте !

Елохим Нева Санзу = Божеството ( в нас ) може всичко.

Елохим Нева Санзу = За Божеството няма прегради.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Баян! :D

И аз като тебе съм в началото, търся.

Преди да открия писаното от Учителя години наред си имах една простичка формула: 'Днес съм по-добре от вчера! Всичко е наред!' Помагаше ми.

После прочетох 'Книга за здравето' на Учителя, можеш да си я изтеглиш от

http://www.spiralata.net/booklist.php?fiel...ID=0&Letter=%C4

Там открих много по-полезни формули, молитви.

Дано да ти помогне така, както помогна и на мен. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и благодаря за споделеното в тази тема! :feel happy:

Наскоро, в една книга попаднах на следната формула: "Аз съм с вас винаги"

(Ето, Аз съм с вас винаги, през всичките дни, до свършека на света).

Всъщност и преди това бях запознат с подобна техника, но без словесната формулировка (а тя помага, както за фокусиране на съзнанието, така и за канализиране на определени пространствени токове). Целта е да извикаме в съзнанието си лика на Христос, Буда, Кришна, Учител или друг образ, който ни служи за пример и с изричането на думите (може и мислено) да си представим, че Той е тук до нас и наблюдава мислите, желанията и действията ни. Това до голяма степен ще ни даде сили когато постъпваме според примера на този, който сме призовали и ще ни предпази от недостойно поведение. На по-напреднал етап стремежът е това да се превърне в непрекъснато състояние на съзнанието.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте!

И тъй има работа за всички души: и за напреднали, и за ненапреднали - за всички има условия да се развиват и осъвършенствуват. Сега, понеже всички ще направим крачка напред, аз ви давам думата "АУМ", която можете често да произнасяте. Скърбни ли сте, болни ли сте, неразположени ли сте, произнесете тази дума няколко пъти…Има свещени думи, каквато е и думата "АУМ", които трябва да произнасяте често, даже и да не разбирате смисъла им. Духът ви ги разбира, а това е достатъчно за вас. Аум е дума на Духа. Изпеете ли тази дума от Неговия език, Той ще ви разбере и помогне, защото разбира и знае нуждите ви.

беседата «АУМЕН»«Козативни сили», ООК V година 1925-1926, т.1 , 3 лекция,

2 декември 1925

малко съвсем пресен братски диалог:

:smarty: Който не казва и не живее "аум", lapa sashtoto, четено обатно по шопски

:1eye: aaaaa + при мен се получава и така + който казва но не живее АУМ , лапа същото четено наобратнооо + казвам го, но не винаги го живея :sleeping: отплесвам се :lol:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

1.Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.

2. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове; Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото вичко е станало.

3.Който заради нас човеците и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек.

4.И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5.И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6.И възлезе на небесата, и седи отдясно на Отца.

7.И пак ще дойде със слава дa съди живи и мъртви, царството Му не ще има край.

8.И в Духа Светаго, Господа, Животворящия, Който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9.В една света, вселенска и апостолска Църква.

10.Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11.Чакам възкресение на мъртвите.

12.И живот в бъдещия век!Амин!

:angel: Според мен това е най-добрата формула :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, би ли споделил опита си от прилагането на тази формула? Как ти помага, в кои случаи изпитваш необходимост пот нея... :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Формула от латински се превежда като малка форма. Утвърждението пък свързвам с втвърдяване.

Всички мантри, формули, утвърждения, егопроизтичащи молитви са вид магии чрез думи.

Словото живее в сърцата, не в умовете и устите, още по - малко в някакви фрази.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Силве, може би си права, но аз съм си слабо човече и имам нужда от тези формули и утвърждения. Може би някой ден когато Духът укрепне ще е различно, но дотогава :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Словото живее в сърцата, не в умовете и устите, още по - малко в някакви фрази.

А защо да живее само в сърцата - защо не и в умовете ни? :hmmmmm: Нали умовете ни са тези които са ни дадени, за да живеем в ежедневието си, да разбираме причините и следствията на събитията и постъпките си.

