Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Жените, Мъжете и Пътя им


Recommended Posts

Пълен научен, а не само езотеричен факт е влиянието на психиката върху неврохормоните и изобщо върху телесните реакции и структури. Обратното влияние е налице в различна степен - и колкото сме по-пропускливи за Любовта, толкова повече нашето състояние се определя отвътре; но ако сме до голяма степен непропускливи, не може да се отрече, че външни фактори в същата степен предопределят и психологичната ни настройка, т.е. слабата душа има малко собствено въздействие върху неврохормоните и тогава започват да преобладават телесните сигнали, породени от фоновото състояние на физиологията, от преходни фактори като вид на скоро консумираната храна или на гледаното ТВ предаване... Само че повечето души са наистина слаби - ето защо Учителите препоръчват не само засилване на духа, но и определени "външни" принципи за съблюдаване. В крайна сметка, разбира се, няма вътрешно и външно - неврохормоните са материализирана психична енергия и именно по тази причина е толкова лесно двупосочното влияние между психе и сома (душа и тяло). :feel happy:

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Жените и мъжете е добре да вървят по пътищата си, не да бъдат странични наблюдатели и единствено прахът по обувките им да е утешителна надежда, че живеят.

Толкова за жените, мъжете и пътищата им.

Линк към коментар
Share on other sites

Т.е. предполагам че хормоните са подвластни точно на психичната нагласа... само че за това се изисква дух и Любов.

Съжалявам, не разбирам добре позицията ти.

... С много примери може да се докаже, че едно и също събитие или факт може да предизвика у един радост и благодарност, а у друг недоволство, униние, критика. Състоянието на нашата психика изцяло се определя "отвътре", не зависи от външната среда, а от нашето отношение към нея (т.е. зависи от това доколко сме "пропускливи" за духа и Любовта).

Донка, в първото си изречение Добромир е споделил точно това което предполагах че е вярно (може би само изключeние правят чисто мъжките и женски хормони, които не се влиаят от психиката - тестостерон и естроген).

Т.е. и което пише Диана Илиева: дали от биологичните полове не са по-важни социологичните, т.е. социалните роли ? На английски има две думи за пол: едната е за биологичния (sex), другата по-скоро за социалния пол (gender), социалната роля като мъж или жена в обществото. ;)

:feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Ако се вгледаме внимателно в биологичната и социалната еволюция, ще забележим, че биологичните полови различия между хората остават неизменни като биохимия. Променят се социалните роли и най-вече критериите за мъжественост и женственост - те са подвластни на динамиката в начина на живот.

Както, обаче, справедливо отбеляза Добромир,

В крайна сметка, разбира се, няма вътрешно и външно - неврохормоните са материализирана психична енергия и именно по тази причина е толкова лесно двупосочното влияние между психе и сома (душа и тяло).

Ако един мъж и една жена търсят всеки своя Път, то те не могат да пренебрегнат това единство и двупосочно влияние - и не преодоляването му, а хармонията между "психе" и "сома" носят на човека усещането за Път и щастие.

В този смисъл еволюцията е създала "сома" самостойна, но двуполова с взаимно допълване на половете. Не е ли това и принципът на Вселената - хармонично единство и допълване на разнообразието? Когато "психе" се подчини на желанията и моделите си и пренебрегне с презрение хармонията си със "сома"..... "сома" я сваля от Пътя в канавката докато не се "поправи". :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Психологически човек се ражда безполов. Представата му за пол се сформира по време на израстването му. Качествата, които носи със себе си от минали прераждания се проявяват по-късно. Те могат да бъдат свързани както с мъжкото, така и с женското начало. Човекът, който вече се е идентифицирал с определен пол, ще прояви тези качества в живота си според тази идентификация. Мъжът може да подтисне някои женски качества, които е донесъл от миналите си животи, защото вече се е идентифицирал като мъж и обратно. От значение е кои качества, до каква степен са развити в миналото; възпитанието и средата на живот в новото въплъщение, в които се формират светогледа, навиците и ограниченията; качествата, които душата е решила да развие в конкретното въплъщение, защото не всичко постигнато от човека в миналите животи се проявява в настоящия живот. Последното е може би най-важното, защото то очертава правилната посока на развитие. Развитието на съзнанието е преди всичко възпитаване на качества, а също така и премахване на ограниченията, които сме си наложили. В контекста на многото прераждания, които всеки човек е изминал, никак не е чудно, че мъжете могат да носят както женски добродетели, така и мъжки слабости. След определена възраст тези слабости и добродетели ще си пробият път в съзнанието на човека и съчетавайки се с досегащния му светоглед (сформиран от възпитанието и околната среда) ще започнат да оказват все по-силно влияние върху живота му.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, много е интересно това, което пишат Добромир, Любо, Станимир! И аз самата имам подобни наблюдения и впечатления - благодаря, че ми помогнахте да си ги доизбистря!

