Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравейте, преди 1 година претърпях операция на коляното и въпреки че е зараснала и сега имам само остеопороза от обездвижване и силна атрофия на бедрения мускул, изпитвам силен страх при ходене на открити пространства. Не усещам силни болки и в къщи и в затворени помещения се движа бавно, но нормално. Все още слизам стълби с болният крак напред, заради слабия мускул. Това ще се оправи с тренировки и физиотерапия. По-сериозният проблем обаче е, че когато ходя навън, винаги търся близост до ограда, стена или парапет и понякога се подпирам с ръка и хората ме гледат странно, изглеждам като пияна.... А ако има пространство дори от 2 метра без опора, краката ми се разтреперват, пулсът ми се ускорява, мозъкът ми блокира и не дава правилни команди на краката и стъпвам все едно по лед, като парализирана...блокирам и мога да продължа само ако се хвана за някого. Проблемът не е защото оставих патерицата, с нея също изпитвах силен страх да ходя навън и рехабилитаторите отдавна ми казваха да се обърна към психолог. Вече физически нямам нужда от патерица. Разбирам, че страхът е ирационален и прочетох, че има такава фобия - амбулофобия. Единственото, което помага, е да изпия 2 бири и тогава съм успявала да измина сама повече от километър и дори да пресичам улици. Но аз не съм привърженик на алкохола, преди травмата пиех само по една чаша бира или вино вечер, а естествено тя не върши работа постоянно, например сутрин. Заради дългото отсъствие, останах без работа и мога да издържа финансово най-късно до есента...Трябва да намеря друг начин за лечение на това състояние, за да съм работоспособна, а вече се отчайвам. Моля специалистите тук да споделят срещали ли са такива случаи и бих искала да отида на консултация, нямам повече време за губене...Вероятно ще се наложи да вземам и медикаменти, принципно не вяврам, че психолог би ми помогнал, по-скоро съм за психиатър. Моля ви за съвет!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви, съжалявам за невежеството ми, но не ми е съвсем ясно дори каква е разликата между психотерапевт и психиатър, освен че психиатърът със сигурност предписва лекарства. Аз мисля, че имам нужда от някакъв медикамент, който да тушира страха. Само с разговори едва ли ще се престраша, но може би има алтернативни методи, които не са медикаментозни - например хипноза? Не знам практикува ли се това, от какъв специалист и колко сеанса биха се наложили?

Редактирано от Ариола
правопис
Линк към коментар
Share on other sites

Ариола, психотерапевта не говори с клиента си.Той работи с него.Това, което изглежда само разговор е високоспецифичен труд и когато психотерапевта е опитен резултатите винаги са положителни.

Линк към коментар
Share on other sites

Разговорът може да изглежда като разговор, но той е средство за терапия, ако е в опитните ръце.
На вас не ви трябват крайни средства, а психотерапевт. Той ще прецени дали ви трябва хипноза, която пак има много варианти.

Медикаментите само потискат симптомите за времето, през което се приемат - нещо, което се казва и в документите на Световната Здравна Организация.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря и на двама ви, наистина човешката психика е нещо много сложно и деликатно и няма 'вълшебно хапче', което да се изпие и всичко да се оправи. Ще започна психотерапия възможно най-скоро, тъй като трябва да се възстановя до септември. Не мога да се повявя в нов офис и да се опирам на стените :) Аз имам много силна психика, но ми се струва, че в този случай се е обърнала в негативна посока заради дългото време, през което не можех да използвам крака си. А именно мисълта контролира всичко, от движението на тялото до нашите решения и избор в живота.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кермит
Цитат

наистина човешката психика е нещо много сложно и деликатно и няма 'вълшебно хапче',

Привет,

че няма хапче - така е. И това донякъде е добре - иначе всички щяхме да "бодваме" по нещо да си изправяме психиките и не ми се мисли на каква планета щяхме да живеем :)

Има нещо, което е добре да знаеш - психиката колкото и сложна да е, е "инсталирана" в съвършен "хадруер" - мозъкът, който е способен да се учи - бързо и ефективно. Ако се опреш на тази възможност, която е вградена във всекиго, сравнително бързо ще се справиш с възникналите житейски ситуации при теб, които те затрудняват за момента.

