Jump to content
Порталът към съзнателен живот

относно "болково тяло"


Recommended Posts

Здравейте :)....

...Прочетох книгата на Е.Толе" Нова Земя"  и там описанието на т. нар.  от него  "болково тяло" ме прониза като стрела, защото много отчетливо  намерих себе си в това описание,особено в отношението на "другите"   към хората със силно болково тяло ..при мен то е подчертано...и усещам как "някои " хора ме избягват категорично,без да съм предизвикала аз /съзнателно / някакъв негативизъм около мен...и от това ме боли /вече много,много /,защото се стремя всячески да се "влея" в обществото около мен , но то сякаш ме отблъсква...навсякъде около мен е така- и в службата , и по местоживеене..и приятелите ми се отдалечават някак от мен..Струва ми се ,че съм обект на интриги, но никой не ми казва нищо...когато сме заедно Х и аз са любезн ии уважителни към мен,но когато са в група няколко ,и ако мина край тях-всички се правят,че не ме забелязват...и като попитам защо е така- всяка ми казва : "не,няма нищо..може би така ти се струва" :) и кой знае какви ги бъбрят зад мен и се навиват една-друга.......и се чувствам сама....и от това ме боли...много...А съм стойностен човек,добър професионалист и обичана от сина ми  майка съм /да не дърпам дявола/...останаха ми 3 сравнително верни приятелки..на 45 съм..:)

Стремя се към здравословен живот, правя йога всеки ден , сутрин формулки и утвърждения ,които ме държатт "стегната " и ми дават самочувствие  и самоувереност ,но  още в първия контакт с колежка/или с който и да е/  ,като не "отговори" на поздрава /усмивката ми ,   се дръпвам назад и оставам там  до края на деня...Някои ми казват ,че тези неща се случват с мен,защото  се развивам духовно , но според мен причината е в наличието на едно красиво емоционално наситено болково тяло у мен , което не мога да овладея /и което ме кара да се занимавам с духовност , всъщност ,но резултатът спрямо него не ме удовлетворява/ :) 

Нуждая се от помощ ,за да се справя някак с влиянието на това болково тяло / или поне то да не излъчва негативизъм.....

 

п.с: но пък не зная дали хората не ме приемат , и поради друга причина - може би  имам дълбоко в себе си негативна енергия, която те улавят...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Стремя се към здравословен живот, правя йога всеки ден , сутрин формулки и утвърждения ,които ме държатт "стегната " и ми дават самочувствие  и самоувереност ,

 

 

Когато един от най-великите гръцки философи, Питагор, оти­шъл в Египет, за да постъпи в едно училище - тайно езотерично училище по мистицизъм, него го отхвърлили. А Питагор бил един от най-значителните умове, раждани някога. Той не могъл да разбе­ре. Опитвал отново и отново, но му отговорили, че докато не преми­не през едно обучение, няма да му разрешат да посещава училището.

Твърди се, че Питагор казал: "Дошъл съм заради знанието, а не за какъвто и да е вид ученичество." Но училищните власти от­върнали: "Не можем да ти дадем знание, ако не се промениш. А всъщност нас изобщо не ни интересува знанието. Интересуваме се от действителния опит. И нито едно знание не е знание, ако не е из­живяно и изпитано. Затова ще трябва да преминеш през четиридесетдневно обучение

Нямало друг начин, затова Питагор трябвало да премине през това обучение. След четиридесет дни  той казал: "Вие не приемате Питагор. Аз съм друг човек. Аз съм роден отново. Вие бяхте прави, а аз грешах, защото преди цялата ми пози­ция се основаваше на ума. Чрез този процес на очистване се проме­ни моят център на съществуване. От ума той се премести надолу в сърцето. Сега мога да усещам нещата. Преди това обучение можех единствено да разбирам посредством ума, посредством главата. Сега мога да чувствувам. Сега за мен истината не е едно понятие, а жи­вот. Тя не е философия, а по-скоро едно изживяване ."