А защо Словото да не живее в думите ни? :hmmmmm: Нали те образуват мислите ни и картината на света ни, те ни служат за общуване с другите хора.

Според мен формулите и утвържденията, когато не са повтаряни като безмислени фрази, а с разбиране и се прилагат в живота, са именно нишката, която захранва умовете и езика ни със Словото.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Здравей Васко :thumbsup:

Както няма един пьт кьм Рим,така няма и един пьт кьм Истината.Тази формула (Символьт на вярата)ми помага да намеря своя Пьт. :v:

Напьлно подкрепям Силвия СД,изхождайки от сентенцията,че"Разумьт гради преградите,а емоцийте ги рушьт".Никой човешки разум не може да вьплати в думи,или изгради представа за Словото.Както емоцийте така и Словото произтичат от сьрцето защото имат общото своиство да разрушават заблудите на ума. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Здравей Васко :thumbsup:

Както няма един пьт кьм Рим,така няма и един пьт кьм Истината.

Никой човешки разум не може да вьплати в думи,или изгради представа за Словото. Словото има своиство да разрушава заблудите на ума. :v:

:v::thumbsup::feel happy:

А една от най - великите заблуди на ума е, че може да схване Словото. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки пкойто се моли, е обкръжен от Тайствена невидима помощ.

Молитвата-ето преодоляването на света.

Молитвата е придобиването на вътрешната опора.

Колкото повече молитви, толкова по-слаби демони.

Бог е скрит, но молитвата Го открива.

Молитвата е преклонение пред Премъдрата Божия Воля.

Молитвата е мистично съединение с Тайствените сили на на Бога.

Молитвата е вяра, която действа чрез Любов.

Молитвата е началото на преобразяването на човека.

Съхрани молитвения си дух, приятелю, и ше видиш Бога.

Учителят казва:Ако искаш да говориш на Бога, моли се.

Молитвата е Химнът на чистотата.

Без молитва душата си осигурява мрак.

Търси помощ чрез молитва и търпение.

Молитвата е връзка с необятното чувство.

Молитвата ще те научи да виждаш Бога.

Красиво е да се молиш за здравето си, но колко по-красиво е да станеш достоен за здравето.

Молитвата е огненото ти оръжие, приятелю.

Елеазар Хараш -"Формулите Свещени ключове на живота" :)

Линк към коментар
Share on other sites

А една от най - великите заблуди на ума е, че може да схване Словото. :D

:hmmmmm: Това означава ли, че трябва да откажем ума си и езика, който използваме от стремежа да постигнат хармония със(не да схванат) Словото? След като нямат шанс да го направят, ами да си градят преградите!

Дали това не е още една удобна позиция на Его, което отказва да се хармонизира със Словото, защото иска да заеме лидерска позиция в живота на индвида и оправдава отказа си с "принципната невъзможност да се схване Словото" и "изначалното предназначение на ума да издига прегради"? :hmmmmm:

Според мен изначалното предназначение на Егото, ума и езика, на който общуваме, е да работят в хармония със Словото и под неговия приоритет.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да! Всичко си има своето място и е добре да се потрудим в редица области, за да го разберем и да хармонизираме с това живота си. И още, егото е само една от функциите на ума - отъждествяващата. Той сам по себе си не е препятствие, а инструмент. Но егото често започва да претендира, че е целият живот на човека и тогава душата "излиза в отпуск"... Доколкото обаче разбирам, даже и Учителите не могат да функцонират в този свят без его, макар и пречистено. Само че те не се отъждествяват цялостно с него и всъщност умеят да функционират едновременно далеч отвъд неговите граници...
Линк към коментар
Share on other sites