....

Донка, в първото си изречение Добромир е споделил точно това което предполагах че е вярно (може би само изключeние правят чисто мъжките и женски хормони, които не се влияят от психиката - тестостерон и естроген).

Т.е. и което пише Диана Илиева: дали от биологичните полове не са по-важни социологичните, т.е. социалните роли ? На английски има две думи за пол: едната е за биологичния (sex), другата по-скоро за социалния пол (gender), социалната роля като мъж или жена в обществото. ;)

:feel happy:

А аз си мисля, че и тестостерона, и естрогена не правят изключения - например май болшинството бизнесдами имат по-високо ниво на тестостерон, което си личи дори външно - постепенно започват да говорят с по-плътен глас, могат да имат проблем с окосмяването и т.н.

Но по принцип исках да кажа, че поколение след поколение тенденцията за сближаване на половете се осъществява и по двата начина - и чисто биологично, и от социалните предпоставки. Защо обаче? - ето това е въпроса!

Станимире, коя е тази "определена възраст" и еднаква ли е при различните хора, защото моите наблюдения не ми дават еднозначен отговор, а не съм чела нищо по въпроса?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, коя е тази "определена възраст" и еднаква ли е при различните хора, защото моите наблюдения не ми дават еднозначен отговор, а не съм чела нищо по въпроса?

Тази възраст е индивидуална - зависи от развитието на въплъщаващата се душа, особеностите на телата на човека и сигурно много други фактори. Освен това координацията между душата и тялото става постепенно, като процеса завършва около 33 г., (според някои автори 45). Добре известни са периодите до третата, седмата, четиринадесетата (според някои дванадесетата), двадесет и първата (осемнадесетата) години. Това е свързано с овладяване на физическото, етерното, емоционалното и нисшето ментално тела.

Линк към коментар
Share on other sites

Психологически човек се ражда безполов. Представата му за пол се сформира по време на израстването му.

Преди време гледах по Дискавъри филм, в който се разглеждаше въпроса - заложен ли е при раждането на един човек пола?

Разглеждаше се реален случай в който от съвсем малко за едно момче се установява, че е момиче. Под ръководството и наблюдението на психолог се препоръчва на семейството детето да се облича като момиче и да се отнасят с него като към такова. В крайна сметка "експеримента" приключва неуспешно и доста трагично.

Заключението от филма беше, че човек се ражда с даденост за пола.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че има биологична даденост. Но психологичният пол се формира с годините и той оказва мощно влияние отчасти върху биологията, он главон върху поведението на човека във връзка с половата идентичност и съответните отношения.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че

психологически човек се ражда безполов. Представата му за пол се сформира по време на израстването му.
нещо не мога да го разбера. Сещам се за харемите и за това, че до 7 си година момчетата се отглеждали от майките си – сред одалиски и евнуси. Едва след това бащите ги вземали за да ги направят велики войни (султан Мурад). По тази логика, след като главно баща ми се е занимавал с мен (поради повече свободно време), аз трябва да съм една космата мъжкарана. Намирам се, в психическо и физическо отношение, за нормална жена. И макар че, по стечение на обстоятелствата, в момента съм и баща, и майка, и жена, и работеща – не намирам да съм започнала да говоря ниско или да съм се окосмила повечко. Продължавам да се усещам и да се държа като жена. Идеята за безполовост не ми допада. В този живот съм жена и правя всичко възможно да бъда такава. А как изглеждат някои хора или как биха искали да изглеждат – това не е само до желанието им, а и до това какво правят с физическото си тяло. Прав е Станимир за четирите тела. Мисля, че някои прекалено много обръщат внимание на физическото ниво. Това, за което говори Диана (бизнес дамите) за мен по-скоро се обяснява с робуването на модата да си богат и известен. Прекомерната употреба на генотропин (соматропин), което е ултра хит от години и обещава съвършенство едва ли не, понякога крие някои рискове. А и много хора си мислят, че като употребяват допълнително хормони ще станат вечни. Голямо заблуждение е, че по този начин ще се постигне това.
Линк към коментар
Share on other sites