 

 

но  още в първия контакт с колежка/или с който и да е/  ,като не "отговори" на поздрава /усмивката ми ,   се дръпвам назад и оставам там  до края на деня...Някои ми казват ,че тези неща се случват с мен,защото  се развивам духовно , но според мен причината е в наличието на едно красиво емоционално наситено болково тяло у мен , което не мога да овладея /и което ме кара да се занимавам с духовност , всъщност ,но резултатът спрямо него не ме удовлетворява/ 

 

Самооценката ти е ниска, защо не започнеш ,, обучение ,, с някой психотерапевт?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,

Не съм специалист, но си позволявам да пиша, защото и аз наскоро прочетох същата книга и ми се видя много смислена. Всъщност, това е единственото "духовно" четиво, на което съм попадала, което сякаш говори на "моя" език. Нищо не казваш за това как ти се е видяла книгата като цяло? И по-конкретно какво мислиш за предложената от автора стратегия за справяне с болковото тяло - а именно да спреш да се отъждествяваш с него (глава 6: Освобождението)?

От поста ти оставам с впечатлението, че ти искаш да продължиш да се идентифицираш с него - поне аз не бих искала да се разделя с нещо, което е толкова "красиво и емоционално наситено"? (Между другото определението на Толе доста се различава - той го нарича "психически паразит").

За финал един цитат от самата книга:

"Някои хора имат плътно болково тяло, което никога не заспива напълно. Възможно е да се усмихват и да водят любезни разговори, но не е нужно да си психотерапевт, за да усетиш нажежената топка от нещастни емоции, която се таи в тях, точно под повърхността, изчакваща следващото събитие, за да реагира, следващия човек, когото да обвини или с когото да се конфронтира, следващото нещо, за което да страда. Техните болкови тела никога не могат да получат достатъчно, винаги са гладни. И умножават потребността на егото от врагове.

Чрез тяхното реагиране незначителни неща се разрастват непропорционално, като с реакциите си те се стремят да привлекат и други хора да участват в драмата им....Поради пълна липса на осъзнатост те не могат да направят разлика между дадено събитие и своята реакция на това събитие. За тях нещастието и дори самата болка се съдържат в събитието или ситуацията."

Примерът, който ти си дала е много показателен според мен за горното:

Ситуация: Колежката не отвръща на поздрава ти

Твоята интерпретация: никой не ме харесва / приема

Действителност (вариант 1, който според мен е по-вероятен): колежката ти се е скарала с мъжа си/детето си, закъсняла е за работа заради кошмарния трафик и т.н. и т.н. и затова просто и е криво

Действителност (вариант 2): колежката ти наистина не те харесва. Но ако ти си вътрешно убедена, че си стойностен човек, тогава какво ти пука?

Тук също има подобен пример: Как действа когнитивно-поведенческата терапия? http://www.psyhoterapevt.info/kognitivno-povedencheska-psihoterapiq.php

И още за формулировките, не че знам как точно действат, но ти си повтаряш положителни послания колко време дневно: половин-един час. А през останалото време- ежеминутно - действа негативната ти нагласа - никой не ме харесва/уважава/приема, всички са ми врагове. По пътя на логиката - кое мислиш, че предопределя мирогледа ти, а оттам и света ти - първото или второто?

Всичко добро!

Линк към коментар
Share on other sites

В 3.02.2016 г. at 16:30, bliss каза:

Здравей,

Не съм специалист, но си позволявам да пиша, защото и аз наскоро прочетох същата книга и ми се видя много смислена. Всъщност, това е единственото "духовно" четиво, на което съм попадала, което сякаш говори на "моя" език. Нищо не казваш за това как ти се е видяла книгата като цяло? И по-конкретно какво мислиш за предложената от автора стратегия за справяне с болковото тяло - а именно да спреш да се отъждествяваш с него (глава 6: Освобождението)?