За мен най-важното при използването на формули или мисловни модели е тяхното практикуване, което води до наистина качествена промяна в привличането на хора и ситуации, защото промяната се осъществява на всички нива и Словото е менталната способност за творене. Първоначално започваме с лъжа и самоманипулиране защото благодарим за неща, които не са истина за този момент, който всъщност е илюзия. На този етап думите ни помагат най-бързо да осъществим промените. Мислите /думите/ са материални и когато са захранени с любов и чисто намерение, без очакване на резултат и вкопчване в моята истина - действат. За мен най-трудно е било да осъзная и да практикувам едновременното искане и неискане. Разбрах, че поставяш цели, пишеш или изговаряш утвърждения за подобряване или променяне на области или ситуации от действителността - твоята, която не е същата за другите участници в нея и ВИНАГИ искаш разрешение за благото на всички засегнати, а в същото време, когато се молиш /говориш на Бог/ му признаваш любовта и благодарността за това, че си жив. Когато медитираш /слушаш Бог/ - приемаш света, себе си, Вселената - без оценка, т.е. без намесата на ума. Просто си...там....

Някога започнах с автотренинг на Владимир Леви. тогава за първи път се сблъсках с мисловни модели. През годините се научих да се моля. Използвала съм утвържденията на Луиз Хей, Джоузеф Мърфи, Виктор Санчес, Ог Мандино, Лазарев. С текстовете на Учителя се срещнах на един по-късен етап, но реално цялото ми детство е било изпълнено с този дух. Четейки свещените текстове, започваш да твориш собствените си изречения, разкази. дай Боже всекиму да напише собствените си роман, трилогия или това, което иска.

Благодаря за тази тема. Близка ми е. Благодаря наистина на всички, които са писали по нея и имат отношение към творенето на собствения си живот. Всички вие би трябвало да имате добре поставен или изявен Меркурий /Тот, Хермес/ в картите си. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Хм... Пробвах формулите ...

Нито една от тях не може да се сравни с "Отче Наш" - имам предвид въздействието върху мен (настръхвам и се изпълвам с енергия). Щом казвате, че Ви въздействат - добре, може би аз не съм настроен на тази вълна....

Линк към коментар
Share on other sites

Донка досега никои не е оспял да вьплати в думи точно вдьхновението на Словото.Наистина си права,че егото,ума и езика трябва да работят за Словото,но се сьгласи че никой не го е постигнал с тяхна помощ.Това е като да се опиташ да прегьрнеш света.

Вьв всички истински традиций просветлението на Словото се постига чрез безмьлвие на ума а това се постига чрез освобождаване на ума и смирение на егото.

За да ти докажа че с думи не може да се изрази Вдьхновението на Словото ще ти дам пример с емоциите.Когато почувстваш някаква емоция я сподели с приятел и я напиши на лист ще осетиш че тя веднага ще започне да избледнява.Дори примера да е малко елеменарен мисля че има база за сравнение. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

"Отче наш"е велико обръщение към Божията Воля, която да даде храна на седморната човешка природа,защото в нея се съдържат седем молбми и това са седем формули,които издигат окултното развитие на ученика на едно изключително ниво.Това са седем метода."Отче наш" е построена по законите на Кабала и затова действа с хилядолетия напред.Наистина,за да деиства една молитва с хилядолетия напред,тя трябва да е построена по законите на Мъдростта.Според Учителя "Отче наш"е едно велико изложение на Божията Мъдрост."Отче наш"е изказана на Христос от Върховното Същество и самата тя е стълба към Него.Тази молитва има тайна връзка с волята и нейните вътрешни методи.Според Учителя чрез "Отче наш"Върховното Същество е посетило земята и това е най-великият дар."Отче наш" е най-силната молитва в света.Много древни мантри вече нямат значение,след като е изнесена "Отче наш"...

"Отче наш"е най-добре да се изпълнява с техника 3-1-3:при вдишване на въздух мислено се произнася три пъти"Ом",при задържане на дъха се произнася цялата молитва и при издишване се произнася три пъти "Ом".