По мое скромно мнение,а и от това което съм наблюдавал си мисля ,че и самата човешка мисъл оказва влияние на това как изглеждаме.Мисълта на човека е енергия,а тя както всяка енергия може да "програмира" енергийните ни тела,а те от своя страна да сведат това до физическо ниво.И при двата пола съм наблюдавал физически изменения , поради простата причина , че започват да се отъждествяват с противоположния пол.В постовете които прочетох по-горе,виждам че доста от жените са писали , че са и бащи и майки едновременно, но си остават истински жени,докато въпросните "биснес" дами започват да се изживяват като "мъже" и започват да се стремят да изглеждат като такива,така че според мен е нормално и външния им вид да се измени.Преди време в една книга четох нещо , което направо ме шокира,но от друга страна ми се струва напълно вероятно.ТВ журналистка от САЩ прави филм за Южноамериканско дете,което като малко е обичало да си играе със саламандри.Когато на саламандъра му е откъснат крайник,след време той израства наново,и детето е останало с впечатление , че това е валидно и за хората.След инцидент се налага да му ампутират крайник(не си спомням единия или и двата крака), обаче с "програмата" която то си е изработило в детството , започва процес по "изграждане" на нов крайник и е имало доста голям напредък.За съжаление програмата на журналистката е свалена , и тя не е успяла да заснеме докрай целият процес.Така че,според мен не са важни външните белези , а това което е в мислите ни.По принцип духа няма пол.Това дали сме мъже или жени в момента е за да придобием опитност в дадено тяло,а това какви ще се чустваме и като какви ще се изживяваме си е лично наш избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че има голяма доза истина в думите ти aceh_bg. След като децата ни имитират, учат се от средата, която ги заобикаля, то ние сме програмирани по определен начин. При момичета с властни бащи момичетата са или като бащите си или са в компенсирано състояние-много чувствителни. При момчето с властни майки, също. Така се развиват и зависимостите...

Между другото хомеопатията лекува точна по този начин-заложените от средата и родителите болести... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А и много хора си мислят, че като употребяват допълнително хормони ще станат вечни. Голямо заблуждение е, че по този начин ще се постигне това.

:thumbsup2: В крайна сметка вредните последствия от хормоналното наблъскване надделяват. Едво време са си присаждали маймунски жлези и след краткия период на тонизиране е следвало бързо отпадане на жизнените функции и състаряване. И с по-рафинираните съвременни хормонални добавки и инжекции в крайна сметка не може да е много по-различно. Хормоналинте нива спадат с възрастта, но това е естествено и ако човек е здрав, той се приспособява оптимално. Ако не е добре, определени естествени средства могат да го "подмладят", но все пак до определена степен. Иначе, не бива да се разсъждава праволинейно, че и винаги е добре човек да се чувства като младеж, не е ли старостта друга опитност и именно заради нея да спадат хормоналните нива, да не пречат на възвисяването на духа?!

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с Добромир , че нивото на хормоните спада с напредването на възрастта , и че не може да се компенсира по "познатите" ни начини , НО не е ли това в следствие от разрушаването на една много важна връзка???И дали ако успеем да я възстановим,живота ще е същият?Ние не знаем това,не искаме да знаем или може би за някой е по-изгодно да не знаем?Случайности в живота няма,има закономерности.Как Питагор преди 2000 и повече години е учил хората да не губят връзката си с природата - нашата Майка, че Бог е един за всички - нашият Баща,а ние като коне с капаци да си караме по стария начин,със разделяне,хули и отричане на инакомислещите.Природата е извор на живота и прекъсването на нишката с нея не вещае нищо добро,а това всеки от нас може да го усети на гърба си.Скоро прочетох една поредица книги за "Сибирската отшелница" Анастасия , и много ми допадна философията и,да не се губи така важната връзка с нашата Майка-Природата , да се живее в хармония с нея и с всички живи същества,който са също Божий творения,каквито сме и ние.И как в Русия , а даже вече и в България се изграждат родовите имения,където хората са Творци а не рзарушители,където междуличностните взаимоотношения са вече на съвсем друго ниво,където цари любов и разбирателство .Колко ли време ще е нужно на човечеството за да осъзнае накъде се е запътило,че да се стресне и да вземе да поизчисти боклука който е натворило?И дали когато види накъде върви вече няма да е късно?Аз искренно се надявам че няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Питагор е направил един успешен в малък мащаб опит за съчетаване на принципите на науката с духовността и практическия живот на Земята. За съжаление, от тогава са много малко подобни успешни опити, и то все са били в ограничени времеви и териториални мащаби. Нямаме пример в обозримата история отпреди осколо 5000 г. досега на широкомащабна хармония на Земята или обширни части от нея...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