От поста ти оставам с впечатлението, че ти искаш да продължиш да се идентифицираш с него - поне аз не бих искала да се разделя с нещо, което е толкова "красиво и емоционално наситено"? (Между другото определението на Толе доста се различава - той го нарича "психически паразит").

================================================================================

Ситуация: Колежката не отвръща на поздрава ти

Твоята интерпретация: никой не ме харесва / приема

Действителност (вариант 1, който според мен е по-вероятен): колежката ти се е скарала с мъжа си/детето си, закъсняла е за работа заради кошмарния трафик и т.н. и т.н. и затова просто и е криво

Действителност (вариант 2): колежката ти наистина не те харесва. Но ако ти си вътрешно убедена, че си стойностен човек, тогава какво ти пука?

 

И още за формулировките, не че знам как точно действат, но ти си повтаряш положителни послания колко време дневно: половин-един час. А през останалото време- ежеминутно - действа негативната ти нагласа - никой не ме харесва/уважава/приема, всички са ми врагове. По пътя на логиката - кое мислиш, че предопределя мирогледа ти, а оттам и света ти - първото или второто?

Всичко добро!

Здравейте..:)..да , самооценката ми е ниска,или по-скоро съм твърде критична към себе си/астрологично  имам асцендент в дева:))  /  и според мен виренето на нослета не е нужно,принципно...и тази моя философия е нещо ,което ме приземява сигурно..

 

Отн болковото тяло- изключително съм щастлива,че прочетох тази книга:) ...авторът й ми допадна много много и разширих интереса си към него...обяснението на болковото тяло ме изуми с достоверността си при мен....а ,че е "красиво " и какво друго бешетам..е ирония,как иначе:) ..това е болка  на душата/и то каква! /....

Не мисля,че "никой не ме харесва" - това не е мое мислене..по-скоро забелязвам,че с нещо отдръпвам хората от мен,но не знам с какво...а пък си имам самочувствие умерено сякаш...мое мислене е че " всеки е някакъв-кой повече,кой по-малко", "един е силен в едно , друг в друго" -пиша тези неща ,за да подсиля някак описанието и мисленето си ..знам,че всичко тече и се променя и че всичко е временно , но ...много ми е трудно да спра да се отъждествявам с болката...когато съм в "остра" фаза ми е много трудно да се сетя,че в момента реагирам с егото си-може би точно тук е разковничето ...много емоция влагамм в обидата и пренебрежението- това искам да елиминирам от себе си и търся по-практична помощ и съм безкрайно благодарна на всички,които се включват тук.....:)

Линк към коментар
Share on other sites

"Лектор стои пред група алкохолици, решен веднъж завинаги да им покаже, че няма нищо по-вредно от ал­кохола. Върху катедрата е поставил две еднакви стъкле­ници, пълни с прозрачна течност. Казва, че в едната има чиста вода, а в другата — неразреден алкохол. Пуска малък червей в първата стъкленица и всички наблюда­ват как червеят плува във водата, насочва се към стена­та на съда и изпълзява навън. После лекторът поставя същия червей в съда, пълен със спирт. Червеят се разла­га пред очите на всички присъствуващи. „Така — казва лекторът. — Каква е поуката?" От задните редици един глас отчетливо отговаря: „Ясно! Който пие спирт, нико­га няма да хване глисти."

Съгласна съм с автора, който цитирам, че не само неговата книга, а и по принцип книгите за самопомощ, духовно израстване и т.н. " са пълни с такива „червеи", т. е. ние чуваме и разбираме точно това, което желаем да чуем, като се ръководим от своите ценности, убеж­дения, предразсъдъци и личен опит." Съветите, които ще получиш чрез този форум са няколко идеи по-адекватни, тъй като вземат предвид твоята лична история, но (и това е голямо но) е много трудно отсрещната страна да те "усети" в това пространство (известно е, че при общуването на живо около 80% от информацията се предава през езика на тялото). Сама виждаш колко е тромава комуникацията - и двете пишем предълги постове, само за да уточним кой какво е имал предвид :)