Елеазар Хараш-Живата вода-лекции 4-ти том

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро научих, че според Луиз Хей и книгата й "Излекувай живота си", при произнасянето на утвърждаващи формули, е добре да положим пръсти върху Пета чакра - на гръкляна. Някой от вас да е чел повече!

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Това означава ли, че трябва да откажем ума си и езика, който използваме от стремежа да постигнат хармония със(не да схванат) Словото? След като нямат шанс да го направят, ами да си градят преградите!

Дали това не е още една удобна позиция на Его, което отказва да се хармонизира със Словото, защото иска да заеме лидерска позиция в живота на индвида и оправдава отказа си с "принципната невъзможност да се схване Словото" и "изначалното предназначение на ума да издига прегради"? :hmmmmm:

Според мен изначалното предназначение на Егото, ума и езика, на който общуваме, е да работят в хармония със Словото и под неговия приоритет.

:D Както искаш си го интерпретирай, Донче.

За себе си мога да кажа, че когато мъничко поне съм се доближавала до Словото, нито съм можела да умувам, нито да говоря. Там онемявам.

И пак не успях да го предам това състояние с думи. Но не се и напъвам.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мисля, че отново говорим за различни неща.

Защо изобщо да заставяме ума, езика и личността си да схващат и описват Словото? Те не са ни дадени за това. Словото пък няма нужда да бъде схващано и описвано от тях, защото то е само за "скришната ни стаичка".

Тук става дума за тенденция, която отдавна ми прави впечатление. Твърде упорито се опитваме да докажем, че умът, езикът, личността на човека "не стават" за "схващане и предаване" на Словото. Веднага след това се прави извода, че те само строят прегради и му пречат. След като бъде приета тази "истина", вече можем да оставим ума, езика и личността да си строят стените между Словото и света на ежедневието ни и всеки да си царува в неговото си "царство". Междувременно вместо непрекъснато да хармонизираме (настройваме) "инструментите' си за функциониране в този свят със Словото, което носим дълбоко заложено в себе си, ние декларираме, че или ги презираме, или се борим с тях. Това не е ли най-добрият начин да скъсаме връзката между Словото и живота си тук и сега? :hmmmmm:

Но по темата:

Формулите и утвържденията НЕ са проекция на Словото и не можем да го искаме или очакваме от тях. Те са един от механизмите, с които Словото поддържа връзка с личността, ума, езика, поведението ни и ги управлява. Не е случаен фактът, че има доста и най-разнообразни формули и утвърждения - с различна степен на универсалност и време и място на приложение. Всеки сам може и трябва да си намери онези, които са най-разбираеми за неговата личност в определен момент.

Ако се опитаме да ги прилагаме механично, ефектът е обратен - те не работят - и ние изобщо се отказваме от тях. За себе си мога да споделя, че книжката с формулите и утвържденията е винаги близо до мен и се улавям, че посягам към нея непреднамерено - ума ми сам я търси още преди да съм формулирала какъв проблем имам, започвам да я разгръщам безцелно и страницата сама спира точно на това, което ми е необходимо в този момент. Само че е нужно да ги познаваме добре и да имаме пълно доверие в силата им. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :D аз мисля че прекалено много усложнявате нещата,тоест умът има тази склонност.Когато си умствен, ти се намираш в дървото за познаване на доброто и злото т.е.в света на полюсите или по друг начин казано това е дървото на смъртта.Там работи змията-имаш много знания но си нещастен и изпускаш живота.Умът трябва да бъде пречистен и да стане слуга на Духа а това става с молитви,формули,дневници на Истината и т.н. :) Формулите са живи и те сами вибрират човека, а това което се случва във "тайната стаичка"не може да бъде обяснено с думи защото то се случва в Духа и душата на човека което е недостъпно за ума.Така, че правете формули, молете се, всеки да се моли така както му идва от вътре и не му мислете много много :D, след време сами ще видите резултатите от Духовното си сеене,да сеене, защото молитвите и формулите са точно това.А нали знаете, че каквото посееш това и ще пожънеш :feel happy:.Бог да бъде с вас!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...