А дали това не е по простата причина,че хората не са били дорасли за да вникнат в същността на учението му?Преди 2000 години хората не са разбрали и Христос,а са го разпънали на кръста.Това означава ли че и ние сме невиждащи и неразсъждаващи?Поколението което в момента е на земята няма ли знанията и възможността да промени хода на историята?Мисля че може,но е нужно обединение на усилията и то на колкото се може повече Души,желаещи промяна.Може би съм фантазьор,оптимист,обаче аз мисля така,и желая това да се случи точно сега,но не наготово.До колкото ми позволяват силите-не са кой знае колко много,но ще се боря.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че има голяма доза истина в думите ти aceh_bg. След като децата ни имитират, учат се от средата, която ги заобикаля, то ние сме програмирани по определен начин. При момичета с властни бащи момичетата са или като бащите си или са в компенсирано състояние-много чувствителни. При момчето с властни майки, също. Така се развиват и зависимостите...

Между другото хомеопатията лекува точна по този начин-заложените от средата и родителите болести... :feel happy:

Това е доста вярно за властинте родители и децата, но ако човек е достатъчно духовен може да промени впоследствие своя характер, стига да иска разбира се.

Тази тема има до голяма степен връзка и с темата за прераждането.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Мъжете са така устроени, че нещо отвътре винаги ги подтиква да се борят. Стремежът да бъдат победители може би. Да се чувствуват велики и да са погълнати от тръпката на борбата. Победата не е толкова значима, но самата борба. И ако няма с какво или кого да се борят, те ще си го измислят, така че да се усещат войни.

Жените знаем тайната на живота. Та нали ние сме негови пазителки. И борбата в нашите очи изглежда понякога смешна, защото ни е ясно - тя е винаги с въображаеми врагове, с вятърни мелници, били те отвън или отвътре ни. Жените знаят как да бъдат победителки без борба. И за разлика от мъжете са готови винаги да платят с цената и на загуба. А то това е тайната, не друго. Победител става този, който е готов да бъде победен.

Сезам не се отваря с мечове, пушки или с топове.

Сезам се отваря с вълшебство.

Линк към коментар
Share on other sites

"Жените знаят тайната"... но имат нужда от мъже?! Жените избират мъже да ги ръководят, включително и като Духовни Учители... :dancing yes:

Вероятно единствено емоционалното отражение на Духа е средно взето по-достъпно за жените, не и самият Дух. Менталното е по-достъпно за повечето мъже. А иначе... гола водица сме, братлета и сестрички, гола водица... :whistling:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Жените,

са повече практични

мъжете повече логични.

По-важно е да бъдем Х А Р М О Н И Ч Н И !

Според мен, важните неща не са полово обусловени.

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

Докога това противопоставяне на половете?

И аз това се питам.

:thumbsup2:

Вместо към уединение все вървим кам разделение. Разбира се разделеното е по-лесно смилаемо от ума, а нали само ако смели може да се разшири.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, важните неща не са полово обослувени.

Не, не са!

Разбира се разделеното е по-лесно смилаемо от ума, а нали само ако смели може да се разшири.

... е тва не го разбирам, що да е по-лесно? :rolleyes:

За разделението се изисква повече умствени упражнения.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, важните неща не са полово обослувени.

Не, не са!

Разбира се разделеното е по-лесно смилаемо от ума, а нали само ако смели може да се разшири.

е тва не го разбирам, що да е по-лесно? :rolleyes:

:sorcerer:

Защото мозъкът човешки е материя от третото измерение, ограничен е в череп и ако цялото познание му се напъха изведнъж, ще вземе да прещтрака. Затова на порции, на парчета, на хапки. По-здравословно е за тялото.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Стереотипи, стереотипи, стереотипи. Фиксации. Архетипи, от които вместо да учим, зависим. Това е то "Старата Война". Стара е като света и е причина за всички земни злини.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...