В този смисъл, смятам че доктор Първанов, ти е дал най-добрия възможен съвет - обърни се към специалист, който ще може да види нещата отстрани (нещо, което ние рядко успяваме да направим сами) и да ти даде техники и съвети, съобразени с твоите разбирания и характер. Доколкото виждам, регистрацията ти в този форум е от 2010 (може и да греша, но да предположим, че оттогава се занимаваш с духовни търсения). Ако за пет години не си успяла да се справиш сама, не мислиш ли, че вече е време да опиташ нещо различно?

И още нещо - моите уважения към Толе, книгата е чудесна, но за мен лично е наивно да се мисли, че мисловни модели и начини на реагиране, градени с години ще се разпаднат от само себе си, с едно "пляскане на крилете". Самият той е страдал доста дълго време от суицидна депресия преди да стигне до "просветление". А от личен опит знам, че там мотивацията да се промениш е съвсем различна поради най-малко две причини. От една страна се сблъскваш челно с това колко чудовищно неефективни са досегашните ти модели на мислене и поведение (щом си се докарал до това състояние, няма какви други да са). И от друга, защото, колкото и драматично да звучи, "залогът" е собствения ти живот.

Така че, независимо дали ще продължиш сама или ще потърсиш професионална помощ, въоръжи се с търпение, постоянство и упоритост - и в двата случая ще са ти необходими. Това е и по повод долното, няма как нещата да се получат от едно-две повторения:

      

В 4.02.2016 г. at 18:15, марсин каза:

но ...много ми е трудно да спра да се отъждествявам с болката...когато съм в "остра" фаза ми е много трудно да се сетя,че в момента реагирам с егото си-може би точно тук е разковничето

По повод обидата и пренебрежението - ако имаше стабилна самооценка, нямаше да ги изпитваш.

ПС. Книгата, от която е цитатът, с който започнах е "Вашите слаби места" от Уейн Дайър - може би ще ти е полезна. Има я в тази тема

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

В 6.02.2016 г. at 20:29, bliss каза:

......и двете пишем предълги постове, само за да уточним кой какво е имал предвид :)

 

В този смисъл, смятам че доктор Първанов, ти е дал най-добрия възможен съвет - обърни се към специалист, който ............ Ако за пет години не си успяла да се справиш сама, не мислиш ли, че вече е време да опиташ нещо различно?

И още нещо - моите уважения към Толе, книгата е чудесна, но за мен лично е наивно да се мисли, че мисловни модели и начини на реагиране, градени с години ще се разпаднат от само себе си, с едно "пляскане на крилете". Самият той е страдал доста дълго време от суицидна депресия преди да стигне до "просветление". А от личен опит знам, че там мотивацията да се промениш е съвсем различна поради най-малко две причини. От една страна се сблъскваш челно с това колко чудовищно неефективни са досегашните ти модели на мислене и поведение (щом си се докарал до това състояние, няма какви други да са). И от друга, защото, колкото и драматично да звучи, "залогът" е собствения ти живот.

 

ПС. Книгата, от която е цитатът, с който започнах е "Вашите слаби места" от Уейн Дайър - може би ще ти е полезна. Има я в тази тема

Успех!

Здравейте отново:)..отн психолог. помощ -миналата година се консултирах с психоложка , насочи ме към повишаване на самочувствието и самооценката ми , препоръча ми да влизам в себе си и да се свържа с вътрешния си глас/които неща споменах по-горе ,че правя/...срещнахме се два пъти ,може би е било недостатъчно.......намаля само напрежението вътре в мен и се изостриха всички явления,които ме притесняваха...и не се свързах с нея ..и сега отново екзацербира дискомфорта ми...може би е нужна промяна някъде:)

..отн Уейн Дайър - благодаря,ще намеря книгата...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...