Поздрави!

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

" Аз мисля, че имам нужда от някакъв медикамент, който да тушира страха"

Тоест, искате да се дрогирате наркомански? Да замажете страха си чрез химия, превръщайки я в част от отвръщането на погледа и бягането от него, вместо от разрешаването му... 

" Само с разговори едва ли ще се престраша, но може би има алтернативни методи, които не са медикаментозни - например хипноза? Не знам практикува ли се това, от какъв специалист и колко сеанса биха се наложили"

При добрия психотерапевт хипнотично е самото му присъствие, както и хипнозата се случва в самия разговор, без да е казана и дума за нея. Да, има и ритуална такава, с която се занимават начинаещите, а дори и опитните понякога си позволяват лукса да влизат в ретроградното клише "отпусни се, затвори очи, бля бля..."... Питате има ли хипноза и хипнотерапевти в България? Има, при това добри. Виждам, че споделяте някои от заблудите за този процес, примерно че е пасивен. Нищо такова - хипнотерапевтът само фасилитира собствения ви потенциал, силата на разширяващото се съзнание. Забележете, не приспиване, а разширяване. 

Разговори, казвате. Интересно как, всеки ден от практиката си наблюдавам огромни и цялостни житейски трансформации - през разговори, но и с промяна на емоциите, през поведението, през тялото, дишането, транса, смирението, себезаявяването, реалността, чарът и магнетизмът и отново и пак, през словото, подкрепящо промененото мислене, чувстване, телесна реакция и действие. Говоря за цялостни умения за въздействие, които се проявяват и през думите, но не само. Думите са проявени мисли, а мисълта е сила - поражда емоция, задейства неврохимия, тласка към поведение и телесни промени. А психотерапевтичните прийоми, през словото или отвъд него, не бих казал че имат общо с разговора със съседката или с приятелка на кафенце... 

Успехи!

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Орлин Баев каза:

" Аз мисля, че имам нужда от някакъв медикамент, който да тушира страха"

Тоест, искате да се дрогирате наркомански? Да замажете страха си чрез химия, превръщайки я в част от отвръщането на погледа и бягането от него, вместо от разрешаването му... 

" Само с разговори едва ли ще се престраша, но може би има алтернативни методи, които не са медикаментозни - например хипноза? Не знам практикува ли се това, от какъв специалист и колко сеанса биха се наложили"

При добрия психотерапевт хипнотично е самото му присъствие, както и хипнозата се случва в самия разговор, без да е казана и дума за нея. Да, има и ритуална такава, с която се занимават начинаещите, а дори и опитните понякога си позволяват лукса да влизат в ретроградното клише "отпусни се, затвори очи, бля бля..."... Питате има ли хипноза и хипнотерапевти в България? Има, при това добри. Виждам, че споделяте някои от заблудите за този процес, примерно че е пасивен. Нищо такова - хипнотерапевтът само фасилитира собствения ви потенциал, силата на разширяващото се съзнание. Забележете, не приспиване, а разширяване. 

Разговори, казвате. Интересно как, всеки ден от практиката си наблюдавам огромни и цялостни житейски трансформации - през разговори, но и с промяна на емоциите, през поведението, през тялото, дишането, транса, смирението, себезаявяването, реалността, чарът и магнетизмът и отново и пак, през словото, подкрепящо промененото мислене, чувстване, телесна реакция и действие. Говоря за цялостни умения за въздействие, които се проявяват и през думите, но не само. Думите са проявени мисли, а мисълта е сила - поражда емоция, задейства неврохимия, тласка към поведение и телесни промени. А психотерапевтичните прийоми, през словото или отвъд него, не бих казал че имат общо с разговора със съседката или с приятелка на кафенце... 

Успехи!

:3d_137::3d_137::3d_137:

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...